Єдиний державний реєстр судових рішень 12.05.2025
Єдиний унікальний номер 389/1444/25 провадження №3/389/518/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2025 року суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області Український Віталій Валентинович, розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №1 (м.Знам`янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП суду не повідомлений, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 25.02.2014 Знам`янським РС УДМС України в Кіровоградській області, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , не зареєстроване місце проживання (перебування) АДРЕСА_2 , притягувалась до адміністративної відповідальності протягом року за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , 05.04.2025 о 16:00 годині, перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , не випускала доньку ОСОБА_2 з будинку, чим вчинила домашнє насильство психологічного характеру, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.173-2 КУпАП. По даному факту складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №687161 від 23.04.2025 з яким ОСОБА_1 ознайомлена, права роз`яснені.
До суду ОСОБА_1 для розгляду справи про адміністративне правопорушення не з`явилась, своєчасно сповіщенапро місцеі часрозгляду справи,клопотань чизаяв,у томучислі провідкладення розгляду,до судуне надходило.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована УкраїноюЗаконом № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. При цьому, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Своєчасно сповіщена промісце ічас розглядусправи ОСОБА_1 правом на участь у судовому засіданні не скористалась, до суду не з`явилась, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надала, маючи при цьому реальну можливість отримати інформацію про стан та перебіг справи щодо неї або стежити за ходом справи, у тому числі, за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. За викладеного, з метою забезпечення розумного строку розгляду судом справи, дотримання вимог ст.277 КУпАП, вбачається можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних доказів, що не суперечитимест. 268 КУпАП.
Відповідно до п.3 ч.1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Частина третя ст.173-2 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, та тягне за собою накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п`ятнадцяти діб.
Об`єктомцього правопорушенняє суспільнівідносини усфері захиступрав громадян. Об`єктивнасторона правопорушенняполягає вумисному вчиненнібудь-якихз зазначенихв диспозиціїдій тапередбачає існуванняобов`язковоїознаки -завдання шкодифізичному абопсихічному здоров`юпотерпілого. Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Відповідно до п.п.3,4,14,17 ч.1 ст.1ЗУ Закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 07.12.2017 N 2229-VIII(далі Закон): домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь; економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру; психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Дослідивши письмові матеріали адміністративної справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №687161 від 23.04.2025, рапорт від 05.04.2025, постанову Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.01.2025, письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які не суперечать один одному та підтверджують факт насильного утримання у будинку, а відтак позбавлення права на свободу пересування, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров`ю потерпілого, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП, доведена у повному обсязі.
При накладенні стягнення враховую характер вчиненого, особу ОСОБА_1 , що вона притягувався до адміністративної відповідальності протягом року за ч.1 ст.173-2 КУпАП, відсутність даних щодо обставин, які пом`якшують та обтяжують її відповідальність, та вважаю занеобхіднепризначити мінімальне стягнення у виді штрафу, що є достатнім для виховання правопорушника в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як нею, так і іншими особами.
Крім того, відповідно дост.39-1КУпАП У разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
При цьому,в силувимог ст.283КУпАП, постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 1732і 1736цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 391цього Кодексу.
Згідно з ч.6ст.28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Суб`єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч.1,2ст.28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законів України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про соціальні послуги», постанов Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 568 «Про затвердження Порядку взаємодії суб`єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», від 01.06.2020 № 585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах», наказів Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018 № 1047 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників з іншими органами та службами», Міністерства соціальної політики України від 01.10.2018 № 1434 «Про затвердження Типової Програми для кривдників», Знам`янська міська рада Кропивницького району Кіровоградської області мала затвердити відповідну Програму для кривдників та визначити відповідального виконавця вказаної програми в територіальній громаді.
Зважаючи на повторне протягом року притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП щодо однієї і тієї ж потерпілої особи, з метою припинення вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства в подальшому, зміни її насильницької поведінки, формування нової неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках зі своїми рідними та близькими, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, враховуючи відсутність даних які б свідчили про неможливість відвідування ОСОБА_1 програми для кривдників, суд вважає за необхідне одночасно вирішити питання про направлення останньої в порядкуст.39-1 КУпАПна проходження програми для кривдників, передбаченоїЗаконом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» на строк 3 місяці.
Згідност.40-1 КУпАП,ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особами, стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, станом на 1 січня календарного року.
Відповідно до ст.15 ЗУ «Про виконавче провадження», за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
На підставі викладеного, керуючись ст.173-2, ст.ст.36, 40-1,283-285 КУпАП, ст.28 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», ЗУ «Про судовий збір», ЗУ «Про виконавче провадження», суддя
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 60 (шістдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.
Реквізити длясплати (стягненняв разінесплати встроки,передбачені ч.1ст.307КУпАП)адміністративного штрафу, що випливає з інших видів адміністративних правопорушень (крім сфери забезпечення безпеки дорожнього руху): стягувач відділ поліції №1 (м.Знам`янка) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (вул.Київська,25 місто Знам`янка Кіровоградська область, 27406) ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./тг м.Знам`ян/21081100, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA958999980313050106000011557, КОД класифікації доходів бюджету: 21081100.
Направити ОСОБА_1 , в порядку визначеномуст.39-1 КУпАП,до Знам`янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області для проходження програми для кривдників, передбаченоїЗаконом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб`єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов`язку пройти таку програму.
Копію постанови, після набрання законної сили, направити до Знам`янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області для організації виконання постанови в частині проходження програми для кривдників.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп., який зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України, стягувач - Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ26255795), ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001, КОД класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити порушнику, що відповідно до ч.1ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно дост.308 КУпАПу разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного даною постановою; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред`явлення даної постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя В.В. Український