Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
08.10.2010 Справа №17/157
за позовом Приватного підприємства "Регіон Трейд", м. Полтава
до Державного підприємства "Новосанжарське лісове господарство", Полтавська область, смт. Нові Санжари
за участю прокуратури Полтавської області
про визнання правочинів недійсними
Суддя Коршенко Ю.О.
Представники:
від позивача –Василик А.М., дов. б/н від 04.02.2009 р.
від відповідача –Трунова Т.В., дов. № 01-36/495 від 07.07.2010 р.
від прокуратури –Лисенко Н.М., прокурор відділу
СУТЬ СПОРУ: розглядається вимога Приватного підприємства "Регіон Трейд" (надалі ПП "Регіон Трейд") про визнання недійсним з моменту укладання правочинів по поставці масла моторного М10Г2К, укладених між Приватним підприємством "Регіон трейд" та Державним підприємством "Новосанжарське лісове господарство" ( надалі ДП "Новосанжарське лісове господарство"), оформлених рахунками-накладними на продаж № 85 від 13.07.2006 р., №100 від 29.08.2006 р., № 150 від 10.10.2006 р., № 173 від 05.12.2006 р. та № 13 від 01.02.2007 р., № 136 від 05.06.2007 р., № 191 від 02.08.2007 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорювані правочини укладені без проведення процедур, передбачених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 10.08.2009 р. порушене провадження у справі № 17/155, та призначено розгляд справи .
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у відзиві на позов, та в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив.
Прокурор підтримує позицію відповідача та просить суд в задоволенні позову відмовити за безпідставністю та необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін у відкритому судовому засіданні, суд в с т а н о в и в :
13.07.2006 р. ПП "Регіон Трейд" передало, а ДП "Новосанжарське лісове господарство" прийняло 2340 літра масла моторного М10Г2К, по ціні 4,79 грн. за літр на загальну суму 11 208,00 грн., підтверджено рахунком-накладною на продаж № 85.
29.08.2006 р. ПП "Регіон Трейд" передало, а ДП "Новосанжарське лісове господарство" прийняло 2340 літра масла моторного М10Г2К, по ціні 5,30 грн. за літр на загальну суму 12 402,00 грн., підтверджено рахунком-накладною на продаж №100.
10.10.2006 р. ПП "Регіон Трейд" передало, а ДП "Новосанжарське лісове господарство" прийняло 2340 літра масла моторного М10Г2К, по ціні 5,64 грн. за літр на загальну суму 13 197,60 грн., підтверджено рахунком-накладною на продаж №150.
05.12.2006 р. ПП "Регіон Трейд" передало, а ДП "Новосанжарське лісове господарство" прийняло 2340 літра масла моторного М10Г2К, по ціні 5,93 грн. за літр на загальну суму 13 876,20 грн., підтверджено рахунком-накладною на продаж №173.
01.02.2007 р. ПП "Регіон Трейд" передало, а ДП "Новосанжарське лісове господарство" прийняло 2340 літра масла моторного М10Г2К, по ціні 5,93 грн. за літр на загальну суму 13 876,20 грн., підтверджено рахунком-накладною на продаж №13.
05.06.2007 р. ПП "Регіон Трейд" передало, а ДП "Новосанжарське лісове господарство" прийняло 2340 літра масла моторного М10Г2К, по ціні 5,70 грн. за літр на загальну суму 13 338,00 грн., підтверджено рахунком-накладною на продаж №136.
02.08.2007 р. ПП "Регіон Трейд" передало, а ДП "Новосанжарське лісове господарство" прийняло 2340 літра масла моторного М10Г2К, по ціні 5,70 грн. за літр на загальну суму 13 338,00 грн., підтверджено рахунком-накладною на продаж №191.
Відповідно до п. 1 ст. 181 Господарського кодексу України допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідачем не заперечується факт отримання масла моторного М10Г2К за вказаними правочинами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що між ПП "Регіон Трейд" та ДП "Новосанжарське лісове господарство" були укладені правочини поставки масла моторного М10Г2К, що оформлені рахунками-накладними на продаж №85 від 13.07.2006 р., №100 від 29.08.2006 р., №150 від 10.10.2006 р., №173 від 05.12.2006 р. та №13 від 01.02.2007 р., №136 від 05.06.2007 р., №191 від 02.08.2007 р.
На момент укладання правочинів був чинний Закон України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" у період до 10.03.2007 р. в редакції Закону України від 15.12.2005 р. N 3205-IV, а у період після 10.03.2007 р. в редакції Закону України від 01.12.2006 р. N 424-V.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції Закону України від 15.12.2005 р. N 3205-IV) розпорядниками коштів визначені державні, казенні, комунальні підприємства та господарські товариства, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків, а до державних коштів віднесено також кошти державних підприємств.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції Закону України від 01.12.2006 р. N 424-V) підприємства - державні, казенні, комунальні підприємства та господарські товариства, в яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірні підприємства, а також підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить державним, казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, в яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків. Під державними коштами розуміється кошти Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, державні кредитні ресурси, а також кошти Національного банку України, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування, кошти страхування на випадок безробіття, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, кошти, передбаченіЗаконом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", гуманітарна допомога в грошовій формі, кошти Аграрного фонду, Державного та місцевих фондів енергозбереження, кошти установ чи організацій, створених в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, кошти підприємств, які спрямовуються на придбання товарів, робіт і послуг.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач є державним підприємством, а тому процедури закупівлі товарів, робіт, послуг, які були встановлені Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" у 2006 та 2007 роках поширюються на закупівлі, які здійснювалися ДП "Новосанжарське лісове господарство".
Частиною 1 ст. 75 Господарського кодексу України визначено, що для закупівель матеріально-технічних ресурсів державне комерційне підприємство застосовує процедури закупівель, визначені Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти". Відповідач є державним комерційним підприємством.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції Закону України від 15.12.2005 р. N 3205-IV) цей Закон застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 30 тисяч гривень, а робіт - 300 тисяч гривень.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції Закону України від 01.12.2006 р. N 424-V) цей Закон застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі для товару (товарів), послуги (послуг) становить або перевищує 20 тисяч гривень, а для робіт - 50 тисяч гривень.
Відтак, в редакції закону, яка була чинна до 10.03.2007 р.. вартість предмета закупівлі придбання якого протягом року потребувало проведення передбачених цим законом процедур встановлювалося у розмірі 30 тис. грн., а з 10.03.2007 р. –20 тис. грн.
Визначення предмета закупівлі товарів і послуг за державні кошти здійснюється замовником на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 015-97, затвердженого наказом Державного комітету України стандартизації, метрології та сертифікації від 30.12.1997 р. № 822, у межах бюджетного призначення на відповідний рік.
Таким чином, у випадку, якщо загальна річна вартість предмета закупівлі, яка здійснюється розпорядником державних коштів перевищує 30 тис. грн. (в редакції, чинній до 10.03.2007 р.) та 20 тис. грн. ( в редакції з 10.03.2007 р.), то така закупівля повинна відбуватися із застосування процедур, які були визначені Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Із матеріалів справи вбачається, що загалом у власність ДП "Новосанжарське лісове господарство" протягом 2006 року та січня 2007 року було передано масла моторного М10Г2К на загальну суму 64 560,60 грн., а тому в силу положень ст.ст. 1, 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" та ч.1 ст. 75 Господарського кодексу України закупівлі повинні були здійснюватися згідно із положень Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Згідно із ч.4 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" забороняється укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів, та/або оплата розпорядником державних коштів товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, передбачених цим Законом.
Закон України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" в редакції Закону України від 15.12.2005 р. №3205-IV, яка була чинна в 2006 році - січні 2007 року не містив норми ч.5 ст. 2 на яку посилається відповідач у відзиві, оскілки така норма набрала законної сили лише з 10.03.2007 р.
Доказів проведення процедур, передбачених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" по правочинах по поставці масла моторного, укладених в 2006 році та січні 2007 року сторони не надали.
Відповідно до ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Частиною 1 ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою –третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
В даному випадку, правочини по поставці масла мотороного , укладені між ПП "Регіон трейд" та ДП "Новосанжарське лісове господарство", оформлені рахунками-накладними на продаж №85 від 13.07.2006 р., №100 від 29.08.2006 р., №150 від 10.10.2006 р., №173 від 05.12.2006 р. та №13 від 01.02.2007 р. суперечать ч.4 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", а тому підлягають визнанню недійсними з моменту укладання згідно ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.
Стосовно правочинів, оформлених рахунками-накладними на продаж №136 від 05.06.2007 р., №191 від 02.08.2007 р.
На момент укладання правочинів, що оформлені рахунками-накладними на продаж №136 від 05.06.2007 р., №191 від 02.08.2007 р. був чинний Закон України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" в редакції Закону України від 01.12.2006 р. N 424-V.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції Закону України від 01.12.2006 р. N 424-V) підприємства - державні, казенні, комунальні підприємства та господарські товариства, в яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірні підприємства, а також підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить державним, казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, в яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків. Під державними коштами розуміється кошти Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, державні кредитні ресурси, а також кошти Національного банку України, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування, кошти страхування на випадок безробіття, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, кошти, передбаченіЗаконом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", гуманітарна допомога в грошовій формі, кошти Аграрного фонду, Державного та місцевих фондів енергозбереження, кошти установ чи організацій, створених в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, кошти підприємств, які спрямовуються на придбання товарів, робіт і послуг.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач є державним підприємством, а тому процедури закупівлі товарів, робіт, послуг, які були встановлені Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" у 2007 році поширюються на закупівлі, які здійснювалися ДП "Новосанжарське лісове господарство".
Частиною 1 ст. 75 Господарського кодексу України визначено, що для закупівель матеріально-технічних ресурсів державне комерційне підприємство застосовує процедури закупівель, визначені Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти". Відповідач є державним комерційним підприємством.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (в редакції Закону України від 01.12.2006 р. N 424-V) цей Закон застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі для товару (товарів), послуги (послуг) становить або перевищує 20 тисяч гривень, а для робіт - 50 тисяч гривень.
Визначення предмета закупівлі товарів і послуг за державні кошти здійснюється замовником на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 015-97, затвердженого наказом Державного комітету України стандартизації, метрології та сертифікації від 30.12.1997 р. № 822, у межах бюджетного призначення на відповідний рік.
Таким чином, у випадку, якщо загальна річна вартість предмета закупівлі, яка здійснюється розпорядником державних коштів перевищує 20 тис. грн. ( в редакції з 10.03.2007 р.), то така закупівля повинна відбуватися із застосування процедур, які були визначені Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Із матеріалів справи вбачається, що загалом у власність ДП "Новосанжарське лісове господарство" протягом травня -серпня 2007 року було передано масла моторного на загальну суму 26 676,00 грн., а тому в силу положень ст.ст. 1, 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" та ч.1 ст. 75 Господарського кодексу України закупівлі повинні були здійснюватися згідно із положень Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Згідно із ч.4 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" забороняється укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів, та/або оплата розпорядником державних коштів товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, передбачених цим Законом.
В той же час, відповідно до ч.5 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" у разі якщо предметом закупівлі є продукція харчової промисловості, лікарські засоби і вироби медичного призначення, пальне, послуги з організації гарячого харчування, транспортні послуги, послуги з ремонту, а також сировина, матеріали, комплектуючі вироби, необхідні підприємствам для виробництва товарів, замовник на період проведення процедури закупівлі має право для поточних потреб здійснити закупівлю необхідного предмета закупівлі без застосування процедур закупівлі, передбачених цим Законом, на суму коштів, яка не перевищує 10 відсотків загальної очікуваної вартості предмета закупівлі, про що протягом трьох робочих днів повідомляє Антимонопольний комітет України, Міжвідомчу комісію з питань державних закупівель та Тендерну палату України.
Відповідачем надано докази публікації оголошення про оприлюднення інформації про торгів по закупівлі масла моторного (Інформаційний бюлетень Тендерної палати України №14 (85), 02.04.2007 р.), таким чином з 02.04.2007 р. відповідач міг закупити без проведення процедури торгів товар на суму, що не перевищує 10% загальної очікуваної вартості предмета закупівлі.
Проте, відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" положення, передбачені абзацом першим цієї частини, не застосовуються при проведенні замовником наступної процедури закупівлі щодо такого самого предмета закупівлі.
Із матеріалів справи вбачається, що 04.06.2007 р. в Інформаційному бюлетні Тендерної палати України №23(94) відповідачем розміщено оголошення про проведення наступної процедури закупівлі стосовно того самого предмета закупівлі, а відтак згідно абз. 2 ч. 5 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з 04.06.2007 р. відповідач не мав законних підстав для укладання правочинів без проведення процедури закупівлі.
Відтак, суд приходить до висновку про те, що правочин, що оформлений рахунками-накладними на продаж №136 від 05.06.2007 р. та №191 від 02.08.2007 р. укладено з порушенням 2 ч. 5 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Доказів проведення процедур, передбачених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" сторони не надали, а згідно абз. 2 ч. 5 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" положення, передбачені абзацом першим цієї частини, не застосовуються.
Відповідно до ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Частиною 1 ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою –третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Таким чином, правочини по поставці масла моторного, укладені між ПП "Регіон трейд" та ДП "Новосанжарське лісове господарство", оформлений рахунками-накладними на продаж №136 від 05.06.2007 р. та №191 від 02.08.2007 р. суперечать ч.4 ст. 2 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", а тому підлягають визнанню недійсними з моменту укладання згідно ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст. 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем передано на користь відповідача на підставі недійсних правочинів 16 380 літрів масла моторного М10Г2К, а тому суд застосовує реституцію в цій частині.
В той же час, відповідач доказів оплати коштів згідно визнаних судом у даній справі правочинів не надав, відповідно до довідки Полтавського головного регіонального управління "Приватбанк" №146 від 18.09.2009 р. в період з 01.01.2006 р. по 03.09.2009 р. на рахунок ПП "Регіон Трейд" від ДП "Новосанжарське лісове господарство" надійшло 13347,61 грн. з призначенням платежу повернення згідно з актом звірки. Акту звірки, підписаного позивачем відповідач не надав. Таким чином, сторонами не доведено факту проведення оплати отриманого на підставі визнаних судом недійсними правочинів масла моторного, а тому підстав для проведення реституції у цій частині немає.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задовленню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України господарські витрати при задоволенні позову покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, –
ВИРІШИВ:
1. Позов Приватного підприємства "Регіон Трейд" задовольнити повністю.
2. Визнати недійсними з моменту укладання правочини по поставці масла моторного М10Г2К, укладені між приватним підприємством «Регіон трейд»та державним підприємством «Новосанжарське лісове господарство», оформлені рахунками-накладними на продаж №85 від 13.07.2006 р., №100 від 29.08.2006 р., №150 від 10.10.2006 р., №173 від 05.12.2006 р. та №13 від 01.02.2007 р., №136 від 05.06.2007 р., №191 від 02.08.2007 р.
3. Зобов'язати Державне підприємство "Новосанжарське лісове господарство" (39300, Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Пролетарська, 3, ідентифікаційний код 00992734) повернути на користь Приватного підприємства "Регіон Трейд" (36039, м. Полтава, вул. Пушкіна, 42, ідентифікаційний код 32544839) 16 380 (шістнадцять тисяч триста вісімдесят) літрів масла моторного М10Г2К. Видати наказ.
4. Стягнути із Державного підприємства "Новосанжарське лісове господарство" (39300, Полтавська область, смт. Нові Санжари, вул. Пролетарська, 3, ідентифікаційний код 00992734) на користь Приватного підприємства "Регіон Трейд" (36039, м. Полтава, вул. Пушкіна, 42, ідентифікаційний код 32544839) державне мито в розмірі 85 (вісімдесят п’ять) гривні 00 копійок та витрати на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 (двісті тридцять шість) гривень 00 копійок.
Видати наказ.
Дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Суддя Ю.О. Коршенко