Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2025 року Справа № 280/2699/25 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Садовий Ігор Вікторович, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» (вул.Демократична, буд.73, м. Запоріжжя, 69067; код ЄДРПОУ 40297125)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр.Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663); Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393)
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
09.04.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» (далі позивач, ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі відповідач-1), Державної податкової служби України (далі відповідач-2), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними та cкacyвaти рішення відповідача 1 № 12618207/40297125 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 22.10.2024 та зобов`язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку податкову накладну №10 від 22.10.2024;
- визнати протиправними та cкacyвaти рішення відповідача 1 № 12618230/40297125 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 22.01.2025 та зобов`язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку податкову накладну №1 від 22.01.2025;
- визнати протиправними та cкacyвaти рішення відповідача 1 № 12701121/40297125 від 02.04.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 13.03.2025 та зобов`язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв`язку податкову накладну №2 від 13.03.2025;
- судові витрати покласти на відповідачів.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 відкрито провадження у справі №280/2699/25, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику сторін.
Ухвалою суду від 24.04.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи №280/2699/25 в порядку загального позовного провадження.
Відповідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві (вх.№17167 від 09.04.2025). Зокрема зазначено, що в процесі здійснення господарської діяльності позивачем складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) податкові накладні №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025 та №2 від 13.03.2025 реєстрацію яких було зупинено. Позивач скористався правом на подання додаткових документів та пояснень, надавши до податкового органу письмові пояснення та копії первинних документів щодо податкових накладних реєстрацію яких зупинено. Однак, за результатами розгляду наданих пояснень комісією регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийняті рішення №12618207/40297125, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №10 від 22.10.2024; №12618230/40297125, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 22.01.2025; №12701121/40297125, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 13.03.2025 з підстав ненадання платником податку копій документів стосовно підтвердження інформації у поданих на реєстрацію спірних податкових накладних. З огляду на не доведення відповідачами правомірності винесення оскаржуваних рішень, представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Заперечення відповідача-1 викладені у відзиві на позовну заяву (вх.№19705 від 23.04.2025). Зокрема вказано, що реєстрацію податкових накладних №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025 та №2 від 13.03.2025 було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (далі Податковий кодекс України), податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Водночас, контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Після опрацювання наданого позивачем пакету документів Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення № 12618207/40297125 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 22.10.2024; № 12618230/40297125 від 13.03.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 22.01.2025; № 12701121/40297125 від 02.04.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 13.03.2025 з підстав ненадання платником податку копій документів стосовно підтвердження інформації у поданих на реєстрацію спірних податкових накладних. Щодо зобов`язання відповідача-2 зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні, вказано, що така вимога є передчасною, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних. З огляду на вищевикладене зазначено, що рішення Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області є такими, що не можуть бути скасованими, в тому числі прийняті виключно в межах діючого законодавства, у зв`язку із чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач-2 не скористався, матеріали справи містять докази того, що 11.04.2025 документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного провадження» за допомогою підсистеми «Електронний суд» доставлений до електронного кабінету Державної податкової служби України (а.с.16 т.2).
На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» 24.02.2016 є офіційно зареєстрованим суб`єктом господарювання. Видами діяльності позивача є: 33.17 Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів (основний); 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 88.99 Надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у.; 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 30.20 Виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у. ( а.с.8-10, т.2).
Між ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» (надалі Підрядник) та ПАТ «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (надалі Замовник) було укладено Договір № 558-52-10 від 18.07.2024 (надалі Договір № 558-52-10) про виконання робіт, визначених у специфікаціях, що є невід`ємними частинами цього Договору. (а.с.96-104 т.1).
Згідно з пунктом 2.1 Договору № 558-52-10 Строки виконання робіт за цим Договором, а також їх окремих обсягів (об`єктів, етапів, видів) визначаються у відповідних Додатках/Специфікаціях, які є невід`ємною частиною цього Договору. У межах строків виконання робіт, зазначених у Специфікаціях, Роботи виконуються на загальних умовах, без урахування вихідних, святкових і неробочих днів, якщо інше не зазначено у специфікації.
Відповідно до п. 3.1 Договору № 558-52-10 ціна робіт, виходячи із специфіки і способу виконання робіт, визначається на підставі погоджених сторонами специфікацій, які є невід`ємними додатками до Договору.
Пунктом 4.1 Договору № 558-52-10 передбачено, що строки оплати вказуються в Специфікаціях до цього Договору та обчислюються від дати підписання сторонами відповідних актів виконаних робіт з додатками (або інших документів узгоджених сторонами відповідно до пункту 2.3 цього Договору), на підставі наданих Підрядником рахунків до обліку.
Відповідно до пункту 1 Специфікації № 2 до Договору№ 558-52-10 від 18.07.2024 (далі Специфікація №2), складеної та підписаної сторонами 03.08.2024 Замовник доручає, а Підрядник зобов`язується на свій ризик, у порядку та на умовах цієї Специфікації № 2 та Договору, виконати капітальний ремонт тепловозу маневрового ТЕМ2 № 302, інвентарний номер 105167518. Обсяг робіт виконується згідно з Технічним завданням, що міститься у Додатку № 1 до Специфікації № 2. Місцем виконання робіт є територія Підрядника (а.с.107-109 т.1).
Для належного виконання зобов`язань за Договором №558-52-10 необхідні для ремонту матеріали були придбані позивачем у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 , Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП», Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрпроммаш», Товариство з обмеженою відповідальністю «Проммонтажналадка» та фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (а.с.166-232 т.1).
Відповідно до пункту 5 Специфікації № 2 доставка тепловоза в ремонт здійснюється силами та за рахунок Замовника.
На виконання зазначених умов, тепловоз ТЕМ2 № 302, інвентарний номер 105167518, був доставлений на територію Підрядника залізничними коліями Акціонерного товариства «Українська залізниця».
Факт переміщення тепловозу залізничними коліями АТ «Укрзалізниця» підтверджується накладною від 13.09.2024. Факт доставки тепловозу на виробничу базу Підрядника підтверджується Актом приймання у капітальний ремонт тепловоза ТЕМ2 № 302 від 16.09.2024 (а.с.132-136 т.1).
Специфікацією №2 передбачено, що загальна вартість робіт, з урахуванням додаткових робіт, становить 8 760000,00грн (вісім мільйонів сімсот шістдесят тисяч гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ у розмірі 1 460000,00грн (один мільйон чотириста шістдесят тисяч гривень 00 копійок).
Відповідно до пункту 8 Специфікації №2, умови оплати визначено наступним чином:
Перший етап оплата у розмірі 50 (п`ятдесяти) відсотків від суми базової вартості ремонту здійснюється протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акта виконаних робіт з розбирання та дефектування тепловозу (на території Підрядника) на підставі рахунку, наданого Підрядником.
