Рішення № 127610815, 26.05.2025, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
26.05.2025
Номер справи
686/14761/25
Номер документу
127610815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 686/14761/25

Провадження № 2-а/686/267/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2025 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої судді Козак О.В.,

при секретарі Сірій Д.І.,

за участі: представника позивача Гладій В.С.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області до ОСОБА_1 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщення до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ,

встановив:

В травні 2025 року Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про затримання для ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову позивач вказав, що 23.05.2025 до УДМС у Хмельницькій області працівниками правоохоронних органів було доставлено громадянина рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно довідки про особу ОСОБА_1 , складеної УДМС у Хмельницькій області, відповідач - громадянин рф, уродженець м. Якутськ, республіка Саха, рф, ІНФОРМАЦІЯ_1 , наразі проживає в АДРЕСА_1 , документ що посвідчує особу - відсутній.

Управлінням прийняте рішення про примусове видворення відповідача №68011001000000408 від 23.05.2025 року. З вказаним рішенням відповідач ознайомився, про що поставив відповідну відмітку в рішенні, а також зазначив про присутність адвоката при прийнятті рішення та про розуміння української мови.

З його слів, востаннє прибув на територію України в 2002 році, після чого територію України не покидав, наразі перебуває на території України незаконно понад встановлений термін.

Проведеними на підставі даного повідомлення перевірками законності перебування відповідача на території України встановлено, що він перебуває на території України з порушенням норм міграційного законодавства. Документи, які б давали право на виїзд, а також документи, які б підтверджували законність перебування його на території України відсутні.

За результатами перевірки відділом з питань паспортизації, реєстрації та еміграції, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС встановлено, що відповідач громадянства України не набував, паспортом громадянина України та колишнього УРСР не документувався.

Крім того, відповідач посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документований із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.

Причиною прийняття рішення про примусове видворення стало тривале проживання позивача на території України в порушення вимог статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегально, відповідач жодних дій з метою легалізації на території України до прийняття рішення про примусове видворення не вчиняв, перебуває на території України нелегально понад 20 років, не вчиняючи жодних дій з метою легалізації.

Окрім того, у відповідача відсутні документи, які надають право на виїзд за межі території України, що стало причиною застосування до відповідача в цій справі пункту 8 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

В зв`язку з відсутністю документів, які надають право на виїзд за межі території України, відповідач не може самостійно виконати рішення про примусове видворення, в зв`язку з чим наявна потреба забезпечення виконання рішення про примусове видворення шляхом поміщення відповідача до ПТПІ з метою ідентифікації та для забезпечення примусового видворення

Відповідач не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований, а також відсутній діючий документ який би посвідчував його особу та давав право на виїзд за межі території України.

Єдиними документами, наявними у відповідача, з яких можна встановити його особу, є ксерокопія довідки про звільнення №05610, з якої слідує, що відповідач під час нелегального перебування на території України притягувався до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 185 ККУ з 17.09.2005 по 16.08.2009 року. Також, серед документів ксерокопія паспорта громадянина рф № НОМЕР_1 , виданий 18.05.2002.

Згідно відмітки про в`їзд, дата останнього в`їзду на територію України відповідача - 29.06.2002 року. У відповідача відсутні сімейні зв`язки на території України, в шлюбі відповідач не перебуває.

На даний час у Відповідача немає жодних законних підстав для перебування на території України.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Частиною 1 статті 9 України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародним договором України.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено виключні підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

На даний час у Відповідача немає жодних законних підстав для перебування на території України.

23.05.2025 Управлінням щодо відповідача було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Свою вину Відповідач визнав, з зазначеними документами ознайомився та підписав.

Відсутність у Відповідача діючого документа, за яким він зміг би покинути територію України, тривале нелегальне проживання на території України, вчинення злочинів на території України під час нелегального перебування, тривала бездіяльність з приводу легалізації свого становища на території України понад 20 років дає достатні підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури примусового видворення в країну громадянської приналежності.

Окрім того, Відповідач не має ідентифікуючих документів, а тому враховуючи, що його особа не ідентифікована, поміщення відповідача з метою ідентифікації до ПТПІ є достатньою підставою відповідно до ст. 289 КАС України.

Крім того, зі змісту частини 8 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» випливає, що іноземці та особи без громадянства, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України, затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення примусового видворення відповідно до цього Закону.

На даний час Відповідач відповідно до рішення УДМС у Хмельницькій області від 23.05.2025, строком на три доби поміщений в Чернігівський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України.

