Рішення № 127610300, 23.05.2025, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
23.05.2025
Номер справи
161/9886/25
Номер документу
127610300
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 161/9886/25

Провадження № 2-о/161/368/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2025 року м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі: головуючого судді Мазура Д.Г.,

за участі секретаря судового засідання Октисюк С.В,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_1 , звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.

Заяву обгрунтовує тим, що заявниця ОСОБА_2 , є донькою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Чаплинка, Чаплинського району (Каховський район), Херсонської області. Причина смерті: хронічна серцева судинна недостатність. На тимчасово окупованій території видане Свідоцтво про смерть від 15.07.2024 НОМЕР_1 .

Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, тому отримати документ, що підтверджує факт смерті, за зразками законодавства України та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смертінеможливо.

У зв`язку з вищевикладеним заявниця і звернулась до суду. Вказує, що встановлення факту необхідне для реалізації немайнових прав як доньки померлої, для оформлення відповідного Свідоцтва про смерть. Родині відносини підтверджуються свідоцтвом ОСОБА_2 , про народження від 06.07.1969 року серія НОМЕР_2 .

Враховуючи вищевикладене, просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Чаплинка, Чаплинського району (Каховський район), Херсонської області.

Заявник ОСОБА_1 , в судове засідання не з`явилася, хоча про розгляд справи повідомлялася шляхом направлення на номер телефону SMS-повістки, про що в матеріалах справи наявна довідка про успішну доставку SMS-повістки заявнику.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, хоча про розгляд справи повідомлявся шляхом направлення на офіційну електронну адресу, та електронний кабінет ухвали суду про відкриття провадження у справі та призначення судового засідання, про що в матеріалах справи наявна довідка про доставку електронного листа в його електронний кабінет.

Враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другоїстатті 317 ЦПК України, здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заявника, представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.

У відповідності до вимог ч. 2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що громадянка України, ОСОБА_3 , паспорт серії НОМЕР_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Чаплинка, Чаплинського р-н., Херсонської області (а.с.8).

Факт смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смертьсерії НОМЕР_1 , зареєстрований Чаплинським районним відділом запису актів цивільного стану Управління ЗАГС Херсонської області (а.с. 8).

Також документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_3 , є довідка просмерть від15.07.2024№ С-00469(а.с.07).Вдовідці просмерть№ С-00469,виданої Чаплинським районним відділом запису актів цивільного стану Управління ЗАГС Херсонської області, вказано, що ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в у селищі Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області. (а.с.09).

Згідно п. 5 ч. 2 ст.293ЦПКУкраїни суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пунктом 8 частини 1 ст.315ЦПКУкраїни передбачено, що, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно ч.1ст.317ЦПКУкраїни заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 уся територія Чаплинської об?єднаної територіальної громади Каховського району (колись Чаплинський район), Херсонської області включена до переліку населених пунктів, тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Таким чином, селище Чаплинка Херсонської області, є тимчасово окупованою територією України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження у відповідності до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у зв?язку з чим я позбавлена можливості зареєструвати факт смерті матері та отримати в органах РАЦС України свідоцтво про її смерть.

Оскільки факт смерті ОСОБА_3 , в селищі Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області підтверджується матеріалами заяви, і на даний час законом не передбачено іншого порядку, ніж встановлення цього факту в судовому порядку, то саме задоволення такої заяви наддасть можливість заявниці отримати свідоцтво про смерть матері.

Докази, які б спростовували даний факт в матеріалах справи відсутні.

Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"визначено, що тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України.

Стаття 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цьогоЗаконупоширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Оскільки свідоцтво про смерть було видано установою, яка знаходиться на тимчасово окупованій території, відомості про смерть не внесені до єдиної бази, тому вказане свідоцтво не вважається документом, виданим державним органом України.

За приписамист. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.

Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Інструкцією про порядок заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть, затвердженої наказом МОЗ України 08.08.2006№545 (далі - Інструкція).

Відповідно до положень Інструкції лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і запису в медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації та результатів розтину.

Розділом 1 п.3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5передбачено, що за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

За приписами розділу 5 п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма N 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024.

Згідност. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Крім того відповідно до п. 18 Постанови ПленумуВерховногосудуУкраїни №5від31березня1995року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.

З матеріалів справи судом встановлено, що встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявниці для реалізації немайнових прав як доньки померлої, для оформлення відповідного свідоцтва про смерть

Судом встановлено, що громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка селища Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області про що було видано свідоцтво про смерть, яке відповідно до ст.9Закону України"Прозабезпечення праві свободгромадян таправовий режимна тимчасовоокупованій територіїУкраїни" є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно до листа Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.04.2021 № 985/0/208-21 судам надано роз`яснення, що відмова у вчиненні реєстраційної дії органами державної реєстрації актів цивільного стану не є обов`язковою для встановлення фактів, що мають юридичне значення, відповідно достатті 317 Цивільного процесуального кодексу України.

Оскільки заявник ОСОБА_1 (дівоче ОСОБА_4 ) є громадянкою України,її мати ОСОБА_3 , померла на території, яка є тимчасово окупованою, після його смерті, заявниця не може отримати свідоцтво про смерть відповідного зразку, а отримане свідоцтво про смерть не може бути використане заявницею для реєстрації смерті на території України та не визнається державними органами України, з метою захисту її законних прав та інтересів, суд приходить до висновку про задоволення заяви.

Відповідно до ч. 4ст. 317 ЦПК Україниухвалене судомрішенняусправах провстановленняфактународження абосмертіособина території,наякійвведено воєннийчинадзвичайнийстан,абонатимчасово окупованійтериторіїУкраїни,визначенійтакоювідповідно дозаконодавства,підлягаєнегайномувиконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На підставі ст.ст.3,9,18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території",ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст.ст.10,12,27,77,81,263-265,315-317 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка селища Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Чаплинка, Чаплинського району, Херсонської області, на тимчасово окупованій території.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Дата складення повного тексту рішення 23 травня 2025 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Д.Г. Мазур