Ухвала суду № 127336998, 14.05.2025, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2025
Номер справи
300/2953/25
Номер документу
127336998
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про продовження строку процесуального строку

на виконання ухвали суду про залишення без руху позовної заяви

"14" травня 2025 р. справа № 300/2953/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши питання щодо продовження строку для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо застосування обмеження пенсії її максимальним розміром та зобов`язання здійснити з 01.02.2023 відповідний перерахунок і виплату пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення №451 від 25.07.2024, з урахуванням індексації за 2023, 2024 роки, без обмеження пенсії її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Думич Оксана Іванівна (надалі по тексту також представник позивача, адвокат Думич О.І.), 30.04.2025 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також відповідач, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 обмеження пенсії максимальним розміром;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.02.2023 року провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 25.07.2024 за №451, з урахуванням індексацій, індексацій передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185, постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 за №209, надбавок, доплат, - без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 29.04.2025" та підписана електронно-цифровим підписом адвоката Думич Оксани Іванівни, яка діє на підставі ордера №1099571 від 29.04.2025.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 залишено без руху вказану позовну заяву і надано десятиденний строк для усунення недоліків з дня вручення цієї ухвали.

Усунення недоліків визначено шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України: надати (долучити) до позовної заяви платіжне доручення (квитанцію) про сплату судового збору в розмірі 2 904,08 гривень.

Представник позивача адвокат Думич О.І. скерувала до суду через Єдину судову інформаційну систему заяву про усунення недоліків із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 12.05.2025", реєстрацію якої здійснено судом 12.05.2025 за вх.№12825/25.

Розглядаючи подану заяву від 12.05.2024, суд вказує, що позивач подала до суду на усунення недоліків квитанцію про сплату судового збору №1923-5891-6340-3464 від 06.05.2025 в сумі 968,96 гривень, чим фактично виконала ухвалу суду про залишення позовної заяви без руху не в повному обсязі.

Також у коментованій заяві адвокат Думич О.І. зазначила, що прохання позивача у розглядуваній справі щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 25.07.2024 за №451, слід врахувати його як уточнення, що не вважається позовною вимогою, а є обґрунтованою деталізацією алгоритму дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо розглядуваного спору, оскільки розглядуваний спір стосується саме застосування до пенсії обмеження максимальним розміром.

На переконання представника позивача, індексація є однією із складових пенсії, яка регулюється одним Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (стаття 42), на виконання якого приймаються постанови Кабінету Міністрів України. Право на індексацію пенсії є безумовним правом позивача при усіх перерахунках пенсії, та не може бути обмеженим. Таким чином, позовна вимога, що стосується проведення перерахунку пенсії з урахуванням індексацій, індексацій передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209, спрямована на захист одного порушеного права позивача на перерахунок пенсії з урахуванням індексації. При цьому, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області обґрунтовує невиплату індексацій в повному розмірі застосуванням обмежень (верхньої межі) її розміру, а не правом на виплату такої індексації. Звертає увагу суду, що індексація нарахована, що свідчить про наявність права на її нарахування та виплату, однак не виплачується у повному розмірі, у зв`язку з наявним, на думку відповідача, обмеженням максимального розміру пенсії.

Так, позивачем при зверненні до суду та виконуючи ухвалу суду від 05.05.2025 сплачено за 2 позовні вимоги не майнового характеру, а не за чотири, як вказано судом у коментованій ухвалі від 05.05.2025.

В даному випадку позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 обмеження пенсії максимальним розміром;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.02.2023 року провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1

1. на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 25.07.2024 р. за №451,

2. з урахуванням індексацій, індексацій передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185,

3. постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 за №209, надбавок, доплат,

4. без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд звертає увагу, що за змістом частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення та своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В спірному випадку, під час вирішення цієї адміністративної справи, з урахуванням положень частини 2 статті 2 КАС України, у суду виникає обов`язок дослідження бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням таких її складових:

1. на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 25.07.2024 р. за №451,

2. з урахуванням індексацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185,

3. постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 за №209, надбавок, доплат,

4. без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд зазначає, що кожна із коментованих вище позовних вимог має індивідуальний й відмінний предмет перевірки та доказування, такі формують самостійний зміст правовідносин, наявність чи відсутність яких повинні бути перевіреними окремо одна від одної.

В свою чергу, формуючи зміст позовних вимог, ОСОБА_1 самостійно визначив, що спірний перерахунок пенсії з 01.02.2023 повинен бути проведений на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 25.07.2024 за №451.

Слід зазначити, що під час вирішення питання про наявність підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби Безпеки України в Івано-Франківській області від 25.07.2024 за №451, суду необхідно встановити відповідні обставини, зокрема, чи розраховано грошове забезпечення ОСОБА_1 у відповідному рішенні про перерахунок виходячи з складових оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби Безпеки України в Івано-Франківській області від 25.07.2024 за №451, застосувавши відповідні правові норми, які мають відмінний характер від інших вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 47 КАС України , крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Суд зазначає, що заява про усунення недоліків із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 12.05.2025" не є заявою про зміну предмету або підстав позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог у розумінні КАС України.

Суд також відхиляє доводи представника позивача про те, що позовна вимога, яка стосується проведення перерахунку пенсії з урахуванням індексацій передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185, постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 за №209, спрямована на захист одного порушеного права позивача на перерахунок пенсії з урахуванням індексації, з огляду на наступне.

Правовою основою для реалізації гарантій перерахунку призначених пенсій, відносно осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зокрема індексації розміру пенсій, є положення статті 64 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

Відповідно до статті 64 Закону №2262-XII, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Таким чином, перерахунок пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 23 лютого 2024 року за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (надалі по тексту також Постанова №185).

Постановою №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (надалі по тексту також - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Також Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" від 25 лютого 2025 року за №209 (надалі по тексту також Постанова №209), якою установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що кожна з постанов регулює самостійний період часу та передбачає окремі механізми індексації пенсійних виплат, а також різні підходи до реалізації соціального захисту певних категорій осіб. Зміст постанов відображає змінені соціально-економічні умови відповідного року та включає різні індексаційні коефіцієнти, процедури та обсяги виплат.

Таким чином, нарахування, перерахунок та виплата індексації грошового забезпечення відповідно до Постанови №?185 та Постанови №?209 мають різне правове регулювання, засноване на окремих законодавчих підставах та нормативних умовах, що діяли у відповідні роки.

У зв`язку з цим суд доходить висновку, що позовні вимоги, заявлені щодо застосування кожної з вказаних постанов, є самостійними, не є тотожними та підлягають окремому юридичному аналізу з урахуванням правового регулювання, та встановлених обставин у справі.

Відтак, враховуючи, що позивач при зверненні в суд надав документ про сплату судового розміру в сумі 968,96 гривень, а також 12.05.2025 скерував квитанцію від 06.05.2025 про доплату судового збору в розмірі 968,96 гривень, то ОСОБА_1 слід доплатити судовий збір в розмір 1 937,92 гривень (968,96 х 4 = 3 875,84 - 968,96 = 2 906,88 - 968,96 = 1 937,92 гривень).

Представнику позивача слід врахувати саме вказаний розрахунок розміру судового збору за заявлені 4 (чотири) позовні вимоги, а розмір недоплати збору необхідно визначати, зважаючи на 2 (дві) сплати судового збору по 968,96 гривень.

Розглядаючи подану заяву про усунення недоліків, суд в особі судді відзначає, що встановлений процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду (частина 2 статті 121 КАС України).

Відповідно до частини 3 статті 121 КАС України, якщо інше не встановлено законом, питання про продовження процесуального строку, встановленого судом, розглядається судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.

Суддя, з урахуванням наведених правових норм, вважає за необхідне продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви, встановленого ухвалою суду від 05.05.2025.

За змістом частини 6 статті 121 КАС України про продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу.

На підставі наведеного, керуючись статтями 121, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Продовжити ОСОБА_1 процесуальний строк до 26 травня 2025 року, встановлений ухвалою суду від 05.05.2025 на усунення недоліків позовної заяви, за матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо застосування обмеження пенсії її максимальним розміром та зобов`язання здійснити з 01.02.2023 відповідний перерахунок і виплату пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення №451 від 25.07.2024, з урахуванням індексації за 2023, 2024 роки, без обмеження пенсії її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, шляхом:

1.2. надання (долучення) до позовної заяви платіжне доручення (квитанцію) про сплату судового збору в розмірі 1 937,92 гривень.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Позивачу ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд". Перебіг процесуальних строків, початок яких пов`язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету відповідача в розділ "Мої справи".

Суддя Чуприна О.В.