Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2025 рокуСправа №160/6983/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , обчисленої із застосуванням 100% відповідних сум грошового забезпечення;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 100% сум грошового забезпечення (враховуючи 10% підвищення пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС 1 категорії), зазначеного в оновленій довідці №ФД10600 від 18.12.2023, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі № 160/25455/24 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що з 01.07.2005 позивачу призначена пенсія у розмірі 100% грошового забезпечення, з врахуванням доплати до пенсії у розмірі 10% як ліквідатору аварії на ЧАЕС відповідно до п. а та в ч.1ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Однак, з 01.01.2008 пенсія виплачується без врахування підвищення на 10%, в розмірі 92% грошового забезпечення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/6893/25. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надало.
Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, шляхом доставлення 20.03.2025 до його електронного кабінету ухвали суду, що підтверджується довідкою Дніпропетровського окружного адміністративного суду про доставку електронного листа.
За правилами ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.06.2020 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1).
Відповідно до копії розрахунку на пенсію за вислугу років, позивачу з 01.07.2005 була призначена пенсія у розмірі 100 % грошового забезпечення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 року у справі №160/5568/24 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 92% грошового забезпечення, згідно з довідкою № ФД10600 від 18.12.2023 станом на 01.01.2023, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та раніше проведених виплат.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року №118, викладену в листі від 29.08.2024 року №48096-33840/Д-01/8-0400/24.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії з 01 березня 2022 року згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 року №118, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року №168, викладену в листі від 29.08.2024 року №48096-33840/Д-01/8-0400/24.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії з 01 березня 2023 року згідно положень постанови Кабінету міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року №168, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 року №185, без обмеження максимальним розміром пенсії, викладену в листі від 29.08.2024 року №48096-33840/Д-01/8-0400/24.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 індексацію пенсії з 01 березня 2024 року згідно положень постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 року №185, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
11.12.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив повідомити про підстави зниження у 2008 році розміру пенсії, тобто незастосування 10% збільшення пенсії (яке було встановлено при призначенні пенсії), як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та віднесена до категорії 1;
Здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ у порядку і розмірах, визначених Постановою №704, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 100% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці №ФД10600 від 18.12.2023, з урахуванням виплачених сум (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).
Листом від 09.01.2025 №1560-52751/Д-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що відповідно до пункту «в» статті 13 Закону №2262 особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшувався на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1 -100 процентів, до категорії 2 95 процентів.
Враховуючи зазначене, розмір пенсії було обчислено за 34 роки в розмірі 100% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 10% як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.
З 29.04.2006 набрав чинності Закон України від 04 квітня 2006 року №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців».
Пункт «в» статті 13 в новій редакції Закону №2262 визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні.
З 01.01.2008 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури» та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії без врахування підвищення на 10%, в максимальному розмірі 92% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Наступні перерахунки пенсії також проводились без врахування підвищення на 10%, в максимальному розмірі 92% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Позивач, вважає, що бездіяльність відповідача у невиплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 100% відповідних сум грошового забезпечення, протиправною.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
За змістомст. 46 Конституції Українигромадяни наділені правом на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначеніЗаконом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(Закон №2262-ХІІ).
За приписамист. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»(Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(Закон №2262-ХІІ) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Спірним є питання відсоткового розміру пенсії позивача відносно грошового забезпечення.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пункт «в» ст. 13 в редакціїЗакону України від 04.04.2006 №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців»був викладений в наступній редакції: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцямнадстроковоїслужбита військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовахЗакону України "Про державні гарантії соціальногозахисту військовослужбовців, які звільняютьсязіслужбиу зв`язкуз реформуванням ЗбройнихСилУкраїни, тачленівїхніхсімей"( 1763-15 ) (пункт"в" статті12): завислугу15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислугипонад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення(стаття 43).
Максимальнийрозмірпенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повиненперевищувати 90 процентіввідповідних сум грошового забезпечення (стаття43),аособам,якіпідчас проходження службибрали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧорнобильськійАЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії1,-100 процентів,до категорії 2, - 95 процентів.
Тобто, цими змінами виключено можливість збільшення основної пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 2.
Саме редакція Закону від 04.04.2006 №3591-ІVбула застосована відповідачемпри перерахунку пенсії позивача.
Суд зазначає, що ст. 13Закону №2262застосовується при призначенні пенсій. Натомість перерахунок пенсій врегульовано статтею 63Закону №2262.
Згідно ч. 3 ст. 63Закону №2262перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За приписами ч. 4 ст. 63Закону №2262усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 5ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
ВнесеніЗаконом №3591-ІVдо п. «в»ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо 10% доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС і віднесені до категорії 1, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Така позиція підтверджується Верховним Судом України у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а , від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17.
Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 за наслідками розгляду зразкової справи№240/5401/18-а і Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а вказали, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Слід зазначити, що згідно зіст. 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції Українивизначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи правовий висновок Великої Палати Верховного Суду по вищезазначеній справі з подібними правовідносинами, в якому указано, щост. 58 Конституції Українизакріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі, а тому застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при перерахунку пенсії позивача положеньст. 13 Закону №2262-ХІІу редакціїЗакону №3591-IVє протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
Скасування збільшення розміру пенсії за вислугу років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зміна максимального розміру пенсії за вислугу років відбулася вже після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Вказані зміни не можуть бути застосовані до пенсій, які призначені до їх введення.
Отже, відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-ХІІ, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів ст. 58 Конституції України.
За встановленихобставин, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно зменшено відсоткове значення основного розміру пенсії позивача з100 % до 92% сум грошового забезпечення як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 1.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі № 160/25455/24 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), суд виходить з наступного.
Як встановлено вище судом, питання щодо обмеження позивачу пенсії максимальним розміром були вирішені рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №160/25455/24, яке набрало законної сили.
За правилами ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Преюдиційність безпосередньо пов`язана з презумпцією істинності судового рішення, конституційною нормою про обов`язковість судового рішення (частина друга статті 129 Основного закону України), а також такими складовими верховенства права як принцип правової визначеності, легітимних очікувань, процесуальної економії, а також заборони зловживати процесуальними правами.
Верховний Суд у постанові від від 31 серпня 2023 року у справі №400/4063/22 вказав, що преюдиція - це обов`язковість обставин, установлених судовим рішенням, що набуло законної сили, в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиційно встановлені обставини не підлягають доказуванню. Звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, передбачене частиною четвертою статті 78 КАС України, варто розуміти так, що учасники адміністративного процесу не зобов`язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Тобто, за змістом частини четвертої статті 78 КАС України учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, у якому відповідні обставини зазначені як установлені. Для спростування преюдиційних обставин учасник адміністративного процесу, який ці обставини заперечує, повинен подати суду належні та допустимі докази. Ці докази повинні бути оцінені судом, що розглядає справу, у загальному порядку за правилами статті 90 КАС України. Якщо суд дійде висновку про те, що обставини у справі, що розглядається, є інакшими, ніж установлені під час розгляду іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи, то справу належить вирішити відповідно до тих обставин, які встановлені безпосередньо судом, який розглядає справу.
Преюдиційні обставини - це обставини, встановлені рішенням суду, що набрало законної сили. Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і визначається його суб`єктивними і об`єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішенням у такій справі правовідносини.
Преюдиційні обставини не потребують доказування, якщо одночасно виконуються такі умови:
ці обставини встановлені судовим рішенням лише у господарській, цивільній або адміністративній справі;
ці обставини оцінені судом саме як обставина (юридичний факт) преюдиційного характеру та не є правовою оцінкою, наданою судом певній обставині (юридичному факту);
ці обставини міститься у мотивувальній частині рішення та відповідають вимогам пункту першого частини четвертої статті 246 КАС України, згідно з яким у мотивувальній частині рішення, серед іншого, зазначаються обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини;
судове рішення набрало законної сили;
у справі беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.
Відповідно дост. 129-1 Конституції Українисудове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, заКАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Відповідно дост. 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться устатті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження іКАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Вказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 03.04.2019 у справі №820/4261/18, від 09.07.2019 у справі №826/17587/18 та від 02.11.2021 у справі №620/1528/19.
Згідно п. 4 ч. 1ст. 238 КАС Українисуд закриває провадження у справі якщо: є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Враховуючи те, що питання щодо обмеження позивачу пенсії максимальним розміром були вирішені рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №160/25455/24, яке набрало законної сили, суд приходить висновку про закриття провадження в цій частині позову.
Разом з тим позовні вимоги визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не можуть бути задоволені.
Дії суб`єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов`язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.
Бездіяльність - пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити.
В даному випадку, відмовляючи позивачу у перерахунку і виплаті пенсії, відповідач вчинив активні дії.
Саме діями відповідача, а не бездіяльністю порушуються права позивача, оскільки рішення про відмову у встановленні і виплаті до пенсії щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. повідомлено через оформлення листом від 09.01.2025 №1560-52751/Д-01/8-0400/25.
За приписами ч.2ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За наведених обставин, враховуючи вищенаведені норми, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , обчисленої із застосуванням 100% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
За ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241,243,244-246,250,262,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні діїзадовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , обчисленої із застосуванням 100% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 100% сум грошового забезпечення (враховуючи 10% підвищення пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС 1 категорії), зазначеного в оновленій довідці №ФД10600 від 18.12.2023 , з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Закрити провадження у справі в частині зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі № 160/25455/24.
В решті позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогст. 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене в строки, передбачені статтею295Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона