Ухвала суду № 127750606, 29.05.2025, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.05.2025
Номер справи
2а-393/07
Номер документу
127750606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а-393/07

У Х В А Л А

29.05.2025 м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Гришковець А.Л.,

із секретарем Павленко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за заявою ОСОБА_1 про заміну сторони по справі №2а-393/07, -

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернулася до суду із заявою та просить замінити по справі №2а-393/07 відповідача Овруцьку районну державну адміністрацію (ЄДРПОУ 03192603, місце знаходження: вул. Т. Шевченка, 31-а в м. Овруч Житомирської області) його правонаступником - управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації (ЄДРПОУ 03192690, яке знаходиться за адресою: вул. Франка, 5 в м. Коростень Житомирської області, 11500, мотивуючи тим, що постановою Овруцького районного суду у справі №2а-393/07 від 30.05.2006 було зобов`язано Овруцьку районну державну адміністрацію прийняти від ОСОБА_2 документи та поставити її на чергу для отримання компенсації за здане домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 32700 гривень. Вказана постанова набрала законної сили 11.06.2007.

Оскільки, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області було структурним підрозділом Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області та було розпорядником коштів за бюджетною програмою компенсації за втрачене майно, тому рішення щодо постановки на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене майно направлялося Овруцькою районною державною адміністрацією на виконання до управління праці соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Управління праці соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснювало облік даних рішень, формувало чергу, яка погоджувалась з Овруцькою районною державною адміністрацією, та проводило виплату коштів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1321 «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються», розпорядження Овруцької районної державної адміністрації від 30.12.2020 №156 «Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права шляхом приєднаня до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області» та розпорядження Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області №9 від 26.01.2021, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

З відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань слідує, що з 31.12.2021 діяльність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, як юридичної особи, припинено.

Обов`язок щодо призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до законодавства України, перейшов від Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до управління соціальної політики Коростенської райдержадміністрації Житомирської області, тому вона вимушена звертатися з заявою про заміну боржника.

Заявник в судове засідання не з`явилася, але в своїй заяві просить справу слухати у її відсутність.

Представник заінтересованої особи - управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що заяву слід задовольнити з наступних підстав.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 30.05.2006 у справі №2а-393/07 було зобов`язано Овруцьку районну державну адміністрацію прийняти від ОСОБА_2 документи та поставити її на чергу для отримання компенсації за здане домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 32700 гривень. Вказана постанова набрала законної сили 11.06.2007.

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 04.10.2008, ОСОБА_2 , 04.10.2008 зареєстрували шлюб і змінила прізвище на « ОСОБА_3 » (а.с.8).

Управління праці соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області було структурним підрозділом Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області та було розпорядником коштів за бюджетною програмою компенсації за втрачене майно, а тому рішення щодо постановки на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене майно направлялися Овруцькою районною державною адміністрацією на виконання до управління праці соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Управління праці соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснювало облік даних рішень, формувало чергу, яка погоджувалась з Овруцькою районною державною адміністрацією, та проводило виплату коштів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1321 «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються», розпорядження Овруцької районної державної адміністрації від 30.12.2020 №156 «Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права шляхом приєднаня до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області» та розпорядження Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області №9 від 26.01.2021, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

З відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань слідує, що з 31.12.2021 діяльність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, як юридичної особи, припинено.

Лист управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації від 05.03.2021 №01-04/969 свідчить, що саме до останнього (відділ №3 Овруч) з 23.02.2021 переведені працівники управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації. Тобто, обов`язки щодо призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до законодавства України, перейшли від управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації.

Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Конституційним Судом України у своєму рішенні № 18-рп/2012 від 13 грудня 2012 року зазначено, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Розглядаючи справу № 5-рп/2013 Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26 червня 2013 року вказав, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

З огляду на зазначене, статтю 52 КАС України необхідно тлумачити, як норму, яка надає суду можливість контролювати виконання судових рішень, усувати перешкоди та сприяти їх виконанню.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 23 рішення Європейського суду з прав людини «Матківська проти України» (№ 38683/04) зазначено про те, що судовий розгляд і виконавче провадження - це перша та друга стадії загального провадження, які стосуються тривалості провадження; виконання рішення є другим етапом судового провадження, а також, що реалізоване право знаходить свою ефективну реалізацію саме у момент виконання.

У пункті 24 рішення Європейського суду з прав людини «Воротнікова проти України» (№ 1225/02) вказано, що виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатися як цілісний процес.

Відповідно до пункту 40 рішення Європейського суду з прав людини «Горнсбі проти Греції» право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок («Hornsby v. Greece» № 18357/91).

З листа управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації від 10.02.2025 №07/09-10/64-Т вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на черзі громадян, які знаходяться на обліку в управлінні соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, для отримання грошової компенсації за втрачене майно, за рішенням суду за №154 (сума грошової компенсації 32700 грн. 00 коп.).

Таким чином, оскільки, відповідача по вказаній справі було реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації; управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації припинило свою функціональну діяльність, яку здійснює правонаступник управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації, присуджену грошову компенсацію позивачем не отримано; спірні правовідносини допускають правонаступництво, тому суд приходить до висновку про задоволення заяви на підставі ст.52 КАС України.

Керуючись ст.52 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

У справі №2а-393/07 за позовом ОСОБА_2 до Овруцької районної державної адміністрації про взяття на чергу для отримання компенсації за здане домоволодіння замінити відповідача Овруцьку районну державну адміністрації, ЄДРПОУ 03182603, яка знаходилась за адресою: вул. Т. Шевченка, 31-а в м. Овруч Житомирської області, 11101, його правонаступником управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, ЄДРПОУ 03192690, яке знаходиться за адресою: вул. Франка, 5 в м. Коростень Житомирської області, 11500.

На ухвалу суду до Сьомого апеляційного адміністративного суду може бути подана апеляційна скарга протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя А. Л. Гришковець