Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 601/3320/24
Провадження № 3/602/170/2025
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" травня 2025 р.
Суддя Лановецького районного суду Тернопільської області Радосюк А. В., за участю прокурора Дремлюги Р.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Сідорова В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ланівці матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Студенка Дубенського району Рівненської області, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , громадянина України, працюючого заступником директора ТОВ «ВП Голден лайн», раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лісничого Ланівецького лісництва філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме директора філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед та під час підписання акту огляду місць використання лісових ресурсів № б/н від 01.06.2023 , стосовно наданих послуг ФОП ОСОБА_2 , який є його близькою особою (батьком).
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лісничого Ланівецького лісництва філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: підписав акт огляду місць використання лісових ресурсів № б/н від 01.06.2023, стосовно наданих послуг ФОП ОСОБА_2 , який є його близькою особою (батьком).
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лісничого Ланівецького лісництва філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме директора філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед та під час підписання акту огляду місць використання лісових ресурсів № б/н від 19.12.2023, стосовно наданих послуг ФОП ОСОБА_2 , який є його близькою особою (батьком).
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лісничого Ланівецького лісництва філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: підписав акт огляду місць використання лісових ресурсів № б/н від 19.12.2023, стосовно наданих послуг ФОП ОСОБА_2 , який є його близькою особою (батьком).
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лісничого Ланівецького лісництва філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме директора філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед та під час підписання акту приймання - передачі робіт та послуг №10/09 від 31.08.2023, стосовно наданих робіт та послуг ФОП ОСОБА_2 , який є його близькою особою (батьком).
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лісничого Ланівецького лісництва філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: підписав акт приймання - передачі робіт та послуг №10/09 від 31.08.2023, стосовно наданих робіт та послуг ФОП ОСОБА_2 , який є його близькою особою (батьком).
В судовому засіданні ОСОБА_1 та представник ОСОБА_1 - адвокат Сідоров В.М. вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень не визнали і пояснили, що безпосередній керівник ОСОБА_1 - директор філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України» був обізнаний про наявність у ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів перед та під час підписання акту огляду місць використання лісових ресурсів і ніяких заперечень та зауважень з його боку не було. Відтак вважають, що підстави для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відсутні. Просять провадження у справі закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Прокурор Дремлюга Р.В. в судовому засіданні зазначила, що в діях
ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.1, ч.2 ст. 172-7 КУпАП та просила накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки ним не було дотримано порядку щодо запобігання конфлікту інтересів та його вина доведена матеріалами справи про адміністративні правопорушення.
Суд, заслухавши думку правопорушника, захисника правопорушника, прокурора, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи приходить до висновку, що
ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, за які передбачена відповідальність за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП з огляду на наступне.
Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти вмотивоване законне рішення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що наказом директора філії «Кременецьке лісове господарство» ДП «Ліси України» № 9-к від 30.12.2022, ОСОБА_1 з 01.01.2023 року зараховано у штат філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» на посаду лісничого Ланівецького лісництва.
Статтею 89 Лісового Кодексу України встановлено, що державна лісова охорона має статус правоохоронного органу. Порядок діяльності державної лісової охорони та лісової охорони визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу (ст. 90 ЛК України).
Відповідно до Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших постійних лісокористувачів та власників лісів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976 (з наступними змінами та доповненнями), до посадових осіб державної лісової охорони належать посадові особи Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства, згідно з додатком, у тому числі лісничий.
Згідно з ст. ст. 68, 69 ЛК України передбачено, що на виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність (ст. 105 ЛК України).
Відповідно до ст. 52 ЛК України документація державного лісового кадастру ведеться на основі державного земельного кадастру, матеріалів лісовпорядкування, обстежень, первинного обліку лісів, національної інвентаризації лісів на підставі, у тому числі актів огляду місць заготівлі деревини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» (далі постанова № 761) встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів (далі - лісокористувачі), зобов`язані: проводити роботи способами, що не спричиняють ерозії ґрунту, негативного впливу на стан водойм та інших природних об`єктів; дотримуватися правил протипожежної безпеки в місцях проведення робіт, здійснювати протипожежні заходи, а у випадках виникнення лісових пожеж - їх гасіння; не допускати захаращення лісових ділянок, суміжних з лісосіками та територіями, які розчищаються для будівництва та інших потреб; забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев; забезпечувати збереження та не допускати пошкодження межових, квартальних, ділянкових стовпів, осушувальних мереж, меліоративних та інших споруд, розташованих на ділянках, відведених для користування; незалежно від виду рубки проводити очищення лісосік від порубкових решток способами і в строки, визначені Міндовкіллям за поданням Держлісагентства, погодженим з обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим; не залишати недоруби (не вирубані своєчасно призначені для рубки окремі дерева або групи дерев на розпочатих рубкою лісосіках) та заготовлену деревину на місцях рубок після закінчення строків її заготівлі і вивезення; виконувати інші вимоги, передбачені цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами з питань спеціального використання лісових ресурсів.
