Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/22713/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій позивачка просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № хз72465, виданої на ім`я померлого ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43, і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ) та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704);
- зобов`язати відповідача з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № хз72465, виданої на ім`я померлого ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Постанови № 704, без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що отримує пенсію по втраті годувальника з 01 листопада 2016 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ. З набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі нової довідки. Після оформлення такої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачка звернулась до пенсійного органу для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру її пенсії й відповідач не мав, як вважає позивачка, підстав для відмови у здійсненні перерахунку. Посилаючись на положення статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 704, а також рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 позивачка вважає протиправною відмову пенсійного органу у проведенні належного перерахунку її пенсії.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. Подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає про те, що відповідно та на виконання статті 63 Закону № 2262-ХІІ та норм Постанови № 704, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (надалі - Постанова № 103). Наполягає на тому, що при перерахунку пенсії відповідач обґрунтовано керувався чинними на час перерахунку нормами Постанови № 103, натомість судовим рішенням у справі № 826/3858/18 не зобов`язано відповідача до перерахунків пенсій. Зауважує, що перерахунок пенсій на підставі довідок з новими складовими здійснюється виключно у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України. Оскільки Урядом натепер не прийнято жодних нормативно-правових актів щодо зміни грошового забезпечення, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачки відсутні. Також вважає пропущеним строк звернення до суду у цій справі, оскільки позивачка просить здійснити перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, тобто поза межами встановленого у статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) строку. З таких підстав просить суд відмовити в позові.
Розглянувши доводи і заперечення сторін та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з урахуванням такого.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 01 листопада 2016 року отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку від 03 липня 2024 року № хз72465 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з урахуванням додаткових складових та надано зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
На звернення представниці позивачки щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № хз72465, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом повідомило, що відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі поданої довідки, оскільки рішення ані про перерахунок пенсії, ані про зміну розмірів грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України не приймались, а Пенсійний Фонд не повідомляв про підстави для перерахунку пенсій.
Надаючи оцінку доводам відповідача щодо пропуску позивачкою строку звернення до суду із заявленими вимогами, суд звертає увагу відповідача, що приймаючи позовну заяву до розгляду в ухвалі від 25 листопада 2024 року про відкриття провадження у цій справі, вирішуючи заяву представниці позивачки про поновлення процесуального строку звернення з позовом у цій справі, суд, з урахуванням правової позиції Верховного Суду у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 квітня 2024 року у справі № 300/7182/21, згідно з якою перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з Законом № 2262-ХІІ, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, - вказував на те, що строк звернення до суду з позовом у цій справі позивачкою не пропущено.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з такого.
Частина перша статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (надалі - Закон № 2011-ХІІ) визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (частина четверта статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
За приписами частин другої та третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
01 березня 2018 набрала чинності Постанова № 704, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, відповідно до пункту 1 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Отже, цим нормативним документом Уряд визначив порядок та умови перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі Порядок № 45), у редакції Постанови № 103, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту цього Порядку - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, у редакції Постанови № 103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатка 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку № 45 до зазначених змін.
Отже, з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивачка має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
При цьому, порядок дій, який повинен вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Однак, довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № хз72465, виданої на ім`я померлого ОСОБА_2 , залишено відповідачем без виконання, чим порушено права та законні інтереси позивачки на належне пенсійне забезпечення та перерахунок пенсії.
За результатом розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про наявність у позивачки права на здійснення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № хз72465, виданої на ім`я померлого ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а відтак позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання відповідача перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження пенсії максимальним розміром суд, насамперед, враховує те, що у позовній заяві позивачка не наводить жодних доводів щодо обмеження її пенсійної виплати максимальним розміром, як і не додає жодних доказів на підтвердження такого обмеження. Разом з тим, згідно з поданим перерахунком пенсії станом на 01 липня 2024 року по пенсійній справі № 0601013144 розмір пенсійної виплати позивачки не обмежений максимальним розміром.
За таких обставин суд доходить висновку, що ця вимога, а також вимога щодо зобов`язання відповідача виплачувати пенсію та провести виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку, є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки між сторонами не виник спір у цій частині.
Такі висновки суду відповідають усталеній судовій практиці щодо надання судового захисту фактично порушеному праву.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
На підставі положень частини третьої статті 139 КАС України сплачений позивачкою судовий збір згідно з квитанцією від 11 листопада 2024 року підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним немайновим вимогам.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № хз72465, виданої на ім`я померлого ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № хз72465, виданої на ім`я померлого ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько
15.05.25