Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 138/1309/25
Провадження №:2-о/138/75/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.05.2025 м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Київська Т.Б.,
за участю секретаря Бугери І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Могилів-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
12.05.2025 до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області надійшла вказана вище заява. Заява мотивована тим, зокрема, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав у с.Оленівка Автономної Республіки Крим. Разом з тим, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій не можливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом ДРАЦс для здійснення реєстрації смерті, відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Зважаючи на викладене вище, заявник просить суд встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с.Новоселиця Жмеринського району Вінницької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Оленівка Автономної Республіки Крим.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 12.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Заявник в судове засідання не з`явилась. Представник заявника про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Частина 1 ст. 317 ЦПК України визначає, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_2 , батьками якого є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується копію свідоцтва про народження виданого 24.01.1932.
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
15.03.1975 ОСОБА_5 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ». Дана обставина підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 .
В матеріалах справи також є копія паспорта серії НОМЕР_3 виданого на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місце народження зазначено: с.Новоселиця Жмеринського району Вінницької області.
Також, на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявником надано до суду копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 виданого Чорноморським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, з якого слідує, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с.Василівка Жмеринського району, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Оленівка Чорноморського району Республіки Крим (записи здійснено російською мовою), а також суду надано фотознімок надгробного пам`ятника на якому наявний запис здійснений російською мовою « ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 27.06.2020»
Відповідно до п.п. 1, 3 ст.3Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях; інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
За правилами ст.1,9,17,18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно доКонституціїта законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів,що підтверджуютьфакт народження,смерті,реєстрації (розірвання)шлюбу особина тимчасовоокупованій території,які додаютьсядо заявипро державнуреєстрацію відповідногоакта цивільногостану; у разі порушення положень цьогоЗаконудержавні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна;громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбаченихКонституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
При оцінці наданих заявником письмових доказів, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема висновки у справах проти Туреччини (зокрема,«Loizidouv.Turkey»,«Cyprusv.Turkey»),а також Молдови та Росії (зокрема,«Mozer v. The Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Othersv.Moldova and Russia»),де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії(Namibia case),ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на території, контрольованій не визнаним на міжнародному рівні державним утворенням.
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є та обставина, що територія Автономної Республіки Крим є тимчасово окупованою територію з 2014 року.
За таких підстав, надана заявником копія свідоцтва про смерть, видане органом державної влади, який створений всупереч законодавства України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правиламист. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відтак здійснити державну реєстрацію смерті ОСОБА_8 на підставі вказаного свідоцтва не є можливим, оскільки даний документ виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому такі документи не є дійсним та не створюють жодних правових наслідків на території України.
За змістомст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-УІ від 01 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, оскільки заявник не може отримати документ про смерть ОСОБА_8 встановленої форми та на їх підставі зареєструвати його смерть, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви та встановлення факту його смерті у судовому порядку. Вказане за правиламист. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»є також підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Керуючись ст. 1,3, 9,17,18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 76-80, 82, 259, 263-265, 273, 315, 317, 430 ЦПК України суд
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с.Новоселиця Жмеринського району Вінницької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Оленівка Автономної Республіки Крим.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Могилів-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), місце знаходження:площа Соборна,12,м.Могилів-Подільський,Вінницька область,адреса електронноїпошти: vcs@mpm.vn.drsu.gov.ua, Код ЄДРПОУ 42052318.
Суддя: Т.Б.Київська