Рішення № 127336172, 12.05.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2025
Номер справи
640/17032/22
Номер документу
127336172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2025 року Справа№640/17032/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, Київська область, Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368), Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Гузара Любомира, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300). про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Гузара Любомира, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300) в якому просить:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю 2 групи у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю 2 групи відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту" - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, має право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня у відповідності до статті 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

Однак, у 2022 році відповідачем виплачено допомогу у зменшеному розмірі 3906,00 гривень замість 15472 гривень з мотивів виконання постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань від 07.05.2022 року №540, що, на переконання позивача, є протиправним.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 17.10.2022 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження згідно зі ст. 263 КАС України.

Відповідачем надано відзив на адміністративний позов від 08.11.2022 року. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що є неналежним відповідачем у справі, оскільки постановою КМУ від 07.05.2022 року № 540 КМУ надав повноваження органам Пенсійного фонду України одноразово здійснити виплату грошової допомоги у розмірі, визначеному цією постановою. При цьому, з метою уникнення формування окремих переліків (списків на виплату) осіб, що зокрема належать до учасників бойових дій, відповідно до пунктів 3, 5 Порядку № 540 зазначені виплати підлягали включенню органами Пенсійного фонду України у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 року однією сумою (такі види виплатних документів залежно від способу виплати пенсії одержувачу, передбачені відповідно Порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279, та Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596).

Наголошує, що механізм надання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 року № 540, тому позивачу виплати проведено у розмірі, визначеному саме вказаною постановою.

Вказує, що пунктом 8 Порядку № 540 встановлено, що отримувачі, яким не виплачено грошової допомоги станом на 1 липня, мають право звернутися щодо її виплати до місцевого органу соціального захисту населення за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання та отримати її до 30 вересня поточного року, тому відповідачем має бути саме місцевий орган соціального захисту населення.

На підставі викладеного, управління вважає, що в межах своїх повноважень не порушувало права позивача, тому просить відмовити в позові у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 .

Позивач має статус особи з інвалідністю 2-ї групи в наслідок війни, що доведено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим 16.01.2019 року, має право на пільги, встановлені законодавством України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

Листом №19913-18167/Д-02/8-2600/22 від 14.09.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік здійснено відповідно до постанови КМУ від 07.05.2022 року № 540, а саме в розмірі 3906,00грн.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо невиплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, суд виходить з наступного.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Правовий статус ветеранів війни визначаєЗакон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-XII від 22 жовтня 1993 року(далі - Закон №3551-XII).

01.01.1999 набрав чинностіЗакон №367-XIV, якимстаттю 13 Закону №3551-XIIдоповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".

Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 "№79-VIII "Про внесення змін доБюджетного кодексу Українищодо реформи міжбюджетних відносин"розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК Українидоповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей12,13,14,15та16 Закону №3551-XIIзастосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На виконання зазначених приписівБюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, від 08 квітня 2021 року № 325, від 07.05.2022 № 540 якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги до 5 травня.

Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020усправі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей12,13,14,15та16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаногоРішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008,дійшов висновку про те, щоБК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Отже, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей12,13,14,15та16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, з 27 лютого 2020 року застосовуються положення статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV.

Водночас Кабінет Міністрів України у Постанові від 07.05.2022 № 540 установив, що у 2022 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченоїЗаконом № 3551-XII, у розмірі меншому, ніж це передбаченостаттею 13 цього Закону.

Отже, на час виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діялиЗакон № 3551-XIIіПостанова від 07.05.2022 № 540.

Виходячи із визначених у частині 4статті 7 КАС Українизагальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомогиу 2022 році слід застосовувати не Постанову від 07.05.2022 № 540, аЗакон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних праву постанові від 13 червня 2023 року справа № 560/8064/22 дійшов висновку про необхідність відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22 щодо застосування положеньстатті 13 Закону № 3551-XII, частини другоїстатті 20 Закону № 389-VІІІ, частини сьомої статті20та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділуVIПрикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу Українита Порядку № 540 у подібних правовідносинах щодо нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному вказаним Порядком, з огляду на те, що Судом не можуть бути застосовані нормативно-правові акти органів державної влади, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цимЗаконом, оскільки вони є такими, що суперечать статті17 Основного Законута спеціальному законодавству, яке регулює забезпечення державою соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України шляхом надання їм пільг і гарантій соціального захисту відповідно до законодавства, а мають бути застосовані саме положенняЗакону № 3551-XIIу редакціїЗакону України № 367-ХІV.

Судова палата Верховного Суду у вказаній справі вважає, що висновки, викладені в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів цієї самої палати від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22 щодо правомірності нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному Порядком № 540, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, а відтак вважає за необхідне відступити від його висновків щодо застосування положеньстатті 13 Закону № 3551-XII, частини другоїстатті 20 Закону № 389-VІІІ, частини сьомої статті20та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділуVIПрикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу Українита Порядку № 540 у подібних правовідносинах, та дійшла висновків щодо їх застосування у подібних правовідносинах в такий спосіб:

1) держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов`язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов`язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності без запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність (ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни), та членів їхніх сімей;

(2)Бюджетним кодексом Українине можна доручати Кабінету Міністрів України встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом регулювання спеціальногоЗакону № 3551-ХІІ;

(3) тимчасове обмеження окремих соціальних пільг особам, які захищають або захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини першоїстатті 6 Закону№ 389-VIII, може відбуватись за умови внесення змін до спеціальногоЗакону № 3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій;

(4) Уряд в додатку до Порядку № 540 установив, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченоїЗаконом № 3551-XII, зокрема, інвалідам війни здійснюється у розмірах: I групи - 4421 гривня, II групи -3906 гривень, III групи - 3391 гривня, тобто визначив інші, ніж у вказаномуЗаконі, розміри щорічної допомоги до 5 травня, що свідчить про невідповідність такого нормативного акта Кабінету Міністрів України положеннямЗакону № 3551-XII, який має вищу юридичну силу, а відтак положення цього Порядку щодо визначення розмірів такої щорічної разової грошової допомоги не можуть бути застосовані у відносинах її виплати у 2022 році;

(5) виплата інвалідам війни щорічної разового грошової допомоги до 5 травня у 2022 році має здійснюватися відповідно достатті 13 Закону № 3551-ХІІу редакціїЗакону № 367-ХІV, у таких розмірах: I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положенняЗакону № 3551-XIIі Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини 3статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, аЗакон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальнимзаконому цій сфері відносин.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21 серпня 2023 року справа №380/17611/22, від 22 серпня 2023 року справа №380/17509/22.

Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно достатті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Відповідно до частини 1статті 28 вказаного Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 №1928-ІХвизначено прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 1 січня 2022 року - 1934 грн. (стаття 7).

Отже, розмір мінімальної пенсії за віком у травні місяці 2022 року становив 1934 грн.

Розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році заЗаконом № 3551становить 15472 грн.

Позивачу було сплаченоразову грошову допомогу у сумі 3906 грн.

Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено в 2022 році у розмірі, меншому ніж передбаченоЗаконом № 3551, суд дійшов висновку про порушення прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі та необхідності його відновлення.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись положеннями КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, Київська область, Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368), Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Гузара Любомира, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300). про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю 2 групи у розмірі вісім мінімальних пенсій за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю 2 групи відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гаранти їх соціального захисту" - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Стойка