Рішення № 12781399, 26.11.2010, Господарський суд Закарпатської області

Дата ухвалення
26.11.2010
Номер справи
3/54
Номер документу
12781399
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26.11.2010                                                             Справа № 3/54

За позовом Державного комітету України з державного матеріального резерву, м. Київ

до Відкритого акціонерного товариства „Іршавський комбінат хлібопродуктів”, м. Іршава

про зобов’язання повернути до державного резерву України матеріальні цінності , а саме пшеницю 4 класу кількістю 59, 626 тонн, овес 3 класу кількістю 34,730 тонн, виконати наряд Держкомрезерву України від 29.04.2010 року №0.64/172 та стягнення до Державного бюджету України суми 323348 грн. 96 коп., в т.ч. 308585 грн. 81 коп. 100% штрафу та 14763 грн. 15 коп. пені,

          

Суддя господарського суду –Кривка В.П.

представники:

Прокурора –Костак В.В. прокурор відділу прокуратури Закарпатської області;

Позивача – не з’явився;

Відповідача –Баник А.М., голова правління;

Лутак М.Ю. довіреність №27 від 09.09.2010 року.

СУТЬ СПОРУ: Державним комітетом України з державного матеріального резерву, м. Київ заявлено позов до Відкритого акціонерного товариства „Іршавський комбінат хлібопродуктів”, м. Іршава про зобов’язання повернути до державного резерву України матеріальні цінності, а саме пшеницю 4 класу кількістю 59, 626 тонн, овес 3 класу кількістю 34,730 тонн, виконати наряд Держкомрезерву України від 29.04.2010 року №0.64/172 та стягнення до Державного бюджету України суми 323348 грн. 96 коп., в т.ч. 308585 грн. 81 коп. 100% штрафу та 14763 грн. 15 коп. пені.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Держкомрезервом, з метою виконання покладених на нього завдань, в 1999 році було здійснено закладання матеріальних цінностей на зберігання на складах ВАТ «Іршавський комбінат хлібопродуктів», а саме зерна в кількості 201,705 т. (пшениці 4 класу - 109,605т., пшениці 5 класу - 21,60т., овес 3 класу –70,50т.). 27.06.2002 року та 12.05.2010 року в установленому порядку та з метою виконання покладених на Держкомрезерв завдань, представниками КРУ Держкомрезерву було проведено перевірки наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності зазначених матеріальних цінностей державного резерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні Відповідача, за наслідками яких було складено відповідні акти. За результатами перевірки виявлено факти незабезпечення збереження зерна державного резерву на загальну суму 94143, 51 грн. Крім цього перевіркою також встановлено факт невиконання відповідачем наряду від 29.04.2009 № 0.64/172, виданого Держкомрезервом на відпуск в порядку переміщення зерна держкомрезерву із ВАТ «Іршавський КХП»на ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів»на загальну суму 214452,30 грн. При цьому позивач стверджує, що зазначені матеріальні цінності до державного

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 26.11.2010 року у справі № 3/54

резерву не повернуті, вказаний наряд держкомрезерву з переміщення зерна відповідачем не виконано і такий відмовився його виконувати. Зважаючи на це, покликаючись на положення законодавства та Закону України «Про державний матеріальний резерв України" заявник просить зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Іршавський комбінат хлібопродуктів” повернути до державного резерву України матеріальні цінності , а саме пшеницю 4 класу кількістю 59, 626 тонн, овес 3 класу кількістю 34,730 тонн, виконати наряд Держкомрезерву України від 29.04.2010 року №0.64/172 та стягнути з відповідача до Державного бюджету України суму 323348 грн. 96 коп., в т.ч. 308585 грн. 81 коп. 100% штрафу та 14763 грн. 15 коп. пені.

У ході судового розгляду позивач заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, обґрунтовуючи їх доданими до матеріалів справи документальними доказами, про що подав додаткові письмові пояснення по суті спору з доданням підтверджуючих документів (а.с. 146-159).

Представник облпрокуратури, який відповідно до положень ст. 29 ГПК України вступив до участі у даній справі для представництва інтересів держави в особі Державного комітету України з державного матеріального резерву, позов також підтримав, про що подав суду письмовий висновок по суті спору (а.с. 170).

Відповідач та його уповноважений представник проти позову заперечили, вважають його безпідставним та не обґрунтованим з мотивів зазначених у письмових поясненнях по суті спору з доданням підтверджуючих документів. Зокрема вказали, що наведені в актах доводи щодо самовільного відпуску зерна держкомрезерву не відповідають дійсності, оскільки такі було відпущено згідно наказу ДАК „Хліб України”. Крім цього, не погоджуються з розміром нарахованих заявником штрафних санкцій, внаслідок неправильного визначення ціни закладеного зерна (а.с. 64-77, 161-164).

