Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 травня 2025 року Справа№640/14894/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
визнати відмову в призначенні пенсії за вислугу років на підставі п «а» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправною;
зобов`язати призначити пенсію за вислугу років з 11.05.2020 відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 25 років 03 місяці 04 дні.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що проходив службу в Управлінні державної охорони України до 30.11.2019, на момент звільнення зі служби мав: календарну вислугу років, 17 років 4 місяці 10 днів, пільгову вислугу років- 7 років 10 місяців 24 дні, загальну вислугу років - 25 років 3 місяці 4 дні. На думку позивача на момент свого звільнення зі служби він мав право на пенсійне забезпечення з урахуванням загальної вислуги років. За змістом позову, на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.09.2021 у справі №640/16688/21 у серпні 2022 року Управлінням державної охорони України оформлено та подано необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однак, листом від 16.08.2022 за №2600-0310-8/99229 відповідач повідомив позивача про повернення заяви про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" разом із документами через відсутність достатньої календарної вислуги років на момент звільнення зі служби, визначеної статтею 12 Закону №2262.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, підстави незгоди виклав в наданому до суду відзиві на позов. У відзиві відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на відсутність позивача достатньої для призначення пенсії за вислугу років на підставі п. "а" ст. 12 Закону вислуги в 24 календарних роки та 6 місяців.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13.12.2022 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», відповідно до статті 1 Закону № 2825-ІХ Окружний адміністративний суд міста Києва був ліквідований.
На підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825-ІХ (в редакції Закону №3863-ІХ) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, що не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399.
За результатами автоматизованого розподілу між окружними адміністративними судами України, справу передано на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
06.02.2025 проведений автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративна справа передана на розгляд судді Михайлик А.С.
Ухвалою від 11.02.2025 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , наказом Управління державної охорони України від 30.11.2019 № 889-ОС/дск звільнений з військової служби у запас Служби безпеки України згідно з підпунктом «г» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку із скороченням штатів або проведення організаційних заходів). Згідно з наказом вислуга років позивача станом на 30.11.2019 становить: календарна - 17 років 04 місяці 10 днів, пільгова - 07 років 10 місяців 24 дні, загальна - 25 років 03 місяці 04 дні.
Як встановлено рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.09.2021 у справі № 640/16688/21 позивач 11.05.2021 звернувся до Управління Державної охорони України із заявою, в якій просив надіслати до територіального органу ПФУ відповідне звернення та необхідні документи для призначення позивачу пенсії в зв`язку з врахуванням вислуги років у пільговому обчисленні. Втім, у задоволенні його заяви було відмовлено з підстав недостатності календарної вислуги років.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.09.2021 у справі №640/16688/21, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2022, визнано протиправними дії Управління державної охорони України щодо відмови в оформленні всіх необхідних документів про призначення пенсії ОСОБА_1 та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та зобов`язано Управління державної охорони України оформити всі необхідні документи та подання про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 04.12.2003 по 30.11.2019 в Управлінні державної охорони України на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
На виконання вказаного судового рішення, 03.08.2022 Управління державної охорони України підготувало та направило до ГУ ПФУ в м. Києві відповідачу у справі подання та документи для призначення пенсії за вислугу років позивачу відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Розглянувши подання Управління державної охорони України про призначення пенсії від 03.08.2022 та додані документи, відповідач повернув документи для призначення пенсії у зв`язку з відсутністю достатньої календарної вислуги років (24 роки 6 місяців) на момент звільнення зі служби (30.11.2019 ), визначених статтею 12 Закону №2262, про що повідомив позивача листом від 16.08.2022 № 2600-0310-8/100589.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1- 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема з 01.10.2019 по 30.09.2020 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 цього Закону встановлено порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393).
Порядок №393 визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Положеннями статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що право на пенсію за вислугу років відповідно виникає за наявності двох умов: звільнення зі служби та наявності необхідної вислуги років та встановлені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Порядком №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
ОЦІНКА ДОВОДІВ СТОРІН ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Порядком №393.
Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов`язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Таку можливість встановлено Постановою № 393.
Визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до вислуги років, що надає право на пенсію, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як єдину обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років визначає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік, й буде відповідати правилу, закріпленому в частині четвертій статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, визначена Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
В свою чергу, встановлені статтею 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають у пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З урахуванням викладеного суд вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Оскільки моментом виникнення у позивача права на пенсію за вислугою років є дата звільнення зі служби до спірних правовідносин належить застосовувати умови призначення пенсій за вислугу років, які діяли на момент звільнення позивачу зі служби.
Повертаючи документи у призначенні позивачу пенсії за вислугою років, відповідач виходив з того, що на день звільнення зі служби календарна вислуга років позивача за час його роботи становила 17 років 4 місяці 10 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за вислугу років з огляду на те, що пенсія за вислугу років призначається за наявності саме календарної, а не загальної чи пільгової вислуги років.
Суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у частині призначення пенсії за вислугу років, сформував висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказану позицію підтримано у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.
У вищезазначеній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: "В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови № 393".
З урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а та у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним повернення відповідачем документів для призначення позивачу пенсії відповідно до вимог пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" через недостатність вислуги років відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за вислугу років
Оскільки вислуга років позивача у пільговому обчисленні стажу його роботи на день звільнення становить 25 років 03 місяці 04 дні, то, у відповідності до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", він набув право на призначення пенсії за вислугою років на підставі вказаного Закону.
Вказана позиція узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеній у постанові від 25.05.2022 у справі №480/4643/20.
Згідно з матеріалами справи відповідачем не прийнято рішення за наслідком розгляду подання Управління Державної охорони України про призначення пенсії, всупереч пункту 6 Розділу 4 Порядку № 3-1, отримане подання разом із документами повернуті, про що повідомлено листом. Втім, відповідач фактично відмовив у призначенні пенсії позивачу, підстави такої відмови наведені в листі від 16.08.2022 №2600-0310-8/99229, копія якого наявна в матеріалах справи, що свідчить про неоформлення відповідачем відмови у призначенні позивачу пенсії у визначений нормами чинного законодавства спосіб.
Враховуючи викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії за вислугу років на підставі п «а» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, що стосується дати, з якої слід зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію, суд зазначає наступне.
За приписами пункту "б" статті 50 Закону №2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби.
Відповідно до частини третьої статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Враховуючи, що позивач звільнений зі служби в Управління Державної охорони України 30.11.2019, а звернувся до Управління Державної охорони України (як органу, через який подаються відповідні заяви) зі заявою, в якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в м Києві документи для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ 11.05.2021, то днем звернення позивача за призначенням пенсії є саме 11.05.2021 і з урахуванням вимог статей 48 та 50 Закону №2262-ХІІ позивач має право на призначення пенсії з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією, тобто з 11.05.2020.
Таким чином, пенсію позивачу за вислугу років слід призначити з 11.05.2020, у відповідності до статті 50 Закону №2262-ХІІ.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи на наведене вище, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню повністю.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в призначенні пенсії за вислугу років на підставі п «а» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 11.05.2020 відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 25 років 03 місяці 04 дні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач) - адреса: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 42098368
Суддя А.С. Михайлик