Рішення № 127627175, 26.05.2025, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2025
Номер справи
560/4893/25
Номер документу
127627175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/4893/25

РІШЕННЯ

іменем України

26 травня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Виконувача обов`язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави до Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов`язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо не нарахування та невиплати випускникам 2021-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Наркевицької селищної ради, які мали статус дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбаченої ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування";

- зобов`язати Наркевицьку селищну раду Хмельницького району Хмельницької області нарахувати та виплатити випускникам 2021-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Наркевицької селищної ради, одноразову грошову допомогу у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачену ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" в розмірах, встановлених Законами України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та "Про Державний бюджет України на 2024 рік".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно не виплатив випускникам 2021-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності розташовані на території Наркевицької селищної ради одноразову грошову допомогу у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачену частиною сьомою статті 8 Закону України від 13.01.2005 №2342-IV "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" (далі - Закон №2342-IV).

Ухвалою суду від 31 березня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали не скористався, жодних документів до суду не подав.

Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідача не надходило.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Згідно з інформацією Наркевицької селищної ради № 619 від 18.12.2024 у 2021-2024 навчальних роках навчальні заклади середньої освіти комунальної форми власності, розташовані на території Наркевицької селищної ради із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, закінчили:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитина, позбавлена батьківського піклування, Наркевицький ліцей, 9 клас, рік випуску 2023;

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитина, позбавлена батьківського піклування, Наркевицький ліцей, 9 клас, рік випуску 2021;

- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дитина, позбавлена батьківського піклування, Наркевицький ліцей, 11 клас, рік випуску 2024;

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дитина, позбавлена батьківського піклування, Наркевицький ліцей, 9 клас, рік випуску 2022;

- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дитина, позбавлена батьківського піклування, Наркевицький ліцей, 11 клас, рік випуску 2021;

- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дитина, позбавлена батьківського піклування, Наркевицький ліцей, 9 клас, рік випуску 2022.

Відповідно до листа Наркевицької селищної ради за № 6 від 06.01.2025 всі вище вказані діти, позбавлені батьківського піклування продовжили своє навчання, а саме: ОСОБА_1 продовжив навчання у Хмельницькому політехнічному коледжі, ОСОБА_2 - у Хмельницькому торговельному-економічному коледжі, ОСОБА_3 - у Чорноострівському професійному аграрному ліцеї, ОСОБА_4 - у Хмельницькому торговельному- економічному коледжі, ОСОБА_5 закінчила Хмельницький професійний ліцей № 8, ОСОБА_6 продовжив навчання у Чорноострівському професійному аграрному ліцеї.

Зі змісту листів селищної ради № 619 від 18.12.2024, № 6 від 06.01.2025 та №111 від 12.02.2025, вбачається, що жодному випускнику загальноосвітніх навчальних закладів, розташованих на території Наркевицької селищної ради із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразова грошова допомога в розмірі 6 прожиткових мінімумів, яка передбачена ч. 7 ст. 8 Закону № 2342-ІV впродовж 2021-2024 років не виплачувалась.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача виконувач обов`язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду із позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Згідно ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

У Рішенні Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року №3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття інтереси держави, висловив міркування, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій.

Із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (пункт 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року № 3-рп/99).

Ці міркування Конституційний Суд України зробив у контексті офіційного тлумачення Арбітражного процесуального кодексу України, який вже втратив чинність. Однак, висловлене Судом розуміння поняття інтереси держави має самостійне значення і може застосовуватися для тлумачення цього ж поняття, вжитого у статті 23 Закону України "Про прокуратуру".

Відтак, інтереси держави охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація інтересів держави, особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25 квітня 2018 року по справі №806/1000/17, від 19 вересня 2019 року по справі №815/724/15, від 17 жовтня 2019 року по справі №569/4123/16-а.

Суд зазначає, що в позовній заяві прокурор обґрунтував наявність "інтересів держави" тим, що наразі наявна необхідність захисту інтересів держави щодо стану додержання вимог законодавства з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на території Наркевицької селищної ради Хмельницької області.

Таке обґрунтування є сумісним з розумінням "інтересів держави", а відтак суд вважає, що у даній справі подання виконувачем обов`язків керівника Волочиської окружної прокуратури позовної заяви мало на меті захист "інтересів держави".

Системне тлумачення положень ст.53 КАС України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках:

1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах;

2) якщо відсутній орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (висновок викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 31.10.2019 року у справі №923/35/19, від 23.07.2020 у справі №925/383/18, від 30.07.2020 у справі №904/5598/18).

Згідно із ст.20 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв`язку з тим, що відсутній орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у даних правовідносинах, саме виконувач обов`язків керівника Волочиської окружної прокуратури звертається до суду за захистом державних інтересів і набуває статусу позивача.

Підсумовуючи викладене та враховуючи, що в позовній заяві прокурор обґрунтував наявність "інтересів держави" тим, що наразі наявна необхідність захисту дітей позбавлених батьківського піклування, а також підкреслюючи факт відсутності органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції державного контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування, суд доходить висновку, що прокурор належним чином обґрунтував підстави для звернення до суду з адміністративним позовом в межах даної справи.

Щодо суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями статті 1 Закону №2342-IV статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування

Статтею 4 Закону №2342-IV передбачено, що державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.

Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються щодо, зокрема, мінімального стандарту разової державної фінансової допомоги при закінченні такими дітьми виховного, навчального закладу чи при закінченні перебування таких дітей у різних формах влаштування після досягнення ними 18-річного віку.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №2342-IV держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Отже, усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування незалежно від форми їх утримання та виховання, гарантовано перебувають на повному державному утриманні.

Абзацом 16 статті 1 Закону №2342-IV передбачено, що випускники закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи, які перебували на повному державному забезпеченні у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і закінчили своє перебування у зазначеному закладі у зв`язку із закінченням навчання.

Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону №2342-IV випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

При цьому, частина сьома статті 8 Закону №2342-IV встановлює обов`язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії - тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався та інші. Отже, сам факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів, встановленої законом.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права у спірних відносинах наведений у постанові Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №303/5849/16-а, який суд враховує на підставі частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Також суд звертає увагу на те, що обов`язок відповідача щодо нарахування та виплати випускникам навчальних закладів із числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку є безумовним та не залежить від наявності звернень таких осіб про виплату зазначеної грошової допомоги.

Відповідно до п.п. 1.1, 1.3, 1.4 Положення про Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму виконкому Наркевицької селищної ради Хмельницької області, затвердженого рішенням виконавчого комітету селищної ради Хмельницької області від 24.05.2022 № 80 (далі - Положення), Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму є структурним підрозділом виконавчого органу селищної ради, який утворюється селищною радою, та є підзвітним та підконтрольним раді, що його утворила, фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету.

Згідно п. п. 2.3, 3.6.1 Положення, Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму для досягнення мети відділу створює умови для здобуття громадянами дошкільної, повної загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечує соціальний захист учасників навчально-виховного процесу, сприяє органам опіки і піклування у виявленні та влаштуванні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, вживає заходів щодо захисту особистих і майнових прав даної категорії.

Відповідно до п.п. 3.3.1, 3.4.2, 3.4.3 Положення, Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, закладів спортивного спрямування, які перебувають у комунальній власності, аналізує їх використання, сприяє фінансовому забезпеченню існуючої мережі навчальних закладів, контролює створення та аналізує використання у загальноосвітніх навчальних закладах фонду загального обов`язкового навчання, який формується за рахунок коштів місцевого бюджету, бере безпосередню участь у формуванні бюджету освітньої галузі Наркевицької селищної ради.

В той же час, згідно інформації Наркевицької селищної ради № 6 від 06.01.2025, Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму Наркевицької селищної ради не є самостійним розпорядником бюджетних, коштів, створений як структурнйй підрозділ апарату селищної ради, не має статусу юридичної особи, функції головного розпорядника коштів виконує селищна рада.

