Ухвала суду № 127833167, 03.06.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2025
Номер справи
320/1214/25
Номер документу
127833167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

03 червня 2025 року Київ № 320/1214/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 01.01.2025 звернувся через підсистему «Електронний суд» до Київського окружного адміністративного суду з позовом (у зв`язку з надмірним навантаженням зареєстрований в суді 08.01.2025) до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, яка полягає в ненаданні позивачу відповіді та інформації по суті питань 1, 2 прохальної частини скарги № 173 від 08.06.2024 та невиконанні вимог 2, 3, 4, 4.1 скарги № 173 від 08.06.2024;

- зобов`язати Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини повторно розглянути по суті скаргу позивача № 173 від 08.06.2024 відповідно до статті 40 Конституції України, статей 7, 15, 19 Закону України «Про звернення громадян»;

- стягнути з відповідача Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 10 000 грн. моральної шкоди завдану мені його протиправною бездіяльністю.

У зв`язку з невідповідністю позовної заяви вимогам процесуального закону, керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалою від 25.02.2025 позовну заяву залишив без руху з наданням позивачеві строку для усунення її недоліків. В ухвалі судом зазначені недоліки позовної заяви та запропоновані способи їх усунення шляхом подання до суду:

- оригіналу документа про сплату 1937,92 грн. судового збору за вимоги майнового та немайнового майнового характеру або доказів наявності чи відсутності на банківських рахунках позивачки коштів;

- доказів на підтвердження обґрунтованості клопотання про звільнення від сплати судового збору, а саме відомостей з ДРФО - платників податків про суми виплачених доходів за 1 - 4 квартали 2024 року;

- доказів на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності позивача та доказів реєстрації в установленому законом порядку за адресою, вказаною у позові або за іншою адресою шляхом подання засвідченої у передбачений законом спосіб ксерокопії всіх заповнених сторінок паспорта громадянина України, реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача.

Від позивача до суду надійшла заява на виконання вимог ухвали про залишення позову без руху, до якої долучено наступні документи:

- копії сторінок паспорта позивача;

- заява № 40 про усунення недоліків у справі № 320/1214/25;

- заява № 41 про звільнення від сплати судового збору у справі № 320/1214/25;

- постанова про арешт коштів боржника від 11.12.2023 ВП № 73551508 у межах суми стягнення 14048,64 грн.;

- лист з АТ «Ощадбанк» про інформування позивача про встановлення арешту на суму 14048,64 грн.;

- відомостей з ДРФО - платників податків про суми виплачених доходів за 1-4 квартали 2024 року, відповідно до яких позивач у грудні 2024 року отримав 5899,99 грн. доходу від ФГ «Січ Плюс О» за надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду або суборенду;

- картку фізичної особи - платника податків;

- супровідний лист відділу ДВС від 11.12.2023 № 46552-25.12 про надсилання постанови про арешт коштів боржника від 11.12.2023;

- рішення про призначення житлової субсидії від 06.12.2024, відповідно до якого середньомісячний сукупний дохід сім`ї - 4000,00 грн.; середньомісячний дохід на одного члена сім`ї - 4000,00 грн.;

- характеристика Будильського старостинського округу від 18.08.2023 за підписом ОСОБА_2 відносно позивача, відповідно до якої до старостинського округу компрометуючих даних не надходило, ОСОБА_1 проживає у власному господарстві один, розлучений, по місцю проживання характеризується із задовільної сторони. Не працює, має повну вищу освіту, перебуває на обліку в центрі зайнятості, є членом добровільного формування Лебединської територіальної громади.

Позивач, всупереч вимогам ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 25.02.2025, відповідно до якої було відмовлено у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, не надав доказів сплати судового збору в розмірі 1937,92 грн., натомість повторно заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору, та надав на його обґрунтування відповідні документи, із приводу чого суд зазначає наступне.

У силу вимог частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною другою статті 132 цього Кодексу встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями), за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем, встановлюється ставка судового збору 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено», що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Із цим позовом позивач звернувся до суду 01.01.2025.

Статтею 7 Закону України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 01.01.2025 складає 3028, 00 грн.

У силу вимог частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно до пунктів 1 та 2 прохальної частини позову позивач повинен був сплатити 968,96 грн. судового збору (основна та похідна вимоги) (1211,20 грн. х 0,8 = 968,96 грн.), а за вимогу майнового характеру - пункт 3 прохальної частини (стягнення моральної шкоди) також 968,96 грн.

Доказів сплати судового збору суду не надано, натомість повторно заявлено клопотання про звільнення від сплати збору.

На обґрунтування клопотання посилався на довідку з податкової служби № F1419104 від 01.03.2025, відповідно до якої річний дохід позивача за 2024 рік становить 5899,99 грн.

Дослідивши надані позивачем відомості з ДРФО - платників податків про суми виплачених доходів за 1-4 квартали 2024 року, позивач у грудні 2024 року отримав 5899,99 грн. доходу від ФГ «Січ Плюс О» за надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду або суборенду.

Однак, позивачем також долучено інший документ, а саме рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про призначення житлової субсидії від 06.12.2024, відповідно до якого судом установлено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї - 4000,00 грн.; середньомісячний дохід на одного члена сім`ї - 4000,00 грн.

Таким чином, оскільки рішення про призначення житлової субсидії датоване 06.12.2024, тобто на останній місяць 2024 року, то з урахуванням зазначеної позивачем інформації про отримання житлової субсидії, яка має бути достовірною, виходячи з середньомісячного доходу позивача в 4000,00 грн., річний дохід ОСОБА_1 складає щонайменше 48000,00 грн.

Відповідно до Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій здійснюється, починаючи з 01.12.2022 - органами Пенсійного фонду України.

Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.

Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян органами Пенсійного фонду України, починаючи з 01.12.2022, у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).

Для складення акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи на запит виконавчих органів сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військових адміністрацій органами Пенсійного фонду України у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються копії заяви та декларації такого домогосподарства.

При цьому в акті зазначаються, зокрема серед іншого, відомості щодо майнового стану, додаткових джерел для існування, не зазначені громадянином у декларації.

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим-п`ятим підпункту 3 пункту 14, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця: отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України «Про зайнятість населення», державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї, яку отримує особа, яка втратила працездатність, в тому числі особа, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та не набула страхового стажу, передбаченого зазначеною статтею, за умови наявності в такої особи не менш як 15 років страхового стажу.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:

за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.

Для призначення житлової субсидії громадянин подає: заяву; декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру, та інші передбачені Положенням документи.

Як зазначено в рішенні про призначення позивачу житлової субсидії, середньомісячний дохід на одного члена сім`ї, тобто позивача складає 4000,00 грн.

Оскільки позивачу призначено житлову субсидію, то на виконання зазначених норм Положення, позивач щонайменше подав відповідну заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (додаток 2 до Положення № 1184).

Підписуючи та подаючи для призначення житлової субсидії зазначену декларацію, позивач ознайомився з її змістом та з тим, що він усвідомлює, що в разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, заявнику може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі позивач зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Як убачається з рішення про призначення житлової субсидії, видом субсидії є ЖКП/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до названого Положення, житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається виходячи з розміру доходу осіб, зазначених у пунктах 24, 25 і 28 цього Положення, за попередній календарний рік.

У заяві № 41 про звільнення від сплати судового збору повідомив суду про відсутність доходів у 2024 році та незадовільний фінансовий стан, про що свідчить рішення Головного управління ПФУ в Сумській області від 06.12.2024 (додаток 6) про призначення позивачу житлової субсидії з 01.10.2024 по 31.10.2024 - 971,32 грн., з 01.11.2024 по 31.03.2025 - 1889,42 грн., з 01.04.2025 по 30.04.2025 - 940,72 грн. Наголосив суду, що позивачу щорічно призначають субсидію останні 6 років, у зв`язку з його поважним віком (58 років) і притаманними цьому віку хворобами, безробіттям та неможливістю працевлаштуватися.

Дослідивши зміст заяви № 41 та підтверджуючи документи, позивач задекларував щомісячний дохід у сумі 4000,00 грн. за зазначений у декларації період, що за 12 місяців становить - 48000,00 грн., оскільки на підставі цих документів Головним управлінням ПФУ в Сумській області рішенням від 06.12.2024 призначено субсидію.

Натомість повідомив суду недостовірну інформацію у раніше поданій заяві про звільнення від сплати судового збору, що річний дохід становить 6037,55 грн.

У заяві № 41 про звільнення від сплати судового збору зазначає, що сума судового збору, яку потрібно сплатити за подання позову перевищує 5 відсотків від його річного доходу за попередній календарний рік.

Із цього приводу суд зазначає, що сума збору, що підлягала сплаті за подання цього позову - 1937,92 грн.

Відповідно, із урахуванням задекларованого при призначенні 06.12.2024 субсидії річного доходу позивача, такий дохід складав щонайменше 48000,00 грн., відповідно - 5% річного доходу позивача із цієї суми - 2400,00 грн., тож судовий збір у розмірі 1937,92 грн. не перевищує 5% річного доходу позивача.

Вирішуючи питання щодо звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно із частиною першою статті 8 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI), враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону № 3674-VI).

Отже суд наділений повноваженням зменшити тягар несення судових витрат для особи, яка до нього звертається. Водночас конструкція наведених правових норм дає підстави для висновку, що зменшення тягаря несення судових витрат є не обов`язком суду, а повноваженням за певних обставин.

При цьому в частині сплати судового збору законодавець визначив вичерпний перелік умов, за наявності яких можливе зменшення тягаря несення цих судових витрат.

Особа, яка звертається до суду, має право подати відповідне клопотання та навести обставини щодо її майнового стану та, за наявності, обставини, з якими закон пов`язує можливість реалізації судом права зменшити тягар несення судових витрат у частині сплати судового збору. Такі обставини повинні бути підтверджені належними та допустимими доказами.

Тобто, звільнення сплати судового збору допускається у виняткових випадках і залежно від обставин справи, обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу.

Доказами рівня майнового стану фізичної або юридичної особи можуть бути наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.

Водночас окремий доказ, сам по собі, не свідчить про майновий стан, докази мають обґрунтовувати об`єктивні причини, які обумовлюють неможливість оплати судового збору.

На переконання суду жодних доказів на підтвердження незадовільного майнового стану позивача до заяви № 41 не додано.

У той же час, позивач звернувся із позовом через підсистему «Електронний суд» 01.01.2025, та не надав доказів, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, оскільки при поданні декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії задекларував щомісячний дохід у сумі 4000,00 грн. за зазначений у декларації період, а відсутність у відомостях з ДРФО - платників податків про суми виплачених доходів за 1-4 квартали 2024 року, інших доходів, ніж позивач отримав у грудні 2024 року в сумі 5899,99 грн. від ФГ «Січ Плюс О» за надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду або суборенду, не може бути єдиним і беззаперечним доказом відсутності інших доходів у позивача.

Суд не бере до уваги в якості доказів подані позивачем постанову про арешт коштів боржника від 11.12.2023 ВП № 73551508 у межах суми стягнення 14048,64 грн. та лист з АТ «Ощадбанк» про інформування позивача про встановлення арешту на суму 14048,64 грн., оскільки наведена у документах інформація актуальна станом на 29.04.2024, а позов поданий 01.01.2025, а інформації про чинність арешту у межах виконавчого провадження ВП № 73551508 станом на 01.01.2025 не надано.

У зв`язку з наведеним, суд констатує невиконання у повному обсязі вимог ухвали суду від 25.02.2025 про залишення позовної заяви без руху, що набрала законної сили 25.02.2025 та є обов`язковою до виконання, у зв`язку з ненадання доказів сплати судового збору.

Таким чином недоліки позовної заяви у повному обсязі не усунуті, що є підставою для повернення позовної заяви.

Згідно з резолютивною частиною ухвали про залишення позовної заяви без руху позивача було попереджено судом, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та повернута заявнику.

Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

У зв`язку з тим, що позивач не усунув у повному обсязі недоліки, про які зазначено в ухвалі від 25.02.2025, що набрала законної сили 25.02.2025 та є обов`язковою до виконання, та не надав доказів сплати судового збору, в зазначені в заяві про звільнення від сплати судового збору підстави неп знайшли свого підтвердження, суд доходить висновку, що позовна заява підлягає поверненню.

Оскільки позовна заява у паперовому вигляді до суду не подавалась, а сформована в підсистемі «Електронний суд», суд обмежується лише процесуальним рішенням про її повернення.

Керуючись статтями 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

у задоволенні заяви про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 - повернути позивачеві без розгляду.

Роз`яснити позивачу, що відповідно до частини восьмої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Скрипка І.М.