Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2025 року Справа № 160/7321/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах: доньки з інвалідністю ОСОБА_2 , малолітньої доньки ОСОБА_3 , неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , неповнолітньої доньки ОСОБА_5 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
10 березня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах: доньки з інвалідністю ОСОБА_2 , малолітньої доньки ОСОБА_3 , неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , неповнолітньої доньки ОСОБА_5 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації з вимогами:
- визнати протиправним і скасувати: рішення від 02.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024р. по 30.04 2025р.; рішення № 04/1436-24 від 10.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024 р. по 30.04.2025 р.; рішення № 04/1437-24 від 10.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024 р. по 30.04.2025 р.; рішення від 20.02.2025 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.01.2025 р. по 30.06.2025 р.
-визнати протиправним і скасувати рішення за № 3-16 від 21.02.2025 року заступника директора департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації Юрія Петренко про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01 січня 2025 року по 30 червня 2025 року;
- зобов`язати управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 23360652) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01 листопада 2024 р. по 30 квітня 2025 року.
Позовні вимоги позивачів обґрунтовано тим, що відповідачами протиправно відмовлено у призначенні та виплаті ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців, у зв`язку з чим позивач звернулась з даним позовом до суду.
Позов не відповідав вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 був залишений без руху. На виконання вимог ухвали позивач 26.03.2025 надав відповідну заяву та виправив вказані недоліки у встановлений судом строк.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачу-1 було направлено копію ухвали суду від 28.03.2025 про відкриття провадження у справі в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою відповідального працівника суду від 28.03.2025; правом на подання відзиву на позов відповідачі не скористалися.
Відповідачем-2 09.04.2025 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що 11 січня 2024 року ОСОБА_1 зареєструвалашлюбз ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 11.01.2024,серії НОМЕР_2 виданого Синельниківським ВДРАЦС у Синельниківському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одесса). У травні 2024 року позивачкою було надано заяву та відповідний комплект документів для призначення державної соціальноїдопомоги малозабезпеченим сім`ям. Після отримання відомостей про доходи з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціальногострахування та Державного реєстру фізичних осіб платників податку за IV квартал 2023р.та I квартал 2024р. було встановлено, що за її чоловіка ОСОБА_6 підприємством сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, меншому від мінімального сумарно протягом трьох місяців. Враховуючи, що підприємством продовжується сплата єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, меншому від мінімального та ніяких змін не відбулось, сім`я заявниці не мала права на дану допомогу з 01 листопада 2024р. згідно чинного законодавства.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з 4-ма дітьми перебуває наоблікув Управліннісоціальної таветеранськоїполітики Павлоградської районної державної адміністрації як отримувач допомог:
-допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях по 31.07.2026;
-державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю підгрупи А до 24.10.2027 згідно медичного висновку № 065.
29.04.2024 року рішенням управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації припинено виплату допомоги ОСОБА_1 на дітей,як одинокій матері (особовий рахунок № НОМЕР_3 ) згідно повідомлень №898, №902, №900 - 31.20-40 від 03.04.2024 року Павлоградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Павлоградського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одесса) про визнання батьківства.
Державну соціальної допомогу малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 отримувала по січень 2024 року включно.
У січні 2024року ускладісім`ї ОСОБА_1 відбулись зміни.
11 січня 2024 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 11.01.2024,серії НОМЕР_2 виданого Синельниківським ВДРАЦС у Синельниківському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одесса).
У травні 2024 року позивачкою було надано заяву та відповідний комплект документів для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Після отримання відомостей про доходи з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Державного реєстру фізичних осіб платників податку за IV квартал 2023р. та I квартал 2024р. було встановлено, що за її чоловіка ОСОБА_6 підприємством сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, меншому від мінімального сумарно протягом трьох місяців.
З 31.10.2024 р. виплата державної соціальної допомоги позивачу була припинена відповідачем.
Позивач неодноразово зверталась до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Повідомленням про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 02.12.2024 відмовлено у призначенні допомоги з 01.11.2024 на підставі абз. 4, п.п. 1, п. 11: Державна соціальна допомога за таких умов на наступний строк призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення виплати такої допомоги.
Листами Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації № 04/1436-24 від 10.12.2024 р., № 04/1437-24 від 10.12.2024 р., відмовлено в призначенні та виплаті ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024 р. по 30.04.2025 р.
Повідомленням про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації з питання призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 20.02.2025 відмовлено в призначенні та виплаті ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців.
Листом Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про розгляд звернення № 3-16 від 21.02.2025 року також було відмовлено в призначенні та виплаті ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців.
Вважаючи зазначені відмови протиправними, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 3 Конституції Українивизначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 46 Конституції Українипередбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положеннястатті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до частини сьомоїстатті 7 Сімейного кодексу Українидитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установленихКонституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 3 Конституції Українизакріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Згідностатті 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», відповідно доКонституції України, встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Так, згідно з частиною 1статті 1 Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»(далі - Закон №2811-ХІІ) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбаченихЗакономта іншими законами України.
Згідно з пунктом 2, 5 частини 1статті 3 Закону №2811-ХІІвидами державної допомоги сім`ям з дітьми є допомога при народженні дитини та допомога на дітей одиноким матерям. Така допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення; надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною (стаття 4 Закону №2811-ХІІ).
Право, умови, розмір, підстави припинення (зупинення) допомоги на дітей одиноким матерія визначено розділом V-A Закону №2181-ХІІ.
Статтею 18-1 Закону № 2811-ХІІвизначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами і в установленому законодавством порядку, відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Статтею 18-2 Закону №2811-ХІІпередбачено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першоїстатті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Згідностатті 18-3 Закону №2811-ХІІдопомога на дітей одиноким матерям, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Статтею 18-4 Закону №2811-ХІІпередбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.
Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Вказані нормиЗакону №2811-ХІІкореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, який затверджено на виконаннястатті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Перелік документів, які слід подати з метою призначення допомоги на дітей одиноким матерям зазначено у п. 35 Порядку призначення і виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженогопостановою КМУ від 27.12.2001 року за № 1751, а саме:
1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першоїстатті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім`ї, наданого центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір`ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.
Пунктом 44 вказаного Порядку встановлено, що у разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше, ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.
Управлінням соціального захисту населення Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області не надано суду належних доказів про повідомлення про необхідність надання додаткових документів, окрім тих, що були додані позивачем до заяви про призначення даної допомоги.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон №1768) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Статтею 1 Закону №1768визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Сім`я - це особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа.
Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї
Прожитковий мінімум для сім`ї є визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно доЗакону України "Про прожитковий мінімум"для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення
Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України, що передбаченост. 3 Закону №1768.
Статтею 4 Закону №1768визначено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цьогоЗакону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
документ, що посвідчує особу;
довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цьогоЗакону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення);
довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);
довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Форми заяви, довідки про склад сім`ї,декларації про доходита майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Місцеві державні адміністрації для мети цьогоЗаконумають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Державна соціальна допомога призначається на шість місяців (ст. 6 Закону №1768)
Вказані нормиЗакону1768 кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, який затверджено на виконаннястатті 4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , разом з 4-ма дітьми перебуває наоблікув Управліннісоціальної таветеранськоїполітики Павлоградської районної державної адміністрації як отримувач допомог:
-допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях по 31.07.2026;
-державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю підгрупи А до 24.10.2027 згідно медичного висновку № 065.
29.04.2024 року рішенням управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації припинено виплату допомоги ОСОБА_1 на дітей,як одинокій матері (особовий рахунок № НОМЕР_3 ) згідно повідомлень №898, №902, №900 - 31.20-40 від 03.04.2024 року Павлоградського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Павлоградського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одесса) про визнання батьківства.
Державну соціальної допомогу малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 отримувала по січень 2024 року включно.
У січні 2024року ускладісім`ї ОСОБА_1 відбулись зміни.
11 січня 2024 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 11.01.2024,серії НОМЕР_2 виданого Синельниківським ВДРАЦС у Синельниківському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одесса).
У травні 2024 року позивачкою було надано заяву та відповідний комплект документів для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Після отримання відомостей про доходи з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Державного реєстру фізичних осіб платників податку за IV квартал 2023р. та I квартал 2024р. було встановлено, що за її чоловіка ОСОБА_6 підприємством сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, меншому від мінімального сумарно протягом трьох місяців.
З 31.10.2024 р. виплата державної соціальної допомоги позивачу була припинена відповідачем.
Судом встановлено, що з 20.12.2023 року ОСОБА_6 позбавлений волі і відбуває покарання в Синельниківській виправній колонії № 94 до цього часу, а отже не проживає з сім`єю позивача.
Згідно ч.2 ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Крім того суд вважає, що позивач не може нести відповідальність за сплату єдиного внеску виправною колонією № 94, як роботодавцем для ОСОБА_6 ..
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що рішення від 02.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024р. по 30.04 2025р.; рішення № 04/1436-24 від 10.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024 р. по 30.04.2025 р.; рішення № 04/1437-24 від 10.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024 р. по 30.04.2025 р.; рішення від 20.02.2025 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.01.2025 р. по 30.06.2025 р.та рішення за № 3-16 від 21.02.2025 року заступника директора департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації Юрія Петренко про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01 січня 2025 року по 30 червня 2025 року є протиправними та підлягають скасуванню. Відтак позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною другоюстатті 2 КАС Українивстановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиноюпершоюстатті 77 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина другастатті 77 КАС України).
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій в частині прийняття оскаржуваних рішень, у зв`язку з цим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах: доньки з інвалідністю ОСОБА_2 , малолітньої доньки ОСОБА_3 , неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , неповнолітньої доньки ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49094; ІК в ЄДРПОУ 25946540), Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації (вул. Ганни Світличної, буд. 53А, м. Павлоград, Павлоградський р-н, Дніпропетровська обл.,51400; ІК в ЄДРПОУ 23360652) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати: рішення від 02.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024р. по 30.04 2025р.; рішення № 04/1436-24 від 10.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024 р. по 30.04.2025 р.; рішення № 04/1437-24 від 10.12.2024 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.11.2024 р. по 30.04.2025 р.; рішення від 20.02.2025 р. начальника управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації Лариси Болдирєвої про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01.01.2025 р. по 30.06.2025 р.
Визнати протиправним і скасувати рішення за № 3-16 від 21.02.2025 року заступника директора департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації Юрія Петренко про відмову призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01 січня 2025 року по 30 червня 2025 року.
Зобов`язати управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 23360652) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як малозабезпеченій сім`ї, державну соціальну допомогу на шість місяців з 01 листопада 2024 р. по 30 квітня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 28 травня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков