Рішення № 127834459, 03.06.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2025
Номер справи
420/38682/24
Номер документу
127834459
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/38682/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасувати відмову ГУ НП в Одеській області у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлену висновком від 08.10.2024 року; зобов`язання ГУ НП в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2024 щодо виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду у цій справі; зобов`язання ГУ НП в Одеській області, призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, з підстав та у відповідності до частини 8 статті 100 Закону №580-VІІІ.

Ухвалою суду від 17.12.2024 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що відповідач протиправно відмовив у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлену висновком від 08.10.2024 року. Позивач, посилаючись на норми діючого законодавства та те, що право на отримання ОГД у позивача виникло з 18.07.2024, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

07.12.2024 до суду від Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами та просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач вказав, що до Головного управління 24.07.2024 з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з загибеллю чоловіка в період проходження служби в поліції звернулась ОСОБА_1 . ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 та днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до пункту 5 Порядку № 646 у ОСОБА_1 почалося з 13.03.2021 та у зв`язку з тим, що відповідно до ч.8 ст.100 Закону України N580-VIII особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права, ОСОБА_1 було порушено строк для реалізації свого права. Відповідач вказав, що у позовній заяві представник позивача зазначає, що реальна процесуальна можливість надати заяву про призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 тільки починаючи коли остання отримала довідку від МСЕК та Постанову №8 від 12.07.2024, однак не зрозуміло чому позивач так пізно звернулася до Обласної медико - соціальної експертної комісії №1 у неї було аж три роки та не незрозуміло чому вищезазначене заважало ОСОБА_1 звернутися з заявою до Головного управління Національної поліції у строки передбачені законодавством. При цьому, як вказав відповідач, у спірних правовідносинах ОСОБА_2 інвалідність не встановлювалась, а тому не підлягає застосуванню підпункт 2 пункт 1 розділу 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженої наказом МВС України від 11.01.2016 №4, а підлягає підпункт 1 пункт 1 розділу 2 Порядку. Так, як вказав відповідач, відповідно до підпункт 1 пункт 1 розділу 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженої наказом МВС України від 11.01.2016 №4 днем виникнення права на отримання ОГД є: 1) у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

24.07.2024 з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з загибеллю чоловіка в період проходження служби в поліції, звернулась ОСОБА_1 (а.с.24).

Листом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 08.10.2024 надано відповідь, що під час розгляду матеріалів було встановлено, що за отриманням одноразової грошової допомоги заявник звернувся із заявою від 24.07.2024, а право на отримання одноразової грошової допомоги виникло -13.03.2021. Згідно ч.8 ст.100 Закону України «Про Національну поліцію» відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги (а.с.25).

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».

Статтями 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» визначено порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.

Згідно положень ч.8 ст.100 Закону України «Про Національну поліцію» особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

Статтею 101 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено вичерпний перелік підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:

а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;

б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);

г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.

Згідно з ч. 3 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2024 року № 646 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі Порядок №646) (чинний на момент звернення позивача до відповідача із заявою про виплату грошової допомоги).

Відповідно до п.10 Порядку №646, для призначення і виплати одноразової грошової допомоги заява (рапорт) за формою згідно з додатком подається керівникові органу поліції, закладів освіти за останнім місцем проходження служби.

У разі ліквідації органу поліції, закладу освіти заява подається за місцем зберігання особової справи поліцейського.

Згідно положень п.1 ч.5 Порядку №646 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У відповідності до положень п.11 Порядку №646, для призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) поліцейського подаються в паперовій або електронній формі на адресу електронної пошти з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи:

1) підрозділами служб персоналу (кадрового забезпечення): особисте розпорядження із зазначенням розмірів часток таких осіб у відсотках (за наявності); витяг з наказу про припинення служби в поліції у зв`язку із загибеллю (смертю) поліцейського з одночасним його звільненням із служби в поліції та виключенням із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) поліцейського; копія постанови медичної (військово-лікарської) комісії МВС про визначення причинного зв`язку поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть поліцейського;

2) підрозділами державного нагляду за охороною праці - копія акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) поліцейського, за формою, визначеною МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов`язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства. У разі смерті поліцейського від захворювання копія акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини його смерті, не подається;

3) особами, на користь яких складено особисте розпорядження: заява про виплату одноразової грошової допомоги; копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, тих осіб, від імені яких подається заява, а також документа, який надає повноваження законному представнику або уповноваженій особі представляти таких осіб, оформленого відповідно до законодавства, - в разі подання документів законним представником або уповноваженою особою;

4) іншими особами, визначеними пунктами 6 і 7 цього Порядку: заява та відомості, передбачені підпунктом 3 цього пункту; відомості щодо свідоцтва про смерть поліцейського; відомості щодо документів, що підтверджують сімейні (родинні) відносини із загиблим (померлим) поліцейським: - для одного з подружжя, який пережив загиблого (померлого) поліцейського, - щодо свідоцтва про шлюб.

