Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
23 травня 2025 р.Справа № 120/6810/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої військовослужбовцем під час проходження служби
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої військовослужбовцем під час проходження служби.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Так, згідно ч. 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право на звернення до суду в інтересах інших осіб.
За визначенням, що міститься в п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
При цьому, згідно з ч. 4 ст. 5 КАС України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Як слідує із матеріалів справи даний позов заявлено позивачем як суб`єктом владних повноважень. Однак, позивачем не зазначено правової підстави для звернення до суду, зокрема не вказано норми закону, якою суб`єкт владних повноважень наділяється правом на звернення до суду з позовом до особи про стягнення коштів, набутих такою особою під час проходження публічної (військової) служби та яка продовжує проходити військову службу.
Так, в мотивувальній частині позовної заяви представник військової частини зазначив, що відповідно до Акту службового розслідування від 10.03.2025, який затверджено Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 17.03.2025 № 872, було встановлено, що солдат ОСОБА_1 , який знаходився у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , з 15.04.2023 по 27.07.2023 перебував у самовільному залишенні місця служби. Також, був встановлений факт переплати грошового забезпечення солдату ОСОБА_1 за період із 15.04.2023 по 27.07.2023, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 у сумі 151199 грн. 12 коп.
Згідно Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 17.03.2025 № 872 завдані державі збитки наказано віднести на рахунок солдата ОСОБА_1 , в повному обсязі, та стягнути з останнього суму в розмірі 151199,12 грн.
При цьому, обґрунтовуючи право звернення до суду з даним позовом представник військової частини покликався на приписи ч. 1 ст. 12 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі", якими встановлено, що у разі звільнення особи, притягнутої до матеріальної відповідальності, зі служби або у разі, якщо рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особи не прийнято до її звільнення зі служби, відшкодування завданої шкоди здійснюється в судовому порядку в разі відмови особи від її добровільного відшкодування або в іншому встановленому законом порядку.
Таким чином, право військової частини на звернення до суду з позовом про відшкодування завданої військовослужбовцем шкоди законодавець пов`язує з виникненням однієї з підстав, а саме:
- у разі звільнення особи, притягнутої до матеріальної відповідальності, зі служби;
- у разі, якщо рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особи не прийнято до її звільнення зі служби.
Втім, в позовній заяві позивач стверджує, що Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 17.03.2024 №872 відповідача притягнуто до матеріальної відповідальності.
При цьому, відповідач до матеріалів позовної заяви не надав доказів звільнення військовослужбовця ОСОБА_1 з військової служби, однак зазначив, що необхідність звернення до суду з даним позовом обумовлена, ти що на сьогодні відповідач самовільно залишив службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Натомість, в додатках до позовної заяви міститься Витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 15.12.2023 №358, зі змісту якого слідує, що згідно наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 24.11.2023 №625-РС ОСОБА_1 призначено командиром стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_3 , в зв`язку з чим його виключено із списків військової частини НОМЕР_1 , оскільки такий вибув до нового місця служби АДРЕСА_1 .
Таким чином, наведені позовній заяві обґрунтування заявлених позовних вимог не відповідають (суперечать) інформації, яка відображена у доданих до позовної заяви документах.
Крім того, суддя відмічає, що порядок відшкодування шкоди в разі переведення особи до іншого місця служби чи перебування в розпорядженні відповідного командира (начальника) визначено в ст. 11 Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі", якою не передбачено вирішення відповідного питання в судовому порядку.
Таким чином позивачу в якості викладу обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги, необхідно навести законодавчо визначені підстави, які надають чи передбачають можливість звернення позивача з даним позовом до суду, а також привести у відповідність наведені в позовній заяві обґрунтування заявлених позовних вимог із доказами, які надаються на їх підтвердження.
Окрім того, частиною 1, 2 статті 122 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Відтак, до даних правовідносин застосовується 3-місячний строк звернення до суду.
В межах даного адміністративного позову позивачем заявлено позовну вимогу щодо стягнення коштів. Втім не надано доказів на підтвердження того, що відповідач обізнаний з результатами проведеного відносно нього службового розслідування та доказів відмови у добровільному відшкодування завданих державі збитків (в тому числі доказів отримання пропозиції добровільно відшкодувати завдану шкоду).
Відсутність відповідних доказів (інформації) унеможливлює встановлення дати, з якої необхідно здійснювати відлік строку звернення до суду з даним позовом, що також перешкоджає вирішити питання щодо відкриття провадження у справі.
Частинами 1, 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачеві строк для усунення недоліків останньої, визначених в мотивувальний частині ухвали суду.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -
у х в а л и в :
1. Позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої військовослужбовцем під час проходження служби залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 5-ти денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
СуддяЖданкіна Наталія Володимирівна