Постанова № 12751994, 30.11.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.11.2010
Номер справи
2а-12198/10/18/0170
Номер документу
12751994
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

30.11.10Справа №2а-12198/10/18/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді ЛавреенчукО.В., за участю секретаря АсєєвоїЛ.О.,розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Нижньогірського району АРКрим в інтересах держави в особі Джанкойської обєднаної державної податкової інспекції в АРКрим

до Фермерського господарства «Веста»

про стягнення,

за участю представників:

від прокурора не зявився;

від позивача - не зявився;

від відповідача - не зявився.

Суть спору: Прокурор Нижньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим звернувся в Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Фермерського господарства «Веста» про стягнення 12450,31грн. заборгованості, у тому числі 141,18грн. податку з доходів фізичних осіб, 282,36грн. штрафних (фінансових) санкцій, 12026,77грн. пені.

Ухвалами суду від 23.09.2010р. було відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляд.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у порушення вимог п.1.15., ст. 1, п.п. 8.1.2 п.8.1 ст.8, п.п.9.12.2 п.9.12. ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» відповідачем самостійно не сплачується заборгованість по податку з фізичних осіб в розмірі 141,18грн., за що позивачем було нараховано пеню в розмірі 12026,77грн. та 282,36грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Прокурор та позивач явку своїх представників у судове засідання, що відбулося 30.11.2010р., не забезпечили.

До дня розгляду справи від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

Відповідач у судове засідання 30.11.2010р. явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення. Надіслані на адресу відповідача адміністративний позов з доданими до нього документами та судова повістка повернулися до суду з позначкою пошти: «За закінченням терміну зберігання», що розцінюється судом як відмова від отримання та не є підставою для відкладення розгляду справи або оголошення перерви.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Веста» зареєстроване в якості юридичної особи Нижньогірською районною державною адміністрацією АРКрим 29.07.2008р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №290024 (ідентифікаційний код 32369247) (а.с.24).

Фермерське господарство «Веста» 17.06.2003р. року взяте на облік як платник податків у ДПІ в Нижньогірському районі, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 17.06.2003р. № 1518/10 (а.с. 23).

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

Згідно п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» одним із обовязків платника податків є сплата у встановлені законом терміни сум податків і зборів (обовязкових платежів).

Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в Нижньогірському районі АРКрим проведено планову виїзну перевірку Фермерського господарства «Веста» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007р. по 31.12.2009р., валютного та іншого господарства за період з 01.04.2007р. по 31.12.2009р.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 30.03.2010р. №298/23-00/32369247 (а.с.6-13).

Перевіркою було встановлено, зокрема, порушення Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від22.05.2003р. зі змінами та доповненнями та донараховано податку з доходів фізичних осіб у сумі 12167,95грн., у тому числі у порушення п.1.15 ст.1, п.п.8.1.1 п.8.1. ст.8 п.п.9.12.2 п.9.12., ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від 22.05.2003р. до авансового звіту прикладено квитанцію про оплату послуг СПД ФООСОБА_1, дані патенту відсутні, донараховано податку з доходів фізичних осіб у сумі 141,18грн.

У порушення п.п.8.1.2 п.8.1. ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від22.05.2003р. встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб за період з 01.04.2007р. по 31.12.2009р., нараховано пеню у сумі 12026,77грн.

Судом встановлено, що за порушення п. 1.15 ст. 1, п.п. 8.1.1 п. 8.1. ст. 8 п.п. 9.12.2 п. 9.12., ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» позивачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0004741700/0 від08.04.2010р., яким нараховано штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 282,36грн. (а.с.18).

Вказане податкове повідомлення - рішення №0004741700/0 від 08.04.2010р. не оскаржене відповідачем у встановленому діючим законодавством порядку.

Таким чином за відповідачем станом на час розгляду справи склалась заборгованість за не сплату податку з доходів фізичних осіб, пені та штрафних санкцій станом в розмірі 12450,31грн. Але відповідач обовязок по сплаті суми податку та штрафних санкцій не виконав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Джанкойська обєднана державна податкова інспекція в АР Кримє субєктом владних повноважень.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509 від 04.12.1990 року завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Таким чином, судом встановлено, що Джанкойська обєднана державна податкова інспекція в АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.

Закон України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Закон України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначається Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІV від 22.05.2003 р. (із змінами та доповненнями).

Відповідно до п.1.8. ст. 1 Закону № 889 наймана особа це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію виключно за дорученням або наказом працедавця згідно з умовами укладеного з ним трудового договору (контракту) відповідно до закону. При цьому усі вигоди від виконання такої трудової функції (крім заробітної плати такої найманої особи, інших виплат чи винагород на її користь, передбачених законодавством), а також усі ризики, пов'язані з таким виконанням або невиконанням, отримуються (несуться) працедавцем.

Відповідно до п.1.15. ст. 1 Закону № 889 податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до п.3.1. ст. 3 Закону № 889 об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.

Відповідно до п.3.4. ст. 3 Закону № 889 при нарахуванні доходів у будь-яких негрошових формах об'єкт оподаткування визначається як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який розраховується за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент такого нарахування. Вартість такого нарахування визначається виходячи із звичайної ціни, збільшеної на суму: податку на додану вартість, якщо особа, яка здійснює таке нарахування, є платником податку на додану вартість; акцизного збору, якщо надається підакцизний товар. У такому ж порядку визначається об'єкт оподаткування для сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк.

Відповідно до п.4.1. ст. 4 Закону № 889 загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.

Відповідно до п. 4.2.1. ст. 4 Закону № 889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

Підпунктом 4.2.9. п. 4.1. ст. 4 Закону № 889 передбачено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються, зокрема, дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими пунктом 4.3 цієї статті), а саме у вигляді:

а) вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, наданих платнику податку у безоплатне користування, за винятком, коли таке надання зумовлене виконанням платником податку трудової функції чи передбачене нормами трудового договору (контракту) або відповідно до закону, у встановлених ними межах, а також за винятком користування автомобільним транспортом, наданих платнику податку його працедавцем-резидентом, який є платником податку на прибуток підприємств;

б) вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених у підпункті 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»;

в) вартості послуг домашнього обслуговуючого персоналу, безоплатно отриманих платником податку, включаючи працю підпорядкованих осіб, а також осіб, що перебувають на військовій службі чи є заарештованими або ув'язненими.

Під терміном «послуги домашнього обслуговуючого персоналу» розуміються послуги з побутового обслуговування фізичної особи, членів її сім'ї або від імені чи за їх дорученням - будь-якої третьої особи, включаючи ремонт або спорудження об'єктів рухомого чи нерухомого майна, що належать таким особам або використовуються ними;

г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що підлягають обов'язковому відшкодуванню згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим Законом;

д) суми фінансової допомоги, включаючи суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства;

е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми знижки з ціни (вартості) товарів (послуг), що перевищує звичайну, розраховану за правилами визначення звичайних цін (у розмірі такої знижки), крім випадків, передбачених пунктом 4.3 цієї статті.

Якщо додаткові блага надаються у формах, відмінних від грошової, об'єкт оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 3.4 статті 3 цього Закону.

Якщо додаткові блага надаються особою, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням.

Відповідно до п. 6.3.2. ст. 6 Закону № 889 платник податку подає працедавцю заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги (далі - заява про застосування пільги) за формою, визначеною центральним податковим органом. Податкова соціальна пільга починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання працедавцем заяви платника податку про застосування пільги. Пільга не застосовується до доходу, нарахованого до моменту отримання такої заяви, крім випадків, зазначених у підпункті 6.3.3 цього пункту. Працедавець відображає у складі річної податкової звітності всі випадки отримання заяв платників податку про застосування пільги та заяв про відмову від такої пільги. Податкова соціальна пільга застосовується за місцем отримання платником податку основного доходу (визначеним у трудовій книжці) на дату набрання чинності цим пунктом, без подання заяви про застосування пільги. Порядок надання таких документів та їх склад визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7.1. ст. 7 Закону № 889 ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.3 цієї статті.

Відповідно до п. 8.1.2. ст. 8 Закону № 889 податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Підпунктом «г» п.п. 4.2.2 п.4.2. ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

На підставі вказаних норм Державною податковою інспекцією в Нижньогірському районі в АР Крим було самостійно визначено суму податкового зобовязання, що було відображено в акті перевірки .

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно з п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Таким чином, податкове зобовязання по податку з доходів фізичних осіб, що було визначено у зазначеному податковому повідомленні рішенні №0004740700/0 від08.04.2010р., узгоджено відповідачем у встановленому порядку, в апеляційному або судовому порядку прийняте податкове повідомлення не оскаржувалося, але на час розгляду справи зазначене податкове зобовязання не сплачено.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону №2181 встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не сплатив у повному обсязі податковий борг, не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та доказів про сплату податкової заборгованості у повному обсязі суду не надав.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб та пені є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Суд також бере до уваги, що Закон України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

В судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова у повному обсязі виготовлена у строк, визначений ч.3 ст.160 КАС України.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фермерського господарства «Веста» (97152, АР Крим, Нижньогірський район, с.Садове, вул.40 років Перемоги, б.91; ідентифікаційний код32369247; р/р2600141388, ВАТ«Райффайзен банк «Аваль» м. Київ, МФО380805, або іншого рахунку) податкову заборгованість в розмірі 12450,31грн. (двонадцять тисяч чотириста пятдесят гривень тридцять одна копійка), у тому числі 141,18грн. податку з доходів фізичних осіб, 282,36грн. штрафних (фінансових) санкцій, 12026,77грн. пені до місцевого бюджету Садовської сільської ради, код платежу11010100, банк УДКв АРК, м.Сімферополь, МФО824026, р/р33219800700209.

3. За заявою позивача після набрання постановою суду законної сили видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Лавренчук О.В.