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача та прокурора,

суд встановив:

          Як вбачається з долучених до матеріалів справи приймальних актів (зберігальних зобов’язань) - а.с. 21-22 в 1999 році Держкомрезервом, було здійснено закладання матеріальних цінностей на зберігання на складах ВАТ «Іршавський комбінат хлібопродуктів», а відповідачем прийнято на відповідальне зберігання зерно в кількості 201,705 т. (пшениці 4 класу - 109,605т., пшениці 5 класу - 21,60т., овес 3 класу –70,50т.). Вказані обставини у ході судового розгляду відповідачем підтверджені та не оспорюються.

У 2002 році представниками КРУ Держкомрезерву було проведено перевірку наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей державного резерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні Відповідача, за результатами якої, зокрема, встановлено факт самовільного використання 14,150т. вівса 3 класу (загальна вартість, якого станом на момент проведення перевірки становить 4598,75 грн., що підтверджено довідкою №0.81/445 від 23.06.2010р. (а.с. 20)), про що було складено акт від 27 червня 2002 року (а.с. 16-18), при цьому було констатовано, що рух зазначених матеріальних цінностей держкомрезерву проводився без узгодження з Комітетом, тому адміністрацію ВАТ проінформовано про наслідки таких дій, передбачені Законом України „Про державний матеріальний резерв” та запропоновано терміново повернути самовільно використане зерно держкомрезерву.

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 26.11.2010 року у справі № 3/54

Вказані обставини з пред’явленням аналогічних вимог також було зафіксовано і актами перевірок наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей державного резерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні Відповідача від 13.05.2004 року та від 22.10.2008 року (а.с. 150-158).

Надалі на підставі наказу Держаного комітету України з державного матеріального резерву представниками КРУ Держкомрезерву було проведено позапланову перевірку наявності якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей державного резерву які знаходяться на відповідальному зберіганні ВАТ „Іршавський комбінат хлібопродуктів”. Згідно акту №0.70/10-61 від 12.05.2010 року (а.с. 29-37) перевіркою було встановлено, що пропозиції надані за наслідками попередніх перевірок відповідачем не виконані, самовільно відчужене зерно державного резерву підприємством не повернуто. Одночасно також зафіксовано факт самовільного відчуження зерна в кількості 80,206т. зерна (пшениці 4 класу –59,626, овес 3 класу –20,580т.), загальна вартість якого, станом на момент проведення перевірки становить 89534,76 грн., довідки №0.81/403 від 14.05.2010р. та №0.81/445 від 23.06.2010р. (а.с. 19-20). Крім цього, перевіркою встановлено, що відповідачем не виконано виданого Державним комітетом України з державного матеріального резерву, як розпорядником майна, наряду від 29.04.2009 № 0.64/172 (а.с. 23) на відпуск зерна держкомрезерву в порядку переміщення із ВАТ «Іршавський КХП»на ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів», в кількості 201,705 т. (пшениці 4 класу - 109,605т., пшениці 5 класу - 21,60т., овес 3 класу –70,50т.) на загальну суму 214452,30 грн. (вартість зерна зазначена, на момент проведення перевірки, та підтверджена довідкою про його вартість –в матеріалах справи). Вказані обставини також підтверджено листом ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів»за №579 від 01.06.2010 року, яким Комітет було інформовано про відмову адміністрацією ВАТ «Іршавський КХП»відвантажувати зерно держкомрезерву згідно виданого наказу, з мотивів наявності заборгованості з оплати наданих послуг із його зберігання (а.с. 45), а також долученим до матеріалів справи листуванням ВАТ з даного приводу (а.с. 172-173). За наслідками перевірки керівництву ВАТ„Іршавський комбінат хлібопродуктів” було запропоновано терміново повернути самовільно відчужене зерно держкомрезерву та провести відповідно до вказаного наряду Держкомрезерву України відпуск зерна державного резерву в порядку переміщення на ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів», в термін до 12.06.2010 року, при цьому про виконання зазначених пропозицій повідомити Держкомрезерв України до 12.06.2010 року. Одночасно повідомлено про передбачені Законом України „Про державний матеріальний резерв” санкції в разі невиконання вказаних вимог. Між тим, голова правління ВАТ „Іршавський комбінат хлібопродуктів” від підпису та отримання зазначеного акту відмовився, про що представниками КРУ Держкомрезерву було складено відповідний акт, (а.с. 36) та направлено його копію, в т.ч. акту перевірки на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією (а.с. 37).

Вказані акти перевірки в установленому порядку відповідачем не оскаржувались та не оспорювались.

Зважаючи на те, що станом на 29.06.2010 року відповідачем не виконано зазначених в актах перевірки вимог, відповідно до положень Закону України „Про державний матеріальний резерв” заявник провів нарахування штрафних санкцій з розрахунку 100% штрафу від вартості матеріальних цінностей у цінах на час виявлення факту самовільного відчуження (4598,75 грн. по акту від 27.06.2002 року та 89534,76 грн. по акту від 12.05.2010 року) та 100% штрафу за не виконання розпорядження Держкомрезерву щодо переміщення зерна від суми не

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 26.11.2010 року у справі № 3/54

відвантажених у строк матеріальних цінностей у цінах на час виявлення такого факту (214452,30 грн. по акту від 12.05.2010 року), а також нараховано пеню за кожен день з моменту виявлення факту самовільного відчуження від суми відсутнього обсягу майна (6672,09 грн. по акту від 27.06.2002 року та 2383,10 грн. по акту від 12.05.2010 року) та пеню за кожен день прострочення виконання розпорядження Держкомрезерву щодо переміщення зерна щодо його переміщення з моменту виявлення такого факту (5707,96 грн. по акту від 12.05.2010 року) та вдався до судового захисту порушених прав і просить суд зобов’язати ВАТ„Іршавський комбінат хлібопродуктів” повернути до державного резерву України самовільно відчужені матеріальні цінності, а саме пшеницю 4 класу кількістю 59, 626 тонн, овес 3 класу кількістю 34,730 тонн, виконати наряд Держкомрезерву України від 29.04.2010 року №0.64/172 та стягнути до Державного бюджету України суми 323348 грн. 96 коп., в т.ч. 308585 грн. 81 коп. 100% штрафу та 14763 грн. 15 коп. пені.

          Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач подав суду неякісну копію кварточки Закарпатського ОДП ДАК „Хліб України” за №71 від 09.12.1999 року щодо переміщення зерна (овес в кількості 14,2т.) в якій рукописом здійснені закреслення та виправлення на текст „закладка в держкомрезерві” (а.с. 164). Між тим, підтвердження своїх доводів щодо дійсного переміщення зерна держкомрезерву на виконання саме вказаного документу належних та допустимих доказів не подав (первинні бухгалтерські документи –видаткові, товаротранспортні накладні, довіреності про відпуск, отримання товарно-матеріальних цінностей, оплата витрат на транспортування, тощо). Поряд з цим, як вбачається з долучених самим відповідачем до справи матеріалів, зокрема укладеного 13.08.1999 року між Державним комітетом України з державного матеріального резерву (Комітет) та Відкритим акціонерним товариством „Іршавський комбінат хлібопродуктів” (Відповідальний зберігач) договору №11413.08.1999 року про відповідальне зберігання, предметом якого є відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву –зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей без надання права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву. Як вбачається з його положень сторони обумовили, що зберігач забезпечує відпуск та відвантаження матеріальних цінностей державного резерву, в присутності представника одержувача та тільки за нарядами Комітету (п.2.2.), при цьому витрати по відвантаженню матеріальних цінностей із державного резерву Зберігачу відшкодовуються одержувачами цих матеріальних цінностей (п. 4.4). Пунктом 7.1 договору передбачено, що за невиконання чи неналежне виконання своїх обов’язків за договором сторони несуть відповідальність згідно Закону України „Про державний матеріальний резерв” (а.с. 67-70).

          Аналізуючи правовідносини сторін та встановлюючи дійсні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору суд дійшов наступних висновків.                              

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний матеріальний резерв" N 51/97-ВР від 24.01.97 (із змінами) державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижувальний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання).

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 26.11.2010 року у справі № 3/54

Відповідно до ст. 2 цього Закону відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву є зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву. Згідно зі ст. 4 коментованого Закону державний резерв створює Кабінет Міністрів України. Організація формування, зберігання і обслуговування державного резерву, соціальний розвиток забезпечуються уповноваженим на це центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління державним резервом, підприємствами, установами і організаціями, що входять до єдиної системи державного резерву України. При цьому управління державним матеріальним резервом здійснює Державний комітет України з державного матеріального резерву, який відповідно до Указу Президента України N 603/2001 від 07.08.2001 є правонаступником Державного агентства з управління державним матеріальним резервом. Порядком формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997 №1129, визначено, що ціни на матеріальні цінності, які закладаються та відпускаються з державного резерву, визначаються Держкомрезервом виходячи з оптових цін, що діють на час закладення або відпуску, кон'юнктури ринку, термінів зберігання, якості продукції (підпункту 21 пункту 5). Листом Міністерства економіки України від 28.01.2000 № 53-19/108 Держкомрезерву дозволено при визначенні цін використовувати інформацію позабіржового ринку.

Згідно зі ст. 12 Закону державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України.

