Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2025 року Справа№200/632/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДЛАЙТС" (ЄДРПОУ 44524852, 85114, Донецька область, Краматорський район, м. Костянтинівка, вул. Театральна, буд. 1, кв. (офіс) 10К) до Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8), Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 44070187, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДЛАЙТС" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, у якому позивач просить суд:
- скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації ГУ ДПС у Донецькій області: від 06.01.2025 №12316979/44524852 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №28 від 18.11.2024; від 06.01.2025 №12316977/44524852 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №29 від 22.11.2024; від 06.01.2025 №12316978/44524852 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №30 від 27.11.2024;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №28 від 18.11.2024 на суму 4637058 грн, у т.ч. ПДВ 772843,00 грн; №29 від 22.11.2023 на суму 4690995,78 грн у т.ч. ПДВ 781832,63 грн; №30 від 27.11.2024 на суму 3607160,44 грн у т.ч. ПДВ 601193,41 грн датою їх подання;
- зобов`язати Державну податкову службу України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом одного тижня з дня набрання законної сили даним судовим рішенням.
В обґрунтування позовної заяви представником позивача зазначено, що відповідно до приписів пункту201.10 статті 201 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю "МЕДЛАЙТС" було складено податкові накладні: №28 від 18.11.2024 на суму 4637058 грн, у т.ч. ПДВ 772843,00 грн; №29 від 22.11.2023 на суму 4690995,78 грн у т.ч. ПДВ 781832,63 грн; №30 від 27.11.2024 на суму 3607160,44 грн. у т.ч. ПДВ 601193,41 грн та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкові накладні були прийняті податковою службою, але їх реєстрацію було зупинено та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що реєстрація ПН/РК зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201.
У квитанціях зазначено, що «...реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.22, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо; показник "О"=1.6860%, "Рпоточ"=294269.29. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Відповідачем на адресу Головного управління ДПС у Донецькій області було направлено пояснення до поданих на реєстрацію накладних, до яких долучено документи.
За результатами розгляду пояснень та долучених документів Комісією ДПС від 06.01.2025 №12316979/44524852, від 06.01.2025 №12316977/44524852, від 06.01.2025 №12316978/44524852 позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних.
В якості підстави для відмови в реєстрації ПН зазначено: «Ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, ...». Додаткова інформація: відсутня.
У зв`язку з вищевикладеним представник позивача звернувся до суду з позовною заявою.
Ухвалою суду від 07.02.2025 позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 03.03.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справ (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 21.05.2025 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Донецькій області та ДПС України про розгляд адміністративній справи №200/632/25 за правилами загального позовного провадження - відмовлено.
На адресу суду від Головного управління ДПС у Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач-1 заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Обгрунтовуючи відзив відповідач-1 зазначає, що згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС України, ТОВ «МЕДЛАЙТС» (постачальник) на адресу ТОВ «КОМПАНІЯ "АЙЛАНТ СЕРВІС» складено та відправлено на реєстрацію наступні податкові накладні: від 18.11.2024 № 28; від 22.11.2024 № 29; від 27.11.2024 № 30.
У зв`язку із зупиненням реєстрації вищевказаних ПН, згідно з пунктами 8, 10 Порядку № 1165, а також пункту 17 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 № 1246 до електронного кабінету ТОВ «МЕДЛАЙТС» засобами електронного зв`язку надіслані квитанції про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з відомостями Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК (АІС «Робота комісії ДПС» розділу «Аналітична система» ІС «Податковий блок»), ТОВ «МЕДЛАЙТС» на розгляд комісії контролюючих органів були надані повідомлення про подання пояснень та копій документів.
Згідно з прийнятими комісією рішеннями від 06.01.2025 № 12316977/44524852 до ПН від 22.11.2024 № 29, від 06.01.2025 № 12316979/44524852 до ПН від 18.11.2024 № 28, від 06.01.2025 № 12316978/44524852 до ПН від 27.11.2024 № 30 позивачу відмовлено у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
На теперішній час, згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС України, на розгляд комісії центрального рівня (комісією ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних) скарги на рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «МЕДЛАЙТС» не надавались.
Отже, позивачем не подано контролюючому органу належні та достатні копії первинних документів, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а тому рішення Головного управління ДПС у Донецькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті правомірно і не підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що повноваження ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
На адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Державної податкової служби України надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-2 з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
Відповідач вважає, що позовні вимоги про зобов`язання вчинити конкретні дії (зареєструвати податкову накладну в ЄРПН), хоча і знаходяться у взаємозв`язку із вимогами про скасування рішень, але мають самостійний характер і можуть бути задоволені, якщо судом перевірено виконання усіх умов, визначених законом, для прийняття такого рішення.
А отже, суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.
Отже, вказівки судів на «зобов`язання зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН» є ознакою втручання в дискреційні повноваження контролюючого органу.
Крім того, відповідач-2 не згоден з вимогами позивача щодо встановлення судом відповідачу строку протягом одного тижня з дня набранням рішення законної сили для подання звіту про виконання судового рішення.
Відповідачем вказано, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження обґрунтованості вірогідності невиконання відповідачем даного судового рішення, ДПС України переконана, що підстави для зобов`язання останнього подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення у справі відсутні.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ТОВ «МЕДЛАЙТС» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 24.09.2021, є платником податку на додану вартість.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та витягу з реєстру платників податку на додану вартість позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість в ГУ ДПС у Донецькій області.
Зареєстровані види діяльності підприємства:
Види діяльності
Основний:
41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель
Інші:
25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій
25.62 Механічне оброблення металевих виробів
25.94 Виробництво кріпильних і ґвинтонарізних виробів
42.22Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій
43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику
43.21 Електромонтажні роботи
43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування
43.29 Інші будівельно-монтажні роботи
43.31 Штукатурні роботи
43.33 Покриття підлоги й облицювання стін
43.34 Малярні роботи та скління
43.39 Інші роботи із завершення будівництва
43.91 Покрівельні роботи
43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.
49.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно- технічним обладнанням
68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
71.11 Діяльність у сфері архітектури
71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах
81.10 Комплексне обслуговування об`єктів
В межах здійснення господарської діяльності позивач мав господарські відносини з ТОВ «Компанія «АЙЛАНТ СЕРВІС» на підставі договорів про виконання підрядних робіт №2609/24 від 26.09.2024 (ремонт системи опалення будівлі ВОК «Молодість») та №3009/24 від 30.09.2024 (ремонт системи опалення будівлі 1-112 АБК).
Згідно до договору № 2609/24 від 26 вересня 2024 року з ТОВ "КОМПАНІЯ "АЙЛАНТ СЕРВІС", Підрядник (позивач) виконує ремонт системи опалення будівлі ВОК «Молодість» (інв.№00040046), який знаходиться за адресою: Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Заводська, 44.
В межах виконання договору розраховано локальний кошторис, складений в порядку, визначеному КНУ «Настанова про визначення вартості будівництва» з переліком робіт. Договірна ціна по договору становить 9 328 053,78 грн, у т.ч. ПДВ 1 554 675,63 грн. Ціна є твердою, і може коригуватися тільки за згодою сторін.
Термін виконання робіт: початок робіт - жовтень 2024 року, закінчення робіт - листопад 2024 року.
Відповідно до п.4 Договору №2609/24 у разі здійснення попередньої оплати Підрядник протягом тримісячного терміну з дня надходження коштів звітує перед Замовником про їх використання шляхом надання акту приймання виконаних будівельних робіт згідно з звітними формами. По закінченні тримісячного терміну невикористані суми авансу повертаються Замовнику.
Остаточна оплата буде здійснена проміжними платежами при визначенні вартості виконаних обсягів будівельних робіт, інших робіт в міру їх виконання в строки, передбачені Договором.