Другий етап оплата у розмірі 40 (сорока) відсотків від суми базової вартості ремонту здійснюється протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акта виконаних робіт та Акта приймання-передачі тепловозу з ремонту (на території Підрядника), але не раніше поставки тепловозу на склад Замовника, на підставі рахунку, наданого Підрядником.
Третій етап оплата у розмірі 10 (десяти) відсотків від суми базової вартості ремонту здійснюється протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акта введення тепловозу в експлуатацію та Акта виконаних робіт на території Замовника.
На виконання умов Договору №558-52-10, після підписання 16.09.2024 Сторонами Акта приймання-передачі тепловозу в ремонт, Підрядником розпочато роботи з підготовки тепловозу до дефектування.
Пунктом 6 Специфікації №2, термін виконання дефектування та визначення необхідних додаткових робіт становить не більше ніж 30 (тридцять) робочих днів з моменту підписання Сторонами Акта приймання-передачі тепловозу в ремонт на території Підрядника.
10.10.2024 Замовнику було направлено лист № 3245/10-24 з пропозицією направити своїх представників для участі у дефектуванні маневрового тепловозу ТЕМ2, заводський номер 302, прийнятого в капітальний ремонт 16.09.2024 відповідно до Договору № 558-52-10 (а.с.137 т.1).
Після проведення розбирання та дефектування тепловозу, у строки, визначені Специфікацією № 2, комісією у складі представників Замовника та Підрядника 22.10.2024 складено та підписано Акт комісійного огляду потреби в виконанні додаткових робіт з капітального ремонту тепловозу маневрового ТЕМ2 №302, інв№10567518 (а.с.138 т.1).
Відповідно до умов Договору №558-52-10, після виконання першого етапу робіт, а саме розбирання та дефектування, Підрядник надав Замовнику підписаний зі свого боку Акт здачі-приймання виконаних робіт (надання послуг) № 130 від 22.10.2024 на суму 3 480000,00грн (три мільйони чотириста вісімдесят тисяч гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ у розмірі 580000,00грн (п`ятсот вісімдесят тисяч гривень 00 копійок) (а.с.144 т.1).
Підрядником було виставлено рахунок на оплату № 132 від 22.10.2024 на суму 3 480000,00грн (три мільйони чотириста вісімдесят тисяч гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ у розмірі 580 000,00грн (п`ятсот вісімдесят тисяч гривень 00 копійок), та передано Замовнику для здійснення оплати (а.с.145 т.1).
ПАТ «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» було здійснено оплату вказаного рахунку-фактури, що підтверджується інформаційним повідомленням про зарахування коштів №4500049575 від 21.11.2024 на суму 3164364800,78грн (а.с.146 т.1).
В бухгалтерському обліку ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» обліковується дебіторська заборгованість за рахунком 361 за 4 квартал 2024 року контрагента ПАТ «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» у сумі 115 199,22 грн (а.с.147 т.1).
Після проведення розборки і дефектування тепловозу в зв`язку виявленням додаткових робіт була узгоджена та підписана Додаткова угода № 2 від 20.12.2024, згідно якої вартість робіт за Договором №558-52-10 від 18.07.2024 з урахуванням Специфікації №2 та Додаткової угоди №2 склала 12 084 159,65грн. (дванадцять мільйонів вісімдесят чотири тисячі сто п`ятдесят дев`ять гривень 65 копійок), в тому числі ПДВ - 2 014 026,61грн (два мільйони чотирнадцять тисяч двадцять шість гривень 61 копійка) (а.с.118 т.1).
Відповідно до пункту 10 Специфікації №2 у вартість додаткових робіт не входить ціна за раму та блок дизеля, а у разі необхідності встановлення даних ТМЦ, рішення видається окремо після виїзного аудиту Замовника та надання ним погодження для їх встановлення.
23.12.2024 листом №3252/12-24 було запрошено представників Замовника та 24.12.2024 отримано погодження, відповідно до актів огляду блоку та рами, які додавались до письмових пояснень (а.с.148-150 т.1).
Відповідно до умов Договору №558-52-10 та Специфікації №2 Підрядником було виставлено рахунок на оплату № 166 від 26.12.2024 на суму 1 425 000,00грн (один мільйон чотириста двадцять п`ять тисяч гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ у розмірі 285 000,00грн (двісті вісімдесят п`ять тисяч гривень 00 копійок), та передано Замовнику для здійснення оплати (а.с.151 т.1).
ПАТ «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» було здійснено оплату вказаного рахунку-фактури, що підтверджується інформаційним повідомленням про зарахування коштів №4500005097 від 22.01.2025 на суму 1 710 000,00грн (а.с.152 т.1).
Після завершення ремонтних робіт було проведено пробну поїздку тепловозу для проведення випробувань після якої було складено та підписано акт пробної поїздки тепловоза серії ТЕМ2 №302 від 21.02.2025 у якому зазначено висновок про те, що тепловоз серії ТЕМ2 №302 відремонтовано в обсязі капітального ремонту та він повністю придатний до експлуатації (а.с.154 т.1).
Відповідно до пункту 5 Специфікації № 2 доставка тепловоза в ремонт здійснюється силами та за рахунок Підрядника.
На виконання зазначених умов, тепловоз ТЕМ2 № 302, інвентарний номер 105167518, був доставлений на територію Підрядника залізничними коліями Акціонерного товариства «Українська залізниця» (а.с.159-165 т.1).
Факт передачі тепловозу після проведення капітального ремонту підтверджується складеним та підписаним сторонами 13.03.2025 Актом прийому-здавання тепловоза ТЕМ2 УМ зав. № 302, після проведення капітального ремонту за договором № №558-52-10 від 18.07.2024 та Актом на видачу технічної документації при виході тепловоза після проведення капітального ремонту від 13.03.2025 (а.с.155-155 т.1).
Відповідно до умов Договору №558-52-10, після виконання робіт Підрядник надав Замовнику підписаний зі свого боку Акт здачі-приймання виконаних робіт № 20 від 13.03.2025 на загальну суму 7 885359,65грн (сім мільйонів вісімсот вісімдесят п`ять тисяч триста п`ятдесят дев`ять гривень 65 копійок), у тому числі ПДВ у розмірі 1 314226,61 (один мільйон триста чотирнадцять тисяч двісті двадцять шість гривень 61 копійка). Замовник прийняв виконані роботи та підписав зазначений Акт (а.с.157 т.1).
Відповідно до умов Договору №558-52-10 та Специфікації №2 Підрядником було виставлено рахунок на оплату № 7 від 10.03.2025 на суму 6 175 359,65грн (шість мільйонів сто сімдесят п`ять тисяч триста п`ятдесят дев`ять гривень 65 копійок), у тому числі ПДВ у розмірі 1029 226,61грн (один мільйон двадцять дев`ять тисяч двісті двадцять шість гривень 61 копійка) та передано Замовнику для здійснення оплати (а.с.158 т.1).
На підставі вищезазначеного та на виконання вимог приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України позивачем було складено та направлено до відповідача-1 на реєстрацію наступні податкові накладні:
- № 10 від 22.10.2024 на суму 3 480 000,00грн (у тому числі ПДВ 580000,00 грн) (а.с.16 т.1);
- № 1 від 22.01.2025 на суму 1 710000 грн (у тому числі ПДВ 285000,00 грн) (а.с.41 т.1);
- № 2 від 13.03.2025 на суму 6175359,65 грн (у тому числі ПДВ 1029226,61 грн) (а.с.67 т.1).
18.11.2024 позивачем отримано Квитанцію №9349364344 про зупинення реєстрації податкової накладної №10 від 22.10.2024 в якій містилась інформація про те, відповідно до пункту 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку) та пропонувалося надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник "D"=6.0124%, "Рпоточ"=0 (а.с.17-18 т.1).
Скориставшись наданим контролюючим органом правом на подання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних реєстрацію яких зупинено, позивач 05.03.2024 через електронний кабінет платника податків направив повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до яких долучив первинні документи на підтвердження реальності та правомірності господарських операцій за яким було складено спірні податкові накладні. Серед поданих документів, зокрема, були: Відомості про об`єкти оподаткування; Інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500049575 від 21.11.2024; Протокол загальних зборів учасників ТОВ «ЗТрЗ» № 2 від 28.03.2016; Акт комісійного огляду потреби в виконаннi додаткових робiт з капiтального ремонтy тепловозу маневрового ТЕМ2 №302, інв.. №1051б7518 від 22.10.2024; Рахунок на оплату № 132 від 22.10.2024; Договір №558-52-10 від 18.07.2024; Квитанція № 9349364344 від 18.11.2024; Податкова накладна №10 від 22.10.2024; Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (номер кримінального провадження: 22022080000000020; дата реєстрації провадження: 28.02.2022), Документ сформований в системі «Електронний суд» 23.04.2025; Акт приймання у капітальний ремонт тепловозу ТЕМ 2 №302 від 16.09.2024; Специфікація №2 від 03.08.2024 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Виклик на дефектування маневрового тепловозу ТЕМ2, зав. №302 (Исх. № 3245/10-24 від 10.10.2024); Акт про пожежу від 25.09.2022; Карта рахунку 361 за 4 квартал 2024; Дефектувальна відомість по капiтальному ремонту тепловоза ТЕМ2 зав. N9 302; Залізнична накладна від 13.09.2024; Акт здачі-приймання робіт № 130 від 22.10.2024; Дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022; Атестат виробництва №UA2.276.340.01-22 від 06.12.2025; Витяг з Реєстру платників ПДВ №1608254500232 від 01.04.2016; Протокол загальних зборів учасників ТОВ «ЗТрЗ» № 1/07-2017 від 18.07.2017; Штатний розпис ТОВ «ЗТрЗ» (вводиться в дію з 01.01.2024); Витяг з ЄДРПОУ від 07.10.2024; Сертифікат №UA.QM.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; Дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022; Договір оренди №09-22 від 26.09.2022; Договор имущественного найма №1 от 26.06.2021; Протокол загальних зборів учасників ТОВ «ЗТрЗ» № 1 від 24.02.2016; Звіт про заборгованість з оплати праці на 01.06.2024; Пояснення щодо ПН №10 від 22.10.2024 (Вих. № 05/03/2025-4 від 05.03.2025); Наказ про керівників ТОВ «ЗТрЗ» б/н від 11.10.2017, про що свідчить, зокрема й наданий відповідачем-1 скріншот журналу повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК та не заперечується відповідачем-1 у відзиві на позовну заяву (а.с.19-30 т.1, 40 т.2).
07.03.2025 позивачем було отримано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 12595876/40297125, в яких позивачу запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних реєстрацію яких зупинено. У графі Додаткова інформація вказано надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання матеріалів, використаних при проведенні ремонтних робіт; надати оборотно-сальдові відомості по рахунках 23, 281, 361; надати документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; враховуючи об`єми задекларованих операцій вбачається недостатня кількість трудових ресурсів та/або відповідно до поданої до контролюючого органу звітності за формою 4ДФ працівникам нараховується заробітна плата на рівні мінімальної або нижче мінімальної встановленої законодавством (а.с.31-33 т.1).
10.03.2025 позивачем через електронний кабінет платника податків було направлено повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10 від 22.10.2024, до яких було долучено додаткові письмові пояснення та запитувані документи(а.с.34-38 т.1).
Разом із тим, 11.02.2025 позивачем отримано Квитанцію № 9024449168 про зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 22.01.2025 в якій містилась інформація про те, відповідно до пункту 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку) та пропонувалося надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник "D"=25.1352%, "Рпоточ"=6000 (а.с.42-43 т.1).
Скориставшись наданим контролюючим органом правом на подання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних реєстрацію яких зупинено, позивач 05.03.2024 через електронний кабінет платника податків направив повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до яких долучив первинні документи на підтвердження реальності та правомірності господарських операцій за яким було складено спірні податкові накладні. Серед поданих документів, зокрема, були: Дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022; Дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022; Пояснення щодо ПН №1 від 22.01.2025 (№ 05/03/2025-5 від 05.03.2025); Протокол загальних зборів ТОВ «ЗТрЗ» № 2 від 28.03.2016; Протокол загальних зборів ТОВ «ЗТрЗ» № 1/07-2017 від 18.07.2017; Наказ про керівників ТОВ «ЗТрЗ» б/н від 11.10.2017; Договор имущественного найма №1 от 26.06.2021; Звіт про заборгованість з оплати праці на 01.06.2024; Карта рахунку 6811 за 10.2024 - 01.2025; Договір № 558-52-10 від 18.07.2024; Договір оренди №09-22 від 26.09.2022; Штатний розпис ТОВ «ЗТрЗ» (вводиться в дію з 01.01.2024); Протокол загальних зборів ТОВ «ЗТрЗ» № 1 від 24.02.2016; Витяг з ЄРДР (номер кримінального провадження: 22022080000000020; дата реєстрації: 28.02.2022); Інформаційне повідомлення № 4500049575 від 21.11.2024; Податкова накладна №1 від 22.01.2025; Акт приймання у капітальний ремонт тепловозу ТЕМ 2 №302 від 16.09.2024; Відомості про об`єкти оподаткування; Акт про пожежу від 25.09.2022; Рахунок на оплату № 132 від 22.10.2024; Акт огляду відновленого блоку дизеля №5091087 від 24.12.2024; Акт здачі-приймання робіт № 130 від 22.10.2024; Специфікація №2 від 03.08.2024 До Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Виклик на дефектування тепловозу ТЕМ2 №302 (Исх. № 3245/10-24 від 10.10.2024); Виклик для таврування (Исх. № 3252/12-24 від 23.12.2024); Акт комісійного огляду потреби в додаткових роботах з капремонту тепловозу ТЕМ2 №302, інв. №1051б7518; Видаткова накладна №25 від 25.11.2024; Квитанція № 9024449168 від 11.02.2025; Залізнична накладна від 13.09.2024; Інформаційне повідомлення № 4500005097 від 22.01.2025; Додаткова угода № 2 від 20.12.2024 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Платіжна інструкція № 2773 від 09.12.2024; Платіжна інструкція № 2444 від 30.10.2024; ДЕФЕКТУВАЛЬНА ВlДОМlСТЬ по капремонту тепловоза ТЭМ2 № 302; Договір №2-03/2024 від 18.03.2024; Платіжна інструкція № 2622 від 22.11.2024; Прибутковий ордер №2768 від 07.10.2024; Платіжна інструкція № 2777 від 09.12.2024; Видаткова накладна №3 від 16.12.2024; Акт огляду відновленої рами дизеля №90-187 від 24.12.2024; Платіжна інструкція № 2907 від 24.12.2024; Прибутковий ордер №2986 від 25.11.2024; Карта рахунку 631 за 11.2024; Платіжна інструкція № 2540 від 11.11.2024; Рахунок на оплату № 166 від 24.12.2024; Платіжна інструкція №2722 від 02.12.2024; Платіжна інструкція №2850 від 17.12.2024; Видаткова накладна №ПО-0000074 від 09.12.2024; Платіжна інструкція № 2655 від 25.11.2024; Платіжна інструкція №2840 від 16.12.2024; Видаткова накладна №8 від 07.10.2024; Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату поставщика 0000-002341 від 02.12.2024, ТОВ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП", Договір "05/24"); Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату поставщика 0000-002383 від 12.12.2024, ФОП ОСОБА_3 , Усний договір); Прибутковий ордер №2786 від 16.12.2024; Прибутковий ордер № 2761 від 09.12.2024; ТТН №09/12/24/1 від 09.12.2024; Договір № 1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021; Витяг з ЄДРПОУ від 07.10.2024; Витяг з Реєстру платників ПДВ №1608254500232 від 01.04.2016; Сертифікат №UA.QM.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; Атестат виробництва №UA2.276.340.01-22 від 06.12.2025, про що свідчить, зокрема й наданий відповідачем-1 скріншот журналу повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК та не заперечується відповідачем-1 у відзиві на позовну заяву (а.с.44-57 т.1, 38 т.2).
07.03.2025 позивачем було отримано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 12595877/40297125, в яких позивачу запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних реєстрацію яких зупинено. У графі Додаткова інформація вказано надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання матеріалів, які використанні при проведенні ремонтних робіт. Надати оборотно-сальдові відомості по рахункам 23, 281, 361. Надати документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Враховуючи об`єми задекларованих операцій вбачається недостатня кількість трудових ресурсів та/або відповідно до поданої до контролюючого органу звітності за формою 4ДФ працівникам нараховується заробітна плата на рівні мінімальної або нижче мінімальної встановленої законодавством (а.с.58-60 т.1).
20.02.2025 позивачем через електронний кабінет платника податків було направлено повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1 від 22.01.2025, до яких було долучено додаткові письмові пояснення та запитувані документи (а.с.61-64, т.1).
Крім того, 25.03.2025 позивачем отримано Квитанцію № 9075861344 про зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 13.03.2025 в якій містилась інформація про те, відповідно до пункту 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку) та пропонувалося надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник " "D"=13.9718%, "Рпоточ"=0 (а.с.68-69 т.1).
Скориставшись наданим контролюючим органом правом на подання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних реєстрацію яких зупинено, позивач 25.03.2024 через електронний кабінет платника податків направив повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до яких долучив первинні документи на підтвердження реальності та правомірності господарських операцій за яким було складено спірні податкові накладні. Серед поданих документів, зокрема, були: Сертифікат №UA.QM.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; Витяг з Реєстру платників ПДВ №1608254500232 від 01.04.2016; Пояснення щодо ПН №2 від 13.03.2025 (№ 25/03/2025-2 від 25.03.2025); Дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022; Атестат №UA2.276.340.01-22 від 06.12.2025; Штатний розпис ТОВ «ЗТрЗ» (з 01.01.2024); Дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022; Договор имущественного найма №1 от 26.06.2021; Витяг з ЄРДР (номер провадження: 22022080000000020; дата реєстрації: 28.02.2022); Витяг з ЄДРПОУ від 07.10.2024; Протокол № 1/07-2017 від 18.07.2017; Договір оренди №09-22 від 26.09.2022; Відомості про об`єкти оподаткування; Протокол № 2 від 28.03.2016; Інформаційне повідомлення № 4500049575 від 21.11.2024; Наказ б/н від 11.10.2017; Акт про пожежу від 25.09.2022; Специфікація №2 від 03.08.2024 До Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Протокол № 1 від 24.02.2016; Звіт про заборгованість на 01.06.2024; Акт огляду №90-187 від 24.12.2024; Виклик № 3245/10-24 від 10.10.2024; Рахунок № 132 від 22.10.2024; Квитанція № 9075861344 від 25.03.2025; Податкова накладна №2 від 13.03.2025; Договір № 558-52-10 від 18.07.2024; Акт № 130 від 22.10.2024; Видаткова накладна №25 від 25.11.2024; Акт комісійного огляду від 22.10.2024; Платіжна інструкція № 2655 від 25.11.2024; Платіжна інструкція № 2444 від 30.10.2024; Платіжна інструкція № 2540 від 11.11.2024; Договір №2-03/2024 від 18.03.2024; Обігово-сальдова відомість по рахунку 361; Рахунок № 166 від 24.12.2024; ДЕФЕКТУВАЛЬНА ВlДОМlСТЬ; Платіжна інструкція №2722 від 02.12.2024; Акт приймання в ремонт від 16.09.2024; Інформаційне повідомлення № 4500005097 від 22.01.2024; Виклик № 3252/12-24 від 23.12.2024; Прибутковий ордер №2986 від 25.11.2024; Видаткова накладна №8 від 07.10.2024; Акт огляду №5091087 від 24.12.2024; Залізнична накладна від 13.09.2024; Карта рахунку 631 за 11.2024; Прибутковий ордер № 2761 від 09.12.2024; Прибутковий ордер №2786 від 16.12.2024; Додаткова угода № 2 від 20.12.2024 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Видаткова накладна №3 від 16.12.2024; Акт на видачу техдокументації від 13.03.2025; Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату 0000-002383 від 12.12.2024, ФОП ОСОБА_3 , Усний договір); Платіжна інструкція № 2622 від 22.11.2024; Платіжна інструкція № 2773 від 09.12.2024; Акт прийому-здавання тепловоза від 13.03.2025; Прибутковий ордер №2768 від 07.10.2024; Акт пробної поїздки від 21.02.2025; Платіжна інструкція № 2907 від 24.12.2024; Акт № 20 від 13.03.2025; Платіжна інструкція № 2850 від 17.12.2024; Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату 0000-002341 від 02.12.2024, ТОВ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП", Договір "05/24"); Платіжна інструкція №2840 від 16.12.2024; Податкова накладна №5507 від 12.03.2025; Платіжна інструкція № 2777 від 09.12.2024; Договір № 1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021; Платіжна інструкція № 472 від 14.03.2025; Видаткова накладна №ПО-0000074 від 09.12.2024; Рахунок №7 від 10.03.2025; Прибутковий ордер №336 від 20.02.2025; Платіжна інструкція №449 від 12.03.2025; Залізнична накладна від 13.03.2024; ТТН №09/12/24/1 від 09.12.2024; Податкова накладна № 3 від 30.12.2024; Акт перевірки ТУ-25 від 11.03.2025; Накладна-вимога №0000-000004 від 13.03.2025; Податкова накладна № 74 від 09.12.2024; Видаткова накладна №ПО-000004 від 20.02.2025; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Податкова накладна № 3 від 20.02.2025; Обігово-сальдові відомість по рахунку 631; Видаткова накладна №РН-0000044 від 30.12.2024; Платіжна інструкція №386 від 04.03.2025; Платіжна інструкція № 2659 від 25.11.2024; Видаткова накладна №190 від 27.02.2025; Податкова накладна №9 від 26.11.2024; Платіжна інструкція №3027 від 07.01.2025; Платіжна інструкція №3012 від 23.12.2025; Прибутковий ордер №2660 від 27.11.2024; Видаткова накладна №5 від 09.01.2025; Прибутковий ордер № 1671 від 10.04.2024; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Податкова накладна № 2 від 23.12.2024; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Прибутковий ордер № 2916 від 30.12.2024; Податкова накладна № 3 від 08.01.2025; Платіжна інструкція №32 від 08.01.2025; Видаткова накладна №12 від 10.04.2024; Прибутковий ордер № 40 від 09.01.2024; Платіжна інструкція №974 від 10.04.2024, про що свідчить, зокрема й наданий відповідачем-1 скріншот журналу повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК та не заперечується відповідачем-1 у відзиві на позовну заяву (а.с.70-86 т.1, 39 т.2).
27.03.2025 позивачем було отримано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 12675883/40297125, в яких позивачу запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних реєстрацію яких зупинено. У графі Додаткова інформація вказано: Відсутня інформація щодо тимчасових перепусток на територію Замовника; Відповідно до п.13 додатку №1 до специфікації № 2 до договору № 558-52-10 від 18.07.2024-відсутня інформація та підтверджуючі документи; Відсутне оборотно-сальдова відомість по рахунку: ТМЦ використаних для виконання робіт, 10,11,22 (а.с.87-89 т.1).
28.03.2025 позивачем через електронний кабінет платника податків було направлено повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1 від 22.01.2025, до яких було долучено додаткові письмові пояснення та запитувані документи (а.с.90-93).
За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та доданих до них документів Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийняті рішення: №12618207/40297125, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №10 від 22.10.2024; №12618230/40297125, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 22.01.2025; №12701121/40297125, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 13.03.2025 у зв`язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (а.с.39, 65, 94 т.1).
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що на переконання позивача, вищезгадані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025, №2 від 13.03.2025 прийняті за формальних підстав, без належної оцінки наданих позивачем пояснень та документів, які у своїй сукупності є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. А тому, позивач вважає, що є всі підстави для зобов`язання ДПС України зареєструвати у ЄРПН податкові накладні №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025, №2 від 13.03.2025.
Вважаючи оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування та зобов`язання відповідача-2 зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку суд приходить до наступних висновків.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.
У силу вимог підпунктів «а» та «б» підпункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податків з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Згідно із абзацами першим-третім пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Як установлено пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацом першим пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Необхідно зазначити, що згідно із підпунктом 14.1.160 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246).
За змістом абзацу першого пункту 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 8 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
Згідно із пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктами 13-14 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Згідно із пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання даної норми постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі Порядок №1165), яка набрала чинності 01.02.2020 та якою затверджено:
- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації податкової накладної);
- Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок розгляду скарги).
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
Відповідно до пунктів 4, 5 вказаного Порядку у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Із процитованих норм випливає, що у разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, можливо зупинення їх реєстрації.
Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації складених позивачем податкових накладних, контролюючий орган вказав, що платник податків, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Суд зазначає, що Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165. Зокрема, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
З урахуванням положень наведених норм, суд зауважує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, контролюючий орган має зажадати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Суд зазначає, що отримані позивачем квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містили загальну фразу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. При цьому, пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку (тобто, не наведено переліку документів, які необхідні для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної) та без вказівки на норму права, котра такий містить.
Водночас, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу.
Суд звертає увагу, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно було надати позивачу, призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкових накладних, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 та від 30.09.2022 у справі №0340/1803/18, від 21.03.2024 у справі №400/3927/22.
Крім того суд звертає увагу, що належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (які є Додатком № 1 до Порядку № 1165), оскаржувані рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025, №2 від 13.03.2025 не містять.
У відзиві на позовну заяву відповідачем-1 не надано обґрунтованих пояснень щодо причини віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (які є Додатком №1 до Порядку №1165). Проте вказано, що на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб`єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку.
Таким чином, відповідачем-1 не надано належних доказів, на підставі яких можливо було б визначити наявність обставин, що зумовили зупинення реєстрації спірних податкових накладних, отже, всупереч обов`язку, встановленого статтею 77 КАС України, відповідачами не доведено правомірність зупинення їх реєстрації.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено Наказом міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520) (тут і в подальшому в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС.
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 вказаного порядку передбачено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Відповідно до пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, процедура розгляду питання щодо прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН передбачає можливість направлення платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.
Саме у такий спосіб контролюючий орган може усунути невизначеність щодо обставин господарської операції, які на думку контролюючого органу є ризиковими і підлягають підтвердженню, та переліку документів, які необхідно подати платнику для спростування виявлених ризиків та позитивного вирішення питання про реєстрацію спірної податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Судом враховано, що позивач через електронний кабінет платника податків направив повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до яких долучив первинні документи на підтвердження реальності та правомірності господарських операцій за яким було складено спірні податкові накладні, зокрема: Відомості про об`єкти оподаткування; Інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 4500049575 від 21.11.2024; Протокол загальних зборів учасників ТОВ «ЗТрЗ» № 2 від 28.03.2016; Акт комісійного огляду потреби в виконаннi додаткових робiт з капiтального ремонтy тепловозу маневрового ТЕМ2 №302, інв.. №1051б7518 від 22.10.2024; Рахунок на оплату № 132 від 22.10.2024; Договір №558-52-10 від 18.07.2024; Квитанція № 9349364344 від 18.11.2024; Податкова накладна №10 від 22.10.2024; Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (номер кримінального провадження: 22022080000000020; дата реєстрації провадження: 28.02.2022), Документ сформований в системі «Електронний суд» 23.04.2025; Акт приймання у капітальний ремонт тепловозу ТЕМ 2 №302 від 16.09.2024; Специфікація №2 від 03.08.2024 До Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Виклик на дефектування маневрового тепловозу ТЕМ2, зав. №302 (Исх. № 3245/10-24 від 10.10.2024); Акт про пожежу від 25.09.2022; Карта рахунку 361 за 4 квартал 2024; Дефектувальна відомість по капiтальному ремонту тепловоза ТЕМ2 зав. N9 302; Залізнична накладна від 13.09.2024; Акт здачі-приймання робіт № 130 від 22.10.2024; Дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022; Атестат виробництва №UA2.276.340.01-22 від 06.12.2025; Витяг з Реєстру платників ПДВ №1608254500232 від 01.04.2016; Протокол загальних зборів учасників ТОВ «ЗТрЗ» № 1/07-2017 від 18.07.2017; Штатний розпис ТОВ «ЗТрЗ» (вводиться в дію з 01.01.2024); Витяг з ЄДРПОУ від 07.10.2024; Сертифікат №UA.QM.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; Дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022; Договір оренди №09-22 від 26.09.2022; Договор имущественного найма №1 от 26.06.2021; Протокол загальних зборів учасників ТОВ «ЗТрЗ» № 1 від 24.02.2016; Звіт про заборгованість з оплати праці на 01.06.2024; Пояснення щодо ПН №10 від 22.10.2024 (Вих. № 05/03/2025-4 від 05.03.2025); Наказ про керівників ТОВ «ЗТрЗ» б/н від 11.10.2017; Дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022; Дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022; Пояснення щодо ПН №1 від 22.01.2025 (№ 05/03/2025-5 від 05.03.2025); Протокол загальних зборів ТОВ «ЗТрЗ» № 2 від 28.03.2016; Протокол загальних зборів ТОВ «ЗТрЗ» № 1/07-2017 від 18.07.2017; Наказ про керівників ТОВ «ЗТрЗ» б/н від 11.10.2017; Договор имущественного найма №1 от 26.06.2021; Звіт про заборгованість з оплати праці на 01.06.2024; Карта рахунку 6811 за 10.2024 - 01.2025; Договір № 558-52-10 від 18.07.2024; Договір оренди №09-22 від 26.09.2022; Штатний розпис ТОВ «ЗТрЗ» (вводиться в дію з 01.01.2024); Протокол загальних зборів ТОВ «ЗТрЗ» № 1 від 24.02.2016; Витяг з ЄРДР (номер кримінального провадження: 22022080000000020; дата реєстрації: 28.02.2022); Інформаційне повідомлення № 4500049575 від 21.11.2024; Податкова накладна №1 від 22.01.2025; Акт приймання у капітальний ремонт тепловозу ТЕМ 2 №302 від 16.09.2024; Відомості про об`єкти оподаткування; Акт про пожежу від 25.09.2022; Рахунок на оплату № 132 від 22.10.2024; Акт огляду відновленого блоку дизеля №5091087 від 24.12.2024; Акт здачі-приймання робіт № 130 від 22.10.2024; Специфікація №2 від 03.08.2024 До Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Виклик на дефектування тепловозу ТЕМ2 №302 (Исх. № 3245/10-24 від 10.10.2024); Виклик для таврування (Исх. № 3252/12-24 від 23.12.2024); Акт комісійного огляду потреби в додаткових роботах з капремонту тепловозу ТЕМ2 №302, інв. №1051б7518; Видаткова накладна №25 від 25.11.2024; Квитанція № 9024449168 від 11.02.2025; Залізнична накладна від 13.09.2024; Інформаційне повідомлення № 4500005097 від 22.01.2025; Додаткова угода № 2 від 20.12.2024 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Платіжна інструкція № 2773 від 09.12.2024; Платіжна інструкція № 2444 від 30.10.2024; ДЕФЕКТУВАЛЬНА ВlДОМlСТЬ по капремонту тепловоза ТЭМ2 № 302; Договір №2-03/2024 від 18.03.2024; Платіжна інструкція № 2622 від 22.11.2024; Прибутковий ордер №2768 від 07.10.2024; Платіжна інструкція № 2777 від 09.12.2024; Видаткова накладна №3 від 16.12.2024; Акт огляду відновленої рами дизеля №90-187 від 24.12.2024; Платіжна інструкція № 2907 від 24.12.2024; Прибутковий ордер №2986 від 25.11.2024; Карта рахунку 631 за 11.2024; Платіжна інструкція № 2540 від 11.11.2024; Рахунок на оплату № 166 від 24.12.2024; Платіжна інструкція №2722 від 02.12.2024; Платіжна інструкція №2850 від 17.12.2024; Видаткова накладна №ПО-0000074 від 09.12.2024; Платіжна інструкція № 2655 від 25.11.2024; Платіжна інструкція №2840 від 16.12.2024; Видаткова накладна №8 від 07.10.2024; Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату поставщика 0000-002341 від 02.12.2024, ТОВ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП", Договір "05/24"); Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату поставщика 0000-002383 від 12.12.2024, ФОП ОСОБА_3 , Усний договір); Прибутковий ордер №2786 від 16.12.2024; Прибутковий ордер № 2761 від 09.12.2024; ТТН №09/12/24/1 від 09.12.2024; Договір № 1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021; Витяг з ЄДРПОУ від 07.10.2024; Витяг з Реєстру платників ПДВ №1608254500232 від 01.04.2016; Сертифікат №UA.QM.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; Атестат виробництва №UA2.276.340.01-22 від 06.12.2025; Сертифікат №UA.QM.8O107.273.01-22 від 30.09.2022; Витяг з Реєстру платників ПДВ №1608254500232 від 01.04.2016; Пояснення щодо ПН №2 від 13.03.2025 (№ 25/03/2025-2 від 25.03.2025); Дозвіл №141.22.23 від 19.05.2022; Атестат №UA2.276.340.01-22 від 06.12.2025; Штатний розпис ТОВ «ЗТрЗ» (з 01.01.2024); Дозвіл №140.22.23 від 19.05.2022; Договор имущественного найма №1 от 26.06.2021; Витяг з ЄРДР (номер провадження: 22022080000000020; дата реєстрації: 28.02.2022); Витяг з ЄДРПОУ від 07.10.2024; Протокол № 1/07-2017 від 18.07.2017; Договір оренди №09-22 від 26.09.2022; Відомості про об`єкти оподаткування; Протокол № 2 від 28.03.2016; Інформаційне повідомлення № 4500049575 від 21.11.2024; Наказ б/н від 11.10.2017; Акт про пожежу від 25.09.2022; Специфікація №2 від 03.08.2024 До Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Протокол № 1 від 24.02.2016; Звіт про заборгованість на 01.06.2024; Акт огляду №90-187 від 24.12.2024; Виклик № 3245/10-24 від 10.10.2024; Рахунок № 132 від 22.10.2024; Квитанція № 9075861344 від 25.03.2025; Податкова накладна №2 від 13.03.2025; Договір № 558-52-10 від 18.07.2024; Акт № 130 від 22.10.2024; Видаткова накладна №25 від 25.11.2024; Акт комісійного огляду від 22.10.2024; Платіжна інструкція № 2655 від 25.11.2024; Платіжна інструкція № 2444 від 30.10.2024; Платіжна інструкція № 2540 від 11.11.2024; Договір №2-03/2024 від 18.03.2024; Обігово-сальдова відомість по рахунку 361; Рахунок № 166 від 24.12.2024; ДЕФЕКТУВАЛЬНА ВlДОМlСТЬ; Платіжна інструкція №2722 від 02.12.2024; Акт приймання в ремонт від 16.09.2024; Інформаційне повідомлення № 4500005097 від 22.01.2024; Виклик № 3252/12-24 від 23.12.2024; Прибутковий ордер №2986 від 25.11.2024; Видаткова накладна №8 від 07.10.2024; Акт огляду №5091087 від 24.12.2024; Залізнична накладна від 13.09.2024; Карта рахунку 631 за 11.2024; Прибутковий ордер № 2761 від 09.12.2024; Прибутковий ордер №2786 від 16.12.2024; Додаткова угода № 2 від 20.12.2024 до Договору №558-52-10 від 18.07.2024; Видаткова накладна №3 від 16.12.2024; Акт на видачу техдокументації від 13.03.2025; Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату 0000-002383 від 12.12.2024, ФОП ОСОБА_3 , Усний договір); Платіжна інструкція № 2622 від 22.11.2024; Платіжна інструкція № 2773 від 09.12.2024; Акт прийому-здавання тепловоза від 13.03.2025; Прибутковий ордер №2768 від 07.10.2024; Акт пробної поїздки від 21.02.2025; Платіжна інструкція № 2907 від 24.12.2024; Акт № 20 від 13.03.2025; Платіжна інструкція № 2850 від 17.12.2024; Карта рахунку 631 за 06.11.2024 - 31.12.2024 (Счет на оплату 0000-002341 від 02.12.2024, ТОВ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП", Договір "05/24"); Платіжна інструкція №2840 від 16.12.2024; Податкова накладна №5507 від 12.03.2025; Платіжна інструкція № 2777 від 09.12.2024; Договір № 1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021; Платіжна інструкція № 472 від 14.03.2025; Видаткова накладна №ПО-0000074 від 09.12.2024; Рахунок №7 від 10.03.2025; Прибутковий ордер №336 від 20.02.2025; Платіжна інструкція №449 від 12.03.2025; Залізнична накладна від 13.03.2024; ТТН №09/12/24/1 від 09.12.2024; Податкова накладна № 3 від 30.12.2024; Акт перевірки ТУ-25 від 11.03.2025; Накладна-вимога №0000-000004 від 13.03.2025; Податкова накладна № 74 від 09.12.2024; Видаткова накладна №ПО-000004 від 20.02.2025; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Податкова накладна № 3 від 20.02.2025; Обігово-сальдові відомість по рахунку 631; Видаткова накладна №РН-0000044 від 30.12.2024; Платіжна інструкція №386 від 04.03.2025; Платіжна інструкція № 2659 від 25.11.2024; Видаткова накладна №190 від 27.02.2025; Податкова накладна №9 від 26.11.2024; Платіжна інструкція №3027 від 07.01.2025; Платіжна інструкція №3012 від 23.12.2025; Прибутковий ордер №2660 від 27.11.2024; Видаткова накладна №5 від 09.01.2025; Прибутковий ордер № 1671 від 10.04.2024; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Податкова накладна № 2 від 23.12.2024; Обігово-сальдова відомість по рахунку 631; Прибутковий ордер № 2916 від 30.12.2024; Податкова накладна № 3 від 08.01.2025; Платіжна інструкція №32 від 08.01.2025; Видаткова накладна №12 від 10.04.2024; Прибутковий ордер № 40 від 09.01.2024; Платіжна інструкція №974 від 10.04.2024.
Надання позивачем первинних документів на підставі яких було складено та направлено на реєстрацію спірні податкові накладні підтверджується також наданими відповідачем-1 до матеріалів скріншотами журналу повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК та не заперечується відповідачем-1 у відзиві на позовну заяву.
Водночас, з матеріалів справи судом встановлено, що комісія регіонального рівня 07.03.2025 та 27.03.2025 направила позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 12595876/40297125, № 12595877/40297125, № 12675883/40297125, в яких ТОВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних реєстрацію яких зупинено.
Однак, відповідачем-1 жодним чином необґрунтовано необхідність надання зазначених документів у співвідношенні до господарських операцій позивача, за яким позивачем було складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025, №2 від 13.03.2025.
Суд зазначає, що саме лише зазначення про відсутність певних видів документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності такого документу, при цьому, обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подані платником податку.
Відповідачем-1 жодних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не вказано у відповідних рішеннях, а відмова у реєстрації спірних податкових накладних фактично обґрунтована відсутністю певних документів.
Разом з цим, з документів, які надавались контролюючому органу, було можливо достеменно встановити підстави для складання та направлення на реєстрацію спірних податкових накладних.
Суд в межах даної спірної ситуації вважає за необхідне зауважити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Вказана позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.09.2022 у справі №380/7736/21, від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, від 17.05.2023 у справі №140/14282/20, від 21.03.2024 у справі №400/3927/22 тощо.
Крім того, здійснення контролюючим органом моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення документальних податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23.10.2018 по справі №822/1817/18, від 21.05.2019 по справі №0940/1240/18, від 10.04.2020 по справі №819/330/18 та від 16.02.2023 по справі №380/7648/22.
Разом із тим, суд звертає увагу, що Верховний Суд у справі №360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Суд вважає, що вказані правові висновки, незважаючи на внесення змін до Порядку №520, є застосовними у спірних правовідносинах, оскільки в оскаржуваному рішенні контролюючий орган не навів жодних мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи на їх підтвердження не були враховані, та не обґрунтував необхідність надання тих документів, факт ненадання яких покладено в основу мотивації оскаржуваного рішення. У відзиві на позовну заяву також не наведено обґрунтованих підстав відхилення (не врахування) наданих позивачем пояснень та поданих документів.
Також слід зазначити, що 15.12.2023 набрав чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» №2073-ІХ від 17.02.2022 (далі - Закон №2073-ІХ), який регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб`єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
За визначенням, наведеним у статті 2 Закону 2073-ІХ, адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов`язків окремої особи (осіб); адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.
Частинами 1-3 статті 8 Закону 2073-ІХ передбачено, що адміністративний орган забезпечує належність та повноту з`ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи. Адміністративний орган зобов`язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Відповідно до частин 1 3, 5 Закону 2073-ІХ адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті). Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта. У мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин. Адміністративний акт може не містити посилання на фактичні обставини справи і результати дослідження доказів та інших матеріалів справи, якщо такий акт прийнято на підставі акта чи іншого документа, складеного за результатами проведення інспекційних (контрольних, наглядових) заходів, якщо цей документ вже містить відповідне мотивування (обґрунтування) та доведений до особи належним чином. Відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.
Оскаржувані рішення, які є адміністративними актами, вказаним вимогам не відповідають, оскільки не містять належної мотивації їх висновків, зокрема встановлення обставин, що мають значення для вирішення питання про реєстрацію податкових накладних, посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин прийняття чи відхилення наданих платником пояснень та документів.
Не наведення мотивів прийнятого рішення суб`єктивізує акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятих рішень.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Так, позивач надав документи та пояснення, які, на думку суду, є достатніми для підтвердження здійснення ним господарських операцій, а відтак - були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних є ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Матеріалами справи доводи відповідача-1 про ненадання позивачем необхідних первинних документів спростовуються, адже позивач визначив та надав документи, яких на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію складених ним податкових накладних. Відтак, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішень про відмову в реєстрації спірних податкових накладних, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішень.
Отже, суд відхиляє доводи відповідача-1 про те, що прийняти рішення про реєстрацію податкових накладних було неможливо з огляду на ненадання позивачем копій документів. Разом з тим суд зазначає, що контролюючим органом не висувалась вимога щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На думку суду, надані позивачем до контролюючого органу документи та пояснення у сукупності з наявними доказами в матеріалах справи підтверджують наявність підстав, з якими пункт 187.1 статті 187 Податкового кодексу України пов`язує виникнення обов`язку платника щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Водночас, відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.
Таким чином, зважаючи на недоведеність наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, з огляду на виконання платником податку обов`язку щодо підтвердження господарської операції, та враховуючи те, що контролюючий орган не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкових накладних на підставі поданих позивачем документів, суд констатує, що підстави для відмови в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025, №2 від 13.03.2025 були відсутні, а тому спірні рішення №12618207/40297125 від 13.03.2025, №12618230/40297125 від 13.03.2025, № 12701121/40297125 від 02.04.2025 є протиправними та підлягають скасуванню.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати спірні податкові накладні в ЄРПН, суд дійшов таких висновків.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Таким чином, нормами Порядку №1246 визначено компетенцію ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Суд враховує сталу судову практику (постанови Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №806/2978/17, від 16.05.2019 у справі №812/1312/18, від 14.08.2019 у справі №0640/4434/18 та від 23.01.2020 у справі №0840/2979/18 тощо), відповідно до якої критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб`єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб`єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Слід зазначити, що порядок реєстрації податкових накладних не передбачає право контролюючого органу діяти на власний розсуд, адже Порядком №1246 та Порядком №1165 унормовано підстави відмови в реєстрації податкової накладної, і якщо такі підстави відсутні, контролюючий орган повинен зареєструвати подану платником податкову накладну. Отже такі повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки контролюючого органу зареєструвати податкову накладну або вмотивованим рішенням відмовити в її реєстрації, за законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Отже, такі повноваження контролюючого органу не є дискреційними.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права (постанови Верховного Суду від 03.11.2021 у справі №360/2460/20, від 27.10.2022 у справі №360/3253/20, від 25.11.2022 у справі №320/3484/21 тощо).
Крім того, слід зазначити, що процитована представником відповідача-1 у відзиві редакція пункту 20 Порядку №1246 про те, що в разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, втратила чинність з 23.04.2021, а тому відповідні аргументи є безпідставними.
Враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації складених позивачем податкових накладних в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №10 від 22.10.2024, №1 від 22.01.2025, №2 від 13.03.2025 датою їх подання на реєстрацію.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надано суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не доведено правомірності оскаржуваних рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 9084,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3155 від 08.04.2025 (а.с.14, т.1).
Зважаючи на вищевикладене, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 9084,00 грн підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області, як суб`єкта владних повноважень, яким прийнято оскаржувані рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» (вул. Демократична, буд.73, м. Запоріжжя, 69067; код ЄДРПОУ 40297125) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд.166, м. Запоріжжя, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663); Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12618207/40297125 від 13.03.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 22.10.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» №10 від 22.10.2024 датою її направлення на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12618230/40297125 від 13.03.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 22.01.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» №1 від 22.01.2025 датою її направлення на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12701121/40297125 від 02.04.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 13.03.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» №2 від 13.03.2025 датою її направлення на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, буд.166, м. Запоріжжя, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» (вул. Демократична, буд.73, м. Запоріжжя, 69067; код ЄДРПОУ 40297125) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 9 084,00грн (дев`ять тисяч вісімдесят чотири гривні 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 20.05.2025.
Суддя І.В.Садовий