Постановою Верховної Ради України від 20.02.1996 № 57/96 „Про механізм застосування міри відповідальності юридичних осіб, на зберіганні яких знаходяться матеріальні ресурси державного резерву, за самовільне їх відчуження (використання, реалізацію)" доручено уповноваженим представникам Держкомрезерву або його територіальним органам здійснювати перевірку стану зберігання матеріальних ресурсів державного резерву в юридичних осіб, на зберіганні яких вони знаходяться. За результатами перевірок складається акт. За виявленими фактами самовільного відчуження і використання, реалізації) матеріальних ресурсів до відповідальних зберігачів застосовуються фінансові санкції в судовому порядку.

Відповідно до п.п. 9, 10, 16 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" за несвоєчасне виконання розпорядження центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, про відвантаження матеріальних цінностей державного резерву підприємства, установи і організації - відповідальні зберігачі сплачують штраф у розмірі 100 відсотків вартості не відвантажених у строк матеріальних цінностей і пеню за кожний день прострочення до повного виконання розпорядження. У разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100 відсотків вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей. Розмір пені, передбачений пунктами 9, 10 цієї статті, обчислюється з вартості матеріальних цінностей, виходячи із подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня. Коментовані норми

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 26.11.2010 року у справі № 3/54

кореспондуються із положеннями ст. ст. 230, 231 Господарського кодексу України, якими визначено, що за неналежне виконання зобов'язання сплачуються штрафні санкції, розмір яких щодо окремих видів зобов'язань, може бути визначений спеціальним законом.

Аналогічні приписи містить і Цивільний кодекс України. Згідно статті 936 за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності, при цьому письмова форма договору зберігання вважається дотриманою, якщо прийняття речі на зберігання посвідчене розпискою, квитанцією або іншим документом, підписаним зберігачем (ст. 937 ЦК України). Відповідно до п. 2 ст. 949 ЦК України зберігай повинен повернути поклажодавцю річ в такому ж стані, в якому вона була прийнята на зберігання, при цьому сплата неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі (ч. 1 ст. 552 Цивільного кодексу України).

За таких обставин, враховуючи вищенаведене в сукупності заявлені позивачем вимоги доведені матеріалами справи, належним чином розраховані (обґрунтований розгорнутий розрахунок в матеріалах справи), обумовлені законом, тому підлягають до задоволення повністю, шляхом зобов’язання ВАТ «Іршавський КХП»повернути до державного резерву України матеріальні цінності, а саме пшеницю 4 класу кількістю 59, 626 тонн, овес 3 класу кількістю 34,730 тонн, виконати наряд Держкомрезерву України від 29.04.2010 року №0.64/172 та стягнення до Державного бюджету України суми 323348 грн. 96 коп., в т.ч. 308585 грн. 81 коп. 100% штрафу та 14763 грн. 15 коп. пені.

          Заперечення відповідача викладені ним у письмових поясненнях по суті спору не заслуговують на увагу, оскільки спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та зазначеними положеннями законодавства.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача

Керуючись ст.ст. 1, 43, 29, 32, 33, 34, 43, 49, 58, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України,

СУД ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Іршавський комбінат хлібопродуктів”, Закарпатська область, м. Іршава, вул. Федотова, 21 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00954063) повернути до державного резерву України матеріальні цінності, а саме пшеницю 4 класу кількістю 59, 626 тонн, овес 3 класу кількістю 34,730 тонн.

3. Зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Іршавський комбінат хлібопродуктів”, Закарпатська область, м. Іршава, вул. Федотова, 21 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00954063) виконати наряд Держкомрезерву України від 29.04.2010 року №0.64/172 про відпуск зерна держкомрезерву в порядку переміщення на ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів», в кількості 201,705 т. (пшениці 4 класу - 109,605т., пшениці 5 класу - 21,60т., овес 3 класу –70,50т.).

4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Іршавський комбінат хлібопродуктів”, Закарпатська область, м. Іршава, вул. Федотова, 21 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00954063) суму 323348 (Триста двадцять три тисячі триста сорок вісім) грн. 96 коп. на користь Державного бюджету України за відповідним кодом бюджетної класифікації

продовження рішення господарського суду Закарпатської області від 26.11.2010 року у справі № 3/54

5. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Іршавський комбінат хлібопродуктів”, Закарпатська область, м. Іршава, вул. Федотова, 21 (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00954063) суму 3 403 (Три тисячі чотириста три) грн. 49 коп. на відшкодування витрат по сплаті державного мита та 236 (Двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в доход державного бюджету за відповідним кодом бюджетної класифікації.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

В зв’язку з оголошенням в судовому засіданні 26.11.2010 року лише вступної і резолютивної частини, повний текст рішення складено відповідно до ст. 84 ГПК України та підписано 01.12.2010 року.

Суддя В.Кривка