Постанова № 127792457, 30.05.2025, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
30.05.2025
Номер справи
286/1450/25
Номер документу
127792457
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/1450/25

П О С Т А Н О В А

30 травня 2025 року м. Овруч

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, голови ліквідаційної комісії Овруцького закладу дошкільної освіти №4 Овруцької міської ради Житомирської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшли матеріали з Головного управління ДПС у Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №79 від 11 березня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головою ліквідаційної комісії Овруцького закладу дошкільної освіти №4 Овруцької міської ради Житомирської області, порушила ведення податкового обліку встановленого законом, що призвело до заниження доходів неприбуткової установи в сумі 18488 грн. за 2019 рік та заниження видатків неприбуткової установи в сумі 4317 грн. за 2018 рік, чим порушила п. 44.1 ст. 44, п.133.4, ст. 133 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 VІ (із змінами та доповненнями), наказу Міністерства фінансів України від 17.06.2016 №553 «Про затвердження форти Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 07.07.2016 за №932/29062 (із змінами та доповненнями) та вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що вона була тільки більше місяця (03.10.2023 по 27.11.2023) в.о. директора Овруцького закладу дошкільної освіти №4 Овруцької міської ради та з 22.11.2023 по день завершення перевірки головою ліквідаційної комісії Овруцького закладу дошкільної освіти №4 Овруцької міської ради.

Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази по справі, вважаю, що її розглянути неможливо з наступних підстав.

Відповідно до ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Як вбачається з диспозиції ч.1 ст.163-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Водночас порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедура складання протоколів про адміністративні правопорушення визначається Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016.

Відповідно до ч.ч.6,15 розділу ІІ Інструкції у Протоколі під час його складання обов`язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові (за наявності), а також місце проживання.

До Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Поряд з тим, в акті документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, від 11.03.2025 №5118/06-30-07-07/25313326, зокрема в розділі ІІ, зазначено:

Директор - ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за період з 23.08.2018 (наказ відділу освіти Овруцької РДА «Про призначення ОСОБА_2 » від 22.08.2017 №174-К) по 13.06.2022 (наказ відділу освіти Овруцької РДА «Про звільнення ОСОБА_2 » від 13.06.2022 №31-К);

В.о.директора ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) за період з 03.10.2023 (наказ відділу з гуманітарних питань Овруцької міської ради «Про тимчасове виконання обов`язків директора Овруцького закладу дошкільної освіти №4 Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 » від 02.10.2023 №46-К) по 27.11.2023 (наказ відділу з гуманітарних питань Овруцької міської ради «Про звільнення ОСОБА_1 » від 16.11.2023 №56-к);

Голова ліквідаційної комісії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) за період з 22.11.2023 (рішення 53 сесії VIII скликання від 22.11.2023 №2189) по день підписання акту перевірки.

Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення №79 від 11 березня 2025 року вказано, що ОСОБА_1 , будучи головою ліквідаційної комісії Овруцького закладу дошкільної освіти №4 Овруцької міської ради Житомирської області, порушила порядок ведення податкового обліку, що призвело до заниження доходів неприбуткової установи в сумі 18488 грн. за 2019 рік та заниження видатків неприбуткової установи в сумі 4317 грн. за 2018 рік.

Таким чином, до протоколу про адміністративне правопорушення не надано будь-яких доказів порушення ОСОБА_1 порядку ведення податкового обліку, що призвело до заниження доходів неприбуткової установи в сумі 18488 грн. за 2019 рік та заниження видатків неприбуткової установи в сумі 4317 грн. за 2018 рік, оскільки остання була посадовою особою лише з 03.10.2023 по 27.11.2023 в.о. директора Овруцького закладу дошкільної освіти №3 Овруцької міської ради, з 22.11.2023 по день завершення перевірки головою ліквідаційної комісії Овруцького закладу дошкільної освіти №4 Овруцької міської ради.

Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, за відсутності інших об`єктивних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення, не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення.

Наведене унеможливлює оцінити обставини справи та відповідно розгляд судом даного протоколу про адміністративне правопорушення.

В ст. 62 Конституції України законодавець закріпив, що вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.

Відтак, вищенаведені недоліки, що були допущені при складанні адміністративного протоколу та при оформленні справи про адміністративне правопорушення, перешкоджають повному, об`єктивному та всебічному розгляду справи, прийняттю правильного рішення в ній, виконанню завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, а тому суд приходить до висновку про необхідність повернення справи для належного оформлення, шляхом долучення до протоколу про адміністративне правопорушення доказів порушення ОСОБА_1 порядку ведення податкового обліку, що призвело до заниження доходів неприбуткової установи за 2019 рік та заниження видатків неприбуткової установи за 2018 рік.

Керуючись ст.ст. 252, 256, 280 КУпАП, суддя,-

П О С Т А Н О В И В:

Матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: А. Л. Гришковець