Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2025 року ЛуцькСправа № 640/19218/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіспавер до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Сервіспавер (надалі - ТОВ Сервіспавер, позивач) звернулося з позовом до Державної податкової служби України (надалі ДПС України, відповідач 1) про:
визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 поданої Товариством з обмеженою відповідальністю Сервіспавер;
зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 06.05.2020, подану Товариством з обмеженою відповідальністю Сервіспавер датою отримання зазначеної накладної ДПС України - 09.06.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ Сервіспавер відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (надалі ПК України) за фактом господарської операції із Товариством з обмеженою відповідальністю Вишняки Агро (надалі ТОВ Вишняки Агро) було складено та відправлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №1 від 06.05.2020 на загальну суму 1493000,00 грн (в т. ч. ПДВ у розмірі 248833,33 грн).
Згідно із квитанцією від 09.06.2020 №9127191351 реєстрація податкової накладної №1 від 06.05.2020 в ЄРПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв`язку із тим, що платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Як зазначив позивач, з метою реєстрації зупиненої податкової накладної №1 від 06.05.2020 ТОВ «СЕРВІСПАВЕР» було направлено на адресу ДПС повідомлення від 12.06.2020 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинено та подано документи про підтвердження реальності здійснення операцій, а саме - копії договору та додатків до нього, рахунків на оплату, таблиці даних платника податку та інше. В поясненнях зазначено, що підставою для складання податкової накладної було отримання 06.05.2020 коштів від ТОВ Вишняки Агро. Відтак, товариством було надало усі наявні документи на підтвердження реальності здійсненої господарської операції, щодо якої складено податкову накладну.
Однак, за результатами розгляду вказаних документів, Комісією Головного управління ДПС у м. Києві прийнято рішення від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 в ЄРПН з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач зазначає, що ТОВ Сервіспавер є юридичною особою, основним видом діяльності якої є «Електромонтажні роботи» (код КВЕД 43.21). Надання послуг за податковою накладною №1 від 06.05.2020 здійснювалось в межах даного виду діяльності. Специфіка вказаного виду діяльності полягає в ідентичності кодів послуг на «вході» кодам послуг на «виході», оскільки підприємство не змінює жодні показники послуг та реалізує їх у тому самому стані, з націнкою у розмірі до 25%. Зазначені обставини підтверджуються наданими до органів ДПС договорами, доказами передоплати вартості послуг. Реальне виконання операцій з надання послуг можливе власними силами та ресурсами завдяки наявності у ТОВ Сервіспавер належної матеріально-технічної бази (зокрема, офісного приміщення, офісної техніки) та трьох осіб штатного персоналу, які мають відповідну кваліфікацію для надання послуг та виконання робіт з даного виду діяльності. Відтак, при відмові у реєстрації податкової накладної ТОВ Сервіспавер податковим органом не взято до уваги специфіку діяльності підприємства.
Позивач вважає, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним, оскільки у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши, які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях. Крім того, надіслана позивачу квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Позивач вказує, що відсутність конкретної пропозиції про необхідність подання певних документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, які подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено, що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IXПро ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано.
На підставі пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2825-IX (в редакції Закону №3863-ІХ) та Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України; за його результатами справа №640/19218/20 передана на розгляд та вирішення Волинському окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Волинського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 цю справу передано для розгляду судді Димарчук Т.М.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/19218/20 за позовом ТОВ Сервіспавер до Державної податкової служби України про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії. Судовий розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління ДПС у м. Києві (далі відповідач 2).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у м. Києві про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
У поданих до суду 20.03.2025 поясненнях ДПС України (а.с.107-110) не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Вказує на те, що рішення від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН прийнято не ДПС України, а комісією регіонального рівня Головного управління ДПС у м. Києві. Рішення Комісії ДПС України за результатом розгляду скарги позивача №30734/42592354/2 від 01.07.2020 не є юридично значимим для позивача, оскільки жодних заходів його реалізації щодо позивача не передбачає, а лише залишає чинним рішення від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову в реєстрації податкової накладної.
У поданих до суду 05.05.2025 відзивах на позовну заяву (а.с.131-135, 140-142) представник Головного управління ДПС у м. Києві та ДПС України просила відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування такої позиції вказала, що підставою для зупинення Комісією Головного управління ДПС у м. Києві реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 в ЄРПН слугувала відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
При розгляді відповідних документів комісія уповноважена дати оцінку поданим первинним документам у частині підтвердження/не підтвердження ними реальності господарської операції та/або достатності наданих документів для відповідного підтвердження.
За результатами розгляду повідомлення позивача про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, Комісією Головного управління ДПС у м. Києві було прийнято рішення від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 у зв`язку з: ненаданням копій первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Представник відповідачів вказує, що не підлягає до задоволення позовна вимога про зобов`язання зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних вищезазначену податкову накладну, оскільки повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені сторонами у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ТОВ Сервіспавер зареєстроване як юридична особа 02.11.2018. Основний вид економічної діяльності товариства (згідно кодів КВЕД): 43.21 - Електромонтажні роботи, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.62-67).
07.04.2020 між ТОВ Сервіспавер (підрядник) та ТОВ Вишняки Агро (замовник) укладено договір підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання №_07/04/20_(а.с.31-37), а саме з підключення об`єктів замовника, що розташовані: в межах Майданівської сільскої ради Бородянського р-ну, Київської області до мереж електропостачання.
Відповідно до пункту 1.2. договору підрядник бере на себе зобов`язання виконати комплекс робіт з підключення до електроустановки замовника до обраної ним електропередавальної організації АТ «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ».
Відповідно до пункту 1.4. договору склад, вартість, обсяги, строки (терміни) та режим виконання робіт, та їх етапів, вартість та кількість матеріалів, необхідних для виконання певних етапів робіт, їх якісні характеристики та інші додаткові умови визначаються у додаткових угодах до договору, що є його невід`ємною частиною. Кінцевий перелік та обсяг робіт визначаються додатковими угодами до договору, що є невід`ємними його частинами.
Відповідно до пунктів 2.2, 2.3, 2.6, 2.7 ціна кожного етапу робіт по договору, зазначається у відповідних додаткових угодах до нього, в національній валюті України гривні. Остаточна вартість робіт, визначається на підставі актів, підписаних сторонами на виконання цього договору. Оплата робіт проводиться в порядку та строки передбачені відповідними додатковими угодами до договору, що є невід`ємними його частинами. Належне виконання підрядником та прийняття відповідного етапу робіт замовником по даному договору підтверджується підписанням сторонами актів виконаних робіт по кожному з етапів.
Сторонами було підписано Додаткову угоду №1 від 07.04.2020 до договору підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №_07/04/20_, якою регламентується порядок, строки, ціна та інші умови виконання підрядником етапу робіт договору (а.с.37).
Відповідно до умов Додаткової угоди №1 від 07.04.2020 строки виконання даного етапу робіт: 90 (дев`яносто) календарних днів. Ціна даного етапу робіт складає: 2 986 000,00 (два мільйона дев`ятсот вісімдесят шість тисяч гривень 00 копійок, в тому числі ПДВ - 497 666,66 (чотириста дев`яносто сім тисяч шістсот шістдесят шість гривень 66 копійок).
Сторони погодили, що розрахунки по даному етапу робіт здійснюються шляхом перерахування замовником безготівкових сум грошових коштів на поточний рахунок підрядника у вигляді 50% попередньої оплати, протягом 3 (трьох) банківських днів від моменту отримання та підписання замовником даної додаткової угоди. Решта 50% вартості сплачується замовником протягом 3 (трьох) банківських днів після підписання актів виконаних робіт по даній Додатковій угоді (а.с.37).
З метою реалізації вимог Додаткової угоди №1 від 07.04.2020 до договору підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №_07/04/20_ замовником ТОВ Вишняки Агро 06.05.2020 проведено перерахунок грошових коштів на поточний рахунок підрядника у вигляді 50% попередньої оплати у розмірі 1493000,00 грн (в т. ч. ПДВ у розмірі 248833,33 грн), що підтверджується платіжним дорученням від 06.05.2020 №66 (а.с.158).
