Постанова № 127814328, 30.05.2025, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
30.05.2025
Номер справи
522/3025/25
Номер документу
127814328
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 522/3025/25

3/522/1839/25

30 травня 2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Осіік Д.В., за участю секретаря Шухтіна М.В., прокурора Острік О.В., розглянувши протоколи про адміністративні правопорушення, з доданими до них матеріалами, які надійшли з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Шершенці, Кодимського району, Одеської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, (далі КУпАП),-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , з 05.04.20217р., перебував на посаді пожежного-рятувальника 3 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, мав спеціальне звання сержант служби цивільного захисту, будучи суб`єктом декларування, з 28.10.2022р., припинивши діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме о 21 год. 53 хв. 31.10.2024, чим порушив встановленні абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» вимоги фінансового контролю.

Крім того, ОСОБА_1 , припинивши діяльність з 28.10.2022на посаді пожежного-рятувальника 3 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, будучи суб`єктом декларування відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня2014року №1700-VII «Про запобігання корупції») (далі Закон), суб`єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, як особа яка припинила діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 28.11.2024подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію з позначкою «Щорічна особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік)» за2022рік.

ОСОБА_1 , який був повідомлений про дату, час та місце розгляду вказаної справи надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності з визнанням своєї вини у вчиненні вказаних адміністративних правопорушеннях.

Прокурор у судовому засіданні вважала, що у діяннях ОСОБА_1 встановлено склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв`язку з чим просить притягнути його до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в рамках санкції зазначеної статті із застосуванням вимог ст.36 КУпАП.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши думку прокурора, приходжу до наступних висновків.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Наказом начальника ГУ ДСНС України в Одеській області від 05.04.2017 № 376 о/с, сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду пожежного- рятувальника 3 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області.

При вступі на службу цивільного захисту, ОСОБА_1 склав Присягу на вірність Українському народові, яку власноручно підписав.

Отже, проходячи службу в лавах Державної служби України з надзвичайних ситуацій, маючи спеціальне звання сержанта служби цивільного захисту, склавши Присягу на вірність Українському народові, ОСОБА_1 був особою молодшого начальницького складу служби цивільного захисту, на час проходження служби в ГУ ДСНС України в Одеській області мав владні повноваження, виконував функції держави та на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно п. 6 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, що особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції»

Відповідно до п. 32 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, за протиправні дії чи бездіяльність під час виконання службових обов`язків особи рядового і начальницького складу несуть відповідальність згідно із законом.

У свою чергу, ОСОБА_1 ознайомлений і попереджений про спеціальні обмеження та заборони, визначені Законом України «Про запобігання корупції», про що особисто підписав попередження.

Наказом начальника ГУ ДСНС України в Одеській області від 28.10.2022 № 821 о/с, пожежного-рятувальника 3 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту у зв`язку із вчиненням проступку, не сумісного з подальшим проходженням служби цивільного захисту.

Наказом начальника 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області від 28.10.2022 № 296 о/с, пожежного-рятувальника 3 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , якого наказом ГУ ДСНС України в Одеській області від 28.10.2022 № 821 о/с звільнений із ДСНС України, з 28.10.2022 виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення.

Відповідно до пункту 175 Положення про порядок проходження служби t цивільного захисту особами рядового і начальницького складу затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, з ОСОБА_1 проведено індивідуальну бесіду у зв`язку з звільненням зі служби цивільного захисту.

09.11.2022 ОСОБА_1 отримав свою трудову книжку.

Згідно пункту 12 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, «Останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС».

Таким чином, 28.10.2022 є останнім днем служби цивільного захисту ОСОБА_1 , коли наказом начальника ГУ ДСНС України в Одеській області від 28.10.2022 № 821 о/с його звільнено зі служби цивільного захисту та наказом начальника 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області від 28.10.2022 № 296 о/с його виключено з кадрів ДСНС України з 28.10.2022. По завершенню цього дня, ОСОБА_1 вважається таким, що припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави.

Згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», набрав чинності 12.10.2023, та п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022- 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.

НАЗК відповідно до роз`яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку - нерезидента, проведення перевірок)» які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов`язок подання декларації.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов`язок декларування.

Відповідно до роз`яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 № 4 встановлено, що щорічну декларацію за 2022 рік необхідно подати у термін до 31.01.2024 року.

У відповідності до ч. 2 ст.8 КУпАП Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотню силу, тобто поширюються, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Згідно з ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації Відповідно до п.п. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - це декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше ЗО календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше

поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру

відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Отже, після звільнення зі служби цивільного захисту та припинення

діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави, у ОСОБА_1 виник

обов`язок до 31.01.2024 подати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті

Національного агентства з питань запобігання корупції (https://nazk.gov.ua)

декларацію при звільненні за період з 01.01.2022 до 28.10.2022, який не був

охоплений раніше поданими ним деклараціями та щорічну декларацію після звільнення за 2022 рік за визначеною Національним

агентством формою.

Однак, в ході моніторингу публічної частини даних з Єдиного

державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій

держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) з`ясовано, що всупереч

встановленим абз. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»

вимогам фінансового контролю, ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних

причин декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими

деклараціями, а саме о 21 год. 53 хв. 31.10.2024. та щорічну декларацію після звільнення за 2022р., а саме о 20 год.10 хв. 28.11.2024р.

Поважних причин у ОСОБА_1 для несвоєчасного подання декларації при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та щорічної декларації з позначкою «Щорічна особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік)» за 2022рр., не встановлено.

Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1 ст.172-6 КУпАП, а також викладені обставини підтверджуються: протоколами про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією №12/2025 та №13/2025, рапортами від 12.02.2025р., Копіями листів від НАЗК №47-07/96242-24 від 16.12.2024, копіями листів від ДВБ НПУ № СЕД-31389-2024 від 20.12.2024, Повідомленнями №60 01.1-922/60 04від 06.02.2024, листами ГУ ДСНС України в Одеській області №60 01.1-922/60 04від 06.02.2024, послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». які вчинив ОСОБА_1 , копіями запиту до ГУ ДСНС України в Одеській області, листами від ГУ ДСНС України в Одеській області №60 01.1-9608/60 33від 27.12.2024, біографічними довідками ОСОБА_1 , копіями заяв ОСОБА_1 від 04.12.2009, копіями контракту, витягами з наказу №1169від 15.12.2009, присягою особового складу органів і підрозділів цивільного захисту України, копіями довідки-висновку № 09213, копія довідки ОСОБА_1 , копіями службової характеристики ОСОБА_1 , витягами з наказу № 656 від 10.12.2012, витягами з наказу № 376 від 05.04.2017, витягами з наказу № 293 від 24.10.2022, витягами з наказу № 821 від 28.10.2022, витягами з наказу № 296 від 28.10.2022, копіями рапорту від 28.10.2022, копіями подання, копія підстави до подання, копіями атестаційного листа, копіями аркуша бесіди, копіями послужного списку ОСОБА_1 , копіями книги обліку руху трудових книжок та вкладишів до них, копіями паспорту громадянина України та картки платника податків ОСОБА_1 , копіями подання ОСОБА_1 , копія підстави до подання, копія попередження, копіями пам`ятки-попередження, копіями підписки, копіями посадової інструкції пожежного-рятувальника, копіями витягу з АЦСК «ПриватБанк», скріншотами екрану із зображенням Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, роздруківками з офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції декларації ОСОБА_1 . Копія запиту до НАЗК №1644/42-15/01-2024 від 25.04.2024, копіями листа №47-07/37042-24 від 23.05.2024, копія листа Верховної ради №04-18/10-1584 від 11.09.2018, поясненнями ОСОБА_1 , рапортами ІПН «Цунамі»

Таким чином, суд доходить до висновку, що своїми неправомірними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, за кваліфікуючими ознаками несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Згідно ч. 2 ст. 7 та ст. 245, ст. 280 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення. Суддя зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також інші, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином,враховуючи,що посправі зібранодостатньо доказів,які невикликають сумнівіву своїйдостовірності ідопустимості,та якіпідтверджують вчинення ОСОБА_1 , адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності.

Постанова суду, згідно ст. 283 КУпАП, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, на достатніх і незаперечних доказах.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.

Згідно вимог ст. 34,35 КУпАП обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Враховуючи характер адміністративного правопорушення, обставини справи, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, вважаю необхідним визначити ОСОБА_2 , адміністративне стягнення у межахсанкціїч.1ст.172-6КУпАП,яке засвоїмвидомі розміромбудесправедливими,відповідатимехарактерувчиненого правопорушення,особіпорушниката ступенюїї вини,необхіднимідостатнім дляїї вихованнятазапобігання вчиненнюнових правопорушеньяксамим правопорушником,такйіншими особами,асамеу виді штрафу, із застосуванням вимог ст.36 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у зв`язку з винесення постанови про накладання адміністративного стягнення, на порушника покладається обов`язок сплати судовий збір, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605 (шістсот п`ять) гривень, 60 коп. на користь держави.

Керуючись ст.ст. 7,9,10,24,33,36,221,251,252, 268,279,280,283,284 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягненняу виглядіштрафу урозмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень, 60 коп. Отримувач коштів ГУК в Одеській області /Приморський район/ 22030101 ЄДРПОУ отримувача - 37607526, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UА268999980313111206000015758, код класифікації доходів бюджету 22030101.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту прокурора без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Суддя: