Рішення № 127473743, 20.05.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2025
Номер справи
160/4452/25
Номер документу
127473743
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 рокуСправа №160/4452/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

11 лютого 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не надання відповіді та включення в план на переміщення мене, ОСОБА_1 відповідно до фактичного стану здоров`я до довідки військово-лікарської комісії;

- зобов`язати Військову частину НОМЕР_4 розглянути рапорт, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства щодо включення мене в план на переміщення та перемістити до іншої військової частини (тилового призначення) для подальшого проходження служби за моєю придатністю, ОСОБА_1 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не розглянутий його рапорт, в якому просив включити його в план на переміщення та перемістити до іншої військової частини (тилового призначення) для подальшого проходження служби за моєю придатністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2025 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Крім того, цією ухвалою витребувано у Військової частини НОМЕР_2 докази розгляду рапорту ОСОБА_1 від 02.01.2025р. з доказами повідомлення позивача про результати розгляду рапорту (за наявності).

05 березня 2025 року від Військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вони просили відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що порядок призначення, переміщення військовослужбовців на посади та звільнення з них визначається розділом IV Положення та розділом IV Інструкції. Оскільки рапорт військовослужбовця про переміщення є його ініціативою, то для подачі рапорту необхідно керуватися Постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2024 р. № 1291 про «Порядок реалізації експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців Збройних Сил за їх ініціативою», а саме: - згідно п.6. «Рапорт на переміщення подається засобами Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони Армія+» - згідно пп.2) п.6 необхідно додати рекомендаційний лист від військової частини, в яку військовослужбовець має бажання бути переміщеним для проходження військової служби, оскільки на підставі рекомендаційного листа складається план переміщення військовослужбовця. Матеріалами справи підтверджується, що рапорт Позивача не відповідає вимогам чинного законодавства згідно п. ІІІ «Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 06 серпня 2024 року № 531, невірно вказані: - найменування посади командира (начальника), якому адресується рапорт; - суть порушеного питання; - найменування займаної посади. Відповідач звертає увагу, що чинним законодавством не передбачено обов`язку Відповідача здійснювати пошук військових частин задля задоволення потреби військовослужбовця в переміщенні за його бажанням. З урахуванням того, що поданий Позивачем документ не відповідає вимогам чинного законодавства, наведених вище, та не може називатися «рапортом», він був повернутий без реалізації для усунення недоліків. Проте, з невідомих причин, не виправлений.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та докази, суд виходить із такого.

Судом встановлено, що 02 січня 2025 року позивач звернувся до командира роти військової частини НОМЕР_2 із рапортом, в якому просив включити його в план переміщення для подальшого проходження військової служби у іншій військовій частині відповідно до його придатності після проходження військово-лікарської комісії.

Вказаний рапорт направлений засобами поштового зв`язку 02.01.2025р., що підтверджується накладною «Укрпошта» №4900100127801.

03 січня 2025 року представник позивача звернувся до командира військової частини НОМЕР_2 з адвокатським запитом, в якому просив надати інформацію щодо розгляду рапорта від 02.01.2025р.

Вказаний адвокатський запит направлений засобами поштового зв`язку 03.01.2025р., що підтверджується чеком «Укрпошта» №49001000091556.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

При вирішені спору суд виходить із того, що в силу прямої дії ч.2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України від25.03.1992 №2232-ХІІПро військовий обов`язок і військову службу(даліЗакон №2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Наказом Генерального штабу Збройних Сил України від07.04.2017 №124 затверджено Інструкцію з діловодства у Збройних Силах України (даліІнструкція №124).

Ця Інструкція встановлює загальні вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами у військових частинах (установах) Збройних Сил України, штабах угруповань військ,(далі військові частини, установи), включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік, зберігання і контроль за виконанням.

Відповідальним за організацію діловодства у військовій частині (установі) є командир (керівник).

За приписами п.2.1.6Інструкції №124у Збройних Силах України створюються такі види документів(далі документи): наказ, директива, розпорядження, бойовий наказ, бойове розпорядження, окреме доручення (доручення), рішення, протокол, положення, постанова, інструкція, історичний формуляр, формуляр, правила, план, звіт, доповідь, донесення, доручення, акт, звуко- та відеозаписи, програма, алгоритм, рапорт, заява, телеграма, телефонограма, факсограма, службовий лист, довідка, методичні рекомендації, доповідна та пояснювальна записки, протокол, припис, посвідчення про відрядження, відпускний квиток, графік відпусток, обхідний лист та інші документи, розроблені в установленому порядку.

Згідно з п.2.1.6Інструкції №124), рапорт (заява) письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення, звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.

В силу приписів п.3.11.6Інструкції №124документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.

Тобто, командир військової частини після отримання і реєстрації рапорту (заяви) військовослужбовця зобов`язаний протягом місяця розглянути такий рапорт (заяву) військовослужбовця та надати відповідь по суті порушених питань.

Суд зазначає, що чинним законодавством України не передбачений термін розгляду рапорту. При цьому, відповідно до ст.115 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що вимоги до звернення військовослужбовця, порядок розгляду пропозицій, заяв та скарг, строки розгляду, права військовослужбовця під час розгляду заяви чи скарги, обов`язки командирів, органів військового управління щодо розгляду звернень військовослужбовців регулюються законодавством України про звернення громадян, нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Згідно з ст.20 Закону УкраїниПро звернення громадянзвернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їхнього надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання.

Таким чином, щодо термінів розгляду рапорту слід керуватись 15-денним або місячним (максимум) строком згідно з зазначеним вище законом.

За приписами ст.117 Дисциплінарного статуту пропозиція, заява чи скарга вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі порушені в них питання, вжито необхідних заходів або надано вичерпні відповіді. Відмова у вирішенні питань, викладених у пропозиції, заяві чи скарзі, доводиться до відома військовослужбовців, які їх подали, у письмовій формі з посиланням на акти законодавства із зазначенням причин відмови та роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що жодна норма чинного законодавства не забороняє військовослужбовцю звернутися із рапортом засобами поштового зв`язку і такий спосіб звернення не нівелює обов`язок командування військової частини його розглянути та вирішити порушені у ньому питання.

Враховуючи, що рапорт позивача станом на момент розгляду справи в суді не розглянутий, позивачеві не надано відповідь по суті порушених в ньому питань.

Відповідно до ухвали суду від 19.02.2025 року, Військову частину НОМЕР_2 було зобов`язано надати докази розгляду рапорту позивача та повідомлення його про результати такого розгляду.

Проте в наданому відзиві Військова частина НОМЕР_2 лише стверджує, що рапорт було повернуто позивачу на доопрацювання, не надавши при цьому жодного доказу такого повернення.

Зокрема, матеріали справи не містять документа, який би підтверджував факт повернення рапорту (супровідного листа, службової записки, витягу з журналу реєстрації, резолюції тощо) та доказів повідомлення позивача про таке повернення.

Твердження відповідача, що поданий документ «не є рапортом», є суб`єктивною оцінкою і не змінює факту, що позивач звернувся до командування письмово із рапортом, який відповідач був зобов`язаний зареєструвати, розглянути та надати відповідь у визначений законом строк.

Суд наголошує, що лише надання вмотивованої письмової відповіді вважається належним розглядом рапорта позивача.

Відтак, відсутність відповіді або підтвердження її надання свідчить про бездіяльність відповідача щодо належного розгляду рапорта позивача від 02.02.2025р.

При цьому, обов`язок доказування обставин, на які посилається сторона, покладений на відповідача згідно зі ст. 77 КАС України, однак відповідач не надав жодного належного доказу повернення чи розгляду рапорту.

У сукупності встановлене свідчить про протиправну бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 , що полягає у невиконанні обов`язку розглянути звернення позивача та надати йому відповідь у строк, передбачений законом.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову з викладених вище підстав.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду рапорту ОСОБА_1 від 02.01.2025 року.

Зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 02.01.2025 та надати письмову вмотивовану відповідь.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко