Рішення № 127833161, 30.05.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2025
Номер справи
320/42617/24
Номер документу
127833161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2025 року справа №320/42617/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібро Трейдінг» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Лібро Трейдінг» (далі по тексту також позивач, ТОВ «Лібро Трейдінг») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту також відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.05.2024 №357310411.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що спірним податковим повідомленням-рішенням до нього застосовано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних.

Щодо зазначених у розрахунку штрафних санкцій до спірного податкового повідомлення-рішення податкових накладних та розрахунків коригування під №№1-86, позивач пояснив, що вони складені до запровадження в Україні воєнного стану, тобто у період дії карантину, а тому на них розповсюджується дія норм пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо незастосування штрафних санкцій у період дії карантинних обмежень, тобто до 30.06.2023 включно, вважаючи хибним посилання контролюючого органу на положення підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Також позивач зазначив про неможливість застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, вказаних у додатку до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення за №№ 87-182, оскільки сам факт складення спірного податкового повідомлення-рішення містить ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого статтею 366 Кримінального кодексу України (службове підроблення). Позивач пояснив, що наприкінці лютого 2023 року йому стало відомо про незаконне позбавлення ОСОБА_1 , єдиного учасника та директора ТОВ «Лібро Трейдінг», права власності на частку у статутному капіталі позивача у розмірі 100% шляхом реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, вчинених 23.02.2023 та 24.02.2023, що мало наслідком звернення позивача 03.03.2023 до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з повідомленням про рейдерське захоплення та звернення з відповідною скаргою до Міністерства юстиції України. Рішенням від 27.03.2023 Офісу протидії рейдерству Мін`юсту скаргу позивача було задоволено, записи реєстраційні скасовано.

Позивач наголосив на тому, що з моменту незаконного внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань сертифікати ключів директора Кокарєва М.О. були заблоковані ДПС України, що мало наслідком унеможливлення підписання та подання до контролюючих органів податкових декларацій, направлення податкових накладних та розрахунків коригування на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. У період відсутності таких повноважень у Кокарєва М.О. позивачем було встановлено факт реєстрації виписаних податкових накладних невстановленими особами, якими здійснено рейдерське захоплення ТОВ «Лібро Трейдінг» 24 та 27 березня 2023 року. Дії контролюючого органу щодо реєстрації означених податкових накладних, скасування їх реєстрації та зобов`язальні дії ДПС України щодо здійснення коригування даних в Системі електронного адміністрування ПДВ були предметом оскарження в межах адміністративної справи №320/18446/23, в якій позовні вимоги задоволено у повному обсязі. У зв`язку з набранням означеним судовим рішенням законної сили, обставини, встановлені ним, не підлягають доказуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2024 (суддя ОСОБА_2 ) відкрито провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 (суддя ОСОБА_2 ) закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 13.02.2025 №246/0/15-25 звільнено ОСОБА_2 з посади судді Окружного адміністративного суду міста Києва (відряджений до Київського окружного адміністративного суду) у зв`язку з поданням заяви про відставку.

За результатами повторного автоматизованого розподілу 03.03.2025 адміністративна справа була передана для розгляду судді Дудіну С.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 прийнято справу до провадження, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що за результатами проведеної камеральної перевірки ТОВ «Лібро Трейдінг» було винесено спірне податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування. В ході перевірки було встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України з урахуванням змін відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX (далі по тексту також - Закон №2260-IX), а саме: платником податків несвоєчасно зареєстровано виписані податкові накладні в ЄРПН. На підставі означених висновків відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції.

Відповідач наголосив на тому, що з набранням чинності Законом №2260-ІХ з 27.05.2022, який є пріоритетним, тимчасово, на період дії воєнного стану норми щодо мораторію на застосування штрафних санкцій не діють.

Відповідач зауважив, що згідно з позиціями Верховного Суду у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності.

Щодо незаконних реєстраційних дій, відповідач пояснив, що в межах камеральної перевірки означені факти не досліджуються контролюючим органом та не можуть бути підставою для скасування спірного податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що на дату винесення спірного податкового повідомлення-рішення відповідачу було відомо про наявність судового рішення у справі №320/18446/23, яке набрало законної сили та яким було визнано недійсною та скасовано реєстрацію податкових накладних, зазначених у розрахунку до спірного податкового повідомлення-рішення під №№87-182, проте контролюючим органом не прийнято до уваги означені обставини.

Також позивач повторно наголосив на пріоритетності положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України щодо податкових накладених та розрахунків коригування, зазначених у розрахунку до спірного податкового повідомлення-рішення під №№ 1-86.

Також позивачем подано до суду додаткові пояснення, в яких наведено контррозрахунок штрафних санкцій, який, на переконання позивача, є правильним у межах спірних відносин.

Відповідачем подано до суду додаткові пояснення, в яких зазначено про помилковість застосування позивачем положень підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України до податкових накладних, складених з грудня 2021 року по січень 2022 року.

Усною ухвалою суду від 10.04.2025, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Присутній у судовому засіданні 29.04.2025 представник позивача заявив клопотання про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження. Представник відповідача щодо означеного клопотання послався на розсуд суду.

Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Усною ухвалою суду від 29.04.2025, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, постановлено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

у с т а н о в и в:

ТОВ «Лібро Трейдінг» (ідентифікаційний код 39525896, місцезнаходження: 01133, м. Київ, вул. Кутузова, 13) зареєстровано як юридична особа 03.12.2014, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.03.2023.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було здійснено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, результати якої оформлені актом перевірки від 20.03.2024 №22703/Ж5/26-15-04-11-03 (далі по тексту також акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201, підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України ПК України, в результаті чого встановлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, складених у період з 09.12.2021 по 27.02.2023.

Листом ГУ ДПС у м. Києві від 29.04.2024 №7559/І/26-15-04-11-08 за результатами розгляду заперечень ТОВ «Лібро Трейдінг» на акт перевірки, висновки акта перевірки залишено без змін, а заперечення без задоволення.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 01.05.2024 №357310411 до позивача застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у сумі 3 311 503,49 грн.

Рішенням ДПС України від 12.07.2024 №21648/6/99-00-06-03-01-06 за результатами розгляду скарги позивача на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 01.05.2024 №357310411, означене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем цього податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі по тексту також ПК України, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов`язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів / послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 №533- IX (далі по тексту також - Закон №533- IX).

У зв`язку з набранням чинності Законом №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-IX та Закону України від 13.05.2020 №591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11.03.2020 №211 з 12.03.2020.

Постановою від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 №2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 (далі по тексту також - Закон №2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом №2142-ІХ від 24.03.2022 внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX (далі по тексту також Закон №2260-ІХ).

У зв`язку із набранням чинності 27.05.2022 Законом №2260-ІХ підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом №2260-ІХ передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон №2260-ІХ підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

Законом №2260-ІХ було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27.05.2022 пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України від 13.12.2022 №2836-ІХ (набрав чинності 03.01.2023) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема, відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26.05.2022), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, в якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13.12.2022 №2836-ІХ) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23, від 12.04.2024 у справі №620/9720/23.

В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.

В розвиток цієї правової позиції Верховний Суд в постанові 07.02.2024 у справі № 380/7070/23 зауважив, що держава не створила такого правового регулювання і фактичних умов, за яких платники податків могли б завчасно передбачити відповідні наслідки своєї поведінки щодо не реєстрації до 26 травня 2022 року в ЄРПН податкових накладних, складених до 24 лютого 2022 року (зі змінами до 31 січня 2022 року).

В означеній постанові Верховний Суд фактично висловив правову позицію, що з урахуваннями принципу верховенства права та заборони на дискримінацію платників податків, а також принципу in dubio pro tributario (презумпція правомірності рішень платника податків), що закріплений в підпункті 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України, перехідний період - до 15 липня 2022 року, про який йдеться в пункті 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом №2836-ІХ), та який згідно вказаного пункту має застосовуватись до податкових накладних дата складання яких припадає на період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, доцільно б було враховувати і при реєстрації податкових накладних, які складені у період до 1 лютого 2022 року та не були зареєстровані в ЄРПН з огляду на дію «ковідного» мораторію.

Фактично з 27 травня 2022 року усі платники, які не зареєстрували податкові накладні, граничний строк реєстрації яких припав до 23 лютого 2022 року, автоматично підлягали відповідальності.

При цьому, відповідний Закон №2260-ІХ був опублікований 26.05.2022 в умовах воєнного стану, обмеженого часу роботи електронних сервісів податкових органів та за відсутності завчасного попереднього роз`яснення змісту та наслідків прийняття цього законодавчого акта для платників податків, які були впевнені, що захищені карантинними та воєнними мораторіями на застосування штрафних санкцій.

Отже законодавець не створив умов, за яких платник податків мав можливість у розумні строки зареєструвати податкові накладні, складені до введення воєнного стану, за попередньо передбаченого підходу безумовного звільнення від відповідальності до завершення дії карантину.

Як слідує з системного аналізу норм ПК України, фактично з 27.05.2022 платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 року до травня 2022 року, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15 липня 2022 року, тобто близько 1,5 місяці.

Відтак, необхідний перехідний період для податкових накладних, складених по 31.01.2022 не був уведений в дію, не надав таким положенням законодавець й ретроспективної дії. Наведене також є проявом порушення принципу рівності податкового законодавства.

При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов`язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини - ковідну пандемію та воєнний стан.

Умови юридичної відповідальності визначаються характером діяння, за яке така відповідальність установлюється. Відмінність у заходах відповідальності не може зумовлюватися «випадковими» чинниками, зокрема, недосконалістю законодавчої техніки, коли однакові за характером діяння мають різні умови покарання за них.

За подібних обставин, принцип верховенства права та заборона на дискримінацію платників податків, передбачена підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 ПК України, вимагають застосування однакових умов притягнення до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних, на які до 27 травня 2022 року поширювалася дія мораторію - як «ковідного», так і «воєнного».

Зважаючи на викладене, визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних після скасування з 27.05.2022 дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов`язань.

При цьому всі платники повинні мати однакові умови, за яких вони можуть уникнути відповідальності шляхом реєстрації податкових накладних у відповідний перехідний період - до 15 липня 2022 року.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.02.2024 № 420/19335/22, від 16.04.2024 №460/21543/23, від 27.03.2025 у справі №380/11387/23.

Отже, податкові накладні, складені в період дії «ковідного» мораторію до початку дії воєнного стану мають бути зареєстровані до 15.07.2022.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних за період з 09.12.2021 по 03.01.2022, які можна віднести до тих, що складені під час дії «ковідного» мораторію».

З розрахунку штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних (далі по тексту також розрахунок) вбачається про застосування відповідачем штрафних санкцій у розмірі 30%, з яких податкові накладні, зазначені у розрахунку до ППР за порядковими №№ 2 26 та 28 68 зареєстровані 08.07.2022, 11.07.2022 та 15.07.2022, тобто у законодавчо визначений строк до 15.07.2022 включно, у той час як контролюючий орган виснував про порушення граничних строків їх реєстрації на 42, 49 календарних дні, що має наслідком відсутність підстав для застосування штрафних санкцій за її несвоєчасну реєстрації у розмірі 30%.

Крім того, з розрахунку штрафних санкцій вбачається таке.

Податкова накладна, виписана 09.12.2021 (порядковий №1), зареєстрована позивачем 27.07.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку її реєстрації на 61 календарний день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40%.

Податкова накладна, складена 31.12.2021 (порядковий №27), зареєстрована позивачем 27.07.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку її реєстрації на 61 календарний день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 30%.

Податкові накладні, складені 12, 18 та 14 лютого 2022 року (порядкові №№ 69-71), зареєстровані позивачем 26.07.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку їх реєстрації на 12 календарних дні та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10%.

Податкові накладні, складені 15, 01, 19 та 23 лютого 2022 року (порядкові №№ 72-75), зареєстровані позивачем 01.08.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку їх реєстрації на 18 календарних дні та застосовано штрафну санкцію у розмірі 20%.

Податкові накладні, складені 29, 26, 18 та 24 січня 2022 року (порядкові №№ 76 79), зареєстровані позивачем 26.07.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку її реєстрації на 60 календарних дні та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40%.

Податкова накладна, складена 27.01.2022 (порядковий №80), зареєстрована позивачем 01.08.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку її реєстрації на 66 календарних дні та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40%.

Податкова накладна, складена 02.02.2022 (порядковий №81), зареєстрована позивачем 01.08.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку її реєстрації на 18 календарних днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 20%.

Податкові накладні, складені 19, 25, 08, 03 січня 2022 року (порядкові №№ 82 84, 86), зареєстровані позивачем 01.08.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку їх реєстрації на 66 календарних дні та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40%.

Податкова накладна, складена 02.01.2022 (порядковий №85), зареєстрована позивачем 26.07.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку її реєстрації на 60 календарних днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 30%.

Податкова накладна, складена 03.01.2022 (порядковий №86), зареєстрована позивачем 01.08.2022. При цьому, відповідач зазначив про порушення позивачем граничного строку її реєстрації на 66 календарних днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40%.

Натомість, враховуючи, що останнім днем реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН є 15.07.2025, розрахунок штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН є таким:

- №203 від 09.12.2021, дата реєстрації: 27.07.2022; кількість днів затримки: 12; сума ПДВ: 803420,31 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 80 342,03 грн;

- №211 від 31.12.2021, дата реєстрації: 27.07.2022; кількість днів затримки: 12; сума ПДВ: 682 365,42 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 68 236,54 грн;

- №12415//586 від 12.02.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -30203,96 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 3 020,40 грн;

- №19645//586 від 18.02.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -3270,97 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 327,10 грн;

- №13952//586 від 14.02.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -26395,76 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 2 639,58 грн;

- №15504//586 від 15.02.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -2893,85 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 578,77 грн;

- №1154//586 від 01.02.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -48177,48 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 9 635,50 грн;

- №20076//586 від 19.02.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -59402,03 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 11 880,41 грн;

- №23966//586 від 23.02.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -49224,05 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 9 844,81 грн;

- №28554//586 від 29.01.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -3367,89 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 336,79 грн;

- №24620//586 від 26.01.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -111933,11 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 11 193,31 грн;

- №15269//586 від 18.01.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -34486,09 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 3 448,61 грн;

- №21723//586 від 24.01.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -137343,76 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 13 734,38 грн;

- №25623//586 від 27.01.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -31497,92 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 6 299,58 грн;

- №2081//586 від 02.02.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -14253,86 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 2 850,77 грн;

- №16371//586 від 19.01.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -26562,08 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 5 312,42 грн;

- №23376//586 від 25.01.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -128790,91 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 25 758,18 грн;

- №5633//586 від 08.01.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -30184,32 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 6 036,86 грн;

- №392//586 від 02.01.2022, дата реєстрації: 26.07.2022; кількість днів затримки: 11; сума ПДВ: -23534,50 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 2 353,45 грн;

- №808//586 від 03.01.2022, дата реєстрації: 01.08.2022; кількість днів затримки: 17; сума ПДВ: -18797,62 грн, розмір штрафу: 20%, сума штрафу: 3 759,52 грн.

Отже, загальна сума штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрації позивачем в ЄРПН вищевказаних податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних складає 267 589,01 грн.

Щодо податкових накладних, зазначених у розрахунку під порядковими №№ 87 182, суд зазначає таке.

В межах адміністративної справи №320/18446/23 Товариство з обмеженою відповідальністю «Лібро Трейдінг» звернулося до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просило суд:

- визнати протиправними дії Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо реєстрації податкових накладних ТОВ «Лібро Трейдінг»;

- визнати недійсною та скасувати реєстрацію податкових накладних ТОВ «Лібро Трейдінг», зареєстрованих на суму 19 622 600,00 грн;

- зобов`язати ДПС України здійснити коригування даних в Системі електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ), а саме: відновити/збільшити суму податку, на яку ТОВ «Лібро Трейдінг» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 19 622 600,00 грн ПДВ.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2023, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2023, позовні вимоги задоволено.

Визнано недійсною та скасовано реєстрацію Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків податкових накладних ТОВ «ЛІБРО ТРЕЙДІНГ», зареєстрованих 24.03.2023 реєстраційні номери накладних №№ 9059172415, 9059134660, 9059164181, 9059275076, 9059273817, 9059274828, 9059282090, 9059237678, 9059244967, 9059240917, 9059200777, 9059200467, 9059174942, 9059197306, 9059172210, 9059161918, 9059294847, 9059311506, 9059301393, 9059300237, 9059300419, 9059362443, 9059380406, 9059380288, 9059352840, 9059386350, 9059388250, 9059362439, 9059342166, 9059291570, 9059294804, 9059289467, 9059401628, 9059400505, 9059429104, 9059428438, 9059429039, 9059430759, 9059705995, 9059650114, 9059657813, 9059680668, 9059679121, 9059716427, 9059713449, 9059647620, 9059360040, 9059401687, 9059708545, 9059644047, 9059092039, 9059126701, 9058753763, 9058795337, 9058828088, 9059057660, 9059049717, 9059035324, 9059041781, 9059027874, 9059051129, 9059069288, 9059058311, 9058826455, 9058842822, 9058917223, 9058914158, 9058951789, 9058953749, 9058970182, 9058964768, 9058952026, 9058952108, 9058976688 та зареєстрованих 27.03.2023 реєстраційні номери накладних №№ 9061305421, 9061318333, 9061317868, 9061346866, 9061346410, 9061354463, 9061366295, 9061078134, 9061094423, 9061149367, 9061193280, 9061279294, 9061225582, 9061296940, 9061567640, 9061572639, 9061567666, 9061577455, 9061572792, 9061471559, 9061473419, 9061474887, 9061492656, 9061494925, 9061557203, 9061556560, 9061496908, 9061557635, 9061558085, 9061441379, 9061448370, 9061439318, 9061441751, 9061458164, 9061453670, 9061440629, 9061558890, 9061460700, 9061460365, 9061382505, 9061379992, 9061397063, 9061400227, 9061413020, 9061411890, 9061445472.

Зобов`язано ДПС України здійснити коригування даних в Системі електронного адміністрування ПДВ, відновити/збільшити суму податку, на яку ТОВ «ЛІБРО ТРЕЙДІНГ» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 19 622 600,00 грн. ПДВ.

Постановою Верховного Суду від 29.07.2024 касаційні скарги Державної податкової служби України, Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишено без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2023 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2023 у справі №320/18446/23 залишено без змін.

З долучених позивачем до матеріалів справи квитанцій вбачається, що податкові накладні, зазначені у розрахунку під порядковими №№ 87 182, підлягають виключенню на підставі рішення суду в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В силу положень частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, не підлягає доказуванню факт наявності підстав для виключення податкових накладних, зазначених у розрахунку штрафних санкцій до спірного податкового повідомлення-рішення під порядковими №№ 87 182, з ЄРПН, що, відповідно, має наслідком відсутність підстав для застосування штрафних санкцій за їх несвоєчасну реєстрацію з огляду на відсутність підстав для їх реєстрації в ЄРПН.

У постанові від 28 березня 2023 року у справі №260/433/19 Верховний Суд зазначив, що встановивши невідповідність частини рішення суб`єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства, наслідком такого є визнання акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення. Зокрема, частково протиправним можна визнати якусь частину (пункт, речення) рішення або рішення в частині нарахування певної суми штрафних (фінансових) санкцій. Разом з тим, рішення, в якому недійсну частину не можна виокремити, ідентифікувати, є недійсним в цілому.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 05 червня 2024 року у справі № 320/17339/23, від 11 квітня 2024 року у справі №802/1905/16-а, від 19 березня 2024 року у справі № 823/1553/16, від 18.05.2020 у справі №200/12442/18-а, від 04.06.2020 у справі № 804/4406/13-а та від 20.03.2023 у справі № 813/2689/17, від 22.02.2024 у справі № 826/16991/13-а тощо.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач неправильно застосував норми законодавства при обчисленні розміру штрафу, що, в свою чергу, свідчить про його невідповідність критеріям, визначеним частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, на підставі викладеного суд висновує, що відповідачем розрахунок штрафних санкцій здійснено неправомірно, що має своїм наслідком визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій у сумі 3 043 914,48 грн. (3 311 503,49 грн - 267 589,01 грн.).

За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 30 280,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 11.09.2024 №2086.

Враховуючи часткове задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 27 833,20 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень ГУ ДПС у м. Києві, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 01.05.2024 №357310411 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібро Трейдінг» штрафних санкцій у розмірі 3043914,48 грн (три мільйони сорок три тисячі дев`ятсот чотирнадцять гривень 48 копійок).

3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібро Трейдінг» (ідентифікаційний код 39525896, місцезнаходження: 01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 13) судовий збір у розмірі 27833,20 грн (двадцять сім тисяч вісімсот тридцять три грн 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код 44116011, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.