Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2025 року Справа № 160/29209/24 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСерьогіної О.В.
за участі секретаря судового засіданняКрасовської А.А.
за участі:
представника прокуратури Карюка Д.О.
представника відповідача-1 Фролова П.І.
представника відповідача-2 Фролова П.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою керівника Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області Данилова Дмитра Сергійовича до Самарівської міської ради, виконавчого комітету Самарівської міської ради, управління по роботі з активами Самарівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів фізична особа підприємець ОСОБА_1 та комунальне підприємство "Міськсервіс" Самарівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
В листопаді 2024 року керівник Новомосковської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Самарівської (Новомосковської) міської ради, Виконавчого комітету Самарівської (Новомосковської) міської ради, Управління по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Самарівської (Новомосковської) міської ради, Виконавчого комітету Самарівської (Новомосковської) міської ради та Управління по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради в частині невжиття заходів щодо приведення в належний стан розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, що знаходиться за адресою: в районі будинку АДРЕСА_1 , на підставі паспорту прив`язки тимчасових споруд № 130 від 20 червня 2022 року, виданого на замовлення фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ;
- скасувати паспорт прив`язки тимчасової споруди № 130 від 20 червня 2022 року, виданий на замовлення фізичної особи підприємця ОСОБА_1 Для здійснення підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , в районі вул. Сучкова, 32.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 20 червня 2022 року на замовлення ОСОБА_1 «Для здійснення підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Самар (Новомосковськ), в районі вул. Сучкова, 32» начальником відділу містобудування, архітектури та реклами управління по роботі з активами виконавчого комітету Самарівської (Новомосковської) міської ради Юлією Марченко в порушення вимог ч. 2 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 18 Закону України «Про автомобільні дороги», п.п. 2.2., 2.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року, п.п. 20, 25-2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 за № 198, ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі», ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди» оформлено та надано паспорт прив`язки тимчасових споруд з реєстраційним № 130 зі строком дії, який продовжено до 20.06.2027 року. При цьому Управлінням патрульної поліції в Дніпропетровській області листами № 8320/41/19/01- 2022 від 27.10.2022 року, № 589/41/19/01-2023 від 18.01.2023 року повідомляло Самарівську (Новомосковську) міську раду про виявлені порушення Закону України «Про автомобільні дороги», ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 року за № 198, та акцентувало увагу на необхідність їх усунення, зокрема шляхом вжиття необхідних заходів впливу до причетних осіб та/або організацій, спрямованих на демонтаж або зміну місць розташування, в тому числі вищевказаної тимчасової споруди торговельно-побутового призначення. Однак, ні Самарівською (Новомосковською) міською радою, ні виконавчим комітетом Самарівської (Новомосковської) міської ради, ні управлінням по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради та іншими створеними нею органами заходи з метою усунення виявлених порушень не вживалися. Таким чином, незважаючи на те, що розміщення ФОП ОСОБА_1 тимчасової споруди в районі будинку АДРЕСА_1 , створює загрозу безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів споруд, Самарівською (Новомосковською) міською радою, її виконавчим комітетом та управлінням по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради, обізнаними про наявність порушень вимог чинного законодавства під час розміщення тимчасових споруд, будучи зобов`язаними діяти насамперед в інтересах та від імені територіальної громади, жодні заходи щодо скасування паспортів прив`язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності всупереч вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 року, протягом тривалого часу не вживаються. Більш того, Новомосковською окружною прокуратурою направлялися листи в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» від 02.08.2024 року за №62-4212 вих24, від 18.10.2024 року за №62-5644вих24 до Новомосковської (Самарівської) міської ради та її виконкому, в яких повідомлялося про встановлені факти. Згідно із інформацією, викладеною у відповідях виконкому Новомосковської міської ради № 1953/0/2-24 від 03.09.2024, № 2444/0/2-24 від 25.10.2024 року заходи, спрямовані на захист порушених інтересів держави, не здійснені, претензійно-позовна робота, спрямована на визнання незаконними та скасування паспортів прив`язки для розміщення тимчасових споруд не проведена. Аналогічна бездіяльність допущена і управлінням по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради, яке окружною прокуратурою листами в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» від 11.09.2024 року № 62-4840вих-24, від 18.10.2024 року № 62-5650вих-24 повідомлялося про виявлені порушення. Згідно із інформацією, викладеною у відповідях управління по роботі з активами Новомосковської (Самарівської) міської ради № 687 від 13.09.2024 року, № 822 від 24.10.2024 року заходи, спрямовані на захист порушених інтересів держави, не здійснені, претензійно-позовна робота, спрямована на визнання незаконними та скасування паспортів прив`язки для розміщення тимчасових споруд не проведена. Невжиття Самарівською (Новомосковською) міською радою, виконавчим комітетом Самарівської (Новомосковської) міської ради та управлінням по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради, до компетенції яких віднесено відповідні повноваження, заходів щодо приведення у відповідність до норм чинного містобудівного та земельного законодавства, законодавства про благоустрій населених пунктів розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на території м. Самар (Новомосковська) та скасування незаконних паспортів прив`язки, свідчить про наявність підстав для вжиття прокуратурою представницьких повноважень в інтересах держави шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Також звертає увагу на те, що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру та інформації Новомосковської міської ради земельна ділянка під розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 не надавалася. Тоді як, відповідно до діючого земельного законодавства користування земельною ділянкою для провадження підприємницької та іншої діяльності можливо лише на праві оренди. Просить суд позов задовольнити.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 05.12.2024 року. Також вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів фізичну особу підприємця ОСОБА_1 та Комунальне підприємство "Новомосковськміськтранс".
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 року клопотання керівника Новомосковської окружної прокуратури Дніпропетровської області Данилова Дмитра Сергійовича щодо переходу зі спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження у справі задоволено. Розгляд даної справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18.12.2024 року.
19.11.2024 року від виконавчого комітету Самарівської міської ради та Самарівської міської ради надійшли відзиви на позов, в яких відповідачі зазначають, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень. Але в порушення статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурором не обґрунтовано підстав для представництва в суді. Що стосується твердження прокурора щодо обмеження прав мешканців міста, звертає увагу на існування парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захистом прав кожного на території України і в межах її юрисдикції на постійній основі, який здійснюється Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та розширення Законом № 1697-VII відповідної компетенції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, оскільки за європейськими стандартами омбудсмен розглядається як набагато кращий інститут для представництва інтересів громадян, ніж прокуратура. Щодо дотримання вимог діючого законодавства при оформленні паспортів прив`язки на тимчасову споруду, зазначає, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Оскаржуваний прокурором паспорт прив`язки тимчасових споруд № 130 від 20 червня 2022 року, виданий на замовлення фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , оформлений та виданий відділом містобудування, архітектури та реклами управління по роботі з активами виконавчого комітету Новомосковської міської ради в порядку та в спосіб визначений статтею 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затвердженого Наказом Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року. Прокурором не зазначено, які саме норми з наведених нормативних документів були порушені відповідачами. Звертають увагу суду на те, що прокурор, просячи у позовній заяві визнати протиправну бездіяльність відповідачів, в порушення пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, не зазначає в чому саме полягає їх бездіяльність та які саме повноваження з числа визначених діючим законодавством вони мали здійснити, але не здійснили. Не зазначено й жодних конкретних підстав для анулювання виданого паспорту прив`язки тимчасових споруд, що свідчить про безпідставність позовних вимог. Також, зазначають, що жоден акт законодавства, яким унормовані правовідносини щодо оформлення паспортів прив`язки, не вимагає наявності державної реєстрації права користування земельною ділянкою (оренди або сервітуту) як обов`язкової умови для прийняття уповноваженим органом державної влади чи органом місцевого самоврядування рішення щодо оформлення паспортів прив`язки, розміщення тимчасових споруд та продовження строку їх розміщення строку. Просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Також, 20.11.2024 року від управління по роботі з активами Самарівської міської ради надійшов відзив на позов, зміст якого є ідентичним змісту, поданим 19.11.2024 року, виконавчим комітетом Самарівської міської ради та Самарівською міською радою відзивам на позов.
До суду, 25.11.2024 року від керівника Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області надійшла відповіді на відзиви, в якій прокурор зазначив, що предметом спору в даному випадку є дотримання визначеного законом порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності на земельних ділянках комунальної власності. Недотримання Самарівською (Новомосковською) міською радою, виконкомом Самарівської (Новомосковської) міської ради та управлінням по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради встановлених законодавством вимог при погодженні місцерозташування та видачі паспортів прив`язки для розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності погіршує умови для життєдіяльності територіальної громади в цілому та кожного її члена окремо, може загрожувати протипожежній, санітарній та екологічній безпеці членів територіальної громади, а у спірних правовідносинах безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів таких споруд, негативно впливає на безпечні для життя і здоров`я умови перебування на території відповідного населеного пункту, створює ризики настання аварій, інших надзвичайних ситуацій. Відтак, дотримання встановленого законом порядку провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на земельних ділянках комунальної власності в м. Самар (Новомосковську) становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов`язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування - ту чи іншу раду, а також на створювані нею органи. Чинним законодавством не встановлено, який саме орган влади має право оскаржувати до суду рішення, дії чи бездіяльність Самарівської (Новомосковської) міської ради, виконавчого комітету Самарівської (Новомосковської) міської ради, управління по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради під час розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та видачі/ скасування паспортів прив`язки, у зв`язку з чим, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 53 КАС України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор має право звертатися до суду з даним позовом у якості позивача. У даному випадку на момент звернення прокурора з позовом до суду орган, якому державою передано повноваження з питань розміщення тимчасових споруд для підприємницької діяльності та виключні повноваження, в тому числі вирішення питання щодо їх демонтажу виконавчий комітет Самарівської (Новомосковської) міської ради, який уповноважений на захист інтересів держави у даних правовідносинах, будучи обізнаним про вказані порушення під час розміщення тимчасових споруд в межах «червоних ліній», в безпосередній близькості від проїзної частини та перехрестя доріг, не вжив жодних заходів щодо усунення наявних порушень. Проігноровано Самарівською (Новомосковською) міською радою, виконавчим комітетом та управлінням по роботі з активами Самарівської (Новомосковської) міської ради і факт відсутності у ФОП ОСОБА_1 будь-яких речових прав на земельну ділянку комунальної власності під розташування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності. Існування договору про тимчасове використання об`єктів (елементів) благоустрою не за функціональним призначенням під розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що укладено між ФОП ОСОБА_1 та КП «Новомосковськміськтранс» Новомосковської (Самарівської) міської ради, не є правовою підставою для користування земельною ділянкою комунальної власності під тимчасовими спорудами для здійснення підприємницької діяльності, оскільки, нівелюючи поняття благоустрою та його об`єктів (елементів), вони приховують фактичний договір оренди земельної ділянки для розміщення торгівельного павільйону. ФОП ОСОБА_1 не є ані власником, ані користувачем будь-якої земельної ділянки, на якій розташовано тимчасові споруди.
У зв`язку із оголошенням повітряної тривоги 18.12.2024 року, розгляд справи відкладено.
18.12.2024 року від керівника Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області надійшли письмові пояснення на позов, в яких останнім викладено позицію аналогічну заявленій ним в позовній заяві та у відповідях на відзиви, із зазначенням тотожних аргументів та доводів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 року позовну заяву було залишено без руху відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України та надано строк протягом п`яти днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків.
23.12.2024 року позивачем були усунені недоліки зазначені в ухвалі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 року продовжено розгляд адміністративної справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.01.2025 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 року продовжено на 30 днів строк підготовчого провадження у цій справі.
У підготовчому судовому засіданні, відкритому 29.01.2025 року, оголошена перерва до 26.02.2025 року.
У зв`язку із перебуванням 26.02.2025 року судді у відпустці, розгляд справи відкладено на 19.03.2025 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 року у задоволенні клопотання Самарівської міської ради, виконавчого комітету Самарівської міської ради, Управління по роботі з активами Новомосковської міської ради про повернення позовної заяви без розгляду відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 року закрито підготовче засідання та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 09.04.2025 року.
У зв`язку із оголошенням повітряної тривоги 09.04.2025 року, 16.04.2025 року розгляд справи відкладено на 30.04.2025 року.
Усною ухвалою від 30.04.2025 року, занесеною до протоколу судового засідання, здійснено заміну назви Новомовсковської окружної прокуратури Дніпропетровської області на Самарівську окружну прокуратуру Дніпропетровської області та назву комунальне підприємство "Новомосковськміськтранс" Новомосковської міської ради на комунальне підприємство "Міськсервіс" Самарівської міської ради.
В судовому засіданні 30.04.2025 року суд перейшов до стадії ухвалення рішення та оголосив перерву до 07.05.2025 року для ухвалення рішення.
В судовому засіданні 07.05.2025 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши доводи представників учасників процесу, з`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 02.05.2022 року ФОП ОСОБА_1 звернулася до Новомосковського міського голови із заявою №Є-386 від 02.05.2022 року, в якій просила розглянути відповідність намірів встановлення нею тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_1 до якої долучила графічні матеріали та топографо-геодезичній основі М 1:500 із зазначенням бажаного місця розташування тимчасової споруди, площею до 30 кв.м.
Виконавчим комітетом Самарівської (Новомосковської) міської ради, за результатами розгляду вищевказаної заяви, місцерозташування тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності в районі АДРЕСА_1 погоджено.
16.06.2022 року ОСОБА_1 звернулася до начальника відділу містобудування, архітектури та реклами управління по роботі з активами виконавчого комітету Самарівської (Новомосковської) міської ради з додатковою заявою № 16, долучивши до неї схеми розміщення ТС: ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовив суб`єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектора, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; технічні умовами щодо інженерного забезпечення (за наявності при підключенні ТС), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
20.06.2022 року на замовлення ОСОБА_1 начальником відділу містобудування, архітектури та реклами управління по роботі з активами виконавчого комітету Самарівської (Новомосковської) міської ради оформлено та надано паспорт прив`язки ТС «Для провадження підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі за адресою: вул. Сучкова, 32 у м. Самар (Новомосковськ) Дніпропетровської області» з реєстраційними №130 зі строком дії, який продовжено до 20.06.2027 р.
Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області листами№ 8320/41/19/01-2022 від 27.10.2022 р., № 589/41/19/01-2023 від 18.01.2023 р. повідомило Самарівську (Новомосковську) міську раду про виявлені порушення Закону України «Про автомобільні дороги», ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 р. № 198, та акцентувало увагу на необхідність їх усунення, зокрема шляхом вжиття необхідних заходів впливу до причетних осіб та/або організацій, спрямованих на демонтаж або зміну місць розташування вищевказаних тимчасових споруд торговельно-побутового призначення.
Виконавчий комітет Самарівської (Новомосковської) міської ради на звернення від 27.10.2022 року щодо проведення перевірки фактів розташування тимчасових споруд торгівельно-побутового призначення повідомив, що наказом Міністерство регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 р. затверджено «Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив`язки ТС. Порядком не передбачено погодження розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності з уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно із висновком експерта Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС № СЕ-19/104-23/26658-БТ від 29.09.2023 року проведеного на виконання постанови слідчого відділу Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області у кримінальному провадженні від 19.07.2022 р. №42022042110000039, зокрема встановлено, що відстань від тимчасової споруди №160 до до кам`яного 4х-поверхового житлового будинку, який розташовано по червоній лінії вул. Сучкова, 32 як фактично, так і відповідно до виданого паспорту прив`язки складає 5,7 м.; до проїзної частини 0,68 м., до перехрестя 12,03 м.
Згідно інформації управління патрульної поліції в Дніпропетровській області від 17.08.2024 року №10931/41/19/03.2024 на перехресті вул. Гетьманська та вул. Сучкова (в районі буд. № 32 та № 35) в м. Самар (Новомосковську) Дніпропетровської області розташовані тимчасові споруди торговельно-побутового призначення з порушеннями вимог ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» та ПКМУ № 198 від 30.03.1994 року «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» та інших чинних норм та стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (розміщені за межами тротуарів на відстані ближче ніж 2 м від нього, ближче ніж 10 м від краю проїзної частини вулиці, ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів, а також на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку).
Новомосковською окружною прокуратурою в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» 11.09.2024 року за №62-4840вих-24, 06.09.2024 року за №62-4771вих направлялися листи до управління з активами Новомосковської (Самарівської) міської ради, в яких повідомлялося про встановлені порушення Закону України «Про автомобільні дороги», ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 р. № 198.
Згідно із інформацією, викладеною у відповідях № 761 від 25.09.2024 року, №686 від 13.09.2024 року заходи, спрямовані на захист порушених інтересів держави, не здійснені, претензійно-позовна робота, спрямована на визнання протиправними та скасування паспортів прив`язки для розміщення тимчасових споруд не проведена.
Також, Новомосковською окружною прокуратурою в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» 02.08.2024 року за №62-4212вих-24, 03.09.2024 року за №5090-24 направлялися листи до Новомосковської (Самарівської) міської ради, виконавчого комітету Новомосковської (Самарівської) міської ради в яких повідомлялося про встановлені порушення Закону України «Про автомобільні дороги», ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 р. № 198.
Згідно із інформацією, викладеною у відповідях № 687 від 13.09.2024 року, № 1953/2/2-24 від 03.09.2024 року, порядком розміщення тимчасових споруд не передбачено погодження розміщення тимчасової споруди з уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI, (далі - Закон № 3038-VI), Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 р. № 244 (далі - Порядок № 244), з урахуванням вимог Закону № 280/97-ВР.
Відповідно до ч.2 ст.28 Закону № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Частиною третьою статті 28 Закону № 3038-VI визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 28 Закону № 3038-VI).
Змістом статті 21 Закону № 2807-IV визначено, що малі архітектурні форми є елементами (частинами) об`єктів благоустрою.
Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об`єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Згідно із частиною другою статті 4 Закону № 3038-VI суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
На виконання частини четвертої статті 28 Закону № 3038-VI наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 р. № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності" затверджено Порядок № 244, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
За визначеннями, наведеними у пунктах 1.4-1.5 Порядку № 244 (у відповідній редакції) паспорт прив`язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності;
схема розміщення ТС - це графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1: 500 суб`єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив`язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під`їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо);
стаціонарна ТС - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
Згідно із пунктами 2.2. та 2.3 Порядку № 244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.
Цей перелік документів є вичерпним.
Приписами пункту 2.4 Порядку № 244 передбачено, що для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив`язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив`язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку № 244).
Згідно із пунктами 2.11, 2.12 Порядку № 244 паспорт прив`язки ТС включає:
титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності;
схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1: 500;
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1 : 50 (для стаціонарних ТС);
технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж.
Цей перелік документів є вичерпним.
Паспорт прив`язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
При цьому згідно із пунктом 2.18 Порядку № 244 продовження строку дії паспорта прив`язки ТС здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки ТС органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки ТС може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки ТС або на новий строк (пункт 2.19 Порядку № 244).
За правилами пункту 2.5 Порядку № 244 про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Згідно із пунктом 2.26 Порядку № 244 дія паспорту прив`язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив`язки ТС при її встановленні; не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки ТС; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки ТС.
Таким чином, відповідність намірів замовника стосовно місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам перевіряється уповноваженим органом упродовж десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів, тобто при оформлені паспорта прив`язки ТС, і на цьому етапі забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та Порядком № 244.
З наведеного суд констатує, що перевірка відповідності намірів замовника щодо розташування тимчасових споруд здійснюється не у будь-який невизначений час, а у межах конкретних строків та на чітко визначеному етапі - під час оформлення паспорта прив`язки.
Відповідно до інформації зазначеної в листах Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області від 27.10.2022 року, 18.01.2023 року, 17.08.2024 року на перехресті вул. Гетьманська та вул. Сучкова (в районі буд. № 32 та № 35) в м. Самар (Новомосковську) Дніпропетровської області розташовані тимчасові споруди торговельно-побутового призначення з порушеннями вимог ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану» та ПКМУ № 198 від 30.03.1994 року «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» та інших чинних норм та стандартів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (розміщені за межами тротуарів на відстані ближче ніж 2 м від нього, ближче ніж 10 м від краю проїзної частини вулиці, ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів, а також на зупинці маршрутних транспортних засобів ближче ніж 20 м у межах видимості в обидва боки тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку).
Згідно із пунктом 20 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1994 р. №198 (далі - Єдині правила), у межах смуги відведення автомобільних доріг загального користування та "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів забороняється розміщувати будь-які споруди або об`єкти без дотримання вимог ст.37 Закону України "Про автомобільні дороги".
Погодження проектів будівництва, реконструкції і ремонту автомобільних доріг, залізничних переїздів, комплексів дорожнього сервісу та інших споруд у межах смуги відведення автомобільних доріг або "червоних ліній" міських вулиць і доріг здійснюється відповідними підрозділами Національної поліції на підставі абзацу п`ятого частини першої статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух".
Згідно із пунктом 25-2 Єдиних правил, тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності на автомобільних дорогах розміщуються відповідно до статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а у разі їх розміщення у межах смуги відведення автомобільних доріг або "червоних ліній" міських вулиць і доріг - за погодженням з відповідним підрозділом Національної поліції відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 523 Закону України "Про дорожній рух".
Пунктом 26 Єдиних правил встановлено, що розміщення малих архітектурних форм на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів здійснюється відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та містобудівної документації з урахуванням вимог абзацу четвертого частини першої статті 523 Закону України "Про дорожній рух". Малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності розміщуються із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування.
Відповідно до пункту 27 Єдиних правил, у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, але й на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.
Пунктом 28 Єдиних правил передбачено, що на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів, де відповідно до містобудівної документації або проекту будівництва існуючі будинки, споруди та огорожа розміщені на відстані менше ніж 5 метрів від проїзної частини, розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності допускається в одну лінію з фасадами будівель, споруд або огорожі.
Допускається розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на тротуарах та пішохідних доріжках, коли їх ширина перевищує ту, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій», та забезпечено безпечне і безперешкодне пересування пішоходів та маломобільних груп населення (ширина залишкової пішохідної зони повинна бути не менше тієї, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій»). В охоронних зонах інженерних комунікацій допускається розміщувати малі архітектурні форми за обов`язковим погодженням з організаціями, які експлуатують ці комунікації. Відповідно до п.35 Єдиних правил забороняється розміщувати малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності: без дотримання вимог ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво», ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» у частині забезпечення видимості; ближче ніж за 20 метрів до перехресть; на штучних спорудах (крім випадків, коли розміщення цих споруд передбачено проектом будівництва або реконструкції, погодженим та затвердженим в установленому порядку).
Згідно із п.3.7.4 національного стандарту ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди» забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення - ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів. Відповідно до п.5.4 ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі» тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски тощо повинні розмішуватися до будівель та інших споруд на відстані, яку слід приймати залежно від ступеня їх вогнестійкості з ДБН 360-92**, але не менше 10 м.
Відповідно до інформації, наданої Управлінням патрульної поліції в Дніпропетровській області в листі від 17.08.2024 року, звернення щодо погодження тимчасових споруд в районі вул. Сучкова, 32, в м. Новомосковську розташування стаціонарних тимчасових споруд не надходили.
Згідно із висновком експерта Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС № СЕ-19/104-23/26658-БТ від 25.09.2023 року проведеного на виконання постанови слідчого відділу Новомосковського РВП ГУНП в Дніпропетровській області у кримінальному провадженні від 19.07.2022 р. №42022042110000039, зокрема стосовно ТС №130 встановлено:
- що прив`язка до місцевості в паспортах та фактичному розташуванні тимчасових споруд, розташованих а районі вул. Сучкова, 32 не відповідає вимогам п.5.4 ДБН В2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі» та становить менше 10 метрів, а саме фактично відстань від тимчасової споруди до кам`яного 4-х поверхового житлового будинку, який розташований на «червоній лінії» вул. Сучкова, 32 5,7 м.;
- відстані до проїзної частини в паспортах та фактичному розташуванні споруд, розташованих в районі вул. Сучкова, 32 не відповідають вимогам розділу V, п.27, абзац 2 Постанови КМУ від 30.03.1994 р, № 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» [5] та мають складати не менше 5 м, а саме фактично відстань від тимчасової споруди до проїзної частини становить - 0,68 м;
- при підготовці паспортів розташування тимчасової споруди порушена вимога розділу IV, п. 25-2, Постанови КМУ від 30.03.1994 р. № 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» [5], а саме не узгоджено розміщення тимчасових споруд з відповідним підрозділом Національної поліції;
- при підготовці паспортів розташування тимчасової споруди порушена вимога розділу V, п. 28, п. 35, Постанови КМУ від 30.03.1994 р. № 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» [5], а саме не узгоджено розміщення тимчасових споруд в охоронних зонах інженерних комунікацій з організаціями, які експлуатують ці комунікації;
- відстань до перехрестя вул. Сучкова, 32 та вул. Велика Ковалівка тимчасових споруд ТС не відповідає вимогам розділу V, п. 35. «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» [5] та має складати не менше 20 м, а саме фактично відстань від тимчасової споруди до перехрестя становить - 12,03 м.;
- відстань до перехрестя вул. Сучкова, 32 та вул. Велика Ковалівка тимчасових споруд ТС не відповідає вимогам п. 3.7.4 національного стандарту ДСТУ 3587-97 Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди» [12], в якому забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів, а фактично відстань від тимчасової споруди до перехрестя становить - 12,03 м.;
- відповідно до наведеної класифікації будинків за ступенем вогнестійкості тимчасові споруди належать до IV ступеня вогнестійкості. Таким чином, згідно до ДБН 360- 92**, «Додаток 3.1 (обов`язковий) «Протипожежні вимоги», Таблиця 1 відстані між житловими будинками та тимчасовими спорудами ТС не відповідають вимогам ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» [10] щодо протипожежних відстаней до житлових будинків та мають складати не менше 10 м, а фактично відстань від тимчасової споруди до кам`яного 4-х поверхового житлового будинку, який розташовано по «червоній лінії» вул. Сучкова, 32 становить - 5,7 м;
Отже, розташування тимчасової споруди №130 не відповідає: п.25-2 Єдиних правил ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою № 198, оскільки розміщення тимчасових споруд не узгоджено з відповідним підрозділом Національної поліції, п.28,35 Єдиних правил ремонту та утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою № 198, оскільки розміщення тимчасових споруд не узгоджено з відповідним організаціями, що експлуатують інженерні комунікації; п.3.7.4 ДСТУ 3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди», оскільки відстань до перехресних вулиць та пішохідних переходів менше 50 м.
За висновками щодо застосування норм права, викладеними у постановах Верховного Суду від 18.10.2018 р. у справі №821/140/18 та від 24.01.2020 р. у справі №821/235/18, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої має відповідати, у тому числі, Єдиним правилам ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, та здійснюватися на підставі дозвільного документу паспорта прив`язки, який видає (продовжує строк дії) відповідний орган з дотриманням вимог вищевказаної постанови.
Це означає, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності має відповідати усім вимогам закону, містобудівної документації, будівельним, санітарним, протипожежним, екологічним та іншим нормам, державним стандартам і правилам, локальним нормативно-правовим актам органів місцевого самоврядування та іншим актам, дотримання яких вимагається під час перевірки намірів замовника щодо розташування таких споруд.
Відповідність намірів замовника щодо розташування тимчасових споруд вищезгаданим нормативам безперервно має бути забезпечена і зберігатись починаючи з моменту звернення зацікавленої особи за отриманням дозвільного документа у вигляді паспорта прив`язки і в подальшому, під час вирішення питання про його оформлення (видачу), переоформлення та продовження строку дії, упродовж усього часу розміщення тимчасових споруд.
Недотримання встановлених законодавством вимог до розміщення тимчасових споруд погіршує умови для життєдіяльності територіальної громади в цілому та кожного її члена окремо, може загрожувати протипожежній, санітарній та екологічній безпеці тощо, а у спірних правовідносинах безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів таких споруд, негативно впливає на безпечні для життя і здоров`я умови перебування на території відповідного населеного пункту, створює ризики настання аварій, інших надзвичайних ситуацій.
Тому дотримання встановленого законом порядку провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов`язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування, а також на створювані ним спеціальні органи.
Однак, у спірних правовідносинах, як стверджує прокурор у позові, цей інтерес порушено самою ж радою та утвореним нею спеціальним органами, які будучи обізнаними про наявність порушень вимог чинного законодавства під час погодження розміщення тимчасових споруд та видачі паспорту прив`язки, жодні заходи щодо скасування паспорту прив`язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності всупереч вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку №244, протягом тривалого часу не вжили.
Суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 07.08.2023 року у справі №440/7204/21 дійшов висновку про те, що хоча й відповідність намірів замовника щодо місця розташування тимчасової споруди здійснюється саме на етапі оформлення, а не продовження строку дії паспорта прив`язки, відповідачі у спірних правовідносинах, будучи зобов`язаними діяти насамперед в інтересах та від імені територіальної громади, встановивши порушення вимог закону щодо розміщення належних третій особі тимчасових споруд (якщо таке порушення дійсно мало місце), повинні були виправити власну ж помилку, допущену під час прийняття рішення про оформлення і видачу паспорта прив`язки на такі споруди, і вжити передбачених законом заходів для приведення місця їх розміщення у відповідність вимогам законодавства, або ж відмовити у продовженні строку дії такого дозвільного документа, у подальшому розміщенні споруд.
За висновком Верховного Суду у такому випадку не порушується баланс публічних і приватних (індивідуальних) інтересів, оскільки такі дії покликані відновити законність та правовий порядок в у сфері спірних правовідносин, повернути їх у законні рамки і при цьому забезпечити дотримання інтересів широкого кола осіб територіальної громади міста, запобігти негативним наслідкам, що можуть настати у зв`язку з недотриманням встановленого законодавством порядку розміщення тимчасових споруд, вимог щодо місця їх розташування.
За приписами частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані докази, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані докази, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Самарівської міської ради, виконавчого комітету Самарівської міської ради та управління по роботі з активами Самарівської міської ради в частині невжиття заходів щодо приведення в належний стан розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, що знаходиться за адресою: в районі будинку АДРЕСА_1 , на підставі паспорту прив`язки тимчасових споруд № 130 від 20 червня 2022 року, виданого на замовлення фізичної особи підприємця ОСОБА_1 .
Скасувати паспорт прив`язки тимчасової споруди № НОМЕР_1 від 20 червня 2022 року, виданий на замовлення фізичної особи підприємця ОСОБА_1 "для здійснення підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 ".
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складений 16 травня 2025 року.
Суддя О.В. Серьогіна