
Справа № 308/1287/25
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2025 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгород, кримінальне провадження відомості , про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024078030001039 від 17.10.2024 року про обвинувачення :
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Ужгород, Ужгородського району, Закарпатської області, громадянки України, яка має на утриманні шість неповнолітніх дітей, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, -
у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.1 та ч.2 ст. 190 КК України
сторони та учасники кримінального провадження:
прокурор - ОСОБА_4
захисник - адвокат ОСОБА_5
обвинувачена ОСОБА_3
ВСТАНОВИВ:
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з Ужгородської окружної прокуратури надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024078030001039 від 17.10.2024 року про обвинувачення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 190 КК України.
З обвинувального акту вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 190 КК України, а саме у заволодінні чужим майном, шляхом обману, вчинене повторно (шахрайство).
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім?ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім?ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах. передбачених цим Законом та іншими законами України.
В силу ст. 18-1 цього Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають, в тому числі, одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (магір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Згідно до ст. 18-2 Закону, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Так, Так, 25 листопада 2009 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, подала працівникам вказаної установи заяву від 25 листопада 2009 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №4/1835, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №215 від 08.06.2006, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує свою неповнолітню дітину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з її біологічним батьком
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.11.2009 року по 28.02.2010 року на загальну суму 1011,40 гривень.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 1011, 40 гривень.
Так, 09 березня 2010 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 09 березня 2010 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №43078, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №215 від 08.06.2006, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує свою неповнолітню дітину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з її біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину. На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.13.2010 року по 30.09.2011 року на загальну суму 7 963 гривні.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 7,963 гривні.
Так, 21 жовтня 2011 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 21 жовтня 2011 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №2/357, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №215 від 08.06.2006, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.10.2011 року по 31.07.2013 року на загальну суму 12,218 гривень 40 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 12 218 гривень 40 копійок.
Так, 20 серпня 2013 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 20 серпня 2013 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №4/1835, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №96 від 22.02.2012, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину. На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.08.2013 року по 30.04.2015 року на загальну суму 19 311 гривень 66 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій , ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 19 311 гривень 66 копійок.
Зокрема, 21 травня 2015 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 21 травня 2015 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №3/1000, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №96 від 22.02.2012, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.05.2015 року по 31.01.2016 року на загальну суму 12 267 гривень 56 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 12 267 гривень 56 копійок.
У подальшому, 01 лютого 2016 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 01 лютого 2016 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №3/278, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №96 від 22.02.2012, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.02.2016 року по 30.06.2016 року на загальну суму 5 822 гривень 80 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 5 822 гривень 80 копійок.
27 липня 2016 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 27 липня 2016 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №3/393, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №96 від 22.02.2012, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року на загальну суму 6 628 гривень 08 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 6 628 гривень 08 копійок.
Так, 16 січня 2017 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 16 січня 2017 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №2/131, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №96 від 22.02.2012, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.01.2017 року по 30.04.2017 року на загальну суму 6 114 гривень 08 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 6 114 гривень 08 копійок.
Надалі, 23 травня 2017 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 23 травня 2017 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №2/723, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №96 від 22.02.2012, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних вище письмових доказів, ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.05.2017 року по 30.06.2018 року на загальну суму 6 159 гривень 70 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 6 159 гривень 70 копійок.
Окрім наведеного вище, 02 липня 2018 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 02 липня 2018 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №529266, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №441 від 21.04.2015, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року на загальну суму 37 882 гривень 00 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 37 882 гривень 00 копійок.
Так, 04 січня 2019 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 04 січня 2019 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №730857, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №441 від 21.04.2015, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року на загальну суму 5025 гривень 72 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 5025 гривень 72 копійок.
Так, 03 липня 2019 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 04 січня 2019 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №888977, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №441 від 21.04.2015, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року на загальну суму 36 557 гривень 91 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 36 557 гривень 91 копійок.
В подальшому, 14 січня 2020 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 14 січня 2020 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №1007646, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №441 від 21.04.2015, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі письмових документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.01.2020 року по 31.08.2020 року на загальну суму 9753 гривень 80 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій , ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 9753 гривень 80 копійок.
Так, 29 вересня 2020 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 29 вересня 2020 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №1121307, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №441 від 21.04.2015, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.09.2020 року по 31.12.2020 року на загальну суму 17 326 гривень 60 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму
Так, 29 вересня 2020 року, ОСОБА_3 у робочий час (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям за рахунок бюджетних коштів, діючи умисно, з корисливих мотивів, маючи на меті протиправне збагачення, шляхом обману працівників департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, знаходячись в приміщенні департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради за адресою м. Ужгород, пл. Шандора Петефі, 24, повторно, подала працівникам вказаної установи заяву від 29 вересня 2020 року, «Про призначення усіх видів соціальної допомоги» №1121306, бланк якої затверджений наказом Міністерства соціальної політки України №441 від 21.04.2015, в яку нею умисно були зазначені завідомо неправдиві відомості про те, що вона з особою, від якої має дитину, не проживає, при цьому приховавши інформацію про те, що вона проживає, веде спільне господарство та виховує своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з їх біологічним батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , умисно відмітивши позицю «не проживаю» в табличній формі «З особою від якої маю дитину», а також в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказала батька дитини, як такий що проживає спільно. Зазначена заява стала підставою для призначення та виплати їй допомоги як одинокій матері на вказану дитину.
На підставі вказаних документів ОСОБА_3 , шляхом отримання щомісячних виплат, заволоділа бюджетними коштами у виді державної соціальної допомоги одинокій матері на неповнолітню дитину в період з 01.09.2020 року по 31.12.2020 року на загальну суму 17 326 гривень 60 копійок.
Внаслідок вказаних шахрайських дій ОСОБА_3 спричинила державі, в особі департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, матеріальні збитки на загальну суму 203 335 ,51 грн. ( двісті три тисячі триста тридцять п`ять гривень , 51 коп) гривень
3 огляду на викладене вище , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, заволодіння чужим майном, шляхом обману, вчинене повторно (шахрайство).
При виконанні судом вимог ст.348 КПК України обвинувачена ОСОБА_3 зазначила, що їй зрозуміла суть обвинувачення, щиро розкаюється у вчиненому, та що вона визнає себе винною у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушеннях, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 190 КК України та бажає давати показання. Обвинувачена зазначила, що з обставинами, викладеними в обвинувальному акті, повністю згідна, окрім того щиро розкаялася та просила суд суворо не карати.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 просила провести розгляд справи у спрощеному порядку, обмежившись допитом обвинуваченої ОСОБА_3 та дослідженням характеризуючих даних про її особу.
Представник потерпілого - ОСОБА_12 в судове засідання не з`явилася, однак, 20.05.2025 року подала до суду письмову заяву , в якій вказала , що просить судове засідання проводити без участі уповноваженого представника департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради та поданий до суду цивільний позов підтримує в повному обсяз і просить задоволити. ОСОБА_12 у подній до суду письмовій заяві не заперечувала щодо розгляду справи у спрощеному порядку.
Враховуючи те, що обвинувачена ОСОБА_3 повністю визнала свою вину у вчиненні нею кримінальних правопорушеннях, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 190 КК України, та у відповідності до ч. 3 ст. 349 КПК України за згодою учасників судового провадження, судом визнано недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин, які ніким з учасників не оспорюються. При цьому, судом з`ясовано, що обвинувачена ОСОБА_3 та інші учасники правильно розуміють зміст цих обставин, сумніву у добровільності їх позицій немає, роз`яснивши, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржити фактичні обставини справи в апеляційному порядку, суд користуючись правом, наданим ч. 3 ст. 349 КПК України і відсутністю заперечень учасників судового провадження, вважає достатнім обмежитись допитом обвинуваченої ОСОБА_3 та дослідженням матеріалів характеризуючи особу обвинуваченої.
Зазначене вище, повністю узгоджується з вимогами п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, розділу ІІІ Рекомендації № 6 R (87) 18 Комітету міністрів Ради Європи «Відносно спрощеного кримінального правосуддя» та практики Європейського Суду з прав людини щодо їх застосування, згідно яким суд повинен забезпечити належну реалізацію права на справедливий суд під час розгляду кримінальних проваджень шляхом спрощеного і скороченого розгляду.
Суд оцінює, що показання обвинуваченої ОСОБА_3 в повній мірі узгоджуються та відповідають суті тих подій, які викладені в обвинувальному акті, тому об`єктивних сумнівів у доведеності її вини у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 190 КК України, у суду не має.
Суд, обмежившись допитом обвинуваченої ОСОБА_3 , її щирим визнанням вини у вчиненому, приходить до висновку, що дії останньої органом досудового розслідування за ч.ч. 1, 2 ст. 190 КК України кваліфіковано вірно, та вина ОСОБА_3 у інкримінованих їй кримінальних правопорушеннях, а саме, у заволодінні чужим майном, шляхом обману, вчинене повторно (шахрайство), є доведеною.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 року №7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» суд призначаючи покарання, у кожному конкретному випадку зобов`язаний врахувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного та обставини справи, що пом`якшують і обтяжують покарання, необхідні і достатні для її виправлення та попередження нових злочинів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
При обранні виду та міри покарання суд, реалізовуючи принципи справедливості та індивідуалізації покарання, враховуючи, що призначене покарання повинно бути не тільки карою, але і переслідувати цілі загальної та спеціальної превенції, вважає, що покарання повинно бути відповідним скоєному і сприяти виправленню обвинуваченого та запобіганню вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
Обираючи вид і міру покарання обвинуваченій, суд враховує тяжкість кримінального правопорушення, особливості й обставини вчинення таких: форму вини, мотив і мету, спосіб, стадію вчинення, характер і ступінь тяжкості наслідків, що настали; поведінку під час та після вчинення злочинних дій, дані про особу винного.
Обставинами, що пом`якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_3 , згідно ст. 66 КК України, щире каяття.
Обставини, що обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_3 , згідно ст. 67 КК України, судом не встановлені.
На підставі викладеного, враховуючи конкретні обставини вчинення злочину, особу винної, її ставлення до вчиненого, наявність обставини, що пом`якшує покарання, дані про особу обвинуваченої, яка на обліку у нарколога, фтизіатра та психіатра не перебуває, є внутрішньо-переміщеною особою та має на утриманні шестеро дітей, суд, реалізуючи принцип законності, справедливості й індивідуалізації покарання, вважає, що для виправлення ОСОБА_3 та попередження нових злочинів їй необхідно призначити покарання за ч. 1 ст. 190 КК України у виді апробаційного нагляду на строк один рік та за ч. 2 ст. 190 КК України у виді позбавлення волі строком на 1 (один) рік.
На підставі ст.70 КК України остаточне покарання за сукупністю кримінальних правопорушень слід визначити шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим та призначити у вигляді позбавлення волі строком на 1 (один) рік, звільнивши останню від реального відбуття покарання із визначенням іспитового строку на підставі ст. 75 КК України, поклавши на неї обов`язки, передбачені ч.1 ст.76 КК України строком на 1 рік.
Саме таке покарання на думку суду є необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження скоєння нових злочинів.
Процесуальні витрати та речові докази відсутні.
Щодо цивільного позову.
Виходячи зі змісту ст. 128 КПК України потерпілий у кримінальному провадженні мас право заявити цивільний позов.
Цивільний позов розглядається у кримінальному провадженні за правилами, визначеними КПК України, і при цьому застосовуються норми ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями відшкодовується в повному обсязі особою, що її завдала.
У вказаному кримінальному провадженні заявлений цивільний позов Департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради про стягнення з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави в особі Департаменту соціальної політики населення Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 03192997) - 203 335 ,51 грн. ( двісті три тисячі триста тридцять п`ять гривень , 51 коп) гривень
ОСОБА_3 цивільний позов визнала у повному обсязі, з огляду на викладене, суд вважає, що цивільний позов Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.5 ст.128 КПК України, - цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства
Відповідно до положень ч. 1ст. 267 ЦПК України, суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання рішення, про що зазначає в рішенні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 349, 369, 370, 371, 373, 374, 392, 393, 395 КПК України, суд,
У Х В А Л И В:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, та призначити їй покарання у виді апробаційного нагляду на строк 1 ( один) рік.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.190 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів, остаточно призначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим у виді позбавлення волі на строк 1 (один) рік.
На підставіст.75 КК України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від відбування покарання з випробуванням строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ч.1ст.76 КК України зобов`язати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання або роботи.
На підставі ст.75 КК України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від відбування покарання звільнити з випробуванням з іспитовим строком один рік та з покладенням відповідно до ст. 76 КК України обов`язків - періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації ; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судом не обирався.
Цивільний позов Департаменту соціальної політики населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави в особі Департаменту соціальної політики населення Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 03192997) - 203 335 ,51 грн. ( двісті три тисячі триста тридцять п`ять гривень , 51 коп) гривень матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Речові докази у кримінальномупровадженні відсутні.
Процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Вирок може бути оскаржений прокурором, обвинуваченим, його захисником, виключно з підстав, передбаченихст. 394 КПК України, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний судпротягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано. У разі її подання вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1