Рішення № 127717997, 29.05.2025, Арбузинський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
29.05.2025
Номер справи
484/595/25
Номер документу
127717997
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 484/595/25

Провадження № 2/467/165/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

29.05.2025 року с-ще Арбузинка

Арбузинський районний суд миколаївської області у складі:

головуючої судді Догарєвої І.О.,

за участю: секретаря судового засідання Скорнякової С.В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Арбузинка цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2025 року позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії у розмірі 8 086 грн 6 коп., посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення № 848, на підставі заяви від 06.02.2024 року тадекларації про доходита витрати осіб. В подальшому житлова субсидія автоматично призначалася на основі наявних документів. Таким чином, ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію з 01.02.2024 року, що підтверджується Рішенням про призначення субсидії від 28.02.2024 року №14001-53019857-2024-1. З урахуванням приписів Постанови Кабінету Міністрів України №1173 ОСОБА_1 виплачено у травні 2024 року додаткову підтримку на придбання твердого пічного побутового палива у розмірі 5659, 61 грн.

В ході перевірки електронної особової справи з`ясовано, що у відповідача відсутнє право на отримання житлової субсидії з 01.02.2024 року, оскільки на депозитному банківському рахунку наявні кошти в сумі , що перевищує 100000 грн.

Листом від 25.06.2024 № 1400-0309-8/54889 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність надання документів для спростування наданих рекомендацій МФУ. ОСОБА_1 була ознайомлена з обов`язком повідомити ГУПФ про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії, зокрема про наявність на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує 100000 грн., про що зазначено в заяві про призначення житлової субсидії від 06.02.2024 року. Однак, ним було порушено обов`язок щодо повідомлення про наявність на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує 100000 грн., внаслідок чого Головним управлінням надміру виплачено відповідачу житлову субсидію за період з 01.02.2024 по 31.05.2024 в сумі 2 426,99 грн. та додаткову підтримку з 01.05.2024 по 31.05.2024 року в сумі 5659, 61 грн.

Листом від 07.08.2024 № 1400-0403-8/66900 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Головного управління надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 8086, 00 грн.

Відповідачем в добровільному порядку суму переплати не повернуто, тому позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити. Не заперечують щодо заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання двічі не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином (рекомендованим листом з повідомленням), причину неявки суду не повідомила, відзив на позов не надходив.

Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає за можливе ухвалити рішення про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України

Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 на підставі поданої заяви від 06.02.2024 року №20 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення №848.

Разом із заявою про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 подаладекларацією про доходиі витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у якій у розділі VII не вказала, про наявність на депозитному банківському рахунку кошти в сумі, що перевищує 100000 грн. Удекларації про доходиі витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 06.02.2025 ОСОБА_1 підтвердила, що вона усвідомлює, що у разі подання у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі ОСОБА_1 зобов`язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Також у заяві про призначення житлової субсидії від 06.02.2024 ОСОБА_1 зобов`язалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.) протягом місяця повідомити, про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

На підставі поданих ОСОБА_1 вищевказаних документів, їй була призначена субсидія з 01.02.2024 року, про що свідчить рішення про призначення субсидії від 28.02.2024 №14001-53019857-2024-1.

В подальшому, згідно Порядку № 136 було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікацій, проведеної Міністерством фінансів України, отримано інформацію про наявний у члена домогосподарства, ОСОБА_2 депозит в АТ КБ «ПриватБанк» у загальній сумі, що перевищує 100000 грн станом на 01.02.2024 року.

Листом від 25.06.2024 року № 1400-0309-8/54889 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність надати довідку з банківської установи, в якій має бути інформація про дату відкриття депозиту, суму та дату закриття, якщо депозит закрито.

Відповідно до листа №1400-0403-8/66900 від 07.08.2024 ГУ ПФ України в Миколаївській області, ОСОБА_1 було повідомлено про надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.02.2024 по 31.05.2024 в сумі 2426,99 грн. та переплату по додатковій підтримці з державного бюджету в сумі 5659, 61 грн., яка виплачена у травні 2024 року та повідомлено про необхідність надміру отриманих коштів в загальній сумі 8086, 60 грн., повністю або частинами повернути на рахунок Пенсійного фонду України

Доказів повернення визначеної суми відповідачем суду не надано.

Питання призначення житлових субсидії врегульоване Положенням «Про порядок призначення житлових субсидій», яке затвердженеПостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.

Пунктом 1 вказаного Положення передбачено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії тадекларацію про доходиі витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням.

Відповідно до абз. 1 п. 14 Положення № 848 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням.

Згідно з положеннями абз. 4 п. 13 Положення, після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді.

Відповідно до абз. 7 п. 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

При цьому відповідно до п.п. 9 п.14 Положення №848 житлова субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації;

Відповідно до пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:

-за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

-за І і ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

-за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Згідно з частиною третьою пункту 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до пункту 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до абзацу 5 пункту 119 Положення за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно доЗакону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136(далі Порядок) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.

Пунктом 3 Порядку визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб`єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб`єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку визначено, що за результатами верифікації Міністерство Фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктом 9 Порядку визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:

-призначення (перерахунку) державної виплати;

-припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;

-поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;

-усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Згідно пункту 121 Положення надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Згідно пункту 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Згідно частини першоїстатті 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Устатті 1215 ЦК Українипередбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Відповідно до положень статей12,13,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, а кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно вимог статей76,77,79,80 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами;

висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлено, що відповідач був проінформований про обов`язок повідомити позивача про обставини, які впливають на виплату житлової субсидії, однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідач у визначений спосіб повідомив Головне управління Пенсійного фонду України, про наявний у члена домогосподарства, ОСОБА_2 депозит в АТ КБ «ПриватБанк» у загальній сумі, що перевищує 100000 грн.

Доказів того, що відповідач в добровільному порядку повернула суму переплати надміру виплаченої житлової субсидії у розмірі 8086,00 грн. матеріали справи не містять.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи всі обставини справи у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення рішення про задоволення позову.

У відповідності до вимог ч. 1ст. 141 ЦПК Україниз відповідача належить стягнути понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати у виді судового збору в розмірі 2422.40 грн.

Керуючись ст.ст.5,76,133,141,258,264,265 ЦПК, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсиді задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , фактична адреса місця проживання: АДРЕСА_2 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ 13844159, м.Миколаїв, вул.Морехідна 1, 54008) надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.02.2024 по 31.05.2024 в сумі 8086, 00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , реєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , фактична адреса місця проживання: АДРЕСА_2 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ 13844159, м.Миколаїв, вул.Морехідна 1), судові витрати у виді судового збору в розмірі 2422,40 грн.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строків для подання апеляційної скарги та заяви про перегляд заочного рішення, якщо апеляційну скаргу або заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя І.О. Догарєва