Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 393/215/25
пров. 3/393/96/25
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2025 року селище Кам`янець
Суддя Новгородківського районного суду Кіровоградської області Подліпенець Є.О., за участю секретаря судового засідання Гладир К.С., особи яка притягається до адмінвідповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-щі Кам`янець справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, що надійшли з Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого трактористом в ПСП «Вершино-кам`янське», не одруженого, на утриманні осіб не маючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 10.04.2025 року о 17-55 год в с. Вершино-Кам`янка по вул. Степова, 12, Кіровоградської області, керував мотоблоком Форте, б/н, в стані алкогольного сп`яніння зі згоди водія огляд на стан сп`яніння проводився у встановленому законом порядку за допомогою алкотестера «Drager», результат 0,58 проміле, від керування відсторонений, чим порушивп.2.9 а ПДРУкраїни, за що відповідальність передбачена ч.1ст. 130 КУпАП.
Особа,яка притягаєтьсядо адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні вказав, що він 10.04.2025 року о 17-55 год в с. Вершино-Кам`янка по вул. Степова, 12, Кіровоградської області, керував мотоблоком Форте, б/н. З вул. Степової їхала поліцейська машина, зустрівши його, вони розвернулись і поїхали за ним. Він з`їхав на вул. Рядову і поліцейські зупинили його та запитали про місце проживання якогось чоловіка. Він сказав, що не знає таку людину. Після чого, працівники поліції вказали йому, що він перебуває в стані алкогольного сп`яніння та запропонували на місці пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння. Так як він був тверезий, то не побоявся на вимогу поліцейських продути алкотестер запропонований працівниками поліції. Спочатку він продув, алкотестер не показав нічого, бо не було клацання, як вказав поліцейський, потім вдруге продув, клацання не було, алкотестер показав 0,58 проміле. Свою вину при огляді його працівниками поліції 10.04.2025р. він визнав, та вказав, що вживав пиво, оскільки працівники поліції чинили на нього тиск та погрожували забрати на штрафмайданчик мотоблок. На даний час, він з оглядом на стан алкогольного сп`яніння, який був проведений працівниками поліції не погоджується, оскільки алкоголь не вживає вже давно. До правоохоронних органів з приводу тиску на нього працівниками поліції під час проведення його огляду на стан алкогольного сп`яніння він не звертався. Посвідчення водія не отримував.
Вислухавши поясненняособи,що притягуєтьсядо адміністративноївідповідальності,дослідивши матеріалисправи,відеозапис доданийдо протоколута оцінюючидані доказиза своїмвнутрішнім переконанняму своїйсукупності,вважаю,що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАПза порушення вимогп. 2.9 а ПДРУкраїни, яке мало місце 10.04.2025р., а саме за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, виходячи з наступного.
Так, статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, тощо. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно положень ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Так, відповідно до п. 2.9. (А) ПДР України водієві забороняється керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, в розумінні положень ч.1 ст. 130 КУпАП, відповідальність особи наступає між іншим за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння (п. 2.9. «а» ПДР України).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , ставиться у вину саме те, що він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Відповідно до загальних приписів КУпАП адміністративна відповідальність для осіб настає при наявності в їх діях вини, яка є доведеною в законний спосіб.
Згідно ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП, проводиться у відповідності до вимог КУпАП, розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року (далі за текстом Інструкція) та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Частиною 2 ст.266КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч.5 ст. 266 КУпАП).
Відповідно ч.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026 передбачено, що включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов`язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов`язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо).
Твердження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 з приводу того, що працівники поліції чинили на нього тиск під час проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння та змусили визнати, що останній вживав алкоголь та погодився з результатами огляду, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Судом був досліджений відеозапис, який долучений до протоколу про адміністративне правопорушення. Даний відеозапис є належним та допустимим доказом, оскільки він отриманий у встановленому законом порядку та дозволяє повно і всебічно встановити обставини вчиненого адміністративного правопорушення. Відеозаписом зафіксовані реальні дані, які не можуть бути спотворені та мають істотне значення для розгляду справи, оскільки вказаний відеозапис містить всю необхідну та достатню інформацію для встановлення обставин вказаної події.
Так на відеозапису зафіксовано, що поліцейські в ході розмови з ОСОБА_1 запропонували останньому пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці, на що він погодився. При цьому факт керування мотоблоком ОСОБА_1 не оспорює. Співробітники поліції надали ОСОБА_1 мундштук від приладу який був запакований в целофані, який він самостійно відкрив. Вставивши мундштук в прилад надали його продути. Результат продуття склав 0,58 промілле. З даними показниками ОСОБА_1 погодився та пояснив, що вживав пиво. Будь яких заперечень або зауважень щодо процедури освідчення ОСОБА_1 не заявляв. Також пройти огляд в медичному закладі бажання не виявив. Після чого на нього було складено відповідні адміністративні матеріали.
При цьому слід вказати, що відеозапис процедури освідчення не переривається, будь яких склейок не містить, все спілкування та огляд зафіксовані на «одному кадрі», що виключає будь яке спілкування поліцейських з ОСОБА_1 поза камерою та здійснення з боку останніх можливого неправомірного впливу на водія.
Таким чином диск із відеозаписами містить саме фіксацію адміністративного правопорушення зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення та є джерелом доказів, які долучаються до матеріалів адміністративної справи, відповідно до вимог КУпАП.
Як встановлено,обставини викладенів протоколіпро адмінправопорушенняпідтвердженні наявнимидоказами,що знаходятьсяв матеріалахсправи,які увідповідності доположеньст.251КУпАП є належними доказами в справі про адміністративне правопорушення.
Інші доводи особи, що притягується до адмінвідповідальності, не спростовують висновків судді та не мають вирішального значення для даної справи.
Суддею встановлено, що матеріали справи не містять беззаперечних доказів порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, протокол складений в установленому законом порядку, з дотриманням вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП, та положень «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015р. за №1408/27853 (з внесеними змінами).
Підстави, які б давали можливість суду вважати, що вищевказані докази, надані поліцейським, є сумнівними та неправдивими, відсутні, оскільки вони узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи.
Таким чином, суд встановив, що вина ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння підтверджується відомостями, відображеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №296585 від 10.04.2025р., роздруківкою чеку з алкотесту «Драгер», результат 0,58 проміле, актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.04.2025р., диском з відеозаписом з місця подій до протоколу серії ЕПР1 №296585 від 10.04.2025р., на якому зафіксовано проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, довідкою інспектора САП Кропивницького РУП з ГУНП в Кіровоградській області про те, що ОСОБА_1 протягом року не притягувався до адмінвідповідальності.
Крім того, відповідно дост. 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт»водій - особа, яка керує транспортним засобом та має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Уп. 1.10 ПДРвизначено, що водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм є також особа, яка навчається керування транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Згідно довідкиінспектора САП Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області станом на10.04.2025року згідноаналітичної системиІПНП «Інформаційнийпортал» у ОСОБА_1 за відомостями ГСЦ посвідчення водія відсутнє.
Таким чином, суд встановив, що ОСОБА_1 керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується вищезазначеними дослідженими в судовому засіданні доказами, чим порушив вимогип. 2.9а Правил дорожнього рухуУкраїни,та на момент вчинення правопорушення він не був водієм у розумінні вищенаведених положень закону, а тому є не водієм, а є іншою особою, яка керує транспортним засобом відповідно до положень статті 130 КУпАП, а тому, його слід визнати винним у вчиненні адмінправопорушення передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП та піддатиадміністративному стягненню.
Застосовуючи принцип індивідуалізації та невідворотності покарання, вирішуючи питання щодо накладення адміністративного стягнення враховуються положенняст. 280 КУпАП, а саме, те, що адмінправопорушення мало місце, вина ОСОБА_1 у його вчиненні є доведеною, останній підлягає адміністративній відповідальності, обставин пом`якшуючих та обтяжуючих його відповідальність не встановлено, а також беручи до уваги у відповідності до ст.ст.33,34 КУпАПхарактер вчиненого ОСОБА_1 адмінправопорушення, обставини справи та відомі дані про його особу, який працює, інвалідом не являється, до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався, посвідчення водія не отримував, вважаю за необхідне призначити останньому адміністративне стягнення в межах встановлених санкцією ч.1ст. 130 КУпАП, до якої підлягає застосуванню санкція у виді накладення штрафу, без позбавлення права керування транспортними засобами.
Крім цього, на підставіст. 40-1 КУпАП, враховуючи, що суддею винесено постанову про призначення адміністративного стягнення, а тому з особи, якій призначено таке стягнення необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст.33,34,40-1,221,279,280,283-284 КУпАП, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП танакласти наньогоадміністративнестягнення увиглядіштрафуна користьдержавиврозмірі однієїтисячі неоподатковуванихмінімумів доходівгромадян,що становить17000(сімнадцятьтисяч)гривень. Стягувач в частині стягнення штрафу:Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області (місцезнаходження: вулиця Віктора Чміленка 41, місто Кропивницький Кіровоградської області, 25006, Україна, код ЄДРПОУ40108709).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. Стягувач в частині стягнення судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження: вулиця Липська 18/5, місто Київ, 01021, Україна, код ЄДРПОУ26255795).
Боржник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцепроживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
На підставі ч. 1 ст. 307 КУпАПштраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.
На підставі ст. 308 КУпАПу разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1ст. 307 КУпАП, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
У разі несплати правопорушником у зазначений термін штрафу у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), подвійний розмір штрафу, який становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Новгородківський районний суд Кіровоградської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Копію постанови вручити (направити) ОСОБА_1 та до Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області.
Суддя Є.О. Подліпенець