Окрім цього, не являється самостійним розпорядником бюджетних коштів і навчальний заклад, який закінчили вищевказані особи з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме: Наркевицький ліцей, який обслуговується централізованою бухгалтерією селищної ради. Всі операції по використанню коштів здійснює централізована бухгалтерія селищної ради.

Отже, обов`язок щодо виплати даній категорії дітей грошової допомоги покладено саме на Наркевицьку селищну раду, як головного розпорядника бюджетних коштів. Відтак оскільки, Відділ освіти, молоді та спорту, культури та туризму Наркевицької селищної ради та Наркевицький ліцей не є самостійними розпорядниками бюджетних коштів, Відділ освіти не є юридичною особою, то відповідачем у даних спірних правовідносинах є саме Наркевицька селищна рада, що також підтверджується листом від 12.02.2025 № 111.

Законами України про Державний бюджет України на 2021-2024 роки встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, для дітей віком від 6 до 18 років, у розмірі:

- з 1 січня 2021 року - 2395 грн., з 1 липня 2021 року - 2510 грн.;

- з 1 січня 2022 року у2618 грн., з 1 липня 2022 року - 2744 грн;

- з 1 січня 2023 року - 2833 грн.

- з 1 січня 2024 року -3196 грн.

Виходячи з вищенаведених норм чинного законодавства, кожному випускнику загальноосвітнього навчального закладу, які розташовані на території Наркевицької селищної ради з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, мала бути нарахована та виплачена відповідачем одноразова грошова допомога у розмірі не менше 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідно віку, у сумі залежно від дати винесення навчальним закладом наказу про його відрахування із навчального закладу, а саме: з урахуванням видачі наказів до 1 липня відповідних років - не менше 14370 грн., у 2021 році; 15708 грн., у 2022 році; 16998 грн., у 2023 році; 19176 грн., у 2024 році.

Відповідно до Наказу № 66 від 11.06.2021 року ОСОБА_2 закінчила навчання 11.06.2021, їй передбачена виплата в розмірі 14370,00 грн.; Наказу № 67 від 30.06.2021 року ОСОБА_5 закінчила навчання 30.06.2021, їй передбачена виплата в розмірі 14370, 00 грн.; Наказу № 108 від 14.06.2022 року ОСОБА_4 , ОСОБА_6 закінчили навчання 14.06.2022 року, їм передбачена виплата в розмірі 15708,00 грн кожному; Наказу № 15 від 12.06.2023 року ОСОБА_1 закінчив навчання 12.06.2023 року, йому передбачена виплата в розмірі 16998, 00 грн; Наказу № 68 від 14.06.2024 року ОСОБА_3 закінчив навчання 14.06.2024 року, йому передбачена виплата в розмірі 19176, 00 грн.

З огляду на викладене, необхідного визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати випускникам 2021-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Наркевицької селищної ради одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 8 Закону №2342-IV, та зобов`язати нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 8 Закону №2342-IV, у розмірі, не меншому шести прожиткових мінімумів, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідні роки.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

За нормами частин 1 та 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач не надав доказів понесення судових витрат пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у суду відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо не нарахування та невиплати випускникам 2021-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Наркевицької селищної ради, які мали статус дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбаченої ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".

Зобов`язати Наркевицьку селищну раду Хмельницького району Хмельницької області нарахувати та виплатити випускникам 2021-2024 років загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Наркевицької селищної ради, одноразову грошову допомогу у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачену ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" в розмірах, встановлених Законами України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та "Про Державний бюджет України на 2024 рік".

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Виконувач обов`язків керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Слави, 8, м. Волочиськ, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 31200 , код ЄДРПОУ - 02911102) Відповідач:Наркевицька селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. Незалежності, 2, смт Наркевичі, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 31260 , код ЄДРПОУ - 04403444)

Головуючий суддя П.І. Салюк