Постанова № 127763416, 30.04.2025, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
30.04.2025
Номер справи
366/267/25
Номер документу
127763416
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 366/267/25

Провадження № 3-в/366/19/25

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року суддя Іванківського районного суду Київської області Ткаченко Ю.В., розглянувши подання начальника відділення поліції № 1 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області Рясенчука О. про припинення виконання постанови щодо накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту відносно ОСОБА_1 ,

В с т а н о в и В:

25березня 2025року доІванківського районногосуду Київськоїобласті надійшлоподання начальника відділення поліції № 1 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області Рясенчука О. про припинення виконання постанови щодо накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту відносно ОСОБА_1 .

Подання обґрунтоване тим, що постановою Іванківського районного суду Київської області від 10 лютого 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу в АДРЕСА_1 , визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і застосовано до неї адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком 7 (сім) діб.

Виконати постанову не представилося за можливе, оскільки ОСОБА_1 має на утриманні трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до ст. 32 КУпАП адміністративний арешт не може застосовуватись до жінок, що мають дітей віком до дванадцяти років.

Дана підстава унеможливлює виконання постанови суду про накладення стягнення у вигляді адміністративного арешту відносно ОСОБА_1 .

Крім того, начальник відділення поліції просить суд змінити постанову суду щодо ОСОБА_1 , а саме: пом`якшити накладене відносно нього за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП адміністративного арешту на штраф.

Суд, дослідивши подання та додані до нього матеріали прийшов до наступного.

Згідно зі статтею 304КУпАПпитання, пов`язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Постановою Іванківського районного суду Київської області від 10 лютого 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу в АДРЕСА_1 , визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і застосовано до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком 7 (сім) діб.

Відповідно до ст.129-1Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 298КУпАПпостанова про накладення адміністративного стягнення є обов`язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Відповідно до матеріалів справи постанова Іванківського районного суду Київської області від 10.02.2025 року звернена до виконання 21.02.2025 року.

Згідност. 300 КУпАПпостанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленомуКУпАПта іншими законами України. Орган Національної поліції забезпечує виконання постанови про адміністративний арешт у порядку, встановленому законами України.

Відповідно до ч. 1ст. 303 КУпАП, не підлягаєвиконанню постановапро накладенняадміністративного стягнення,якщо їїне булозвернуто довиконання протягомтрьох місяцівз днявинесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно достатті 301 цього Кодексуперебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Під час виконання постанови можуть бути вирішені, зокрема, питання про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення та припинення її виконання (ст.ст. 301,302 КУпАП).

Відповідно до ч. 1ст. 301 КУпАП, за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця.

Згідност. 302 КУпАПза наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9статті 247 КУпАП, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.

Таким чином, законодавством встановлений вичерпний перелік обставин для припинення виконання постанови в справі про адміністративне правопорушення серед яких:

?видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

?скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

?смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі (ст. 247 КУпАП).

Крім того, начальник відділення поліції просить суд змінити постанову суду щодо ОСОБА_1 , а саме: пом`якшити накладене відносно нього за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП адміністративного арешту на штраф.

Відповідно доКонституції Українита ч. 2ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим до виконання всіма юридичними та фізичними особами на всій території України.

Зі змістурішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012у справі № 1-26/2012, слідує, що відповідно до Конституції України… судові рішенняухвалюються судамиіменем Україниі єобов`язковимидо виконанняна всійїї території;обов`язковістьрішень судує однієюз основнихзасад судочинства (частина четверта статті 13,частина перша статті 17,частина перша статті 55,частина п`ята статті 124,пункт 9 частини третьої статті 129).

Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

«Право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує правовладдя як складову частину спільної спадщини Договірних Держав. Одним із основоположних аспектів правовладдя є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного розв`язання спору судами їхнє рішення не можна ставити під сумнів (Brumarescu v. Romania, заява № 28342/95, § 61;Khristov v. Ukraine, № 24465/04, § 33, від 19 лютого 2009 року).

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, одним з елементів якого є принцип правової визначеності.

Ключовим елементом принципу правової визначеності є однозначність та передбачуваність правозастосування, а, отже, системність і послідовність у діяльності відповідних органів, насамперед судів. Суб`єкти (учасники спору) завжди повинні мати можливість орієнтувати свою поведінку таким чином, щоб вона відповідала вимогам норми на момент вчинення дії.

Отже, правові норми та судова практика підлягають застосуванню таким чином, яким вони є найбільш очевидними та передбачуваними для учасників цивільного обороту в Україні.

Суд, в межах даного провадження, керується й принципом res judicata, базове тлумачення якого вміщено в рішеннях Європейського суду з прав людини від 09.11.2004 у справі «Науменко проти України», від 19.02.2009 у справі «Христов проти України» від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України», в яких цей принцип розуміється як елемент принципу юридичної визначеності, що вимагає поваги до остаточного рішення суду.

Суспільна небезпечність умисного невиконання судового рішення полягає і в тому, що протиправні дії особи перш за все несуть загрозу авторитету правосуддя та принижують інститут судового рішення, що в свою чергу заподіює шкоду правам громадян та державним інтересам.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 25.07.2002р. по справі "Совтрансавто-Холдинг" проти України" (заява №48553/99) визначено, що одним із елементів верховенства права є принцип правової впевненості, який серед іншого передбачає, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.

ЗавданнямКодексу України про адміністративні правопорушенняє охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Так, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 10 лютого 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу в АДРЕСА_1 , визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і застосовано до неї адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком 7 (сім) діб.

Вказана постанова суду набрала законної сили та звернута своєчасно до виконання після набрання нею законної сили.

Разом з наведеним, норми чинногоКУпАПне містять положень які б надавали суду право змінювати накладені адміністративні стягнення у виді адміністративного арешту іншим видом адміністративного стягнення.

Враховуючи те, що постанова Іванківського районного суду Київської області від 10.02.2025 року не є такою, що не підлягає виконанню, оскільки, пред`явлена до виконання у строк, визначений законом, зважаючи на відсутність обставин для припинення її виконання, суд вважає необхідним у задоволенні даного подання про припинення виконання постанови відносно ОСОБА_1 відмовити.

Керуючись ст.ст. 283, 301,303 КУпАП, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні подання начальника відділення поліції № 1 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області Рясенчука О. про припинення виконання постанови щодо накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАПу вигляді адміністративного арешту на строк 7 (сім) діб - відмовити.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченогостаттею 32 цього Кодексу, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбаченістаттею 185-3 цього Кодексу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя: Юрій ТКАЧЕНКО