У відповідності з КНУ «Настанова з визначення вартості будівництва», що затверджена наказом Мінрегіону «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» від 01.11.2021 р. № 281, при розрахунку вартості будівництва вартість машино-години в поточних цінах розраховується на підставі нормативних трудових і матеріальних ресурсів, наведених в КНУ РКНЕМ, та поточних цін на них з додаванням амортизаційних відрахувань на повне відновлення будівельних машин і механізмів, вартості матеріальних ресурсів на заміну частин, що швидко спрацьовуються, витрат на ремонт і технічне обслуговування, перебазування, а обов`язкових платежів, встановлених законодавством, що враховуються у вартості машино-години будівельних машин та механізмів.
Вартість експлуатації машино-години будівельних машин та механізмів, що орендуються, приймається за ціною, що склалася в регіоні, яка визначена на підставі аналізу ринку послуг з оренди будівельних машин та механізмів в регіоні.
Поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного Підрядником аналізу цін (при рівних якісних характеристиках), за обгрунтованою ціною матеріальних ресурсів, що склалася на дату оформлення ціни пропозиції та яка не повинна перевищувати середню ціну в регіоні.
Роботи можуть бути розпочаті в одному періоді, а здані Замовнику в іншому. Розрахунки за них будуть здійснюватися на підставі підписаних Сторонами актів приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних підрядних робіт (форма КБ-3):
-Замовнику пред`являються форми № КБ-2в з виконавчою документацією в повному обсязі до 25 числа місяця, в якому здаються роботи;
-на акті виконаних робіт (форма № КБ-2в) повинен бути вказаний номер;
-на акті виконаних робіт (форма № КБ-2в) та довідці про вартість виконаних робіт (форма № КБ-3) Замовник проставляє дату складання (підписання) первинного документа;
-дата складання податкової накладної повинна збігатися з датою складання (підписання) первинних документів.
Виконавча документація (заповнені журнали робіт, акти на закриття прихованих робіт, оформлені згідно з ДБН А. 3.1-5-2016 і прикладені до них паспорти і сертифікати на матеріали) є невід`ємним додатком до акта виконаних робіт (форма № КБ-2в).
Замовник має право затримати кінцеві розрахунки за роботи, виконані з недоробками і дефектами, виявленими при прийманні цих робіт до їх усунення.
На етапі виконання послуг з монтажу та демонтажу електрокотлів, проведення трубопроводу, монтаж теплових пунктів, установлення опалювальних радіаторів позивачем складено акти за формою КБ-2 та КБ-3.
Загальна вартість даного комплексу робіт склала 4 637 058,00 грн з ПДВ, у т.ч ПДВ 20% 772 843,00 грн. Позивачем складено рахунок та акт передачі виконаних робіт
29.11.2024 на розрахунковий рахунок ТОВ «МЕДЛАЙТС» отримана оплата виконаних робіт, а саме 4 637 058,00 грн.
Податкова накладна № 28 від 18.11.2024 складена згідно з вимогами п. 187.1 ПК України, за фактом отримання оплати на рахунок ТОВ «МЕДЛАЙТС» коштів за виконання частини комплексу робіт на загальну суму 4 637 058,00 грн (у т.ч. ПДВ 772 843,00 грн) на підставі укладеного Договору № 2609/24 від 26.09.2024 про виконання підрядних робіт з ремонту системи опалення.
16.12.2024 ТОВ «МЕДЛАЙТС» подано на реєстрацію ПН № 28 від 18.11.2024 на суму 4 637 058,00 грн (з ПДВ). Позивачем отримано Квитанцію 1 згідно до якої «...реєстрація податкової накладної від 18.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.22, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо; показник "О"=1.6860%, "Рпоточ"=294269.29. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
24.12.2024 позивачем направлено пояснення до поданої на реєстрацію накладної, до яких долучено документи: декларація про провадження господарської діяльності, штатний розпис, договори оренди складу, договір оренди офісу, договори оренди техніки, ліцензія на право зберігання пального, акти за оренду складу січень 2023 - листопад 2024, акти за оренду офісу жовтень 2023 - листопад 2024, звіти 20-ОПП, Видаткові накладні на основні засоби, ОЄВ по рахунках 10, платіжні інструкції на оплату субаренди вантажного транспорту та техніки за 2024 р., договір підряду № 2609/24 від 26.09.2024 р. р між ТОВ «МЕДЛАЙТЄ» та ТОВ "КОМПАНІЯ "АЙЛАНТ ЄЕРВІЄ", акт прийому-передачі виконаних робіт № 1118/01 від 18.11.2024 р., форма Договірна ціна до дог. № 2609/24 від 26.09.2024 р, акти за формою КБ-2 та КБ-3, платіжна інструкція про оплату послуг.
Рішенням комісії ДПЄ від 06.01.2025 №12316979/44524852 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №28 від 18.11.2024.
В якості підстави для відмови в реєстрації ПН зазначено: «Ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, ...». Додаткова інформація: відсутня.
Податкова накладна № 29 від 22.11.2024 складена згідно з вимогами п. 187.1 ПК України, за фактом отримання оплати на рахунок ТОВ «МЕДЛАЙТС» коштів за виконання частини комплексу робіт на загальну суму 4 690 995,78 грн (у т.ч. ПДВ 781 832,63 грн) на підставі укладеного Договору № 2609/24 від 26.09.2024 виконання підрядних робіт з ремонту системи опалення.
22.11.2024 ТОВ «МЕДЛАЙТС» на реєстрацію подана податкова накладна № 29 від 22.11.2024 на суму 4 690 995,78 грн (з ПДВ). Позивачем отримано Квитанцію 1 згідно до якої «...реєстрація податкової накладної від 22.11.2024 №29 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.22, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник "О"=1.6860%, "Рпоточ"=294269.29. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Позивачем на адресу податкової служби направлено пояснення до поданої на реєстрацію накладної, до якої долучено документи: декларація про провадження господарської діяльності, штатний розпис, договори оренди складу, договір оренди офісу, договори оренди техніки, ліцензія на право зберігання пального, акти за оренду складу січень 2023 - листопад 2024, акти за оренду офісу жовтень 2023 - листопад 2024, звіти 20-ОПП, Видаткові накладні на основні засоби, ОЄВ по рахунках 10, платіжні інструкції на оплату субаренди вантажного транспорту та техніки за 2024 р., договір підряду № 2609/24 від 26.09.2024 р. р між ТОВ «МЕДЛАЙТЄ» та ТОВ "КОМПАНІЯ "АЙЛАНТ ЄЕРВІЄ", акт прийому-передачі виконаних робіт № 1122/01 від 22.11.2024 р., форма Договірна ціна до дог. № 2609/24 від 26.09.2024 р, акти за формою КБ-2 та КБ-3, платіжна інструкція про оплату послуг.
В подальшому, рішенням комісії ДПЄ від 06.01.2025 №12316977/44524852 пзивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №29 від 22.11.2024.
В якості підстави для відмови в реєстрації ПН зазначено: «Ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, ...». Додаткова інформація: відсутня.
Згідно до договору № 3009/24 від 30 вересня 2024 з ТОВ "КОМПАНІЯ АЙЛАНТ ЄЕРВІЄ", Підрядник (позивач) виконати ремонт системи опалення будівлі 1- 211 АБК (інв.№00051472), який знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Заводська, 44.
В межах виконання договору розраховано локальний кошторис, складений в порядку, визначеному КНУ «Настанова про визначення вартості будівництва» з переліком робіт. Договірна ціна по договору становить З 607 160,44 грн., у т.ч. ПДВ 601 193,41 грн.. Ціна є твердою, і може коригуватися тільки за згодою сторін.
Термін виконання робіт: початок робіт - жовтень 2024 року, закінчення робіт - листопад 2024 року.
Відповідно до П.4 Договору №3009/24 у разі здійснення попередньої оплати Підрядник протягом тримісячного терміну з дня надходження коштів звітує перед Замовником про їх використання шляхом надання акту приймання виконаних будівельних робіт згідно з звітними формами. По закінченні тримісячного терміну невикористані суми авансу повертаються Замовнику.
Остаточна оплата буде здійснена проміжними платежами при визначенні вартості виконаних обсягів будівельних робіт, інших робіт в міру їх виконання в строки, передбачені Договором.
