Рішення № 127767407, 28.05.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2025
Номер справи
420/4292/25
Номер документу
127767407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/4292/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та понизивши відсоток пенсійної виплати з 77% до 70% від грошового забезпечення на підставі ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при проведенні перерахунку з 01.02.2025 року та нарахувати і виплатити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. № 713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2025 року пенсію з урахуванням 77% грошового забезпечення без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром з урахуванням раніше виплачених сум та нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. № 713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача. Позивачу призначена пенсія за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ у розмірі 77% грошового забезпечення. На виконання рішення суду від 23.12.2024 року по справі № 420/26415/24 при проведенні перерахунку пенсії відповідач в черговий раз безпідставно знизив відсоток пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 по справі № 420/8486/22 вже було визнано протиправним зменшення основного розміру пенсії позивача з 77% до 70% під час перерахунку з 01.01.2018 року. Позивач також посилається на рішення Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 від 04.02.2019 року, яким визнано протиправним таке зменшення. Крім того, посилаючись на постанову Верховного Суду від 08.11.2022 по справі № 420/2473/22, позивач вважає портиправним ненарахування йому з 01.02.2025 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713.

Ухвалою від 17.02.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

05.03.2025 року від представника ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, зокрема, що позивач не звертався до ГУ ПФУ з заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.02.2025 без обмеження її максимальним розміром та врахування доплати згідно Постанови № 713, у зв`язку з чим не отримував відповіді-відмови від ГУ ПФУ для того, щоб звернутися до суду з зазначеним позовом, а тому позов підлягає залишенню без розгляду. Також відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивачу здійснено з урахуванням норм чинного законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ.

Пенсія позивачу призначена з 09.01.2003 року у розмірі 77% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом про призначення пенсії за вислугу років.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 року по справі № 420/26415/24, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2024 року №11/20455-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.

Під час виконання вказаного рішення суду відповідач зменшив позивачу основний розмір пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунками пенсії з 01.02.2023 та з 01.02.2025, зробленими 28.01.2025 року.

З наведених перерахунків також вбачається, що щомісячна доплата до пенсії 2000 грн згідно Постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року позивачу не нараховується.

Також судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 по справі № 420/8486/22 вже було визнано протиправним зменшення основного розміру пенсії позивача з 77% до 70% під час перерахунку з 01.01.2018 року, та відновлене порушене право позивача на отрмання пенсії з основним розміром 77% грошового забезпечення.

Не погоджуючись зі зменшенням основного розміру пенсії з 77% до 70% грошового забезпечення та припиненням виплати доплати до пенсії 2000 грн за Постановою КМУ № 713, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На реалізацію ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п.1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Щодо дій відповідача, які полягають у зменшенні відсоткового показника основного розміру пенсії від суми грошового забезпечення з 77 % на 70 %, суд зазначає таке.

01.05.2014 року набрав чинності Закон України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні, яким було внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а саме зазначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд наголошує, що внесені до ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При цьому, внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій після набрання чинності цими змінами.

Аналогічний висновок зроблено у рішенні Верховного Суду від 04 лютого 2019 року по справі № 240/5401/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача, які полягають у перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 та з 01.02.2025 року, що здійснені на виконання рішення суду від 20.11.2024 року у справі № 420/26415/24, з урахуванням основного розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення замість належних позивачу 77%.

Разом з тим, позивач оскаржує протиправність дій відповідача щодо зменшення відсотку основного розміру пенсії з 01.02.2025 року, тому суд вирішує справу в межах заявлених позовних вимог та зобов`язує відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2025 року з урахуванням 77% сум грошового забезпечення, зазначених у довідці від 02.07.2024 року № 11/20455-суд, виданій Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Вказана довідка надана відповідачем до суду та була підставою для перерахунку пенсії позивача, у тому числі з 01.02.2025 року.

Отже в цій частині вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню. При цьому, відповідно до приписів ч.2 чст.9 КАС України з метою ефективного захисту порушених прав позивача, суд виходить за межі позовних вимог та зазначає, що перерахунок пенсії позивача з 01.02.2025 з основним розміром 77% грошового забезпечення має бути проведений саме виходячи з розміру грошового забезпечення, що вказане у довідці від 02.07.2024 року № 11/20455-суд.

Що стосується вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з 01.02.2025 без застосування обмеження максимальним розміром, суд зазначає, що з наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії з 01.02.2025 року вбачається, що пенсія позивачу перерахована з грошового забезпечення 25641 грн та складає 19377,42 грн, тобто не перевищує максимальний розмір у 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Отже, вимоги позивача в цій частині є безпідставними та необґрунтованими, жодних доводів щодо порушення своїх прав в цій частині позивач у позові не наводить. Тому вимоги позивача в частині обмеження пенсії максимальним розміром задоволенню не підлягають.

Щодо вимог позивача про протиправність ненарахування йому з 01.02.2025 року щомісячної доплати до пенсії 2000 грн згідно Постанови КМУ № 713, суд зазначає таке.

14.07.2021 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713).

У преамбулі Постанови № 713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

З аналізу пункту 1 Постанови № 713 у сукупності із приписами статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб вбачається таке:

- з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначена (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн.;

- доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв`язку із прийняттям після 1 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто, таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов`язково мало здійснюватися після 1 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно правовий акт був прийнятий до 1 березня 2018 року, чи після, оскільки визначальним є саме момент підвищення - після 1 березня 2018 року;

- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 1 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло до 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн. чи її припинення;

- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн. чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

У зв`язку із тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. пов`язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн.), то перерахунок пенсії у зв`язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов`язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.

Оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн.) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн.) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн., передбаченої Постановою № 713.

При цьому суд зауважує, що висновки Верховного Суду у справі № 420/2473/22 (постанова від 08.11.2022 року) не можуть бути застосовані до спірних правовідносин у даній справі, оскільки перерахунки, які є підставою для припинення виплати доплати, передбаченої Постановою № 713, хоча і проведені на виконання рішень судів, однак проведені з різних підстав.

У даній справі йдеться при припинення виплати позивачу з 01.02.2025 року доплати за Постановою № 713 внаслідок виконання судового рішення про перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців (рішення суду від 20.11.2024 у справі № 420/26415/24).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області законно та обґрунтовано анулювало виплату позивачу з 01.02.2025 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб, при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 року по справі № 420/26415/24.

Вказані висновки суду узгоджуються з узагальненим висновком Великої Палати Верховного Суду у постанові від 13.03.2025 року у зразковій справі № 400/6254/24, відповідно до якого перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, від 24 лютого 2023 року № 168 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.

Тому вимоги позивача в цій частині також не підлягають задоволенню.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково.

Задовольняючи частково вимоги позивача, відповідно до ч.3 ст.139 КАС України суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем судові витрати пропорційно до задоволених вимог, у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку з 01.02.2025 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2025 року з урахуванням 77% сум грошового забезпечення, зазначених у довідці від 02.07.2024 року № 11/20455-суд, виданій Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

У задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів