Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 346/1244/25
Провадження № 3/346/674/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2025 року м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Третьякова І.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, за ст. 130 ч. 1, ст.. 124 КУпАП, які надійшли від Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, складені відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,українця,громадянина України,місце роботиневідомо,проживаючого заадресою: АДРЕСА_1 , -
у с т а н о в и л а:
07 березня 2025 року о 14:00 год. в м. Коломия по вул. Мазепи, 55, Коломийського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volkswagen Caddy» д.н.з НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів та почервоніння очей. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці ДТП та у медичному закладі у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, 07 березня 2025 року о 14:00 год. в м. Коломия по вул. Мазепи, 55, Коломийського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Volkswagen Caddy» д.н.з НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, у результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем «Citroen C-5» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався попереду. В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим були завдані матеріальні збитки. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. п. 12.1, 13.1 ПДР, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, причини неявки суду не повідомив. Про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та у встановленому законом порядку.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності адвокат Дикун І.В. 13.05.2025р. подав до суду клопотання в якому просив проводити розгляд справ на підставі наявних у них доказів без участі його та ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, оцінивши представлені докази, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно зіст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно достатті 245 КУпАПзавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Водночас,стаття 280 КУпАПзакріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 інкримінується порушенняп. 2.5 ПДРУкраїни, який передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція, затверджена спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р.
Відповідно до п.2 Інструкції, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку) (п. 6 Розділу І Інструкції).
Відповідно до п. 6 Порядку від 17 грудня 2008 року № 1103 та п. 7 Розділу І. Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я,якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266КУпАП.
Відповідно до ч.1, 2, 5ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Норма ч.1ст. 130 КУпАПпередбачає адміністративну відповідальність зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Відповідно достатті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
В якості доказів вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП працівником поліції надано:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 264800 в якому вказано дату та час вчинення правопорушення 07 березня 2025р. о 14:54 год., місце вчинення АДРЕСА_2 , та суть порушення відмова ОСОБА_1 , як водія, від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку.
- акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначені виявлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей, а також вказано, що огляд на стан алкогольного сп`яніння не проводився у зв`язку з відмовою.
- направлення на огляд водія транспортного засобу до КНП «Коломийська ЦРЛ» в якому також вказані ті ж самі ознаки алкогольного сп`яніння та зазначено, що ОСОБА_1 на огляд в медичний заклад не доставлявся;
- рапортом інспектора СРПП Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Мілевського І., з якого слідує, що 07.03.2025р. під час патрулювання в м. Коломия по вул. Мазепи було виявлено ДТП за участю автомобіля «Volkswagen Caddy» д.н.з НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 та автомобіля «Citroen C-5» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 . В ході спілкування у ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння та запропоновано пройти огляд за допомогою спеціального технічного засобу «Алкофор 507» на місці ДТП. Останній відмовився. Проїхати до КНП «Коломийська ЦРЛ» для проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 також відмовився. Після цього, йому було роз`яснено його права та складено адміністративні матеріали;
- копією постанови серії ЕНА №421816 від 07.03.2025р., якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 126 ч.1 КУпАП, оскільки водій після вчинення ДТП не пред`явив поліс ОСЦПВВНТЗ, не пред`явив посвідчення водія, а також реєстраційні документи на транспортний засіб.
- матеріалами відеозапису на якому зафіксовано, як ОСОБА_1 перебуває біля автомобіля «Volkswagen Caddy», який передньою частиною контактує з автомобілем «Citroen C-5». Працівник поліції підходить до нього та просить надати документи. Водій відходить від транспортного засобу, документи надати відмовляється, але називає свої анкетні дані (прізвище, ім`я по батькові та дату народження). Потім ОСОБА_1 повертається до транспортного засобу та намагається знайти свої документи, але жодних документів не надає. Після встановлення особи, працівник поліції пояснює ОСОБА_1 , що в нього наявні ознаки алкогольного сп`яніння та пропонує пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці ДТП або в медичному закладі. ОСОБА_1 відмовляється від проходження огляду як на місці так і в медичному закладі. Пояснює, що зараз приїде його племінник і він поїде додому спати, огляд проходити не буде. В подальшому інспектор роз`яснює йому його права та повідомляє, що відносно нього буде складено протокол за ст. 130 та ст. 124 КУпАП. В подальшому відбувається оформлення дорожньо-транспортної пригоди, складання адміністративних матеріалів та ознайомлення з ними ОСОБА_1 .
Згідно ст.. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши та оцінивши вищевказані докази, суд прийшов до висновку про підтвердження ними факту відмови ОСОБА_1 від проходження огляду з метою встановлення стану алкогольного сп`яніння, що являє собою порушення п.2.5 ПДР України.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.130 ч.1 КУпАП, - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Щодо правопорушення передбаченого ст.. 124 КУпАП, то вина ОСОБА_1 в його вчиненні підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 264836, в якому вказано обставини дорожньо-транспортної пригоди.
- схемою місця ДТП з графічним зображенням місця пригоди, з відображенням та фіксацією на ньому розташування транспортних засобів після зіткнення, а також отримані кожним автомобілем механічні пошкодження;
- рапортом поліцейського про отримання повідомлення на службу 102 від невідомої особи про те, що в м. Коломия по вул. Мазепи відбулось ДТП між транспортними засобами «Volkswagen» та «Citroen», у одного з водіїв наявні ознаки алкогольного сп`яніння. Виїздом ГРПП на місце події було встановлено, що водій автомобілю «Volkswagen Caddy» ОСОБА_1 не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, у результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем «Citroen C-5» під керуванням ОСОБА_2 , який рухався попереду. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, травмованих немає.
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , в яких вказано, що 07.03.2025р. близько 14:00 год. в м. Коломия по вул. Мазепи він рухався на своєму автомобілі «Citroen» та зупинився перед пішохідним переходом, щоб пропустити пішоходів. В цей час відчув удав в задню частину свого автомобілю. Вийшовши, він побачив, що в його транспортний засіб в`їхав автомобіль білого кольору марки «Volkswagen», за кермом якого знаходився чоловік, який назвав себе ОСОБА_1 . З ротової порожнини даного водія було чутно запах алкоголю.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 також міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.124КУпАП - порушення учасниками дорожнього рухуправил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення судом, відповідно до ч.2 ст. 33 КУпАП не враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно з ч.1ст.36 КУпАПпри вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Частина друга вказаної статті регламентує, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
ОСОБА_1 вчинив два адміністративні правопорушення, передбачені різними статтямиКодексу України про адміністративні правопорушення.
Відтак, обираючи вид адміністративного стягнення в межах санкції інкримінованих ОСОБА_1 статей, суд призначає стягнення за кожне правопорушення окремо і на підставіст.36 КУпАПнакладає основне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме зач.1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, з урахуванням наведеного, вважаю, що на підставіст.36КУпАП стягнення повинно бути обрано у виді штрафу в межах санкції ст. 130 ч.1 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно дост. 40-1 КУпАПу разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом. Відповідно дост. 4 ч.2 п. 5 ЗУ «Про судовий збір»у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40-1,124, 130ч.1,221, 283,284 КУпАП,
п о с т а н о в и л а :
Справу №346/1244/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 заст.130ч.1КУпАП та справу №346/1245/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 заст. 124 КУпАП, об`єднати в одне провадження, присвоїти номер 346/1244/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.130КУпАП, ст.124 КУпАПта призначити йому стягнення.
- за ст. 124 КУпАП- у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп.
- за ч. 1ст. 130 КУпАП- у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
На підставіст. 36 КУпАПостаточно призначити ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
На підставі ч. 2ст. 308 КУпАПу разі несплати штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_3 судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд.
Суддя: Третьякова І. В.