Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2025 року Справа № 160/8117/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
18 березня 2025 року ОСОБА_1 в особі представника Говорова Андрія Валерійовича, через систему "Електронний Суд" звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами:
- визнати протиправними дії відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік військовозобов`язаного позивача - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняти рішення про зняття позивача - ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаного;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не проставлення у військово-обліковому документі позивача - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідної відмітки про зняття його з військового обліку військовозобов`язаного, зобов`язати вчинити дії, а саме - проставити у військово-обліковому документі позивача - ОСОБА_1 відповідну відмітку про зняття його з військового обліку військовозобов`язаного.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправну бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про зняття ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов`язаного, тому що відповідно до штампу у військовому квиткусерії НОМЕР_1 з 29.05.2014 року він знятий з військового обліку згідно наказу МОУ № 342 від 09.06.2006 року Індустріально-самарським об`єднаним районним військовим комісаріатом.
Ухвалою суду від 28.03.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем 03.04.2025 подано до суду відзив на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває навійськовому облікувійськовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 . 15.10.2009 року ОСОБА_1 за висновком військово-лікарської комісії був визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час за гр. І ст. 62в Наказу МО України № 402 від 14.08.2008 року. У зв`язку з чим, він був знятий з військового обліку на підставі ст. 37 Закону України №2232-ХІІ (в редакції до 18.05.2024) за рішенням Міністерстваоборони України. Водночас, як вже зазначалося вище, позивач був саме «знятийз військовогообліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку із визнанням військово-лікарськоюкомісією його обмежено придатним до військової служби на підставі ст. 62в, графи 1 Наказу МО України №402 від 14.08.2008. Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, в сукупності з встановленими вище обставинами справи, слід дійти висновку, що позивач не був виключений з військового обліку, а був знятий з нього на підставі Наказ МОУ №402, про що у військовому квитку проставлена відповідна відміткою про зняття з військового обліку.
08.04.2025 позивачем було подано відповідь на відзив в якому зазначено, що проставляючи відмітку провзяттяпозивача на військовий облік, відповідач хочаі засвідчив у електронному військово-обліковому документі факт нового взяття позивача навійськовий облік,однакпорушив вищевказані вимоги як Порядку №921, так іПорядку № 1487, оскільки здійснив вказану дію без особистої участі позивача та наявності у розпорядженні відповідача паспорта громадянина України ОСОБА_1 та його військово-облікового документа, а тому рішення відповідача про взяття на облік позивача, ігноруючи вищезазначені умови є протиправним та підлягає скасуванню.
16.04.2025 позивачем було подано додаткові пояснення по справі в якому зазначено, що у зв`язку із тим, що відповідач 10.07.2023 року взяв позивача на облік без його особистої явки до ТЦК та СП, надання паспорту, військово-облікового документа військовозобов`язаного, тобто задовго до спливу строку для обов`язкового проходження медичного огляду ВЛК обмежено придатними особами (до 5 червня 2025) а тому дії відповідача і з цього приводу також є незаконними.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до штампу у військовому квитку серії НОМЕР_1 з 29.05.2014 року знятий з військового обліку згідно наказу МОУ № 342 від 09.06.2006 року Індустріально-самарським об`єднаним районним військовим комісаріатом.
11 вересня 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про внесення даних до єдиного електронногореєстру призовників військовозобов`язаних тарезервістів "Оберіг" щодо зняттяйого звійськового обліку.
Листом від 26.09.2024 № 245/18084, якепозивач отримав у поштовому відділенні 20.10.2024 року відповідачем було надано відповідь про те, що "позивача, відповідно до висновків ВЛК було визнано непридатним до військової служби в мирнийчас та обмежено здатним у воєнний час та відповідно до цього рішенняйого було знято з військового обліку військовозобов`язаних в мирний час. Враховуючи, що на цей час указом Президента на території України було введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію, то позивача було взято на військовий облік військовозобов`язаних".
Позивач вважає зазначені дії протиправними у зв`язку з чим звернувся за захистом порушених прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні"введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Частиною 2 статті 2Закону №2232-ХІІ передбачено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або запризовом; іноземцями та особами без громадянства удобровільному порядку (за контрактом) напосадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Пунктом 2 частини1 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакціїдо18.05.2024) встановлено, що взяттю навійськовий облік військовозобов`язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України, які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу (абзац восьмий).
Згідно з положеннями статті 27 Закону№2232-ХІІ (в редакції до 18.05.2024) у запас Збройних Сил України та іншихвійськових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповіднихрайонних (міських)територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органа інших військових формувань.
Запасвійськовозобов`язаних поділяється на першу і другу категорії.
До запасу першої категорії належать військовозобов`язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.
До запасу другої категорії належать військовозобов`язані, які не здобули військовооблікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.
З матеріалів справи вбачається, що 15.10.2009року ОСОБА_1 за висновком військово-лікарськоїкомісії був визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час за гр. І ст. 62в Наказу МО України №402 від 14.08.2008 року.
У зв`язку з чим, позивач був знятий військового обліку на підставіст. 37Закону України №2232-ХІІ(в редакції до 18.05.2024) за рішеннямМіністерстваоборони України.
Законом України «Про внесення змін додеяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військовоїслужби, мобілізаціїта військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX, який набувчинності 18.05.2024, внесено ряд змін до Закону №2232-ХІІ.
Пунктом 2 ч.1 ст. 37 Закону №2232-ХІІ визначено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов`язаних: зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Відповідно до 3 ч.6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов`язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.
З вищезазначеного вбачається, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов`язаного на такий облік.
Водночас, яквже зазначалося вище, позивач був саме«знятий з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв`язку ізвизнанням військово-лікарською комісією його обмежено придатним до військової служби напідставі ст. 62в, графи 1 Наказу МО України № 402 від 14.08.2008.
Аналізуючи вищенаведені нормизаконодавства, в сукупності з встановленими вище обставинамисправи, слід дійти висновку, що позивачне буввиключений з військового обліку, а був знятий з ньогона підставі Наказу МОУ №402, про що у військовомуквиткупроставлена відповідна відмітка про зняття з військового обліку.
Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 20.12.2017 №684 «Про затвердження Переліку випадків,за яких громадяни України знімаютьсяз військовогообліку військовозобов`язаних» зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які: були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань; за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров`я непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов`язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки.
Такимчином, починаючи з13.02.2018, громадяни України, яких визнано військово-лікарськимикомісіями непридатними до військової службив мирний час, обмежено придатними у воєнний час (окрім через хвороби, які пов`язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідками) мають перебувати на військовому обліку.
Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" від 12 лютого 2025 року
№ 4235-IX визначеноПункт 2розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" (Відомості Верховної Ради України, 2024 р., № 22, ст. 196) викласти в такій редакції: "2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов`язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов`язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов`язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
Оскільки позивача було саме знято з військового обліку, а невиключено з нього,тому останній відповідно до абзацу 7 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону №2232, був взятий на військовий облік військовозобов`язаних як знятий з військовогооблікуЗбройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 28 травня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков