Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 286/65/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2025 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Шалига А. Ю.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Овруч цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради Рівненської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам , -
В С Т А Н О В И В:
07.01.2025 директор Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради Рівненської області, що знаходиться за адресою: вул. Соборна, 12, м. Рівне, звернулася до суду із позовом до ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених (у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам) коштів в розмірі 10 000 (десять тисяч) грн. 00 коп. на рахунок: НОМЕР_1 , МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441 в ГУ ДКСУ в Рівненській області (для департаменту соціальної політики Рівненської міської ради) та судовий збір у сумі 3028 грн. 00 коп. на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради: на рахунок: НОМЕР_2 , МФО 820172, ЄДРПОУ 3195441 в ГУ ДКСУ в Рівненській області.
Мотивуючи тим, що 30.03.2022 до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради звернулася ОСОБА_1 з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у якій було зазначено інформацію про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою. На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 з урахуванням неповнолітньої дитини ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) було призначено допомогу на проживання на період з 01.03.2022 по 30.04.2022. Розмір допомоги становив 5000,00 грн. щомісячно та за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 склав 10 000,00 грн.. Департаментом було нараховано та надіслано 20.04.2022 на центральний рівень списки внутрішньо переміщених осіб за березень-квітень 2022 року, до якого було включено інформацію про відповідача. 25.04.2022 відповідачеві було зараховано допомогу в розмірі 10000,00 грн. за період з 01.03.2022 по 30.04.2022. Під час обміну інформацією з центральним рівнем, 11.05.2022, у зв`язку з перебоями в роботі сайтів через технічний збій, відповідачу 24.05.2022 було повторно зараховано допомогу в розмірі 10 000,00 грн. за період з 01.03.2022 по 30.04.2022. Позивач неодноразово звертався до відповідача повернути надміру (повторно) сплачені кошти, 30.10.2024 надіслано вимогу щодо повернення коштів, однак кошти не повернуто та не вжито заходів для їх реструктуризації.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників справи не надходило.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений строк не надала, ухвала про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження направлялася за місцем реєстрації відповідача, однак конверт повернувся на адресу суду з відміткою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що з 28.03.2022 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , законним представником якого є ОСОБА_1 , взято на облік як внутрішньо-переміщених осіб, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками №5612-5000523527 та № №5612-5000524037 від 28.03.2022 (а.с.7,8).
З копії заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам видно, що 30.03.2022 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради з заявою про надання вказаної допомоги. В заяві зазначила свої контакті дані; адресу зареєстрованого місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки вона перемістилась; адресу місця, куди перемістилась; номер банківського рахунка для виплати допомоги та відомості про неповнолітню дитину, яка перемістилась разом з нею (а.с.5).
Рішенням Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради від 17.04.2022 про призначення допомоги переміщеним особами на проживання, ОСОБА_1 на підставі звернення від 30.03.2022 надано допомогу на сім`ю у розмірі 5000,00 грн. у період з 01.03.2022 по 31.05.2022 (а.с.6).
Позивач зазначає, що повторне надіслання коштів за той же період було проведено через технічний збій при обміні інформації з центральним рівнем 11.05.2022 у зв`язку з перебоями в роботі сайтів з технічних причин.
З копії довідки № 124 від 12.11.2024, виданої Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради видно, що станом на 12.11.2024 розмір переплати ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 становить 10 000,00 грн. (а.с.4).
30.10.2024 відповідачу позивачем було направлено вимогу про повернення надміру виплачених коштів в розмірі 10 000,00 грн. у місячний термін з моменту отримання вимоги. Проте, відповідач у добровільному порядку вищезазначені кошти не повернула.
Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 16.04 2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (надалі за текстом Порядок № 509).
Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (надалі за текстом Порядок № 332).
Відповідно до пункту 29 Порядку 332 у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов`язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Вимога про повернення надміру виплачених коштів у розмірі 10000,00 грн. відповідачу була надіслана Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради 30.10.2024.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами та банками на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата.
Враховуючи, що відповідач у добровільному порядку не повернула суму грошової допомоги, виплачену надміру, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивачем понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 3028,00 грн., які у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.1212,1215 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», ст.ст. 13, 76, 77, 80, 81, 89, 259, 263-265, 268, 273, 279, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради суму надміру виплачених (у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам) коштів у розмірі 10 000,00 грн. на рахунок: НОМЕР_1 , МФО 820172, ЄДРПОУ 03195441 в ГУ ДКСУ в Рівненській області (для департаменту соціальної політики Рівненської міської ради).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради судовий збір у розмірі 3028,00 грн. на рахунок: НОМЕР_2 , МФО 820172, ЄДРПОУ 3195441 в ГУ ДКСУ в Рівненській області.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Я. В. Кулініч