Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/3497/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 04.02.2025 надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі голови керівника (начальника) Пересипського районного ТЕР, ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому позивач просить суд:
- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (09793249) в особі керівника/ начальника голови комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 (09793249) та зобов`язати комісію для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 (09793249) в особі голови керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (09793249) розглянути від 02.12.2024 клієнтом адресовану голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 (09793249) через Укрпошту (ШКІ: НОМЕР_1 ) заяву з окресленням, що клієнт особисто подав та за клієнта особистим підписом клієнт особисто повідомив, що маю дружину з числа осіб з інвалідністю II групи (довічно) та, відповідно, є особою, яка на підставі пункту 11) частини 1 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути клієнта заяву та оформити клієнту у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Окремо, додатково, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що клієнт як військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених пунктом 11) частини 1 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію оформити. Про результати розгляду заяви та прийняте рішення клієнт просив повідомити йому письмово за адресою, зазначену у заяві. Заява адресату вручена від 04.12.2024 (Додаток 1.);
- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (08402040) який діє через ІНФОРМАЦІЯ_6 (09793249) в особі керівника/начальника голови комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 (09793249) та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 ( НОМЕР_2 ) проконтролювати підпорядкований ІНФОРМАЦІЯ_6 (09793249) в особі керівника/ начальника голови комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 (09793249) у частині розгляду клієнта заяви від 02.12.2024 (ШКІ: 6505800040767) Додаток 1.).
Ухвалою суду від 07.02.2025 року позов залишено без руху.
14.02.2025 (вх.№ЕС/14010/25) від представника позивача до суду надійшла заява, в якій зазначено, що відповідачами по даній справі є: ІНФОРМАЦІЯ_6 , Комісія для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Також у заяві визначені позовні вимоги про:
2.1.1. визнання протиправною бездіяльність комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 (09793249), щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 щодо відстрочки та зобов`язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 щодо відстрочки від 02.12.2024 (вручена від 04.12.2024).
2.1.2. визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (09793249) та зобов`язати відповідача заяву ОСОБА_1 щодо відстрочки від 02.12.2024 (вручена від 04.12.2024) розглянути (адресувати довідку із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 з окресленням в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей у порядку п. 34 ст. 7 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII).
2.1.3. визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (08402040) та зобов`язати проконтролювати ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_3 ) у частині адресування довідки із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 з окресленням в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей у порядку п. 34 ст. 7 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII".
Ухвалою суду від 19.02.2025 року продовжено позивачу строк на усунення недоліків позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі керівника (начальника) голови комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі голови керівника (начальника) ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
24.02.2025 року (вх.№ЕС/16736/25) від представника позивача до суду надійшла заява, в якій представник, зокрема, просить суд взяти до уваги та врахувати, що дата складення відповідної заяви про відстрочку є 30.11.2025 та підтверджується доданим до позовної заяви Додатком 1.
Враховуючи, що додатком №1 до позовної заяви є заява позивача від 30.11.2024 року, а не від 30.11.2025 року, хвалою суду від 10 березня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження по справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначено, що 02.12.2024 ОСОБА_2 через Укрпошту подав заяву голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 (09793249) де повідомив, що має дружину з числа осіб з інвалідністю II групи (довічно) та, відповідно, є особою, яка на підставі пункту 11) частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути заяву та оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Також просив оформити окремо, додатково, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що клієнт як військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених пунктом 11) частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Про результати розгляду заяви та прийняте рішення просив повідомити йому письмово. Заява вручена 04.12.2024. 16.12.2025 та 08.01.2025 адвокатом в інтересах ОСОБА_1 направлено ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_8 адвокатський запит в електронній формі щодо результату розгляду заяви позивача. Документ про результат розгляду заяви та повної актуалізації відомостей щодо позивача не отримував, а ні ОСОБА_1 , а ні адвокат Михайлов О.М. ІНФОРМАЦІЯ_9 не проконтролював ІНФОРМАЦІЯ_10 в особі керівника (начальника) голови комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо дотримання законодавства України не порушення заявленого військовозобов`язаним права на відстрочку. ІНФОРМАЦІЯ_10 порушені основі засади ведення Реєстру своєчасність, повнота та актуалізація відомостей Реєстру про військовозобов`язаного. У Реєстрі персональні дані відомості про наявність права ОСОБА_1 на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за п. 13) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не окреслені.
20 березня 2025 року від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідач не визнає в повному обсязі, вважає їх необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України. Процедуру надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560. Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 № 154 "Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки" у ІНФОРМАЦІЯ_11 відсутні повноваження щодо "контролювання районного ТЦК та СП у частині адресування громадянам України довідок із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 з окресленням в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей у порядку п. 34 ст. 7 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII". У зв`язку з чим, позовні вимогу є безпідставними та не підлягають задоволенню.
01 квітня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 (Вхід. ЕП/4891/25) на виконання ухвали суду від 10.03.2025 року зазначено, що військовозобов`язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 згідно інформації із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з 31.08.1989 по теперішній час перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 як військовозобов`язаний І категорії загального військового обліку солдатів і сержантів запасу, за військовою спеціальністю « 100182 П», який підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
У зв`язку з чим, йому було запропоновано з`явитися до ІНФОРМАЦІЯ_11 для вирішення питання надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Дії ІНФОРМАЦІЯ_5 в рішенні даного питания, не можливо визнати протиправною бездіяльністю.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено проставленим штампом про місце проживання у паспорті від 22.05.2097 року.
15 листопада 2024 року зареєстровано шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 .
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_5 від 25.11.2022 року ОСОБА_3 є пенсіонеркою та отримує пенсію по інвалідності 2 гр. загальне захворювання довічно.
З довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААВ №533543 від 15.08.2022 року, вбачається, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_13 , встановлено ІІ групу інвалідності, загальне захворювання безстроково.
30 листопада 2024 року ОСОБА_1 направив поштовим зв`язком на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_14 » заяву про оформлення у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (а.с. 21-22).
В заяві позивачем зазначено, що згідно пункту 58 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 особисто подає та за його особистим підписом особисто повідомив, що має дружину з числа осіб з інвалідністю II групи (довічно) та, відповідно, є особою, яка на підставі пункту 11) частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. В заяві позивачем зазначено прохання: « 1. Розглянути мою заяву та оформити мені у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. 2. Окремо, додатково, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що я як військовозобов`язаний маю право на відстрочку з підстав, визначених пунктом 11) частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» оформити. 3. Про результати розгляду заяви та прийняте рішення прошу повідомити мені письмово за адресою, зазначену у заяві. Відсутність (зазначити потрібне): інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати постійний догляд за батьком чи матір`ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених у пункті 9 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; інших осіб, які не є військовозобов`язаними та відповідно до закону зобов`язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; інших членів сім`ї першого (першого та другого) ступеня споріднення особи з інвалідністю 1 або II групи, зазначеної у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підтверджую (а.с. 21-22).
В додатку до заяви позивачем направлено: засвідчену копію свідоцтва про шлюб; копію витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища; засвідчену копію паспорта громадянина позивача та ОСОБА_3 та РНОКПП (ІПН); засвідчену копію пенсійного посвідчення № НОМЕР_5 серія НОМЕР_6 від 25.11.2022 про інвалідність дружини; засвідчену копію довідки до акта огляду МСЕК серія 12 ААВ № 533543; копія індивідуальної програми реабілітації інваліда № 2107.
Заява з додатками отримана ІНФОРМАЦІЯ_4 04.12.2024 року.
Належних та допустимих доказів розгляду заяви ОСОБА_1 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 30.11. 2024 року до суду не надано.
На адвокатський запит адвоката Михайлова М.М. щодо надання інформації про стан розгляду заяви про відстрочку, подану громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 надано відповідь №753 від 16 січня 2025 року, де зазначено, що через недотримання військовозобов`язаним ОСОБА_1 процедури особистого звернення із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у відповідної комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 обов`язок розглянути це звернення по суті не виникає. Додатково звернено увагу, що про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у військово-облікових документах військовозобов`язаних встановленого зразку мають бути проставлені відповідні відмітки та надається довідка, яка дійсна за пред`явленням військово-облікового документу військовозобов`язаного. Однак військово-обліковий документ військовозобов`язаний ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 не надав.
З досліджених судом матеріалів справи судом встановлено, що 13 грудня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_15 розглянута заява ОСОБА_1 від 30.10.2024 року. В листі ІНФОРМАЦІЯ_11 зазначено, що: «При перевірці у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів Ви до теперішнього часу перебуваєте на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 . Таким чином, з метою усунення розбіжностей та не допущення непорозумінь щодо місця перебування Вас на військовому обліку, прийняття законного рішення щодо надання Вам відстрочки від призову під час мобілізації відповідною комісією при РТЦК та СП. прошу Вас особисто з`явитись до ІНФОРМАЦІЯ_11 та надати оригінал військово-облікового документу».