Відповідно до п.п. 56, 59 Постанови № 761 огляд місць заготівлі деревини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів здійснюється власником лісів або постійним лісокористувачем після закінчення робіт з метою виявлення повноти і правильності розробки лісосік, заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань, а також виявлення залишених недорубів, невивезеної деревини і другорядних лісових матеріалів. За результатами огляду складається акт, у якому зазначається кількість заготовленої деревини, другорядних лісових матеріалів та обсяг інших лісових користувань.
З наведеного вбачається, що саме акт огляду місць заготівлі деревини є документом, який засвідчує повноту та правильність розробки лісосік, дотримання строків і порядку використання лісових ресурсів.
Згідно з підпунктом «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону посадові та службові особи державної лісової охорони є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Пунктом 1 розділу І «Загальні положення» Посадової інструкції лісничого визначено, що лісничий є посадовою та службовою особою філії, відноситься до державної лісової охорони, має статус правоохоронною органу, є безпосереднім організатором лісогосподарського виробництва і керівником виробничого підрозділу філії - лісництва. Лісничий безпосередньо приймає виконанні роботи і несе відповідальність за якість та терміни їх виконання.
Згідно з наказом директора філії Кременецьке Лісове господарство ДП «Ліси України» від 30.03.2023 № 74 «Про огляд місць рубок та заготівлі інших лісових матеріалів» відповідальними особами за проведення робіт по огляду місць рубок та заготівлю інших матеріалів визначено лісничих лісництв.
Пунктом 3 цього наказу передбачено, що огляд місць заготівлі деревини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів здійснюється після закінчення проведення робіт з метою виявлення повноти і правильності розробки лісосіки, заготівлі другорядних матеріалів, здійснення побічних лісових користувань.
Пунктом 7 вказаного наказу встановлено, що відповідальними за якість та достовірність матеріалів огляду місць рубок є лісничі лісництв.
Відтак, саме на лісничого покладена відповідальність за проведення огляду місць рубок, достовірність та якість його проведення з метою засвідчення повноти та правильності розробки лісосіки, дотримання строків і порядку використання лісових ресурсів, підтвердження факту дотримання вимог лісового законодавства під час спеціального використання лісових ресурсів, а також засвідчення факту належного виконання умов договору.
Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта (стаття 1 Закону).
На території Ланівецького лісництва філії «Кременецьке ЛГ» ДП «Ліси України» надаються послуги із лісозаготівлі, а також інші роботи і послуги пов`язанні із лісництвом фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 .
Так, відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.
Відповідно до пунктів 1-4 частини 1 статті 28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або у колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до частини 5 статті 28 Закону у разі існування в особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона має право звернутися за роз`ясненням до Національного агентства. У разі якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених у цьому розділі Закону.
Реальний конфлікт інтересів існує тоді, коли особа, користуючись наданими службовими повноваженнями для задоволення приватного інтересу, приймає рішення або вчиняє дію на користь себе або третіх осіб.
Встановлено, що 07.04.2023 року укладено договір № 92 «Про виконання робіт та надання послуг, пов`язаних з лісництвом» між ДП «Ліси України», в особі директора філії «Кременецьке лісове господарство» ОСОБА_3 , що діє на підставі Положення, про філію «Кременецьке лісове господарство» та Довіреності, надалі «Замовник», з однієї сторони та фізичної особи-підприємця - ОСОБА_2 , надалі «Виконавець», що діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію, має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, з іншої сторони, а разом іменовані «Сторони», уклали даний Договір про виконання робіт та надання послуг, пов`язаних з лісництвом.
05.04.2023 укладено договір № 88 «про виконання робіт та надання послуг, пов`язаних з лісництвом» між ДСГП «Ліси України», а в особі директора філії «Кременецьке лісове господарство» ОСОБА_3 , що діє на підставі Положення, про філію «Кременецьке лісове господарство» та Довіреності, надалі «Замовник», з однієї сторони та фізичної особи-підприємця - ОСОБА_2 , надалі «Виконавець», що діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію, має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, з іншої сторони, а разом іменовані «Сторони», уклали даний Договір про виконання робіт та надання послуг, пов`язаних з лісництвом.
05.04.2023 укладено договір № 88 «про виконання робіт та надання послуг, пов`язаних з лісництвом» між ДСГП «Ліси України», а в особі директора філії «Кременецьке лісове господарство» ОСОБА_3 , що діє на підставі Положення, про філію «Кременецьке лісове господарство» та Довіреності, надалі «Замовник», з однієї сторони та фізичної особи-підприємця - ОСОБА_2 , надалі «Виконавець», що діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію, має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, з іншої сторони, а разом іменовані «Сторони», уклали даний Договір про виконання робіт та надання послуг, пов`язаних з лісництвом.
Відповідно до вказаних договорів «Виконавець» має право та зобов`язується на власний ризик, власними силами і силами найманих працівників, засобами та матеріалами надати послуги, пов`язанні з лісництвом за завданням «Замовника», який в свою чергу має право та зобов`язується прийняти і оплатити наданні послуги.
Документальний супровід надання/прийняття Сторонами послуг, здійснюється за встановленими формами у Додатках, які є невід`ємною частиною Договору
-карта технологічного процесу розроблення лісосіки (Додаток №1);
-акт-приймання-передачі лісосіки для розробки (Додаток №2);
-технічне завдання (Додаток №3);
-кошторис на послуги, які надаються за Договором (Додаток №4);
-протокол погодження вартості послуг, які надаються за Договором (Додаток №5);
-акт приймання-передачі виконання робіт (Додаток №6);
-акт огляду місць використання лісових ресурсів (Додаток №7).
Якість заготовленої лісопродукції та результат надання послуг повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів України. У разі невідповідності результату наданих послуг вимогам, зазначеним у Додатку № 3, «Виконавець» зобов`язується за власні кошти та власними силами виправити недоліки протягом 5 календарних днів від надання «Замовником» відповідної вимоги у письмовому виді.
Зміст Договорів свідчить, що фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 на території Ланівецького лісництва філії «Кременецьке ЛГ» ДП «Ліси України» надавались послуги із лісозаготівлі, які повинні відповідати вимогам лісового законодавства щодо порядку, строків та способів здійснення спеціального використання лісових ресурсів. Водночас, дотримання/порушення вимог Лісового кодексу України при здійсненні лісозаготівлі засвідчується в акті огляду місць використання лісових ресурсів, який складається уповноваженою посадовою особою, а саме: згідно з наказом директора філії Кременецьке лісове господарство ДП «Ліси України».
Відповідно до акту огляду місць використання лісових ресурсів № б/н від 01.06.2023 року, який є додатком до договору № 92 від 07.04.2023 року; акту огляду місць використання лісових ресурсів № б/н від 19.12.2023 року, який є додатком до договору № 88 від 05.04.2023 року, які підписані представниками лісогосподарського підприємства ОСОБА_4 та ОСОБА_1, згідно яких, якість рубок, пов`язаних з веденням лісового господарства проведених «Виконавцем» ОСОБА_2 (близькою особою ОСОБА_1 ) проведено «ЗАДОВІЛЬНО».
Відповідно до акту приймання - передачі робіт та послуг №10/09 від 31.08.2023, який є додатком до договору № 88 від 05.04.2023 та підписаний виконавцем робіт ФОП ОСОБА_2 та представником замовника філії «Кременецьке лісове господарство» ОСОБА_1 , згідно якого, роботи та послуги надані ОСОБА_2 (близькою особою ОСОБА_1 ) слід вважати виконаними та прийнятими.
Суд не приймає до уваги твердження ОСОБА_1 та його захисника Сідорова В.М. про те, що ним повідомлявся безпосередній керівник про наявність у нього реального конфлікту інтересів, оскільки будь-яких доказів цього ними не подано і в судовому засіданні не здобуто.
Таким чином, в судовому засіданні було повністю доведено вину
ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-7 КУпАП, тобто неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, та ч.2 ст. 172-7 КУпАП, тобто вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Однак, враховуючи те, що на момент розгляду справи в суді минуло понад шість місяців з часу вчинення ОСОБА_1 вищевказаних адміністративних правопорушень, тому суд вважає за необхідне дану справу провадженням закрити.
На підставі наведеного та керуючись 2 ст. 36, ст. 38, ст. 247, ст. 284 КУпроАП, суддя,
постановив:
Визнати винним ОСОБА_1 (зареєстрованого в АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП провадженням закрити у зв`язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Лановецький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: А. В. Радосюк