Поряд з цим, п.27 Порядку №646 встановлено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

При цьому, суд враховує, що на момент виникнення спірних правовідносин, смерті ОСОБА_2 , діяли Порядок та умови Наказ Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 № 4 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України 21.09.2017 № 788) виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

П.3 ч.4 розділу 3 Порядку №4 було визначено, що для виплати ОГД у випадку загибелі (смерті) поліцейського за останнім місцем проходження служби подаються документи особами, які мають право на цю виплату, зокрема, як копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов`язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; копію постанови відповідної ВЛК про визначення причинного зв`язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що спричинило смерть поліцейського;

Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту розслідування нещасного випадку №60, затвердженого 27.05.2024 начальником ГУНП в Одеській області,:

«Згідно висновку службового розслідування від 06.04.2021, проведеного дисциплінарною комісією ГУНП в Одеській області, на дату завершення службового розслідування (06.04.2021) під час нещасного випадку, який 13.03.2021 в діях старшого інспектора інспекторського відділу УОАЗОР ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_2 порушень службової дисципліни, що могли стати основою або супутньою при дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої останній загинув не встановлено. Згідно постанови про закриття кримінального провадження від 24.01.2024 водія автомобіля «SUBARU FORESTER» (номерний знак НОМЕР_1 )керуванням водія ОСОБА_2 не відповідали вимогам п.п. 12.2, 12.3 Правил дорожнього руху України, створювали достатні умови для настання дорожньо-транспортної пригоди та з технічної точки зору знаходились в причинному зв`язку з настанням даної пригоди

Комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що нещасний випадок за участю старшого інспектора інспекторського відділу УОАЗОР ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_2 , у відповідності до підпункту 1 пункту 8 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705, стався в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.

Членам комісії з розслідування нещасного випадку зустрітися з родичами ОСОБА_2 та роз`яснити останнім їх права з питань надання матеріальної допомоги згідно чинного законодавства».

У відповідності до постанови Медичної (військо -лікарської) комісії ДУ «Територільне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» №8 від 12.07.2024 травма ОСОБА_2 , 1978 р.н., так, призвела до смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та причина смерті, отримана під час проходження служби в результаті нещасного випадку. Ні, не пов`язана з виконанням службових обов`язків.(а.с.22).

Згідно довідки Обласної МСЕК від 18.07.2024 травма ОСОБА_2 , що привела до смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 отримана під час проходження служби в результаті нещасного випадку не пов`язана з виконанням службових обов`язків.(а.с.23).

Тобто, незважаючи на закріплення 3-річного строку для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, суд враховує, що фактично у ОСОБА_2 виникла можливість звернутися із відповідною заявою про виплату одноразової грошової допомоги після складання акту розслідування нещасного випадку №60 від 27.05.2024 та довідки Обласної МСЕК від 18.07.2024.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку про безпідставність посилання відповідача на відсутність підстав для призначення та виплати ОГД з підстав завершення 3-річного строку, визначеного ч.8 ст.100 Закону.

Разом з тим, суд враховує, що відповідно до п. 15 Порядку №646, орган призначення одноразового грошової допомоги має право на прийняття двох альтернативних видів рішень:

висновок про призначення одноразової грошової допомоги (у разі наявності підстав для отримання такої соціальної виплати);

рішення про відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги (приймається як за відсутності законодавчо визначених підстав, так і у разі, коли документи (їх копії) подано не в повному обсязі чи не за належністю).

Інших форм рішень п. 15 Порядку №646 не передбачає.

З урахуванням викладеного, відмовляючи позивачу у призначенні ОГД у листі, відповідач діяв всупереч вимогам п.15 Порядку №646 та Закону України «Про Національну поліцію», що є безумовною та додатковою підставою для визнання протиправною та скасування відмови Головного управління Національної поліції в Одеській області у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлену листом №14/1794 від 08.10.2024 року та зобов`язання ГУ НП в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2024 щодо виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду у цій справі.

В той же час, суд вважає, що позовні вимоги позивача про зобов`язання ГУ НП в Одеській області, призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, з підстав та у відповідності до частини 8 статті 100 Закону №580-VІІІ, є передчасними та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки відновленню підлягає лише порушене право та в даному випадку відсутні об`єктивні підстави вважати, що після розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.07.2024 щодо виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду у цій справі, будуть порушені права позивача та враховуючи, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, та оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу(похідну) вимогу позивача не стягувався, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 1211,20 грн.грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Національної поліції в Одеській області у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оформлену листом №14/1794 від 08.10.2024 року.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2024 щодо виплати одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740, вул. Єврейська 12, м.Одеса) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі1211,20 грн(одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра