Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/18561/25-к
пр. 1-кс-17477/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання сторони кримінального провадження № 62019000000001296 від 19.08.2019 - прокурора першого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, -
ВСТАНОВИВ:
До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 62019000000001296 від 19.08.2019 - прокурора першого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Прокурор в судове засідання не з`явився, проте подав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити.
Зважаючи на позицію прокурора, на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без повідомлення власника майна, з метою забезпечення арешту майна.
Вивчивши матеріали клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019000000001296, зареєстрованому в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 19.08.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 3 ст. 197-1, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364-1, ч. 2 ст. 366 КК України.
Прокурор в обґрунтування клопотання зазначає наступне.
Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що посадовцями органів державної влади, що здійснюють правозастосовні та правоохоронні функції у сфері земельного та містобудівного контролю, налагоджено систему незаконної видачі та реєстрації дозвільних документів, що дають право на здійснення містобудівної діяльності, видачі містобудівних умов та обмежень, інших документів дозвільного характеру на початок будівництва, реєстрації документів про готовність об`єкту до експлуатації, сертифікатів відповідності, ліцензій, проведенні перевірок контролюючими органами.
Внаслідок таких незаконних дій замовники будівництва, розуміючи незаконний характер будівництва, такі витрати відносяться до вартості об`єкту будівництва, які в подальшому покриваються за рахунок інвестора.
Крім того, з метою уникнення оподаткування та для залучення готівкових коштів забудовники використовують фірми - оптимізатори, які за фіктивними (безтоварними) угодами мінімізують базу оподаткування, та спеціально створені фонди фінансування будівництва за договорами фінансування.
Поряд з цим, в ході процесу будівництва мають місце непоодинокі факти нецільового використання земельних ділянок; відхилення від проекту будівництва на користь збільшення будівельних обсягів; будівництва без дозвільних документів та відповідних погоджень, які є пов`язаними зі зловживаннями службовими повноваженням службових осіб відповідних органів при незаконних діях у сфері безпосереднього дотримання містобудівного законодавства замовниками та підрядниками будівництва, що містять ознаки відповідних кримінальних правопорушень.
Зокрема в ході досудового розслідування перевіряються обставини законності видачі контролюючими органами дозвільних документів на проведення будівельних робіт за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7, в межах земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:82:096:0011 та 8000000000:82:096:0012.
В ході огляду ділянки встановлена адреса проведення незаконного будівництва з порушенням вимог земельного законодавства за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7 у Печерському районі, кадастровий номер земельної ділянки 8000000000:82:096:0011, площею 0,1 га, на якій знаходиться недобудована десятиповерхова будівля, встановлений баштовий кран, дана територія огороджена парканом.
Згідно публічної кадастрової карти України за кадастровим номером 8000000000:82:096:0011, площею 0,1 га, цільове призначення земельної ділянки для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва.
Крім того встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7, проводиться будівництво апартамент-готелю (наказ про затвердження містобудівельних умов та обмежень № 821 від 23.08.2018), замовником об`єкта будівництва є ТОВ «Дружба Народів СНД».
Відповідно до п. 5 Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 23.08.2018 № 821, однією з умов здійснення будівництва за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7, до проектування привести земельну ділянку, а саме її цільове призначення у відповідність до намірів забудови.
14.12.2018 державним реєстратором Філії КП «Путрівське» у м. Києві ОСОБА_4 внесенні до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зміни щодо цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:82:096:0011, замість індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва змінено на будівництво та обслуговування будівлі готелю.
31.05.2019 директор ТОВ «Дружба Народів СНД» ОСОБА_5 звернувся до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) заявою № 073/09/01-3105/7 щодо отримання дозволу на виконання будівельних робіт на об`єкт «Будівництво апартамент-готелю», що знаходиться за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Курганівській, 7.
За результатами розгляду заяви Департаментом 06 червня 2019 року прийнято рішення №КВ132191571748, яким відмовлено у видачі дозволу на виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва, зокрема, у зв`язку з тим, що відповідно до містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва та даних Публічної кадастрової карти, цільове призначення земельної ділянки - для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва.
У витягах з Державного реєстру речових прав - для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва. Вихідні дані та експертний звіт отримані на будівництво апартамент - готелю. У зв`язку з цим Департамент просив надати інформацію щодо зміни цільового призначення, враховуючи найменування об`єкта будівництва.
02.06.2020 Окружний адміністративний суд міста Києва у справі № 640/13670/19 прийняв рішення та зобов`язав Департамент видати замовникові будівництва ТОВ «Дружба Народів СНД» дозвіл на виконання будівельних робіт «Будівництво апартамент-готелю», що знаходиться за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Курганівська, 7».
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.08.2022 у справі № 640/13670/19, касаційну скаргу Департаменту задоволено, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва 02.06.2020 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.07.2020 у справі № 640/13670/19 скасовано і ухвалено нове рішення.
Крім того, згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки, складеного управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Київській області, на земельній ділянці за кадастровим номером 8000000000:82:096:0011, площею 0,1 га, здійснюється будівництво апартамент-готелю, земельна ділянка використовується з порушенням пункту а) частини 1 статті 91 Земельного кодексу України, а саме: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, за що згідно з пунктом «ґ» частини першої статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи відповідно до законодавства несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Так, відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого законодавством. Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та\або детальному плану території забороняється.
Таким чином, посадові особи органів Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю КМДА, Департаменту містобудування та архітектури КМДА та Державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві не вчинили дієвих заходів стосовно припинення противоправного будівництва за вказаною адресою, а навпаки легалізовали, шляхом видачі документів дозвільного характеру, у тому числі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки з порушенням вимог містобудівного законодавства.
Крім того, згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки, складеного управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Київській області, встановлено, що вказані вище будівельні роботи частково проводяться на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:82:096:0012, площею 0,03 га. Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:82:096:0012 належить на праві постійного користування іншим особам, право власності не зареєстроване за жодним із фізичних та юридичних осіб, у тому числі відомості, що засвідчують право ТОВ «Дружба Народів СНД» на користування земельною ділянкою в Державному земельному кадастрі відсутні.
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київської області від 09.02.2024 № 21-10-0.222-1241/2-24, документація із землеустрою щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:82:096:0012 та 8000000000:82:096:0011 відсутня.
Натомість Головне управління надало документи, які надавалися заявникам на дату звернення, а саме копії витягів з державного земельного кадастру № НВ-80005683302017 від 15.06.2017 та № НВ-0004871332020 від 07.05.2020.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру № НВ-0004871332020 від 07.05.2020 цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:82:096:0011 для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва.
Відповідно до листа Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 0570202/1-2154 від 15.02.2024, звернень щодо зміни цільового призначення земельних ділянок до Департаменту не находило.
Рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок за поданням Департаменту Київська міська рада не приймалась.
Крім того, ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва накладено арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:82:096:0011, площею 0,1 га, яка зареєстрована на праві приватної власності за ТОВ «Дружба Народів СНД», шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування вказаним майном, в тому числі шляхом заборони проведення будь-яких будівельних робіт на об`єкті будівництва апартамент-готелю за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7.
19.04.2024 ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ «Дружба Народів СНД» отримав ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва у справі № 752/9946/21, зі змістом якої ознайомився, засвідчивши це своїм підписом та датою.
У подальшому 30.08.2024 на підставі ухвали суду проведено огляд об`єкту будівництва за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7, де зафіксовано проведення будівельних робіт та постачання будівельних матеріалів на вищевказаний об`єкт нерухомого майна.
Відтак, службові особи ТОВ «Дружба Народів СНД», ухилилися від виконання ухвали суду про накладання арешту, в тому числі шляхом заборони проведення будь-яких будівельних робіт за адресою: м. Київ, вул. Курганівська, 7.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:82:096:0011 площею 0,1 зареєстрована на праві приватної власності (розміри часток 1/2 та 1/2) за ТОВ «Дружба Народів СНД» (ЄДРПОУ 40890382).
В ході досудового розслідування встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:82:096:0011 та 8000000000:82:096:0012, являється об`єктами кримінальних протиправних дій.
15.04.2025 постановою старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 , визнано земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:82:096:0011 8000000000:82:096:0012, речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні.
Прокурор посилається на те, що на даний час арешт, вказаного майна, є необхідним заходом забезпечення кримінального провадження, з метою забезпечення доказової бази по кримінальному провадженню, так як вказане майно відноситься до предметів, що відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Статтею 170 КПК України, передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної особи або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначених у ст. 98 КПК України.
У відповідності до ч. 3 ст. 170 КПК України, є достатні підстави вважати, що зазначене майно, відповідають критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Згідно ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Одночасно при розгляді клопотання, поданого в порядку ст. 172 КПК України, слідчий суддя не вирішує питання належності та допустимості доказів, отриманих в ході досудового розслідування, оскільки оцінка допустимості доказів має бути вирішена відповідно до вимог ст. 89 КК України під час ухвалення судового рішення при судовому розгляді кримінального провадження.
Прокурором в клопотанні наведені доводи, які свідчать про необхідність накладення арешту на вказане майно, для ефективного розслідування, та збереження вищезазначеного майна у первинному вигляді, недопущення здійснення відносно нього будь-якої діяльності як б загрожувала їх знищенню, пошкодженню або перетворенню до кінця досудового розслідування.
Зокрема, матеріали провадження свідчать, що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою запобігання їх зникнення, що може перешкодити кримінальному провадженню, а слідчий суддя, в свою чергу, не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання прокурора про накладення арешту на майно підлягає задоволенню з метою забезпечення цілей кримінального провадження, а саме: збереження речових доказів.
Крім того, слідчий суддя вважає, що в даному випадку таке обмеження права власності є розумним та співмірним завданням кримінального провадження.
Відтак, клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 170-173, 309, 372 КПК України слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора - задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:82:096:0011 площею 0,1 га, яка зареєстрована на праві приватної власності (розміри часток 1/2 та 1/2) за ТОВ «Дружба Народів СНД» (ЄДРПОУ 40890382), а також на об`єкт «Будівництво апартамент-готелю», який розміщений на даній земельній ділянці за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Курганівській, 7, шляхом заборони відчуження (реєстрації, перереєстрації), розпорядження та користування вказаним майном, в тому числі шляхом заборони проведення будь-яких будівельних робіт.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Зобов`язати слідчого/прокурора у кримінальному провадженні передати ухвалу особі, на майно якої, накладено арешт.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1