Крім того, на підтвердження здійснення господарської операції (розробка техніко-економічного обгрунтування) сторонами складено акт прийому-передачі виконаних робіт №1 від 06.05.2020 на загальну суму 2986000,00 грн (в т. ч. ПДВ на суму 497666,66 грн) (а.с.159).
Позивач відповідно до вимог статті 201 ПК України на підставі перерахунку грошових коштів на поточний рахунок підрядника у вигляді 50% попередньої оплати склав на адресу ТОВ Вишняки Агро податкову накладну №1 від 06.05.2020 на загальну суму 1493000,00 грн (в т. ч. ПДВ у розмірі 248833,33 грн), яку 09.06.2020 надіслав в електронному вигляді до ДПС України для реєстрації в ЄРПН. Як вбачається із квитанції від 09.06.2020 №9127191351, податкова накладна доставлена до ДПС України, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України її реєстрація зупинена з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/PK для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН (а.с.19).
12.06.2020 ТОВ Сервіспавер надіслало в електронному вигляді повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, a також пакет документів, а саме: договір підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №_07/04/20_; додаткову угоду №1 від 07.04.2020 до договору підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №_07/04/20_; платіжне доручення від 06.05.2020 №66; акт прийому-передачі виконаних робіт №1 від 06.05.2020; договір підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №07-04-20-СП; додаткову угоду №1 від 07.04.2020 до договору підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №07-04-20-СП; платіжне доручення від 22.04.2020 №151; акт прийому-передачі виконаних робіт №1 від 07.04.2020 (а.с.23-24,152-163).
У поясненнях до повідомлення ТОВ Сервіспавер вказало, що у відносинах з ТОВ Вишняки Агро веде діяльність згідно з ДКПП 74.10 «Розробка техніко-економічного обгрунтування». 06.05.2020 від ТОВ Вишняки Агро були отримані кошти в сумі 1493000,00 грн та виписана податкова накладна (а.с.23).
Факт подання позивачем документів підтверджується квитанцією від 12.06.2020 про отримання Головним управлінням ДПС у м. Києві вищевказаних пояснень та документів (а.с.24).
18.06.2020 Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН прийнято рішення №1651498/42592354про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с.25-26).
18.06.2020 спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН було оскаржене ТОВ Сервіспавер до ДПС України. Рішенням Комісії ДПС України №30734/42592354/2 від 01.07.2020 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 в ЄРПН без змін (а.с.27-29).
Не погоджуючись із рішенням комісії Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
За правилами абзаців першого, п`ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10. статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165 (тут і надалі в редакції чинній на момент вчинення спірних правовідносин), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165). Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.
Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Також відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як зазначалося вище, у квитанції від 09.06.2020 №9127191351 про зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 в ЄРПН вказано про причини зупинення реєстрації цієї податкової накладної - відповідність платника пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості платника ПДВ, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
У квитанції від 09.06.2020 №9127191351 про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Сформована у такий спосіб комісією регіонального рівня пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати.
У постанові Верховного Суду від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520) (тут і надалі в редакції чинній на момент вчинення спірних правовідносин), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5, 6 Порядку №520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Суд зазначає, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто, наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).
Як зазначено у спірному рішенні від 18.06.2020 №1651498/42592354, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 в ЄРПН слугувало ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с.25-26).
Разом з тим, суд звертає увагу, що форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН встановлена додатком до Порядку №520 та передбачає необхідність підкреслити первинні документи, які не надані платником, та у вказаній формі наявна графа додаткова інформація.
Проте, в порушення вимог щодо форми рішення, встановленої додатком до Порядку №520, спірне рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві від 18.06.2020 №1651498/42592354 не містить підкреслень за найменуваннями первинних документів, яких не надав платник. Відповідні позначки х про ненадання документів стосуються: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Комісією в спірному рішенні в графі додаткова інформація не зазначено конкретного переліку документів, які не надало товариство для підтвердження здійснення господарської операції.
Наведене дає підстави для неоднозначного розуміння прийнятого суб`єктом владних повноважень рішення та позбавляє можливості встановити, неподання яких саме документів не дало можливості відповідачу 2 прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
На думку суду, позивачем надані усі належні документи, які стосуються господарської операції щодо розробки техніко-економічного обгрунтування для замовника ТОВ Вишняки Агро відповідно до укладеного договору підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №_07/04/20_, достатні для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкової накладної №1 від 06.05.2020.
З метою реалізації вимог Додаткової угоди №1 від 07.04.2020 до договору підряду на виконання комплексу робіт з підключення об`єкту до мереж електропостачання від 07.04.2020 №_07/04/20_, замовником ТОВ Вишняки Агро 06.05.2020 проведено перерахунок грошових коштів на поточний рахунок підрядника у вигляді 50% попередньої оплати у розмірі 1493000,00 грн (в т.ч. ПДВ у розмірі 248833,33 грн), що підтверджується платіжним дорученням від 06.05.2020 №66 (а.с.158).
Відтак, факт перерахунку грошових коштів на поточний рахунок підрядника у вигляді 50% попередньої оплати слугував підставою для складання ТОВ Сервіспавер податкової накладної №1 від 06.05.2020 та подання її на реєстрацію в ЄРПН.
Крім того, на підтвердження здійснення господарської операції (розробка техніко-економічного обгрунтування) сторонами складено акт прийому-передачі виконаних робіт №1 від 06.05.2020 на загальну суму 2986000,00 грн (в т. ч. ПДВ на суму 497666,66 грн) (а.с.159).
Отже, вищезазначені документи вказують на виконання обов`язків сторонами за договором, а первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту.
Відтак, подані позивачем документи для реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 підтверджують факт здійснення господарських операцій щодо розробки техніко-економічного обгрунтування для замовника ТОВ Вишняки Агро, а тому товариство правомірно виписало податкову накладну та надіслало її для реєстрації в ЄРПН.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Оскільки для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника податку ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про оплату платником податку товарів, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи, що засвідчують факт зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, і такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Отже, перерахування грошових коштів на поточний рахунок ТОВ Сервіспавер у вигляді 50% попередньої оплати від замовника ТОВ Вишняки Агро в сумі 1493000,00 грн (в т. ч. ПДВ у розмірі 248833,33 грн) є підставою для виникнення податкових зобов`язань у ТОВ Сервіспавер та формування ним податкової накладної №1 від 06.05.2020.
Суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18, від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05. 2019 у справі №0940/1240/18.
З огляду на встановлені судом обставини, підстави для прийняття комісією Головного управління ДПС у м. Києві рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН відсутні.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У даному випадку відповідач 2 як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття спірного рішення, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020.
На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020, а отже про задоволення позову у цій частині позовних вимог.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну №1 від 06.05.2020 в ЄРПН, то суд враховує, що відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків. Разом з тим, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), окрім іншого, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (пункт 20 Порядку №1246).
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірного рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, за якою складена спірна податкова накладна та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної, з метою відновлення прав та інтересів позивача, похідну позовну вимогу про зобов`язання ДПС України зареєструвати подану ТОВ Сервіспавер податкову накладну №1 від 06.05.2020 в ЄРПН також належить задовольнити. Задоволення такої позовної вимоги є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
За наведених вище обставин справи та положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у м. Києві від 18.06.2020 №1651498/42592354 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 06.05.2020 та зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН вказану податкову накладну датою її подання на реєстрацію.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із квитанцією від 13.08.2020 №0.0.1799895399.1 за подання адміністративного позову у даній справі ТОВ Сервіспавер було сплачено судовий збір в сумі 2102,00 грн (а.с.16).
Відтак, оскільки цим рішенням позов задоволено повністю, тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління ДПС у м. Києві (яким винесено протиправне рішення) на користь позивача необхідно присудити судові витрати в сумі 2102,00 грн.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіспавер до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18 червня 2020 року №1651498/42592354.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю Сервіспавер податкову накладну №1 від 06 травня 2020 року датою її подання на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіспавер за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві судовий збір у розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Сервіспавер (04060, м. Київ, вул. Ризька, буд. 73-г, оф.7, код ЄДРПОУ 42592354).
Відповідач 1: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).
Відповідач 2: Головне управління ДПС у м. Києві (04116, місто Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 44116011).
Суддя Т.М. Димарчук