Вартість експлуатації машино-години будівельних машин та механізмів, що орендуються, приймається за ціною, що склалася в регіоні, яка визначена на підставі аналізу ринку послуг з оренди будівельних машин та механізмів в регіоні.
Поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного Підрядником аналізу цін (при рівних якісних характеристиках), за обгрунтованою ціною матеріальних ресурсів, що склалася на дату оформлення ціни пропозиції та яка не повинна перевищувати середню ціну в регіоні.
Роботи можуть бути розпочаті в одному періоді, а здані Замовнику в іншому. Розрахунки за них будуть здійснюватися на підставі підписаних Сторонами актів приймання виконаних підрядних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних підрядних робіт (форма КБ-3):
-Замовнику пред`являються форми № КБ-2в з виконавчою документацією в повному обсязі до 25 числа місяця, в якому здаються роботи;
-на акті виконаних робіт (форма № КБ-2в) повинен бути вказаний номер;
-на акті виконаних робіт (форма № КБ-2в) та довідці про вартість виконаних робіт (форма № КБ-3) Замовник проставляє дату складання (підписання) первинного документа;
-дата складання податкової накладної повинна збігатися з датою складання (підписання) первинних документів.
Виконавча документація (заповнені журнали робіт, акти на закриття прихованих робіт, оформлені згідно з ДБН А. 3.1-5-2016 і прикладені до них паспорти і сертифікати на матеріали) є невід`ємним додатком до акта виконаних робіт (форма № КБ-2в).
Замовник має право затримати кінцеві розрахунки за роботи, виконані недоробками і дефектами, виявленими при прийманні цих робіт до їх усунення.
27.11.2024 бригада робітників закінчила ремонт системи опалення будівлі 1- 211 АБК. Замовник прийняв комплекс виконаних робіт. Виписано рахунок та акт. Складено відповідні акти за формою КБ-2 та КБ-3.
29.11.2024 на розрахунковий рахунок ТОВ «МЕДЛАЙТС» отримана оплата виконаних робіт, а саме 3 607 160,44 грн.
Податкова накладна № 30 від 27.11.2024 складена за фактом отримання оплати на рахунок ТОВ «МЕДЛАЙТС» коштів за виконання робіт на загальну суму 3 607 160,44 грн - на підставі укладеного Договору № 3009/24 від 30.09.2024 про виконання підрядних робіт з ремонту системи опалення.
16.12.2024 ТОВ «МЕДЛАЙТС» відповідно до вимог чинного законодавства подало на реєстрацію ПН № 30 від 27.11.2024 року на суму З 607 160,44 грн (з ПДВ). Позивачем отримано Квитанцію 1 згідно до якої «...реєстрація податкової накладної від 27.11.2024 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.22, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково повідомляємо: показник "В"=1.6860%, "Рпоточ"=294269.29. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України 24.12.2024 підприємством направлено пояснення до поданої на реєстрацію накладної, до яких долучено документи: декларація про провадження господарської діяльності, штатний розпис, договори оренди складу, договір оренди офісу, договори оренди техніки, ліцензія на право зберігання пального, акти за оренду складу січень 2023 - листопад 2024, акти за оренду офісу жовтень 2023 - листопад 2024, звіти 20-ОПП, Видаткові накладні на основні засоби, ОСВ по рахунках 10, платіжні інструкції на оплату субаренди вантажного транспорту та техніки за 2024 р., договір підряду № 3009/24 від 30.09.2024 р. р між ТОВ «МЕДЛАЙТС» та ТОВ "КОМПАНІЯ "АЙЛАНТ СЕРВІС", акт прийому-передачі виконаних робіт № 1127/01 від 27.11.2024 р., форма Договірна ціна до дог. № 3009/24 від 30.09.2024 р, акти за формою КБ-2 та КБ-3, платіжна інструкція про оплату послуг.
В подальшому, рішенням комісії ДПС від 06.01.2025 №12316978/44524852 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №30 від 27.11.2024.
В якості підстави для відмови в реєстрації ПН зазначено: «Ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, ...». Додаткова інформація: відсутня.
Крім того, 02.01.2025 податковим органом направлено на адресу позивача інформаційний запит №1/Ж12/05-99-04-09-14 про надання пояснень щодо взаємовідносин з ТОВ «Компанія «АЙЛАНТ СЕРВІС». На виконання вимог вказаного запиту позивачем надано пояснення та первинну документацію щодо безпосередньо господарських взаємовідносин з вказаним контрагентом, а також первинну документацію щодо похідних угод укладених на виконання безпосередніх договорів підряду, як то на оренду обладнання, постачання розхідних матеріалів, їх оприбуткування тощо.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до підпункту20.1.45 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.
Пунктом61.1 статті 61 Податкового кодексу Українивизначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів
Відповідно до пункту71.1 статті 71 Податкового кодексу України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з пунктом74.1пункту74.3 статті 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цьогоКодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Пунктом201.1 статті 201 Податкового кодексу Українивизначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року №1165затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним впроваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту16.1.3 пункту 16.1 статті 16та абзацу першого пункту49.2і пункту49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту16.1.3 пункту 16.1 статті 16та пункту46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 6 вказаного Порядку №1165 також визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Таким чином, внесення платника податків до переліку ризикових платників на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку фактично є підставою для зупинення реєстрації в ЄРПН в подальшому всіх складених платником податку податкових накладних/розрахунків коригування.
Так, пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Додатково, суд звертає увагу, що факт включення контрагентів позивача до переліку ризикових платників податку не може бути самостійною підставою для віднесення позивача до ризикового платника, оскільки кваліфікуючою ознакою для віднесення суб`єкта до ризикового є саме здійснена ним господарської операції, в якій контрагент є лише одним з складових елементів.
Поняття "добросовісний платник", яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов`язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а сам платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу, позаяк не може апріорі володіти інформацією відносно виконання контрагентами податкових зобов`язань.
Верховний Суд у пункті 65 постанови від 05.01.2021 у справі №640/11321/20 зазначив, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
У постанові від 22.07.2021 року по справі №520/480/20 Верховний Суд зауважив, що саме лише посилання ГУ ДПС про те, що аналіз діяльності платника податків свідчить про наявність ризиків маніпулювання показниками податкової звітності та даними Єдиного реєстру податкових накладних, а також мінімізації платежів до бюджету, без належного обґрунтування і документального підтвердження не може свідчити про відповідність рішення критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень і закріплені у частині 2статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
У даному випадку, наслідком прийняття відповідачем спірних рішень та внесення платника податку до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, може бути зупинення в автоматичному порядку реєстрації всіх без виключення поданих позивачем податкових накладних/розрахунків коригування, а також прийняття у подальшому рішень про відмову у такій реєстрації, що фактично позбавляє можливості платника податків належним чином здійснювати свою господарську діяльність.
При цьому, право на оскарження в судовому порядку рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника визначене в нормі пункту 6 Порядку №1165, за яким у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Право на звернення до суду також передбачене в затвердженій формі рішення (додаток 4 до Порядку № 1165), а саме "Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05 січня 2021 року по справі №640/11321/20.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту201.16 статті 201 Податкового кодексу Українизупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 9-11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пунктів 25-26 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Згідно пунктів 42, 44-46 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС.
Аналізуючи вказані вище норми, можна дійти висновку, що контролюючі органи зобов`язані у разі зупинення реєстрації ПН/РК, у квитанції зазначати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрацію податкових накладних №28 від 18.11.2024, №29 від 22.11.2023, №30 від 27.11.2024 зупинено з підстав відповідності платника податків пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків (у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства).
Відповідачами також не було надано до суду жодного доказу на підтвердження наявності у контролюючого органу обґрунтованих підстав для віднесення позивача до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що зупинення контролюючим органом реєстрації податкових накладних №28 від 18.11.2024, №29 від 22.11.2023, №30 від 27.11.2024 в ЄРПН є безпідставним та таким, що не відповідає вимогам вищенаведеного податкового законодавства.
Судом встановлено, що з метою підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, 24.12.2024 позивачем на адресу Головного управління ДПС у Донецькій області направлено пояснення та копії документів до податкових накладних: №28 від 18.11.2024, №29 від 22.11.2023, №30 від 27.11.2024.
За результатами розгляду пояснень та долучених документів Комісією Головного управління ДПС у Донецькій області прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, причина відмови у реєстрації: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Одночасно, в межах даної спірної ситуації, суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності.
Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормамиПК України.
У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями, тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції виконання робіт за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Під час розгляду справи відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, в порушення обов`язку доказування, не надано суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, не наведено жодних мотивів прийняття оскаржуваних рішень щодо відмови в реєстрації податкових накладних.
Таким чином, за наведених вище обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування рішень від 06.01.2025 №12316979/44524852; від 06.01.2025 №12316977/44524852; від 06.01.2025 №12316978/44524852.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктів 19, 20 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв`язку із чим суд вважає за необхідне зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати спірні податкові накладні позивача, датою її фактичного отримання.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 02 квітня 2019 року у справі №822/1878/18.
Відповідно до частини 3статті 245 Кодексу адміністративного судочинства Україниу разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні: від 06.01.2025 №12316979/44524852; від 06.01.2025 №12316977/44524852; від 06.01.2025 №12316978/44524852 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію.
Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів.
А тому суд вважає, що покладання на Державну податкову службу України обов`язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням в її дискреційні повноваження.
За змістом частини 5статті 242 Кодексу адміністративного судочинства Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Частиною 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДЛАЙТС".
Щодо клопотання позивача про зобов`язання відповідача подати до суду протягом одного тижня з дня набрання законної сили даним судовим рішенням звіт щодо виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
За нормами частини першоїстатті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, а, отже, наділений правом, а не закріпленим обов`язком під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а у разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладанням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися залежно від наявності об`єктивних обставин, які підтверджуються належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові від 31.07.2018 у справі № 235/7638/16-а (адміністративне провадження № К/9901/43354/18) та в ухвалі від 23.04.2019 у справі № 805/516/18-а.
Зокрема, Верховний Суд зазначив у цих справах, що з огляду на ненаведення позивачем аргументів на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів і ненадання останнім доказів в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги про встановлення судового контролю.
Щодо розподілу судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, суд виходить із наступного.
Згідно з частиною 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 9084,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями АТ «КБ «Глобус» №776 від 24.01.2025 року.
Відповідно до частини 8 статті 139 КАС України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи, що суд визнає протиправними рішення прийняті Головним управлінням ДПС у Донецькій області, тому судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області.
Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДЛАЙТС" (ЄДРПОУ 44524852, 85114, Донецька область, Краматорський район, м. Костянтинівка, вул. Театральна, буд. 1, кв. (офіс) 10К) до Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8), Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 44070187, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) про скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації Головного управління ДПС у Донецькій області: від 06.01.2025 №12316979/44524852, якою було відмовлено у реєстрації податкової накладної №28 від 18.11.2024; від 06.01.2025 №12316977/44524852, якою було відмовлено у реєстрації податкової накладної №29 від 22.11.2024; від 06.01.2025 №12316978/44524852 було відмовлено у реєстрації податкової накладної №30 від 27.11.2024.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №28 від 18.11.2024 на суму 4637058 грн., у т.ч. ПДВ 772843,00 грн.; №29 від 22.11.2023 на суму 4690995,78 грн. у т.ч. ПДВ 781832,63 грн; №30 від 27.11.2024 на суму 3607160,44 грн. у т.ч. ПДВ 601193,41 грн. датою їх подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 44070187, 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДЛАЙТС" (ЄДРПОУ 44524852, 85114, Донецька область, Краматорський район, м. Костянтинівка, вул. Театральна, буд. 1, кв. (офіс) 10К) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 9084,00 гривень.
Рішення ухвалене та повне судове рішення складено 25.05.2025.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі Електронний суд.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов