Рішення № 127265170, 12.05.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2025
Номер справи
640/18147/20
Номер документу
127265170
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 640/18147/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру №8048 Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві , Регіональний сервісний центр МВС в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва 06.08.2020 надійшов позов ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру №8048 Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві, Регіональний сервісний центр МВС в м. Києві, в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії Територіального сервісного центру №8048 Регіонального сервісного центру МВС щодо скасування реєстрації транспортного засобу марки «Mercedes-Benz» модель: «GLS 350» (VIN номер: НОМЕР_1 , 2016 року випуску, колір: синій, д.н.з. НОМЕР_2 ) за ОСОБА_1 ;

2. Зобов`язати Регіональний Сервісний Центр МВС в м. Києві поновити реєстрацію (провести реєстрацію (перереєстрацію) автомобіля марки транспортного засобу марки «Mercedes-Benz» модель: «GLS 350» (VIN номер: НОМЕР_1 , 2016 року випуску, колір: синій, д.н.з. НОМЕР_2 ) за ОСОБА_1 .

Ухвалою судді від 07.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», Порядку №399 скеровано дану справу до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.03.2025 року справу №640/18147/20 передано на розгляд головуючому судді (судді-доповідачу): Скупінській О.В.

28.03.2025 суддя ухвалив прийняти до провадження адміністративну справу № 640/18147/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру №8048 Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві, Регіональний сервісний центр МВС в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи розпочати спочатку. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Так, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є добросовісним набувачем транспортного засобу та ці обставини були перевірені працівниками поліції при проведенні державної реєстрації права власності за попереднім власником та при митному оформленні транспортного засобу. Підкреслює, що обвинувального вироку суду чи постанови про закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, якими було б встановлено вину посадових осіб у незаконній реєстрації належного позивачу транспортного засобу немає.

27.08.2020 до Окружного адміністративного суду міста Києва від Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач проти позовних вимог заперечує та вказує, що скасування державної реєстрації транспортного засобу є правомірною у зв`язку із наявною інформацією про його розшук правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено таке.

Матеріали справи містять договір купівлі-продажу транспортного засобу 8046/2019/1578884 від 23.07.2019 (а.с.19-20), відповідно до якого ОСОБА_2 продав, а ОСОБА_1 купив транспортний засіб марки «Mercedes-Benz» модель: «GLS 350» (VIN номер: НОМЕР_1 , 2016 року випуску, колір: синій (далі Транспортний засіб).

Вказаний договір оформлений та підписаний сторонами в РСЦ МВС в м.Київ у присутності адміністратора, який перевірив відповідність інформації внесеної до цього договору документам, які надані сторонами договору.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (а.с.21), 23.07.2019 право власності на транспортний засіб зареєстровано за позивачем.

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна №65119941 (а.с.25), на підставі ухвали Печерського районного суду м.Києва від 24.02.2020 у справі №757/8650/20-к, зареєстрований тип обтяження: арешт рухомого майна, об`єкт обтяження: автомобіль марки MERSEDES-BENZ GLS-350, шасі номер: НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 .

02.04.2020 слідчий суддя Дубровицького районного суду Рівненської області прийняв ухвалу у справі №949/385/20, яка залишена без змін ухвалою Рівненського апеляційного суду від 22.04.2020, якою ухвалив накласти арешт на автомобіль марки MERSEDES-BENZ GLS-350, шасі номер: НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 . Вказаний автомобіль залишити на зберіганні Дубровицькому ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області із забороною права на відчуження, розпорядження та користування цим автомобілем.

На адвокатський запит Головний сервісний центр МВС скерував лист від 17.07.2020 №31/846аз (а.с.26-27) у якому, окрім іншого, зазначив, що реєстрацію транспортного засобу автомобіль марки MERSEDES-BENZ GLS-350, шасі номер: НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , власник ОСОБА_1 , скасовано 04.07.2020 на підставі висновку про розгляд листа ГСЦ МВС від 03.07.2020 вих.№31/10656, листів ГСУ НПУ від 22.05.2020 №16059/ДСК/24/11/2-2020 та від 23.05.2020 №16059/1ДН/24/11/2-2020.

Матеріали справи містять висновок про розгляд листа ГСЦ МВС від 03 липня 2020 року вих.№31/10656 щодо розгляду листів Головного слідчого управління Національної поліції України від 22 травня 2020 року №16059/дкс/24/11/2-2020 та від 23 червня 2020 року №16059/1дн/24/11/2-2020 від 03.07.2020, затверджений начальником РСЦ ГСЦ МВС в м.Києві (далі Висновок) (а.с.28-32).

У Висновку зазначено, що згідно з листів Головного слідчого управління Національної поліції України від 22 травня 2020 року №16059/дкс/24/11/2-2020 та від 23 червня 2020 року №16059/1дн/24/11/2-2020 від 03.07.2020 вбачається, що відповідно до наданих постанови про оголошення у розшук від 22.02.2020 та постанови від 23.06.2020 старших слідчих в ОВС ГСУ Національної поліції України, на підставі яких здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019000000000127 від 16.02.2019, оголошено в розшук транспортні засоби, у т.ч. MERSEDES-BENZ GLS-350, кузов № НОМЕР_1 .

Станом на 03.07.2020 інформація про розшук транспортного засобу міститься в Єдиному державному реєстрі МВС у зв`язку з незаконним заволодінням.

На підставі викладеного вважав би, окрім іншого, у зв`язку з встановленням факту розшуку Транспортного засобу правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням скасувати державну реєстрацію у відповідності п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388.

Відповідно до реєстраційної картки транспортного засобу (а.с.34), 04.07.2020 MERSEDES-BENZ GLS-350, кузов № НОМЕР_1 знято з обліку у зв`язку зі скасуванням реєстрації.

Вирішуючи дану адміністративну справу, суд виходить з такого.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (надалі-Порядок № 1388), в редакції, що була чинною на день виникнення таких відносин.

Відповідно до пункту 1 Порядку №1388, цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку №1388, цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Відповідно до пункту 15 Порядку №1388, під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв`язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, установлення газобалонного обладнання, видачі тимчасового реєстраційного талона під час передачі права користування та/або розпорядження транспортними засобами, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України "Про судову експертизу" (4038-12) порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром транспортних засобів, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром, відомостей про особу за Єдиним реєстром боржників, дійсності довіреності за Єдиним реєстром довіреностей проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.

Згідно з пунктом 40 Порядку №1388, зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС або в центрі надання адміністративних послуг на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного або приватного виконавця або рішення суду.

Дозволяється проводити огляд транспортних засобів, які знімаються з обліку, за їх місцезнаходженням з дотриманням вимог пункту 15 цього Порядку. Такий огляд оформляється фахівцем експертної служби МВС відповідним актом, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою адміністратора сервісного центру МВС.

У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби (абзац 3 пункту 40).

Якщо під час проведення перевірки ідентифікаційних номерів складових частин за автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби або банком даних Генерального секретаріату Інтерполу буде встановлено, що раніше зареєстрований на території України транспортний засіб розшукується правоохоронними органами інших держав, сервісний центр МВС вилучає свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт), оформляє відповідні документи про цей факт і передає їх до відповідного органу досудового розслідування. Сервісні центри МВС видають власникам тимчасові реєстраційні талони строком на один рік, у графу "Особливі відмітки" яких вноситься запис: "Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку заборонено до закінчення перевірки". Заміна тимчасових реєстраційних талонів на свідоцтва про реєстрацію з внесенням до них запису "Розшукується Інтерполом. Перереєстрацію або зняття з обліку дозволено" здійснюється в установленому МВС порядку (з обов`язковим інформуванням ініціатора розшуку) після набрання законної сили виправдувальним вироком за відповідним фактом або винесення постанови (ухвали) про закриття кримінального провадження, крім випадків, коли провадження було закрито за нереабілітуючими обставинами (абзац 4 пункту 40).

Отже, з наведених вище положень Порядку №1388 вбачається, що у разі виявлення транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування.

При цьому, Порядок №1388 не містить вимог щодо попереднього отримання судового рішення чи рішень інших уповноважених органів на скасування реєстрації у випадку, передбаченому абзацом 3 пункту 40 Порядку №1388, а прямо надає повноваження уповноваженим особам сервісних центрів МВС на скасування державної реєстрації транспортного засобу.

Як свідчать матеріали справи, Головним слідчим управлінням Національної поліції України було прийнято постанову про оголошення розшуку транспортних засобів, в тому числі, автомобіля, який належав позивачу, тобто, автомобіль позивача станом на час вчинення відповідачами спірних дій, перебував у розшуку правоохоронними органами України, що позивачем не заперечується.

На переконання суду, відповідачами правильно було застосовано положення абзацу 3 пункту 40 Порядку № 1388, враховуючи, що автомобіль позивача розшукувався правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, позивачем факт розшуку автомобіля не заперечується, натомість доводи позивача відносно того, що підставою для зняття з обліку міг бути лише факт установлення реєстрації за фіктивними чи підробленим документами є необґрунтованими, оскільки вимоги абзацу 3 пункту 40 Порядку № 1388 також містили таку обставину для скасування державної реєстрації, як виявлення транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами України.

Однак, позивач на власний розсуд трактує положення пункту 40 Порядку №1388, виключаючи обставину виявлення транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами України, як підставу для скасування державної реєстрації, що було прямо передбачено абзацом 3 пункту 40 Порядку №1388.

Згідно з частиною 1 статті 9, статті 72, частин 1, 2, 5 статті 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Інші доводи сторін не спростовують викладеного та не доводять протилежного.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру №8048 Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві , Регіональний сервісний центр МВС в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_4 );

Відповідачі:

- Територіальний сервісний центр №8048 Регіонального сервісного центру МВС в м. Києві (03039, м. Київ, вул. М. Грінченка, буд. 18);

- Регіональний сервісний центр МВС в м. Києві (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, буд. 9/11, код ЄДРПОУ 40112076).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА

.