З врахуванням наведеного позивач просить: затримати для ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців, з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; допустити негайне виконання рішення суду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задоволити з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, оскільки не бажає повертатися в росію, він в Україні проживає з 2002 року, живе з жінкою в цивільному шлюбі, працює неофіційно. При цьому пояснив, що документів на проживання на території України в нього немає, а російський паспорт протермінований.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , громадянин рф, уродженець м. Якутськ, республіка Саха, рф, ІНФОРМАЦІЯ_1 , наразі проживає в АДРЕСА_1 , що підтверджується: копією паспорта російської федерації, виданого 18.05.2002 року; довідкою про звільнення № 05610.

Згідно відмітки в паспорті російської федерації про в`їзд, дата останнього в`їзду на територію України відповідача - 29.06.2002 року.

23.05.2025 р. посадовими особами Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області відносно ОСОБА_1 було складено протокол серія ПР МХМ №001570 про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП, а саме: що 23.05.2025 до УДМС у Хмельницькій області працівниками правоохоронних органів було доставлено громадянина рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, а саме: ухилився від виїзду після закінчення відповідного терміну перебування та проживав без документів на право проживання (перебування).

За результатами розгляду вказаного протоколу 23.05.2025р. відносно ОСОБА_1 було винесено постанову серія ПН МХМ №001570 про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП та притягнуто останнього до адміністративної відповідальності у виді штрафу, за порушення вимог ч.1,3 ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та п.2 Порядку, затвердженого постановою ПКМУ №150 від 15.02.2012р..

Крім того, 23.05.2025р. Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, на підставі ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», прийнято рішення про примусове видворення з України громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З зазначеними документами Відповідач ознайомився та підписав 23.05.2025р..

23.05.2025р. головним спеціалістом УДМС у Хмельницькій області було складено протокол про адміністративне затримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов`язані подати свої біометричні дані для їх фіксації. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Згідно ч.1 ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в`їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється - за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Згідно ч.8 ст.26 ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", а так само не може бути застосовано до осіб, які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України (такі іноземці та особи без громадянства затримуються у встановленому законом порядку з метою ідентифікації, документування та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або примусового видворення відповідно до цього Закону).

Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що у відповідача законні підстави для знаходження на території України відсутні. Щоб залишити територію України ОСОБА_1 з 2002 року не вживав та не вживає ніяких заходів.

Крім того, ст.4 вищевказаного Закону визначені підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, однак, суду, при розгляді даної справи, жодних підстав, які визначені в наведеній статті, відповідачем не надано.

Особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Щодо відповідача, обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", та унеможливлюють примусове видворення за межі України не встановлено. Також не встановлено обставин, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту".

ОСОБА_1 згідно листа відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства УДМС у Хмельницькій області від 14.05.2025р., з питань щодо отримання дозволу на імміграцію в Україну, оформлення посвідки на постійне або тимчасове проживання в Україні, продовження строку перебування в Україні не звертався. Згідно листа відділу з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції УДМС у Хмельницькій області від 16.05.2025р. він із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.

Також згідно листа Сектору з питань громадянства УДМС у Хмельницькій області від 19.05.2025р. ОСОБА_1 з питань щодо належності до громадянства України, набуття/прийняття громадянства України до територіальних підрозділів УДМС у Хмельницькій області не звертався.

Отже, ОСОБА_1 протиправно знаходиться на території України, порушення ним законодавства України про перебування на території держави та невжиття ним заходів щодо вчинення будь-яких дій щодо легалізації перебування на території іноземної для відповідача держави, свідчить про наявність обґрунтованих підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове видворення.

Відповідно до ч.1 ст.289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;

2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;

4) зобов`язання внести заставу.

Згідно ч.11 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Враховуючи наведене, судом може бути застосовано до іноземця або особи без громадянства заходи, зокрема, затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.

На підставі вищевикладеного, та враховуючи, що ОСОБА_1 не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований, у нього відсутній документ який би посвідчував його особу та давав право на виїзд за межі території України, він посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання на даний час не документований, із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався, суд вважає, що є підстави для задоволення позовних вимог та затримання громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для ідентифікації та забезпечення примусового видворення його за межі території України з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.

Згідно ст. 371 КАС України, негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283, пунктами 1 і 2 частини першої статті 289 цього Кодексу.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 19-20, 77, 286, 288-289, 371 КАС України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задоволити.

Затримати строком на шість місяців громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для ідентифікації та забезпечення примусового видворення його за межі території України з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.

Звернути рішення до негайного виконання на підставі ст. 371 КАС України.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого адміністративного апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання повного тексту рішення суду 26.05.2025 року.

Суддя: