Постанова № 12753016, 24.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.11.2010
Номер справи
2а-11292/10/2670
Номер документу
12753016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 листопада 2010 року 11:39 № 2а-11292/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна житло-сервіс»

до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва

треті особи Дніпровська районна у м. Києві рада

КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський»

про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Україна житло-сервіс»(далі –ТОВ «Україна житло-сервіс»або позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва (далі –ДПІ у Дніпровському районі м. Києва, податковий орган або відповідач) від 16.07.2010р. №0000612390/0.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 липня 2010р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.2010р. до участі в розгляді справи було залучено третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, а саме: Дніпровську районну у м. Києві раду та КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський».

Представник позивача під час розгляду справи позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги, зазначивши, що позивач не повинен сплачувати податок на землю, у зв’язку з тим, що у нього немає об’єкта плати землю, тобто перебування у власності чи користуванні позивача земельної ділянки. Позивачу були передані лише будинки з їх прибудинковими територіями на утримання та обслуговування.

Представник відповідача проти позову заперечив, подав письмові заперечення на позовну заяву.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський»- проти позову заперечив.

В судовому засіданні 24 листопада 2010р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.

Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва було проведено планову виїзну перевірку Позивача з питань здійснення дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.08 р. по 31.03.10 р., під час проведення якої податковим органом зроблено висновок, зокрема про порушення позивачем ст. 14, 15 Закону України від 03.07.1992р. № 2535-XII "Про плату за землю", зі змінами та доповненнями (далі –Закон України №2535), що призвело до заниження податкового зобов’язання та несплати земельного податку в розмірі 307 000, 91 грн., в т.ч. за періоди: з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. в розмірі 2 719, 31 грн. та з 01.01.2010р. по 31.03.2010р. в розмірі 304 281, 60 грн.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 08.07.2010 р. № 2464/23-222-32772152, на підставі висновків якого, окрім іншого, прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.07.2010р. №0000612390/0, яким позивачу визначено до сплати суму податкового зобов’язання з податку на землю в розмірі 452 330 грн. 14 коп. (в тому числі: за основним платежем –307 000,91 грн., за штрафними (фінансовими санкціями –145 329,23 грн.).

Фактичні обставини справи свідчать про те, що в перевіряємому періоді ТОВ "Україна Житло-сервіс" звітувало до ДПІ у Дніпровському районі за земельні ділянки, зайняті під житловими ремонтно-експлуатаційними об'єднаннями (№№ 401, 402, 414, 416, 417), які обслуговують багатоповерхові забудови, підсобні будівлі, соціально-культурні заклади та інші будівлі, а також землі міста та приватні металеві гаражі. Загальна площа земельних ділянок - 1695959,47 кв. м. з них землі житлової забудови займають 16689370,82 кв. м.

Згідно Рішення Дніпровської районної у м. Києві ради № 157 від 03.06.04, зі змінами, внесеними рішенням № 324 від 03.12.2008р., ТОВ "Україна Житло-сервіс" передано на утримання та експлуатаційне обслуговування житловий та нежитловий фонд ЖРЕО - 401, 402, 414, 416, 417 (вбудовані та прибудовані нежитлові приміщення, об'єкти благоустрою, службове та маневрене житло), який належить до комунальної власності територіальної громади Дніпровського району м. Києва.

Під час проведення перевірки, податковим органом встановлено, що ТОВ "Україна Житло-сервіс" було подано звітний податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік № 1634 від 29.01.10, де враховано тільки житловий фонд вищеперерахованих ЖРЕО з урахуванням пільги по земельному податку. Нарахована сума земельного податку за період з 01.01.10 по 31.03.10 склала 1325,28 грн. В поданому до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва розрахунку відсутні нарахування земельного податку за земельні ділянки, які надані в оренду іншим суб'єктам господарювання.

Рішенням Дніпровської районної у м. Києві ради від 25.06.07 № 129 (п. 4) „Про реформування житлово-комунального господарства" було визнано Комунальне підприємство „Фінансово-розрахунковий центр „Дніпровський" єдиним Орендодавцем нерухомого майна комунальної власності Дніпровського району м. Києва.

КП „Фінансово-розрахунковий центр „Дніпровський" здійснює діяльність у сфері фінансового посередництва, а саме здійснює збір та розподіл коштів, що надходять від оренди, у відповідності з рішенням Дніпровської районної у м. Києві Ради № 335 від 12.03.09 „Про бюджет Дніпровського району міста Києва на 2009 рік" та укладених і зареєстрованих договорів і угод.

Відповідно до договору № 12 від 03.04.09 та договору № 20 від 01.03.2010р. КП „Фінансово-розрахунковий центр „Дніпровський" перераховує 50% від загальної суми надходжень за об'єкти оренди комунальної власності територіальної громади Дніпровського району м. Києва (без зменшення її на суму витрат на експлуатацію цього майна) до загального фонду районного бюджету, а 47% в т. ч. ПДВ у 2009 році та 43% в т. ч. ПДВ у 2010 році коштів від щомісячних надходжень від оренди приміщень, до яких входить і сплата орендарями плату за землю, перераховує до ТОВ "Україна Житло-сервіс".

Пунктом 1.2 Розпорядження Дніпровської районної у м. Києві ради від 03.04.08 № 206-р „Про врегулювання відносин між КП „Фінансово-розрахунковий центр „Дніпровський" та ТОВ "Україна Житло-сервіс", КП „Фінансово-розрахунковий центр було доручено ТОВ "Україна Житло-сервіс" „...постійно перераховувати кошти в розмірі, визначеному рішенням районної ради для покриття експлуатаційних витрат по обслуговуванню житлового фонду та сплати податку на землю" та уповноважено ТОВ "Україна Житло-сервіс" „...розпоряджатися коштами, що надійшли від оренди комунальної власності, які територіально розміщені на підпорядкованій території, в розмірі, визначеному рішенням райради, для експлуатації та утримання житлового фонду та сплати податків" (пункт 2 вказаного розпорядження).

Рішенням Дніпровської районної у м. Києві ради № 412 від 22.12.09 „Про внесення змін та доповнень до рішення сесії Дніпровської районної ради від 27.03.08 № 221 „Про затвердження Методики розрахунку та використання орендної плати" вирішено, що вартість компенсації плати за землю розраховується згідно цієї методики та сплачується окремо, на підставі додатку до договору оренди нерухомого майна.

Відповідно до ст. 2 та ст. 5 Закону № 2535, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) та землекористувач.

Судом встановлено, що ТОВ "Україна Житло-сервіс" є землекористувачем (в матеріалах справи знаходиться витяг з бази даних земельного кадастру по юридичним особам) за земельні ділянки, на яких розташований житловий та нежитловий фонд ЖРЕО - 401, 402, 414, 416, 417, який належить до комунальної власності Дніпровського району м. Києва і відповідно до закону повинно сплачувати земельний податок за земельні ділянки, на яких розташований житловий та нежитловий фонд переданий на утримання та експлуатаційне обслуговування.

Також при проведенні перевірки податковим органом встановлено, що до розрахунку земельного податку на 2009 рік не надано переліку орендарів житлового та нежитлового фонду, що знаходиться на балансі Дніпровської районної у м. Києві ради та у ТОВ "Україна Житло-сервіс" на утриманні та експлуатаційному обслуговуванні без права відчуження.

В ході проведення перевірки ТОВ "Україна Житло-сервіс" ДПІ у Дніпровському районі м. Києва звернулась з запитом № 15258/10/23-911 від 14.06.2010р. до КП „Фінансово-розрахунковий центр „Дніпровський" про надання інформації щодо укладених договорів оренди нерухомого майна не житлового фонду Дніпровського району м. Києва та орендованих площ земельних ділянок за перевіряємий період.

Також ДПІ у Дніпровському районі м. Києва звернулась з запитом від 14.06.2010р. № 3070/9/23-909 до Голови Дніпровської районної у м. Києві ради про надання інформації щодо чинності розпорядження Дніпровської районної у м. Києві ради від 03.04.08 № 206-р «Про врегулювання відносин між КП „Фінансово-розрахунковий центр „Дніпровський" та ТОВ "'Україна Житло-сервіс"».

Згідно листа № 331/1-20 від 22.06.10 (вх. № 2058/9 від 24.06.10) Дніпровської районної у місті Києві ради отримано інформацію, про те що розпорядження Дніпровської районної у м. Києві І ради від 03.04.08 № 206-р „Про врегулювання відносин між КП „Фінансово-розрахунковий центрі „Дніпровський" та ТОВ "Україна Житло-сервіс" є чинним в частині перерахування КП „Фінансово-розрахунковий центр „Дніпровський" до ТОВ "Україна Житло-сервіс" частини, коштів, що надійшла від оренди майна комунальної власності, в розмірі визначеному рішенням, райради для експлуатації та утримання житлового фонду та сплати податків.

Відповідно до ст. 13 Закону України №2535, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Також, в ході проведення перевірки сплати позивачем земельного податку податковим органом встановлено, що, крім земельних ділянок, на яких розташований житловий та нежитловий фонд ЖРЕО - 401, 402, 414, 416, 417, за ТОВ "Україна Житло-сервіс" у Державному земельному кадастрі по юридичних особах значаться чотири земельні ділянки (копія витягу в матеріалах справи).

Отже підставою для нарахування земельного податку є наявність у суб’єкта плати за землю об’єкта, що підтверджується даними земельного кадастру.

При складанні податкових розрахунків земельного податку в 2008 - 2010 роках ТОВ "Україна Житло-сервіс" застосовувало пільгу у розмірі 99,0 відсотка для житлово-експлуатаційних організацій усіх форм власності, надану згідно рішень Київської міської ради про прийняття бюджетів м. Києва на 2008 - 2010 роки, а саме:

- розділу II пункту 2 додатку № 13 до рішення Київської міської ради від 17.01.08 № 3/4475 „Про бюджет м. Києва на 2008 рік", сума пільги складає у 2008 році (з 01.10.08 по 31.12.08)-87759,83 грн.;

- розділу VIII пункту 4 додатку № 14 до рішення Київської міської ради від 06.03.09 № 124/1179 „Про бюджет м. Києва на 2009 рік", сума пільги складає у 2009 році -495674,31 грн.:

розділу VIII пункту 4 додатку № 14 до рішення Київської міської ради від 24.12.09 № 984/2963 ..Про заходи щодо забезпечення виконання бюджету міста Києва у 2010 році", сума пільги складає у 2010 році (з 01.01.10 по 31.03.10)- 131203.09 грн.

Але відповідно до розділу VIII пункту 4 додатку № 14 до рішення Київської міської ради від 06.03.09 № 124/1 179 „Про бюджет м. Києва на 2009 рік" та розділу VIII пункту 4 додатку № 14 до рішення Київської міської ради від 24.12.09 № 984/2963 „Про заходи щодо забезпечення виконання бюджету міста Києва у 2010 році" пільга за земельні ділянки під житловим фондом та нежилими приміщеннями, які знаходяться в житловому і нежитловому фонді та використовуються ними для власних потреб, але не з метою одержання прибутку для житлово-експлуатаційних організації усіх форм власності, у 2009 та 2010 роках становить 99,9 %. Тому в ході проведення перевірки встановлено, що сума пільги у 2009 році складає 500180,44 грн., а сума пільги у 2010 році (з 01.01.10 по 31.03.10) складає 132395,84 грн.

Враховуючи вищевикладене, згідно наданих КП «Фінансово-розрахунковий центр «Дніпровський»листом від 25.06.10 № 501 даних переліку орендарів за 2009 та 2010 роки, встановлено заниження податкового зобов’язання та не сплату земельного податку в розмірі 307000,91 грн., в т.ч.: за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. в сумі 2719,31 грн. таз 01.01.10 по 31.03.10 в сумі 304281,60 грн., за рахунок площ земельних ділянок, які надані в оренду іншим суб'єктам господарювання. Перелік орендарів, які орендували приміщення у 2009 році було наведено в додатку № 1 до акта перевірки (на 15 аркушах), у 2010 році наведено в додатку № 2 до акта перевірки (на 19 аркушах). Всі додатки було отримано керівництвом ТОВ "Україна Житло-сервіс" разом з актом планової виїзної перевірки від 08.07.10 № 2464/23-222-32772152

У відповідності до ст. 137 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), правом оперативного управління визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, а також власником майна. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть здійснювати некомерційну господарську діяльність (ст. 52 ГК України).

Некомерційну господарську діяльність слід розглядати як один з видів господарської діяльності. Переходом до ринкової економіки були перш за все створені правові умови для господарської діяльності, спрямовані на одержання прибутку, однак у структурі господарювання залишається і діяльність іншого виду, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Саме така діяльність й отримала назву «некомерційна господарська діяльність».

Некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Для здійснення некомерційної діяльності у державному та комунальному секторах економіки створюються допоміжні, обслуговуючі підприємства, які працюють на некомерційних засадах. Тобто така діяльність здійснюється не метою одержання прибутку, а для виконання інших соціальних і економічних завдань.

Комунальна власність на землю - це власність на землю територіальних громад районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду землі»№ 161 від 06.10.1998 р.. орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.

Відповідно до ст. 5 Закону № 2535, суб'єктами плати за землю (платниками) є власники землі і землекористувачі, у тому числі орендарі, тобто безпосередньо юридичні або фізичні особи, яким землю передано у власність або надано у користування, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Пунктом 5 статті 7 Закону № 2535-ХП встановлено, що податок за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, сплачується в розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч. 1 і 2 цієї статті. Інші земельні ділянки, в тому числі нежитловий фонд, оподатковуються земельним податком на загальних підставах.

Судом встановлено, що розрахунки земельного податку за перевіряємий період виконані з урахуванням базової вартості 1 кв.м. - землі для відповідної економіко-планувальної зони, згідно Рішення Київської міської ради від 27.04.00 № 104/825 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Києва»та рішення Київської міської ради від 26.07.07 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення», коефіцієнтів на функціональне використання землі (коефіцієнт - 1,00 до земель житлової забудови та коефіцієнт - 2,50 до площі землі пропорційній площі приміщення, що здаються в оренду), узагальнюючих локальних коефіцієнтів та щорічних коефіцієнтів інфляції.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність нарахування ДПІ у Дніпровському районі м. Києва податкового зобов'язання ТОВ «Україна Житло-сервис»земельного податку в розмірі 307 000,91 грн., а тому податкове повідомлення-рішення від 16.07.2010р. №0000612390/0 не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позову.

Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями

Суддя Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –26.11.2010р.

Суддя Н.Г. Вєкуа