Постанова № 12720667, 18.11.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2010
Номер справи
1254/09/2170
Номер документу
12720667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" листопада 2010 р.

16 год.02 хв.Справа № 2-а-1254/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О.,

за участю представників позивача: Саюшкіної Н.І., Гніденко Н.І., представника відповідача: Тосік Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Фліппер"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВКФ "Фліппер" звернулось до суду з позовом про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Херсоні від 25.10.07 № 0008171502/0 про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 533183 грн. за основним платежем та застосування штрафних санкцій в сумі 26704 грн. Позивач посилається на те, що рішення прийнято незаконно, оскільки 22.10.07 позивач подав до податкової інспекції декларацію з ПДВ за вересень 2007 р., яка зареєстрована за вхідним №157166. 25.10.07 позивач подав уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із самостійним визначенням помилок, який реєструється за вхідним № 159595. В рядку 6.4 скориговано показник звітної декларації за рядком 23 зі знаком "-" у сумі 533183грн. 25.10.07 ДПІ у м. Херсоні складено акт камеральної перевірки №2960/15-2/21273417, яким скориговано показник звітної декларації за рядком 23 зі знаком "-" у сумі 533 183 грн. та нараховано штрафні санкції у розмірі 26 704 грн.

Позивач зазначає, що відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ, платник податків має право надати уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із самостійним визначенням помилок. Самостійне нарахування штрафних санкцій у розмірі 5% передбачено п.17.2 Закону 2181 лише у випадку заниження податкового зобов'язання. Так, як за результатами виправлення помилок заниження податкового зобов'язання відсутнє, то штрафні санкції платником податків не нараховані. Нарахування податкового зобов'язання відповідно до п. 4.2.2 та штрафних санкцій відповідно до п. 17.1.4 Закону №2181, можливе лише за умови підтвердження ДПІ у м. Херсоні факту, що таке донарахування податкового зобов'язання здійснено саме податковим органом. Але фактичне прийняття суб'єктом владних повноважень уточнюючого розрахунку від платника податків свідчить, що саме платник податків, а не податковий орган, встановив причину та суму помилки. Також позивач посилається на порушення відповідачем при проведенні камеральної перевірки норм Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України №327 від 10.08.05р., про проведення перевірки податкова інспекція повинна надіслати платнику податків письмове запрошення на прийняття участі у проведенні перевірки. Таким чином, нарахування ПДВ до бюджету за податковою декларацією за вересень 2007 року в особовому рахунку позивача припадає на граничний термін сплати зазначених зобов'язань - 30 жовтня 2007 року. При поданні уточнюючого розрахунку, що зменшив податкові зобов'язання, нарахування в особовому рахунку Позивача проводиться датою його подання - 25 жовтня 2007 року. Зазначене підтверджує, що прийняттям податкового повідомлення-рішення № 0008171502/0 від 25.10.2007 відповідачем дубльовані дії позивача щодо коригування рядку 23 зі знаком "-" на 533183 грн. відповідно до уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із самостійним визначенням помилок, поданого 25.20.2007р. за вхідним № 159595.

Представники позивача прибули в судове засідання, просять задовольнити позов.

Державна податкова інспекція у м. Херсоні заперечує проти позову, мотивуючи тим, що ТОВ "ВКФ "Фліппер" надано до ДПІ у м. Херсоні податкову декларацію з ПДВ за вересень 2007 року (дата реєстрації 22.10.2007 року, вх. № 157166) з помилкою, яка призвела до заниження суми податку, який підлягає сплаті до бюджету на 533183 грн. За результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки показників декларації податковою інспекцією складено акт від 25.10.07 № 2960/15-2, згідно якого визначено суму до сплати на 533183 грн., крім того нарахована штрафна санкція в сумі 26704 грн. Відповідно до пп.17.1.4. п.17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", при нарахуванні податковим органом суми податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону сума штрафу складає 5 % від суми донарахованого податкового зобов'язання. Тобто, сума штрафу складає 533183 грн. х 0,05 = 26659 грн. Підприємством також порушено п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181 -III в частині того, що при самостійному виправленні платником в податковій декларації факту заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, платник зобов'язаний нарахувати суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від суми недоплати. Позитивне значення загальної суми помилки (р.28.2) декларації за вересень складає 893 грн., відповідно платник повинен був нарахувати самостійно у зв'язку з виправленням помилки суму штрафу в розмірі 893 грн. х 0,05 = 45 грн. Загальна сума штрафу по декларації складає 26659 грн. + 45 грн. = 26704 грн.

Відповідач вважає необгрунтованим посилання позивача на пп. 17.2 ст. 17 Закону № 2181, оскільки штрафні санкції в сумі 26659 грн. нараховано не за виникнення факту недоплати, а на підставі пп. 17.1.4. п. 17.1 ст. 4 Закону № 2181, де визначено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання. Згідно абз. "в" пп. 4.2.2 п. 4.2 ст.4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо внаслідок проведення камеральної перевірки виявлено арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших перевірок платника податків. Той факт, що підприємством надано уточнюючий розрахунок не змінює факту допущення помилок при складанні податкової декларації. Що стосується нарахування штрафної санкції в сумі 45 грн., то ця сума нарахована на підставі абз. "б" п. 17.2. ст.. 17 ЗУ 2181, згідно якого платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються. Оскільки згідно податкової декларації підприємства за вересень 2007 року результати декларації є зобов'язання платника сплатити суму 483063 грн., то виправлення помилки в сумі 893 грн. (ПДВ) пов'язано з нарахуванням штрафу в розмірі 5%. Отже, на підставі ст. 5 Закону № 2181 самостійно визначене в податковій декларації зобов'язання вважається узгодженим з моменту подання податкової декларації, на підставі ст. 4 та ст. 17 Закону № 2181 податковий орган в результаті проведення камеральної перевірки зобов'язаний донарахувати суму заниженого податкового зобов'язання з нарахуванням 5% штрафної санкції. При цьому підприємство не лишається права надати уточнюючий розрахунок і зменшити суму своїх податкових зобов'язань при виявленні не врахованих податковому кредиті податкових накладних. Але донарахування суми до сплати 533183 грн. та штрафних санкцій в сумі 26704 грн. зроблено в зв'язку з помилками допущеними при заповненні декларації і не пов'язано з виправленням помилок в уточнюючому розрахунку, наданому після граничного строку подання декларації.

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про те, що позов підлягає задоволенню частково.

Предметом позову є податкове повідомлення-рішення № 0008171502/0 від 25.10.2007р., яким донараховані податкові зобов'язання з податку на додану вартість та застосовано штрафні санкції, рішення прийнято за результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки показників декларації податковою інспекцією ( акт від 25.10.07 № 2960/15-2), згідно якого визначено суму до сплати на 533183 грн., крім того нарахована штрафна санкція в сумі 26704 грн.

ТОВ "ВКФ "Фліппер" надано до ДПІ у м. Херсоні податкову декларацію з ПДВ за вересень 2007 року (дата реєстрації 22.10.2007 року, вх. № 157166), в якій позивачем було задекларовано суму ПДВ, яка підлягала сплаті до бюджету в розмірі 483063 грн. В цій декларації позивачем неправильно перенесено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) декларації за серпень 2007 року до залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 23.2) декларації за вересень 2007 року. За даними платника р. 23.2 декларації за вересень 2007 року складає 973183 грн., тоді як повинно складати 440000грн. Внаслідок помилки позивачем занижено суму податкового зобов'язання на 533183 грн.

Згідно п 5.1 ст. 5 Закону України від 21.12.00 № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Пунктом 17.2 ст. 17 Закону № 2181 встановлено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

25.10.07 позивач подав уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із самостійним визначенням помилок, який зареєстрований ДПІ за вхідним №159595. В рядку 6.4 уточнюючого розрахунку проведено збільшення податкового кредиту в сумі 1555092 грн., скориговано показник звітної декларації за рядком 23 зі знаком "-" у сумі 533183 грн. Платник податку, який до початку його перевірки податковим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф, нарахований відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону № 2181.

Згідно абз. "в" пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо внаслідок проведення камеральної перевірки виявлено арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. При виявленні у поданій платником податків декларації помилок,що призвели до заниження або завищення суми податкового зобовязання, офoрмлюється акт про результати проведення перевірки податкової звітності. В акті зазначаються рядки декларації, в яких платником податку допущені арифметичні помилки, а також надається стислий опис методологічних помилок. Крім того, в акті зазначається сума податкового зобовязання, обчислена платником податку самостійно в податковій декларації, та сума податкового зобовязання, визначена самостійно податковим органом після виправлення допущених таким платником податку помилок на підставі частини «в» підпункту4.2.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Складений акт є підставою для винесення керівником податкового органу або його заступником рішення, в якому зазначається сума донарахованих податкових зобовязань та сума штрафу, обчисленого відповідно до пп. 17.1.4 Закону. Про винесене рішення податковий орган письмово повідомляє платника податку.

Таку камеральну перевірку було проведено податковою інспекцією 25.10.07 та складено акт № 2960/15-2, згідно якого визначено суму до сплати на 533183 грн., крім того нарахована штрафна санкція в сумі 26704 грн. Про проведення камеральної перевірки податковим органом платнику податків не було відомо, перевірка та виправлення помилки сталось в один день, тому суд вважає, що дана обставина підтверджує доводи позивача про самостійне виправлення помилки шляхом подання уточнюючого розрахунку. За таких обставин, підстав для донарахування сум основного платежу немає.

Платник виявив помилку не до закінчення граничного терміну неподання декларації, а терміну сплати за нею. У такому разі необхідно самостійно нарахувати штраф в розмірі 5 відсотків, адже попри те, що термін сплати ще не настав, податкове зобов'язання в декларації вже було занижено, і виправити це заниження поданням нової декларації без штрафу неможливо, оскільки нову декларацію можна подавати тільки до закінчення граничного терміну подання декларації за цей же період. Тому виправлення здійснюється в загальному порядку, передбаченому в п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ, тобто зі сплатою 5-відсоткового штрафу від заниженої суми. Доводи позивача про те, що штраф застосований необгрунтовано, суд не приймає до уваги, штраф нараховується при виправленні помилок, які призвели до заниження податкового зобов'язання, а саме таку помилку допустив позивач.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, податкове повідомлення-рішення визнається неправомірним в частині донарахування податку. Судові витрати понесені позивачем підлягають відшкодуванню з Державного бюджету.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повідомлено про дату складення постанови в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

постановив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні №0008171502/0 від 25.10.2007 про визначення товариству з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Фліппер" податкового зобов'язання по податку на додану вартість в частині донарахування основного платежу в сумі 533183 грн. 3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Відшкодувати з Державного бюджету на користь ТОВ "ВКФ "Фліппер" (м. Херсон, вул. Запорізька, 140, код 21273417) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 листопада 2010 р..

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 2.11.1