Згідно військового квитка НОМЕР_7 виданого ІНФОРМАЦІЯ_16 20.06.1988 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , з 05.09.1989 перебував на військовому обліку. Згідно інформації в розділі VІІІ з військового квитка НОМЕР_7 позивач 23.12.2003 року знятий з військового обліку та 22.08.2005 року прийнятий на облік в ІНФОРМАЦІЯ_17 . В розділі V військового квитка зазначено, що 13.10.2022 р. військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_18 позивач визнаний непридатним до військової служби за гр. ІІ ст.. 61б, 65 Наказ МОУ № 402/2008р. також в розділі VІІ «Особливі відмітки»» військового квитка позивача наявний запис від 13.10.2022 року: «Не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 абз. 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У військово-обліковому документів «Резерв+» від 01.10.2024 року (сформованого 17.04.2025 року), вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 є військовозобов`язаний, звання сержант, ВОС 100182, командир стрілецького відділення, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів наданого ІНФОРМАЦІЯ_10 , вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 на обліку з 17.02.2009 року в ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Позивач вважає протиправною бездіяльність комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не розгляду заяви від 30.11.2024 ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не про контролювання ІНФОРМАЦІЯ_5 у частині адресування довідки із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 порядку та звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами п.20 ч.1 ст.106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)
Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон №3543-ХІІ).
Обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в ст. 22 Закону № 3543-ХІІ.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ, Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України, зокрема і порядок надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
В ст. 23 Закону № 3543-ХІІ (в редакції чинній станом на час виниклих правовідносин) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи (п. 11 ч. 1).
З досліджених матеріалів справи вбачається, що 15 листопада 2024 року зареєстровано шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 .
Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_5 від 25.11.2022 року ОСОБА_3 є пенсіонеркою та отримує пенсію по інвалідності 2 гр. загальне захворювання довічно.
З довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12ААВ №533543 від 15.08.2022 року, вбачається, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_13 , встановлено ІІ групу інвалідності, загальне захворювання безстроково.
З зазначених документів вбачається, що ОСОБА_3 - дружину ОСОБА_1 є особою з інвалідністю II групи, відповідно позивач має право відповідно до п.11 ч.1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)
Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
Відповідно до п. 1, п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах (п.1). Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань направлення громадян України для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від направлення для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві (п.11).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, (далі Порядок №560), де визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. (п. 56). Для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) (п.57).
Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов`язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації в день її подання.
З зазначених приписів чинного законодавства вбачається, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4 при цьому під час подання заяви військовозобов`язаний пред`являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки готують для розгляду комісіями районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування військовозобов`язаного на військовому обліку матеріали з питань зокрема і надання відстрочки.
Відповідно до п. 59 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що місце перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 на військовому обліку, що зазначене у військовому квитку та у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів є різними.
Так згідно військового квитка НОМЕР_7 ОСОБА_1 з 22.08.2005 року прийнятий на облік в ІНФОРМАЦІЯ_17 . У військово-обліковому документів «Резерв+» від 01.10.2024 року зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 . З витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 на обліку з 17.02.2009 року в ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Приписами п. 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі Порядок №559) визначено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів (абз. 1).
В п. 15 Додаток 1 до Порядку № 559 «Вимог щодо заповнення форми військово облікового документа на бланку» зазначено, що у графі 13 зазначаються дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу.
В п. 3 Порядку № 559 зазначено, що у разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов`язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів) (абз 2). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган) (абз 3).
З урахуванням приписів п. 3 Порядку № 559 та п. 15 Додаток 1 до Порядку № 559, суд враховує інформацію про місце перебування ОСОБА_1 на військовому обліку з Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а саме в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Положеннями п. 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Під час розгляду справи до суду не надані докази внесення відповідних змін у військово-обліковому документі щодо місця перебування позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, (в редакції на час виниклих правовідносин) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань направлення громадян України для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від направлення для проходження базової військової служби, служби у військовому резерві (абз.5).
Отже матеріали з питань надання громадянам відстрочки для Комісії готує територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
З досліджених матеріалів справи судом не встановлено, що заява з додатками ОСОБА_1 від 30.11.2024 року про оформлення довідки про відстрочку була передана ІНФОРМАЦІЯ_10 комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 для розгляду, відповідно судом не встановлено протиправну бездіяльність комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо розгляду заяви позивача від 30.11.2024 року.
Враховуючи місце перебування ОСОБА_1 на військовому обліку згідно Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, в ІНФОРМАЦІЯ_2 у суду відсутні правові підстави для зобов`язання комісії для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 розглядати заяву позивача від 30.11.2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 щодо відстрочки, суд зазначає наступне.
Приписами п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки передбачено, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами, створеними в паперовій та електронній формі зокрема і в органах військового управління, включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням встановлені в Інструкції з діловодства у Збройних Силах України затвердженій Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 31 січня 2024 № 40 (далі Інструкція № 40).
В п.1.4 Інструкції № 40 зазначено, що заяви, пропозиції і скарги, що надходять на адресу установи за зверненнями громадян, опрацьовуються відповідно до розпорядчих документів з організації розгляду звернень громадян у Збройних Силах України. Діловодство за зверненнями громадян ведеться окремо.
Положеннями Інструкції № 40 передбачено, що усі документи, що надходять до установи, приймаються в уповноваженому органі у сфері діловодства установи (п.3.7.1). Документ повертається відправникові без розгляду у разі його надходження не за адресою, надходження паперового примірника документа, який вже надійшов в електронній формі через СЕДО, або надходження документа в паперовій формі без наявних на те підстав, які визнаються обґрунтованими для створення документів у паперовій формі (п.3.7.4). Документи, адресовані керівникам установ, а також такі, в яких не зазначено конкретної посадової особи або підрозділу установи як адресата, підлягають попередньому розгляду в службах діловодства установи (п.3.8.1). Під час попереднього розгляду документів враховуються повноваження суб`єктів розгляду кореспонденції, передбачені в положеннях (статутах) про підрозділи та установи, розпорядчих документах про розподіл обов`язків між командиром, начальником штабу та заступниками, посадових інструкціях, а також номенклатура справ, схеми проходження документів. Під час попереднього розгляду документів визначається: чи має документ бути допущений до реєстрації; чи потребує розгляду керівництвом установи установи або надсилання після реєстрації за належністю до структурного підрозділу або структурних підрозділів відповідно до функціонального розподілу обов`язків в установі; чи належить до документів термінового розгляду (опрацювання). На стадії попереднього розгляду здійснюється відбір документів, що не підлягають реєстрації в уповноваженому органі у сфері діловодства (додаток 33), а також таких, що передаються для реєстрації структурним підрозділам (п.3.8.4).
Відповідно до приписів п. 3.9.2. Інструкції № 40, заяви, що надходять на адресу установи, реєструються і опрацьовуються у підрозділі установи, який за функціональним призначенням відповідає за розгляд звернень громадян, та передаються на розгляд встановленим порядком.
Згідно п. 3.10.10 Інструкції № 40, відповідальність за виконання документа несуть особи, зазначені в розпорядчому документі, резолюції командира (керівника), та працівники, яким безпосередньо доручено його виконання.
В п. 3.13.1 Інструкції № 40 вказано, що вихідні документи надсилаються службою діловодства установи адресатам із використанням засобів поштового зв`язку і технічних засобів зв`язку, кур`єрською та фельд`єгерською службою, а також із використанням системи електронної взаємодії органів виконавчої влади.
При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, які суб`єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви позивача від 3011.2024 року.
З досліджених матеріалів справи вбачається, що заява позивача від 30.11.2024 року отримана ІНФОРМАЦІЯ_10 однак відповіді на вказану заяву позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_10 не направив, що свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , по не наданню відповіді щодо розгляду заяви позивача від 30.11.2024 року.
Отже, для захисту порушеного права позивача враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_5 надати відповідь ОСОБА_1 щодо розгляду заяви від 30.11.2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов`язати проконтролювати ІНФОРМАЦІЯ_6 у частині адресування громадянину довідки із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 порядку, затвердженого постановою КМ України від 16.05.2024 № 560 з окресленням в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей у порядку п. 34 ст. 7 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII, суд зазначає таке.
Приписами п. 3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України. Безпосереднє керівництво територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - ІНФОРМАЦІЯ_19 , яке узгоджує основні питання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони. Діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки координується та спрямовується Міноборони. Перевірка стану службової діяльності та мобілізаційної готовності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки проводиться в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З дослідженого судом Положення про ІНФОРМАЦІЯ_7 (документ ДСК) не вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_9 наділений повноваженнями щодо контролювання ІНФОРМАЦІЯ_1 у частині адресування громадянам довідки із зазначенням строку відстрочки з окресленням в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 в частині позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначені норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
З урахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , по не наданню відповіді ОСОБА_1 щодо розгляду заяви від 30.11.2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_6 надати відповідь ОСОБА_1 щодо розгляду заяви від 30.11.2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_8 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 )
Відповідач: Комісія для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
Суддя O.A. Вовченко