Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2025 року Справа№640/21480/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій щодо відмови в виплаті перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, виходячи зі 100 % сум підвищення пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням виплачених сум та зобов`язання здійснити таку виплату.
В обґрунтування позову зазначено, що збільшення грошового забезпечення військовослужбовців є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. При цьому, право позивача на отримання пенсії у перерахованому розмірі за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ та підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності»: відповідні суми доплати до пенсії після перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього протоколу. Оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняттяпостанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103визначалося Законом №2262-ХІІ, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном. Крім того, позивач набув право на перерахунок пенсії відповідно до закону у січні 2018, а постанова КМУ №103, яка фактично звужує його право на отримання пенсії у перерахованому розмірі за 2018-2019 роки, без внесення змін до відповідного закону, прийнята 21.02.2018 та набрала чинності 24.02.2018. Постанова Кабінету Міністрів України не має змінювати регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а може лише визначати порядок виплати перерахованих пенсій, отже обмеження, встановлені Постановою №103, не можуть бути застосовані. Позивач вважає, що постанова КМУ №103 суперечитьЗакону №2262-ХІІтаКонституції України, а відтак такий акт не має застосовуватись незалежно від того чи він скасований та коли.
Відповідач надав суду відзив на позову, де вказав, що п. 2 постанови КМУ № 103 передбачає виплату перерахованих пенсій поетапно починаючи з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.До 05.03.2019 зазначений пункт Постанови КМУ № 103 був чинним. Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 висловив позицію, що постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій на підставі Закону № 2262, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. З метою встановлення порядку виплати підвищення до пенсій, перерахованих відповідно до Постанови №103 Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову № 804 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорійгромадян", згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно ізЗаконом УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 01.03.2018, та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017№ 704Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Відповідач зазначив, що через скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 на теперішній час неможливо здійснити будь-яких перерахунків.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 10.02.2025 прийнято справу до провадження, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач ОСОБА_1 є одержувачем пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач у справі).
У заяві від 17.02.2022 представник позивача просив відповідача виплатити позивачу пенсію з 01.01.2018 з урахуванням 100% підвищення, визначеного станом на 01.03.2018.
Листом від 13.04.2022 № 6783-5481/К-02/8-2600/22 відповідач повідомив, що ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262 встановлено проведення перерахунку пенсій у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію згідно із цим законом на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України. Пенсію позивача перераховано з 01.01.2018, пенсія виплачується згідно з чинним законодавством з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, на умовах і розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018№ 103, а також постановами Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804, від 23.12.2019 № 1088. Пунктом 2 Постанови № 103 вказувалось проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 01.01.2018 у розмірі 50 відсотків підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Після 21.02.2018 та після набрання законної сили рішення у справі № 826/3858/18 КМУ не приймалось рішень про зміну розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб, що дають право на пенсію за Законом № 2262, та, відповідно, повідомлень про необхідність проведення перерахунку пенсії не надходило.
З доданих відповідачем до листа розрахунків пенсій позивача станом на 01.01.2018 та 01.01.2019 встановлено таке.
Станом на 01.01.2018 пенсію обчислено з грошового забезпечення у сумі 9300 грн, основний розмір пенсії складає 6510 грн (70% від грошового забезпечення), підсумок пенсії з надбавками з урахуванням попередньої суми пенсії 3678,98 грн та підвищення 1415,51 грн (50 % від 2831,02 грн) складає 5094,49 грн. У розрахунку зазначено, що згідно з постановою КМУ № 103 розмір підвищення становить 2831,02 грн, з них до виплати з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % підвищення - 1415,51 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % підвищення 2123,27 грн, з 01.01.2020 щомісячно 100% підвищення 2831,02 грн. Отже, з 01.01.2018 позивачу виплачено підвищення у сумі 1415,51 грн.
У розрахунку пенсії з 01.01.2019 відображено аналогічні розрахунки в частині основного розміру суми пенсії та розрахунків підвищення до неї у періоди з 01.01.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.12.2019 та з 01.01.2020. У розрахунку зазначено, що з 01.01.2019 позивачу виплачується підвищення розміром 2123,27 грн. Так, підсумок пенсії з надбавками з урахуванням попередньої суми пенсії 3678,98 грн та підвищення 2123,27 грн (75 % від 2831,02 грн) становить 5802,25 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття знезалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Преамбулою цього закону встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частин 1, 4 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Процедуру перерахунку пенсії визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктами 1, 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що пенсії, призначені відповідно доЗакону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно ізЗаконом № 2262-XIIдо 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цимЗакономособам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.
Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, Уряд збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 2 Постанови № 103 визначалось, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) проводити з 01.01.2018 в таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
З 01.01.2018 позивачу перераховано пенсію на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (згідно з постановою КМУ № 704) через збільшення грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018, що не є спірним між сторонами.
При наданні оцінки правомірності проведеного перерахунку пенсії позивача та виплати підвищення до пенсії суд виходить із наступного.
Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачу, починаючи з 01.01.2018, виплачувалося підвищення до пенсії із обмеженням розміру такого підвищення, відповідно до пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018. Так, в період з 01.01.2018 по 31.12.2018 позивачу виплачувалося щомісячно 50% від підвищення до пенсії, з 01.01.2019 - в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Відповідно до ст. 43 Закону № 2262 у редакції, чинній на час спірного перерахунку, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно із частиною 3 статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до статті 52 Закону № 2262 у редакції, чинній на час спірного перерахунку, виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
За приписами частини 2 статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсії».
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Абзац 3статті 1-1 Закону № 2262-XIIмістить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цьогоЗаконутаЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 №1058-IV.
Так, пунктом 2 Постанови № 103 визначалися обмеження виплати перерахованих сум підвищених пенсій у період з 01.01.2018 по 01.01.2020, що суперечить вимогамчастини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63 таЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача.
Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченомуЗаконом № 2262-XII, не може бути встановленопостановою Кабінету Міністрів України. Тобто, зокрема, п. 2 Постанови № 103 є таким, що звужує зміст та обсяг існуючих прав позивача на законодавчо встановлений розмір пенсійного забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Судувід 11.04.2024 у справі № 380/11528/22, від 30.08.2021 у справі № 520/8675/18, від 12.11.2019 у справі справа №826/3858/18.
Крім цього, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідач зазначив, що здійснював виплату підвищення пенсії у спірний період у розмірі менше за 100% на підставі Постанов КМУ від 14.08.2019 № 804, від 23.12.2019 № 1088.
Так, п. 1 Постанови КМУ від 14.08.2019 № 804 визначалось, що виплата пенсій, призначених згідно ізЗаконом УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Водночас, вказівка у цій постанові про виплату пенсії у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, як і аналогічний п. 2 Постанови № 103 в цій частині, суперечить Закону № 2262, про що вже зазначено вище. Тобто вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України є таким, що звужує зміст та обсяг існуючих прав позивача на законодавчо встановлений розмір пенсійного забезпечення.
Крім цього, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.01.2020 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 31.03.2020, визнано неправомірними дії Кабінету Міністрів України при прийняттіпостанови від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»; визнано постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 протиправною та нечинною повністю.
Посилання відповідача на постанову КМУ від 24.12.2019 № 1088 суд не приймає до уваги, оскільки нею врегульовано питання виплати пенсії з 01.01.2020, в той час як у межах даної справи вирішується питання виплати пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, тобто, що передує цій даті.
Відповідно достатті 7 КАС Українисуд вирішує справи відповідно доКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначеніКонституцієюта законами України. У разі невідповідності правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідаютьКонституціїта законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Відтак, суд вважає безпідставним застосування до даних правовідносин з моменту їх виникнення (з 01.01.2018) п. 2 Постанови № 103 та Постанови № 804 в частині обмеження виплати підвищення до пенсії, перерахованої з 01.01.2018 із врахуванням грошового забезпечення станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704. Відповідач при проведенні перерахунку та виплати перерахованої пенсії позивачу з 01.01.2018 не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"та для застосування водночас приписів Постанов Кабінету Міністрів України, на підставі яких у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Отже, у виплату позивачу пенсії з обмеженням суми підвищення з 01.01.2018 - 50 відсотків; 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків, визначеного станом на 01.03.2018, здійснено неправомірно, а тому позивач має право навиплату пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсіїза період з 01.01.2018 по 31.12.2019.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що заявлені позивачем вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, з урахуванням 100 % сум підвищення пенсії, з урахуванням виплачених сум та зобов`язання здійснити таку виплату підлягають задоволенню.
Таким чином, позов підлягає задоволенню повністю.
Строк позовної давності в даному випадку згідно з частиною 2 статті 55 Закону № 2262-ХІІ не застосовується, оскільки підвищення в сумі 2831,02 грн до перерахованої пенсії позивача було нараховано, проте не було виплачено через неправомірні дії відповідача, відтак підлягає виплаті без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до частин першої, третьої, восьмої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Сплачений позивачем судовий збір у сумі 992,40 грн підлягає стягненню на його користь повністю за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій останнього.
З огляду на викладене вище, на підставі Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, виходячи з 100 % сум підвищення пенсії, з урахуванням виплачених сум.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019, виходячи з 100 % сум підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати в розмірі 992,40 гривень (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок дві копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач) код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16.
Суддя А.С. Михайлик