Рішення № 127199517, 08.05.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2025
Номер справи
520/420/22
Номер документу
127199517
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 травня 2025 р. № 520/420/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом заступника прокурора Харківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області до Національного природного парку "Дворічанський" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Заступник прокурора Харківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність адміністрації НПП «Дворічанський» щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж НПП «Дворічанський» та закріплення їх в натурі (на місцевості);

- зобов`язати адміністрацію НПП «Дворічанський» забезпечити проведення робіт з винесення меж НПП «Дворічанський» та закріплення їх в натурі (на місцевості) шляхом розроблення та затвердження землевпорядної документації щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2022, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2023, у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Верховного Суду від 25.07.2024 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі №520/420/22 - скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справ справу №520/420/22 передано до провадженні судді Ользі Горшковій.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до приписів ч. 4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду. В порушення вищезазначених норм, межі НПП «Дворічанський» в натурі не встановлені, права на земельні ділянки залишаються неоформленими, що обумовило звернення до суду.

Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки наполягає, що НПП «Дворічанський» вжив всіх можливих заходів, однак визначення в натурі (на місцевості) межі території не залежить тільки від НПП «Дворічанський», у цьому процесі беруть участь й інші суб`єкти, зокрема суб`єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесено вирішення земельних питань та фінансування НПП «Дворічанський», які неналежним чином виконували свої обов`язки, а тому цей позов є перекладанням відповідальності на НПП «Дворічанський».

Ухвалою суду прийнято справу до розгляду відповідно до положень ст. 262 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

За приписами статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Указом Президента України від 11.12.2009 за № 1044/2009 на території Дворічанського району Харківської області створено Національний природний парк "Дворічанський".

Згідно з пунктом 1 цього Указу до території Національного природного парку "Дворічанський" погоджено в установленому порядку включення 3131,2 гектара земель державної власності, з яких: 658,8 гектара земель, що перебувають у користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроліга" та вилучаються в установленому порядку і надаються НПП у постійне користування, і 2472,4 гектара земель, які включаються до складу національного природного парку без вилучення, згідно з додатком.

На виконання Указу Президента України від 11.12.2009 Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 405 від 21.10.2011 створено природоохоронну, рекреаційну, культурно-освітню, науково-дослідну установу національний природний парк "Дворічанський" та затверджено Положення.

Згідно з цим Положенням парк створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання цінних природних територій та об`єктів лісостепової зони, що мають важливе природоохоронне, рекреаційне та культурно-освітнє значення.

На час подання позову межі НПП «Дворічанський» дотепер у натурі не встановлені, права на земельну ділянку залишаються неоформленими.

Так, Верховним Судом також встановлено, що листами від 15.04.2016 за № 81/02, від 05.07.2018 за № 128/08 відповідач звертався до Харківської обласної державної адміністрації (далі - ХОДА) з питань надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування загальною площею 658,8 га із земель державної форми власності на території Кам`янської сільської ради.

У 2018 році відповідачем розпочато розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території НПП "Дворічанський" та внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження використання земель, проведено тендер (лист від 22.11.2019 за № 229/08 на адресу Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА).

Листом від 15.09.2020 за № 197/08 відповідач звернувся на адресу ХОДА щодо отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання НПП "Дворічанський" у постійне користування 658,8 га земель.

Листом від 16.03.2021 за № 03.01-18/1323 ХОДА повідомила ТОВ "Рененсанс-Груп" (суб`єкта, яким складено проект землеустрою) про погодження проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території НПП "Дворічанський" для збереження та використання національних природних парків при умові обмеження використання земельних ділянок, наданих у користування фізичним особам після набрання чинності Указу Президента України від 11.12.2009 за № 1044 "Про створення НПП "Дворічанський".

29.04.2021 за № 1-32-40/52 відділом містобудування, архітектури, оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами погоджено проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території НПП "Дворічанський" для збереження та використання національних природних ресурсів.

Також відповідач неодноразово звертався до суб`єктів владних повноважень, до повноважень яких належить вирішення питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки (зокрема, листи від 01.10.2021 за № 202/06, від 14.12.2021 за № 231/06).

10.12.2021 Дворічанською селищною радою відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв`язку з тим, що загальними зборами пайовиків колишнього КСП "Кам`янське" від 11.06.2020 розпайовані земельні угіддя фізичним особам-членам КСП.

Також встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Харківський області 11.06.2021 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності НПП «Дворічанський», за результатами якої виявлено порушення щодо невжиття заходів до встановлення на місцевості меж вказаного об`єкту природно-заповідного фонду та виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки. Зазначені порушення зафіксовано в акті перевірки № 506/12-02/09-14.

За результатами зазначеної перевірки Держекоінспекцією 14.06.2021 винесено НПП «Дворічанський» припис № 17/09-10 з метою усунення виявлених порушень зі строком виконання до 11.12.2021.

Листом № 238/09 від 11.11.2021 відповідач повідомив Держекоінспекцію про стан виконання припису, в тому числі, що за пунктом 1 припису (визначення в натурі (на місцевості) межі НПП "Дворчанський") визначено в натурі (на місцевості) межі території площею 2472.4 га згідно з проектом землеустрою щодо організації встановлення меж території НПП "Дворічанський" для збереження та використання національних природних парків, території ПЗФ без вилучення у землевласників та землекористувачів та внесено до Державного земельного кадастру відомості про обмеження у використанні земель (обліковий номер обмеження у Публічній кадастровій карті України 006:001:001:00000001).

Прокурор зазначив, що опрацюванням інформації від Міністерства екології та природних ресурсів України, Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації та адміністрації НПП «Дворічанський» встановлено, що проект створення, а також проект організації та встановлення території вказаного об`єкту природно-заповідного фонду не розроблявся, компетентними органами не погоджувався та не затверджувався в порядку, встановленому статтею 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», статтями 25, 47 Закону України «Про землеустрій».

Прокурор, вважаючи, що викладене є підставою для захисту прав в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про природно - заповідний фонд України" від 16.06.1992 № 2456-ХІІ, зі змінами та доповненнями, до природно-заповідного фонду України належать природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища.

Згідно з частиною п`ятою статті 12 Закону України "Про природно - заповідний фонд України", управління територіями та об`єктами природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації, здійснюється підприємствами, установами та організаціями, у віданні яких перебувають ці території та об`єкти.

За правилами статті 43 Земельного кодексу України та частини першої статті 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Статтею 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд" визначено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища.

При цьому, за правилами статті 45 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Крім того частинами третьою, п`ятою статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд" передбачено, що рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України. Території та об`єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання.

Положеннями частини першої статті 79, частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України визначено, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду (ч. 4 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд").

Відповідно до абзаців 11, 15 частини першої статті 1 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Пунктом "в" частини першої статті 2 Закону України "Про землеустрій" землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж - адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Положеннями пункту "г" частини першої статті 20 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).

Відповідно до пункту "в" частини першої статті 25 зазначеного Закону видами документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів.

Частиною другою статті 47 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою:

а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу;

б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму;

в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини;

г) проведення науково-дослідних робіт;

г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;

д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Відповідно до частин другої, третьої статті 2 Земельного кодексу України суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Положеннями частини третьої статті 60 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" визначено, що органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, вихованню покладених на них завдань.

Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Так, у постанові від 25.07.2024 Верховний Суд вказав, що спірним у цій справі є питання виконання обов`язку НПП "Дворічанський" щодо встановлення меж Національного природного парку в натурі (на місцевості) у загальному розмірі 3131, 2 га земель державної власності.

Суд касаційної інстанції зауважив на тому, що судами встановлено, що визначено в натурі (на місцевості) межі території площею 2472,4 га, але не визначеною залишилась земельна ділянка в розмірі 658, 8 га, яка фактично перебуває у користуванні НПП "Дворічанський".

Однак, при розгляді справи суду обмежились встановленням факту звернення НПП "Дворічанський" до Дворічанської селищної ради із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо виділення земельної ділянки та подальшого прийняття Дворічанською селищною радою рішення про відмову в наданні дозволу.

Висновуючись із того, що відповідач вчиняв дії, направлені на формування земельної ділянки шляхом виділення в натурі (на місцевості), суди дійшли висновку про відсутність у такому випадку протиправної бездіяльності.

Натомість, судами попередніх інстанцій не було встановлено фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а саме, чи дотримано НПП "Дворічанський" порядок та строки підготовки документів та їх подачі для отримання дозволу на розробку проєкту землеустрою, а також не надано оцінку тому, з яких підстав Дворічанська селищна рада 10.12.2021 відмовила відповідачу у наданні такого дозволу.

З цього приводу, суд зазначає наступне.

Так, з метою встановлення вказаних обставин та дослідження зазначених доказів, судом, під час прийняття справи до розгляду було зобов`язано відповідача надати до суду: письмові пояснення, в яких в хронологічному порядку викласти процес підготовки та подачі документів для отримання дозволу на розробку проєкту землеустрою до Дворічанської селищної ради; належним чином засвідчену копію відповіді-відмови Дворічанської селищної ради на 1) клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо виділення земельної ділянки від 01.10.2021 №202/06; 2) клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо організації і встановлення межі території природно-заповідного фонду від 14.12.2021 №231/06; докази оскарження вказаної відмови Дворічанської селищної ради у судовому порядку/письмові пояснення щодо мотивів нездійснення оскарження відмови Дворічанської селищної ради у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо виділення земельної ділянки.

На виконання вимог даної ухвали, відповідачем надано до суду копію клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо виділення земельної ділянки від 01.10.2021 №202/06 та копію рішення Дворічанської селищної ради від 10.12.2021 №4328-VIII про відмову у наданні дозволу, яка мотивована наступним:

- у клопотанні не зазначено цільове призначення відповідних земельних ділянок;

- згідно п. «в» частини другої ст. 25 та ст. 47 Закону України «Про землеустрій», встановлення меж об`єктів природно-заповідного фонду здійснюється за проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду, а не за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

- як підставу у наданні дозволу у клопотанні зазначено Указ Президента України від 11 грудня 2009 року №1044 «Про створення національного природного парку «Дворічанський»», в абзаці другому частини першої якого вказано, що відповідні земельні ділянки мають бути вилучені з користування у ТОВ «Агроліга», але дані землі не мали та не мають жодного відношення до ТОВ «Агроліга», оскільки відносяться до земель запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам);

- на графічних матеріалах, доданих до клопотання, не вказано площі земельних ділянок;

- долучені до клопотання планово-картографічні матеріали містять розбіжності щодо бажаного місця розташування земельних ділянок, зокрема - місце розташування ділянок на «Схемі національного природного парку «Дворічанський»» не співпадає з місцем розташування земельних ділянок на схемах розташування, наданих на запити національного природного парку «Дворічанський» Відділом № 3 Управління у Купянському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

- згідно графічних матеріалів, зокрема «Схеми національного природного парку «Дворічанський»», відповідно до «Проекту організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Кам`янське»», частина земельних ділянок знаходиться на розпайованих земельних угіддях (пасовищах), що входять до складу сертифікатів на право на земельні частки (паї), виданих у 90-х роках фізичним особам-членам колишнього КСП «Кам`янське» (враховуючи масштаб доданих до клопотання графічних матеріалів, орієнтовно ділянки контуру №15 за номерами 611, 612, 582, 573, 595, 597, 599 та ділянки контуру №18 за номерами 555, 556, 557).

Також відповідачем надано до суду копію клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо організації і встановлення межі території природно-заповідного фонду від 14.12.2021 №231/06 та копію рішення Дворічанської селищної ради від 23.12.2021 №5138-VIII про відмову у наданні дозволу, яка мотивована наступним:

- долучені до клопотання планово-картографічні матеріали містять розбіжності щодо бажаного місця розташування земельних ділянок, зокрема - місце розташування ділянок на «Схемі національного природного парку «Дворічанський»» не співпадає з місцем розташування земельних ділянок на схемах розташування, наданих на запити національного природного парку «Дворічанський» Відділом № 3 Управління у Купянському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

- згідно матеріалів, доданих до клопотання (беручи за основу схеми розташування, надані на запити національного природного парку «Дворічанський» Відділом № 3 Управління у Купянському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області), згідно «Проекту організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Кам`янське»», земельні ділянки частково знаходяться на розпайованих земельних угіддях (пасовищах), що входять до складу сертифікатів на право на земельні частки (паї), виданих у 90-х роках фізичним особам-членам колишнього КСП «Кам`янське» (враховуючи масштаб доданих до клопотання графічних матеріалів: орієнтовно частини ділянок контуру №15 за номерами 611,612, 582, 573, 595, 597, 599 та ділянки контуру №18 за номерами 560 (площа - 6,4112 га), 559 (площа - 4,0651 га), 558 (площа - 5,5561 га), 557 (площа - 5,3370 га), 556 (площа - 4,0108 га), 555 (площа - 5,2403 га)), а також на земельних ділянках приватної власності з кадастровими номерами 6321881500:06:001:0817 (площа -4,6 га), 6321881500:06:001:0833 (площа-4,6 га), частково (орієнтовно 3 га) на земельній ділянці з кадастровим номером 6321881500:06:001:0817 (площа - 4,5587 га).

Суд, дослідивши відмову Дворічанської селищної ради, що викладена у рішеннях від 10.12.2021 №4328-VIII, від 23.12.2021 №5138-VIII, встановив, що остання зумовлена перш за все наявними недоліками в проєкті, а саме в проєкті є розбіжності щодо бажаного місця розташування земельних ділянок відповідно до положень Закону України «Про землеустрій», в той же час, судом встановлено, що відповідачем було дотримано процесуальні питання стосовно порядку та строків підготовки документів та їх подачі для отримання дозволу на розробку проєкту землеустрою.

Так, відповідач вважає, що ним було вжито всіх можливих заходів для винесення меж НПП "Дворічанський" та закріплення їх в натурі, однак з незалежних від нього причин - рішення Дворічанської селищної ради від 10.12.2021 №4328-VIII, від 23.12.2021 №5138-VIII відповідачу було відмовлено в наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо організації і встановлення межі території природно-заповідного фонду.

Суд з цього приводу зазначає наступне.

Відповідно до п. 34 та п. 37 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997" № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; прийняття рішень про організацію територій і об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні.

Частиною 7 ст.118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 17 грудня 2018 року у справі №509/4156/15-а вказував на те, що відповідний орган має право звернутися до заявника з пропозицією усунути виявлені недоліки. При цьому, у суб`єкта владних повноважень є чітко визначений місячний строк на розгляд і вирішення клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою.

Системний аналіз правових норм дає підстави для висновку, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Окрім того, суд наголошує, що заявник (навіть у разі відмови у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою через неподання належного пакету документів) може звернутися повторно до суб`єкта владних повноважень з новим клопотанням про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою, додавши всі необхідні документи.

У відзиві на позовну заяву відповідач наголошує, що невиконання покладеного на нього обов`язку прямо залежить від неналежного виконання іншими суб`єктами владних повноважень, до компетенції яких віднесено вирішення земельних витань, своїх обов`язків.

Поряд із тим, матеріали справи не містять доказів судового оскарження відповідачем рішень Дворічанської селищної ради від 10.12.2021 №4328-VIII, від 23.12.2021 №5138-VIII та доказів, що відповідачем впинялись дії для усунення підстав для відмов, якщо заявник вважав, що такі є неправомірними.

При обґрунтуванні своєї позиції, відповідач наголошує, що здійснював постійне листування з різними суб`єктами, що на його думку не може свідчити про бездіяльність у даному спорі.

Поряд із тим, суд не вважає вказане реальними діями, що покладені на виконання НПП "Дворічанський" обов`язку щодо забезпечення проведення робіт з винесення меж НПП «Дворічанський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

До того ж суд констатує, що відповідачем не наведений причинно-наслідковий зв`язок щодо неможливості здійснення будь-яких інших дій у випадку незатвердження такого проєкту. Варто звернути увагу, що у відповідності до наявних матеріалів справи, на даний момент відповідачем не здійснюється жодних дій для затвердження проєкту.

Правовий аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у даному спорі саме на відповідача покладається обов`язок забезпечення та організації проведення робіт з винесення меж НПП "Дворічанський", закріплення їх внатурі (на місцевості).

У постанові Касаційного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року у справі №342/158/17 суд касаційної інстанції зазначив, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

З огляду на вищенаведене, суд зазначає, що неоскарження відповідачем рішень Дворічанської селищної ради від 10.12.2021 №4328-VIII, від 23.12.2021 №5138-VIII та не вчинення жодних дій на усунення причин прийняття вказаних рішень, є проявом бездіяльності, що призвело до незабезпечення проведення робіт з винесення меж НПП «Дворічанський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

За наведених обставин, позов заступника прокурора Харківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області є обґрунтованим та таким, що належить до задоволення.

Як наслідок, суд дійшов висновку, що слід зобов`язати НПП «Дворічанський» забезпечити проведення робіт з винесення меж НПП «Дворічанський» та закріплення їх в натурі (на місцевості) шляхом розроблення та затвердження землевпорядної документації щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов заступника прокурора Харківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області до Національного природного парку "Дворічанський" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність адміністрації НПП «Дворічанський» щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж НПП «Дворічанський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Зобов`язати НПП «Дворічанський» забезпечити проведення робіт з винесення меж НПП «Дворічанський» та закріплення їх в натурі (на місцевості) шляхом розроблення та затвердження землевпорядної документації щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ольга ГОРШКОВА