Рішення № 127797863, 30.05.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2025
Номер справи
160/8194/25
Номер документу
127797863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 рокуСправа №160/8194/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.02.2025 «Про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 : здійснити перерахунок пенсії із дати її призначення, з 23.10.2020, із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 період його роботи підземним слюсарем з ремонту обладнання шахто-монтажного управління з повним робочим днем у підземних умовах, підземним слюсарем черговим з ремонту обладнання третього розряду з повним робочим днем в підземних умовах у ПАТ «Кривбасзалізрудком» з 12.04.2000 по 07.12.2000 (7 місяців 26 днів) відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 період його роботи слюсарем-ремонтником, зайнятим повний робочий день ремонтом устаткування у конверторному цеху, виробництво: чорна металургія з 12.07.2022 по 09.12.2024 у ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», який становить 1 рік 10 місяців 17 днів згідно довідки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 09.12.2024 №55-1947, з 18.02.2025 здійснити перерахунок пенсії у бік збільшення із врахуванням заробітної плати на підставі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії: 1) №292 від 03.05.2023 ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (зазначені суми заробітної плати з серпня 1993 по жовтень 1994), 2) №138 від 31.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат» відділ 53-14 (зазначені суми заробітної плати з липня 1996 по грудень 1998 для обчислення пенсії), 3) №120 від 16.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат» відділ 53-14 (зазначені суми заробітної плати з січня 1999 по червень 2000 для обчислення пенсії), з 18.02.2025 на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відпрацьований період у бік збільшення з 09.11.2022 по 17.02.2025 з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за вказаний період;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», яким передбачено, що у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з урахуванням здійснених щомісячних виплат, проведених з 01 березня 2022 у сумі 135,00 грн;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», яким передбачено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 з урахуванням здійснених щомісячних виплат, проведених з 01 березня 2023 у сумі 100,00 грн.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», яким передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 з урахуванням здійснених щомісячних виплат, проведених з 01 березня 2024 у сумі 100,00 грн;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 нарахувати та виплатити заборгованість з пенсійних виплат за наслідком проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахунку пенсії.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що він є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 23.10.2020.

Позивач вказав, що період його роботи підземним слюсарем з ремонту обладнання у ПАТ «Кривбасзалізрудком» з 12.04.2000 по 07.12.2000 (7 місяців 26 днів) не був зарахований до пільгового стажу за Списком №1. Про це позивачу стало відомо відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.09.2024.

Після призначення пенсії позивач продовжував працювати в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» за Списком №1 слюсарем-ремонтником. За період з 01.07.2022 по 09.12.2024 він відпрацював 1 рік 10 місяців 23 дні. Однак, йому зараховано пільговий стаж за Списком №1 лише до 09.07.2022. Таким чином, період роботи з 12.07.2022 по 09.12.2024 (1 рік 10 місяців 17 днів) у ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» не був зарахований до пільгового стажу.

Також, перерахунок пільгової пенсії позивача, призначеної з 23.10.2020, не проводився з урахуванням наданих ним довідок про заробітну плату за періоди: серпень 1993 жовтень 1994 (довідка №292 від 03.05.2023 ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»); липень 1996 грудень 1998 (довідка №138 від 31.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат»); січень 1999 червень 2000 (довідка №120 від 16.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат»).

Позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за період з 09.11.2022 по 17.02.2025 згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, індексація пенсії позивачу проводилася з порушеннями законодавства у 2022, 2023 та 2024 роках. Замість застосування встановлених коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати, йому здійснювалися щомісячні доплати у розмірі 135,00 грн (з 01.03.2022) та 100,00 грн (з 01.03.2023 та 01.03.2024).

Позивач 18.02.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, а саме: зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи у ПАТ «Кривбасзалізрудком» з 12.04.2000 по 07.12.2000; зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи у ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з 12.07.2022 по 09.12.2024; здійснити перерахунок пенсії з 18.02.2025 із врахуванням заробітної плати на підставі довідок №292 від 03.05.2023, №138 від 31.05.2023 та №120 від 16.05.2023; здійснити перерахунок пенсії з 18.02.2025 за відпрацьований період з 09.11.2022 по 17.02.2025 з урахуванням страхового стажу та заробітної плати; здійснити індексацію пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024 відповідно до чинного законодавства.

25.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняло рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами.

Згідно довідки про доставку електронного листа, відповідачем ухвалу про відкриття провадження у справі отримано 25.03.2025 року.

Станом на 30.05.2025 року відзив на позов від відповідача не надходив.

Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).

Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 23.10.2020.

Позивач 18.02.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, а саме: зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи у ПАТ «Кривбасзалізрудком» з 12.04.2000 по 07.12.2000; зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи у ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з 12.07.2022 по 09.12.2024; здійснити перерахунок пенсії з 18.02.2025 із врахуванням заробітної плати на підставі довідок №292 від 03.05.2023, №138 від 31.05.2023 та №120 від 16.05.2023; здійснити перерахунок пенсії з 18.02.2025 за відпрацьований період з 09.11.2022 по 17.02.2025 з урахуванням страхового стажу та заробітної плати; здійснити індексацію пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024 відповідно до чинного законодавства.

25.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняло рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами.

Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.02.2025 «Про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України за № 383 від 18.11.2005 року (далі Порядок № 383), передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Відповідно до положень ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній.

Даним Порядком (пункт 20) передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Отже, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 року у справі №234/13910/17 та від 07.03.2018 року у справі № 233/2084/17.

З трудової книжки позивача серія НОМЕР_2 вбачаються наступні записи за спірний період з 12.04.2000 по 07.12.2000 та з 12.07.2022 по 09.12.2024:

- 24.07.1996 прийнятий слюсарем 3-го розряду шахтомонтажного управління тресту до «Трест Кривбасшахтобуд»;

- 17.10.1997 переведений підземним слюсарем з ремонту устаткування 3-го розряду шахтомонтажного управління з повним робочим днем у підземних умовах;

- 18.11.1998 шахтомонтажне управління ліквідовано. На базі шахтомонтажного управління створено гірничий цех;

- 01.09.2000 гірничий цех ДП «Кривбасзалізорудком» передано до складу шахтомонтажного управління (ШМУ) ДП «Кривбасзалізорудком»;

- 01.09.2000 зарахований підземним слюсарем (черговим) з ремонту устаткування 3-го розряду з повним робочим днем у підземних умовах;

11.03.2022 звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України.

Крім того, судом з трудової книжки позивача серія НОМЕР_2 встановлено, що позивач з 12.07.2022 по 09.12.2024 продовжував працювати у ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» слюсарем-ремонтником, зайнятим повний робочий день ремонтом устаткування у конверторному цеху, виробництво: чорна металургія, проте, вказаний період не був зарахований до пільгового стажу позивача.

Як вбачається з довідки від 09.12.2024 року № 55-1947, виданої ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», позивач працює повний робочий день в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Конвертерний цех, виробництво: чорна металургія, загальні професії:

- з 01.07.2022р. по 06.07.2022р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №479 від 04.07.2017);

- з 12.07.2022р. по 07.10.2022р. - слюсарем-ремонтником, зайнятимремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ III. підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України. №479 від 04.07.2017);

- з 13.02.2023р. по 07.06.2023р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ IIІ, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №479 від 04.07.2017);

- з 28.06.2023р. по 14.08.2023р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №479 від 04.07.2017)

- з 16.08.2023р. по 27.08.2023р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ ІІІ, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 479 від 04.07.2017);

- з 29.08.2023р. по 09.10.2023р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №479 від 04.07.2017);

- з 11.10.2023р. по 17.10.2023р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24,06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів У країни №479 від 04.07.2017);

- з 20.10.2023р. по 01.05.2024р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва Що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24,06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №479 від 04.07.2017);

- з 01.06.2024р. по 22.10.2024р - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва. що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №479 від 04,07.2017);

- з 30.10.2024р. по 08.11.2024р. - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06,2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №479 від 04.07.2017);

- з 14.11.2024р. і по теперішній час (дата видачі довідки 09.12.2024) - слюсарем-ремонтником, зайнятим ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, що передбачено: список № 1, розділ III, підрозділ 6. Згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (зі змінами до Списків, затверджених постановою Кабінету Міністрів У країни №479 від 04.07.2017).

В інші періоди робіт, що дають право на призначення пенсії за Списком №1 - не виконував.

Всього за вищевказані періоди відпрацьовано: за списком № 1 -1 рік 10 місяців 23 дні Підтверджено атестацією робочих місць: наказ № 315 від 30 березня 2020 року Підстава видачі: особова картка, штатний розклад, результати атестації робочих місць.

Отже, згідно відомостей трудової книжки та наданої довідки від 09.12.2024 року № 55-1947, виданої ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» вбачається, що періоди роботи позивача з 12.04.2000 по 07.12.2000 та з 12.07.2022 по 09.12.2024 мають бути зараховані до пільгового стажу позивача.

Щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням наданих позивачем довідок про заробітну плату за періоди: серпень 1993 жовтень 1994 (довідка №292 від 03.05.2023 ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»); липень 1996 грудень 1998 (довідка №138 від 31.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат»); січень 1999 червень 2000 (довідка №120 від 16.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат»), суд зазначає наступне.

За правилами статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

За приписами частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно із пунктом 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Такий правовий висновок відповідає позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 31.08.2022 у справі № 280/8521/20.

Згідно з встановленими обставинами, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату.

Позивачем до пенсійного органу надано наступні довідки про заробітну плату:

- серпень 1993 жовтень 1994 (довідка №292 від 03.05.2023 ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»); л

- липень 1996 грудень 1998 (довідка №138 від 31.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат»);

- січень 1999 червень 2000 (довідка №120 від 16.05.2023 АТ «Криворізький залізорудний комбінат»).

У вказаних довідках зазначено про їх видачу на підставі особових рахунків.

Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.02.2025 позивачу у врахуванні вищевказаних довідок відмовлено у зв`язку із не підтвердженням їх первинними документами.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

За п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми (п. 2.10 Порядку № 22-1).

Таким чином, п. 2.10 Порядку № 22-1 допускається навіть видача довідок без додержання форми встановленої цим порядком, які територіальні органи ПФУ зобов`язані враховувати, з умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Таким чином, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії, що узгоджується з правовою позицією Верховного суду в постанові від 19 червня 2020 року у справі № 376/848/17-а.

Суд зазначає, що проведення перевірки відомостей, зазначених у довідці про заробітну плату, є забезпеченим правом відповідача та перекладення на особу тягара доведення правдивості чи достовірності даних у первинних документах щодо нарахування заробітної плати на конкретній посаді, яку обіймав позивач у той чи інший період його роботи на підприємстві, та неможливості підтвердження даних довідки первинними документами з огляду на введення воєнного стану та окупації території на якій знаходиться архівна установа, якою видано таку довідку, не може спричиняти негативні наслідки для пенсіонера та позбавляти його конституційного права на належне соціальне забезпечення.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Позивач, як громадянин України, наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 27 лютого 2019 року у справі №423/3544/16-а та від 31 січня 2019 року у справі №233/1181/17.

Суд зазначає, що подані позивачем довідки про заробітну плату містять конкретні відомості щодо періодів роботи позивача та відповідні суми отриманої заробітної плати помісячно з розшифруванням у періоди роботи з серпня 1993 жовтень 1994, з липня 1996 грудень 1998, з січня 1999 червень 2000, посилання на підстави видачі довідок, виконані уповноваженими особами та засвідчені їх підписами та відповідною печаткою підприємств.

У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку, що неможливість позивача та органу пенсійного фонду підтвердити відомості, що зазначені в довідці про заробітну плату первинними документами, на підставі яких вона видана, не може бути підставою для неврахування вказаних довідок та відмови у здійсненні перерахунку пенсії.

Також, суд враховує, що в оскаржуваному рішенні відсутнє посилання на невідповідність довідок про заробітну плату вимогам чинного законодавства, а судом встановлено належність та допустимість таких довідок з урахуванням передбаченої п. 2.10 Порядку № 22-1 можливості їх складання архівними установами без додержання встановленої форми.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.02.2025, є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», яким передбачено, що у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», яким передбачено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», яким передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 42 Закону № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Абзацом 2 пункту 1 Постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 передбачено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Пунктом 1 постанови КМУ від 16.02.2022 р. № 118 установлено що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Аналогічна норма міститься в пункті 1 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168, якою передбачено відповідне збільшення на коефіцієнт 1,197 та пункті 1 постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, якою передбачено відповідне збільшення на коефіцієнт 1,0796.

Водночас, абзацом 3 пунктом 1 Постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 передбачено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Аналогічна норма була встановлена пунктом 4 постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 (135 грн), а також пунктом 10 постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 (100 грн), постанови КМУ від 23.02.2024 № 185.

Тобто, для особи, розмір пенсії якої без доплат становив менше прожиткового мінімуму і внаслідок проведення індексації не змінювався або зростав, але менше ніж на 100 грн встановлювалась відповідна доплата в розмірі 135 грн у 2022 році, 100 грн у 2023 році та 100 грн у 2024.

Статтею 27 Закону№ 1058-IV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп );

(Ск : К) - коефіцієнт заробітної плати (умовно, для спрощення).

Відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 р. № 118, постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168, постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 середня заробітна плата збільшується (множиться) на коефіцієнти збільшення 1,11 1,14; 1,197, 1,0796.

Якщо в разі такого збільшення розмір пенсії не змінюється - пенсія збільшується на 135 грн в березні 2022; 100 грн - в березні 2023 і 100 грн в березні 2024.

Постановою КМУ № 124 від 20.02.2019 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено що цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають зокрема пенсії, призначені відповідно до Закону 1058-IV.

Пунктом 4 Порядку затверджено механізм обчислення коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який в подальшому затверджується Кабінетом Міністрів України і відображений зокрема в п.1 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. та п. 1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168.

Пунктом 7 Порядку передбачено що збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується зокрема під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону).

Варто зауважити що єдиним випадком, коли Порядком винятково конкретизовано показник середньої заробітної плати, який підлягає збільшенню і який відрізняється від того, який застосовано при обчисленні пенсії особи є випадок, передбачений у п. 5 Порядку, яким передбачено що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

У всіх інших випадках збільшується саме той показник середньої заробітної плати по Україні, який враховано при обчисленні пенсії особи.

Як вбачається з розрахунку пенсії позивача від 24.04.2024 року, відповідачем з 01.03.2022 на підставі пункту четвертого Постанови КМУ № 118 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, з 01.03.2023 на підставі пункту шостого Постанови КМУ №168 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн та з 01.03.2024 на підставі пункту шостого Постанови КМУ №185 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн.

Тобто індексація пенсії позивача не проведена шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується для обчислення його пенсії навіть після того як складова пенсії "коефіцієнт заробітної плати" став більше нуля. Індексація проведена за тим самим механізмом, який був встановлений до пенсії позивача, обчисленої в нульовому розмірі.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», яким передбачено, що у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», яким передбачено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», яким передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796, з урахуванням здійснених щомісячних виплат.

Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, від 27 січня 2025 року у справах №№ 200/422/24 та 620/7211/24, а також від 28 січня 2025 року у справах №№ 120/1483/24 та 400/4663/24.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача-1 нарахувати та виплатити позивачу заборгованість з пенсійних виплат за наслідком проведеного відповідачем-2 перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач-2 у відповідь на заяву позивача про перерахунок пенсії вказав, що права на перерахунок пенсії позивачу немає. Відтак, спору щодо здійснення подальших виплат перерахованої пенсії та щодо порядку здійснення такої виплати у цій справі, не існує.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити, як передчасної.

Позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволенню не підлягають.

Разом з тим, суд зазначає, що згідно з ст. 58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначення, нарахування (перерахування) та виплата пенсії відносить до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, а тому суд не може втручатися в його дискреційні повноваження щодо розрахунку стажу та призначення пенсії.

Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у постанові від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17.

Враховуючи вищевикладене, суд з урахуванням ч. 1 ст. 2 КАС України та ч. 2 ст. 9 КАС України, з метою повного та ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії за віком від 18.02.2025 року, із врахуванням встановлених обставин та викладених судом висновків у цій справі.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Під час судового розгляду відповідачем-2 не доведено правомірності своїх дій (рішення) у спірних правовідносинах.

З урахуванням наведеного вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача, а тому, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 969,00 грн.

Враховуючи викладене та задоволення адміністративного позову в основній частині вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 969,00 грн., підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 25.02.2025 «Про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.02.2025 про перерахунок пенсії за віком від 18.02.2025 року, із врахуванням встановлених обставин та викладених судом висновків у цій справі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 969,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник