Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/37185/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 02.12.2024 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2294 (дві тисячі двісті дев`яносто чотири) гривні 88 копійок за 2022 рік та 1500 (тисяча п`ятсот) гривень за 2024 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач зазначає, що ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом від 08.03.2024 року № 1500-0308-8/36838 надав копію перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 року. 20.07.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області своїм листом № 1500/0310/8/112539 надав новий перерахунок пенсії позивача від 01.03.2024 року. Позивач звертаємо увагу, що складові пенсійного забезпечення в даних перерахунках не є однаковими. Так, в перерахунку пенсії, що надійшов 20.07.2024 року зменшені розміри індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки. Відповідно до перерахунку наданого 08.03.2024 року, розмір індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки складав 2294 (дві тисячі двісті дев`яносто чотири) гривні 88 копійок та 1500 (одна тисяча п`ятсот) гривень відповідно. Однак, у перерахунку наданого 20.07.2024 року, розмір індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки складає 1835 (одна тисяча вісімсот тридцять п`ять) гривень 90 копійок та 1309 (одна тисяча триста дев`ять) гривень 38 копійок відповідно, тобто розмір індексації за вказані роки було зменшено. Позивач також зазначає, що зменшення розмірів індексації за 2022 та 2024 роки призвело до того, що позивачу було не вірно здійснено перерахунок пенсії, відповідно до чого, станом на день подання позовної заяви він отримує пенсію розмір якої менший, а ніж повинен бути.
Ухвалою судді від 09.12.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.
24.12.2024 року (вх.№ЕС/77560/24) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління не погоджується з вимогами, викладеними у позовній заяві.
У відзиві зазначено, що відповідно до протоколу перерахунку пенсії розмір індексації базового ОСНП 2022 становить основний розмір пенсії (13113,54 грн х 0,14) = 1835,90 грн, розмір індексації базового ОСНП 2023 - 1500 грн. (14949,44 х 0,197), розмір індексації базового ОСНП 2024 1309,38 грн. (16449,44 х 0,0796). Також відповідачем здійснено розрахунок збільшення основного розміру пенсії, передбаченого постановою КМУ №1381, за формулою: основний розмір пенсії + ОСНП 2022 2024 х 25% = ( 13113,54 + 1835,90 + 1500 + 1309,38) * 25 % = 4439,71 грн . Тобто, Головним управлінням здійснено перерахунок із врахуванням Постанов № 1381, 118, 168, 185. Отже позовні вимоги зазначені в позовній заяві є безпідставними..
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, дослідивши обставини на які посилаються сторони, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено таке.
Судом встановлено, ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
06.03.2024 року пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 року (підстава проведення перерахунку "ДБУ 2024 року + індексація з 03.04").
З наданого до суду протоколу про перерахунок пенсії позивача від 06.03.2024 року судом встановлено, що підсумок пенсії ОСОБА_1 склав 24681,21 грн (Основний розмір пенсії при цьому склав 13113,54 грн).
При цьому при визначені підсумку пенсії до неї було включено, в тому числі, індексацію грошового забезпечення за 2022 рік у розмірі 2294,88 грн та індексацію грошового забезпечення за 2024 рік у розмірі 1500,00 грн.
Також судом встановлено, що 20.07.2024 року пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024 року.
З наданого до суду протоколу про перерахунок пенсії позивача судом встановлено, що підсумок пенсії ОСОБА_1 склав 25192,93 грн. (Основний розмір пенсії при цьому склав 13113,54 грн).
При цьому при визначені підсумку пенсії до неї було включено, в тому числі, індексацію грошового забезпечення за 2022 рік у розмірі 1835,90 грн та індексацію грошового забезпечення за 2024 рік у розмірі 1309,38 грн.
03.09.2024 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2294 (дві тисячі двісті дев`яносто чотири) гривні 88 копійок за 2022 рік та 1500 (одна тисяча п`ятсот) гривень за 2024 рік.
У відповідь на вказану заяву відповідачем складено листа від 02.10.2024 року, в якому зазначено, що пенсія позивача перерахована, обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.
У листі зазначено, що оскільки в травні поточного року після доопрацювання програмного забезпечення проведено розмежування таких виплат, як індексація пенсії та розмір збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», розмір зазначених виплат у перерахунках пенсії прописується окремо;
- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" до розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 нарахована індексація пенсії в сумі 1835,90 грн (13113,54 грн х 0,14) з урахуванням індексації підвищення пенсії на 25 процентів 458,98 (13113,54 грн х 25% х 0,14) розмір індексації в перерахунках за 2022 рік вказувався загальною сумою 2294,88 грн;
- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн;
- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.03.2024 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1309,38 грн (13113,54 грн + 1835,90 грн + 1500,00 грн) х 0,0796).
Вважаючи протиправною дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 р. № 118 (далі - Постанова № 118) установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з абз.2 п.1 Постанови № 118, установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Підпунктом 1 п.2 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23.02.2024 р. № 185 (далі - Постанова № 185) установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16 лютого 2022 р. № 118 та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24 лютого 2023 р. № 168 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з п.2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України" від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Суд зазначає, що спірним у даній справі є не питання права позивача на індексацію пенсії. Відповідачем вже здійснено індексацію пенсії позивача за 2022, 2024 рр.
Спірним між сторонами стало питання щодо зменшення позивачу розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки при перерахунку пенсії 20.07.2024 р. у порівняні з розрахунком від 06.03.2024 р.
З матеріалів справи вбачається, що під час індексації базового ОСНП 2022 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118, натомість від час індексації базового ОСНП 2024 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,0796, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185.
Відмінність розрахунку станом на 06.03.2024 року та перерахунку від 20.07.2024 р. станом на 01.03.2024 р. полягає у застосованому для обчислення індексації основному розмірі пенсії.
Питання щодо визначення основного розміру пенсії позивача не є спірним.
З урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, індексація базового ОСНП 2022 складає 1835,90 грн. (13113,54 х0,140).
З урахуванням коефіцієнту збільшення 1,0796, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024р. №185, індексація базового ОСНП 2024 складає 1309,38 грн. (16449,44*0,0796), де 16449,44грн. це добуток основного розміру пенсії 13113,54 + ОСНП 2022 1835,90 грн. та ОСНП 2023 1500,00 грн.).
Суд звертає увагу, що індексації, відповідно до умов, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 23.02.2024 р. № 185, підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством). Водночас, з умовами постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році.
Таким чином, відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 з розрахунку основного розміру пенсії 13113,54 грн. та коефіцієнту збільшення 1,14. Відповідно нарахування та виплата індексації базового ОСНП за 2024 здійснено з розрахунку: основний розмір пенсії + ОСНП 2022, 2023 на коефіцієнт збільшення 1,0796.
Також відповідачем здійснено розрахунок збільшення основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1381, за формулою: основний розмір пенсії + ОСНП 2022 - 2024 х 25% = (13113,54 + 1835,90 + 1500,00 + 1309,38) х 25 % = 4439,71 грн.
На підставі викладеного, суд вважає безпідставними доводи позивача, оскільки індексації підлягають розміри пенсії, а не сума грошового забезпечення для обчислення пенсії та погоджується з доводами відповідача про те, що Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки в порядку та розмірі, встановленому постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. № 118 та від 23.02.2024 р. № 185.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя O.A. Вовченко
.