Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/1883/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради до ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Заступник керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова (далі прокурор) звернувся в інтересах держави в особі Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради (далі - позивач) до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просить зобов`язати відповідача як власника квартири АДРЕСА_1 протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради охоронний договір на частину об`єкта культурної спадщини пам`ятку архітектури місцевого значення розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , у встановленому законом порядку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №1311 від 09.12.2005 «Про затвердження меж історичного ареалу та зон регулювання забудови міста Львова» житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 (на даний час АДРЕСА_1 ), розташований в межах історичного ареалу міста Львова та належить до пам`яток архітектури місцевого значення. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, квартира АДРЕСА_1 у вказаному будинку належить на праві власності ОСОБА_1 . На запити прокуратури від 26.11.2024, від 19.12.2024, від 03.01.2025 Управління охорони історичного середовища ЛМР інформувало, що охоронний договір на пам`ятку культурної спадщини за адресою: АДРЕСА_3 відповідачем не укладено, звернення від власниці квартири про укладення охоронного договору не надходило. На адресу власниці квартири АДРЕСА_3 направило лист-попередження щодо необхідності укладення охоронного договору відповідно до вимог Закону України «Про охоронну культурної спадщини» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768 «Про затвердження Порядку укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини». Зазначений лист відповідачем проігноровано, охоронний договір на об`єкт культурної спадщини за вказаною адресою не укладено, жодних дій, спрямованих на його укладення не вчинено. Вказане зумовило звернення до суду з даним позовом.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, суть якого полягає у тому, що укладення охоронного договору на пам`ятку архітектури чи її частину є тривалою процедурою в часі та вимагає вчинення певних дій та підготовки технічних матеріалів, у зв`язку з чим просить відкласти розгляд справи на 60 днів з дня відкриття провадження у справі задля укладення нею охоронного договору на частину об`єкта культурної спадщини.
Ухвалою від 03.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Позивачем 18.02.2025 (вх. №13389) подано заяву про заміну найменування позивача у справі.
Відповідачем 18.02.2025 (вх. №13418) подано відзив на позовну заяву.
Позивачем 18.02.2025 (вх. №13445) подано клопотання про розгляд справи в в порядку загального позовного провадження.
Ухвалами від 20.02.2025 здійснено заміну найменування сторони позивача у справі з «Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради» на «Офіс охорони культурної спадщини Львівської міської ради» та відмовлено у задоволенні заяви прокурора про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради №130 від 26.02.1980 та Рішенням виконкому Львівської обласної ради народних депутатів від 02.11.1982 №506 житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 (на даний час вул. О. Новаківського, 2) взятий під державну охорону як пам`ятка архітектури місцевого значення.
Відповідно до паспорта об`єкта культурної спадщини встановлено, що зазначена будівля, розташована в межах історичного ареалу міста Львова згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №1311 від 09.12.005 «Про затвердження меж історичного ареалу та зон регулювання забудови міста Львова» та належить до пам`яток архітектури місцевого значення.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, квартира АДРЕСА_3 на підставі договору дарування №10996 від 16.11.2023 належить на праві власності ОСОБА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2715168446060).
Галицькою окружною прокуратурою міста Львова в порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру» надіслано запити до Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради №14.50/97-11670вих-24 від 26.11.2024, №14.50/97-12453вих-24 від 19.12.2024, №14.50/97-103вих-25 від 03.01.2205 щодо надання інформації про укладення охоронного договору на квартиру АДРЕСА_3 .
Управління охорони історичного середовища ЛМР листами від 11.12.2024 №0004-вих-178160, від 24.12.2024 №0004-вих-184143 та від 09.01.2025 №0004-вих-3178 інформувало, що охоронний договір на пам`ятку культурної спадщини за адресою АДРЕСА_3 не укладено, також власниця квартири не зверталась в управління для укладення попереднього та охоронного договору.
Управління охорони історичного середовища ЛМР направило на адресу власниці квартири ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» та постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768 «Про затвердження Порядку укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини» лист-попередження від 11.12.2024 щодо укладення охоронного договору на пам`ятку культурної спадщини за адресою АДРЕСА_3 та попередило про адміністративну відповідальність за не виконання вказаної вимоги.
Галицькою окружною прокуратурою міста Львова 26.11.2024 та 25.12.2024 на адресу Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації направлено запит про надання інформації щодо укладення охоронного договору з власником квартири АДРЕСА_3 .
Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації 16.12.2024 та 02.01.2025 повідомив, що до Департаменту не находило звернень від ОСОБА_1 щодо укладення охоронного договору на вищезазначену пам`ятку та зазначило, що відповідно до наказу відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської обласної державної адміністрації «Про делегування окремих повноважень відділу» від 20.08.2013 №03 укладення охоронних договорів на території м. Львова забезпечує управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.
Станом на день звернення прокурора до Управління від власниці квартири не надходило звернень щодо укладення охоронного договору на вищезазначену пам`ятку.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про прокуратуру» та статті 131-1 Конституції України заступником керівника Галицької окружної прокуратури м. Львова листом від 20.01.2025 №14.50/97-609ВИХ-25 повідомлено Управління охорони історичного середовища ЛМР про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді в особі Управління охорони історичного середовища ЛМР до ОСОБА_1 про зобов`язання укласти охоронний договір на квартиру АДРЕСА_4 місцевого значення за адресою м. Львів, вул. О. Новаківського, 2.
Вважаючи, що відповідач по справі не вчиняє жодних дій щодо укладення охоронного договору на об`єкт культурної спадщини, що викликає сумніви у його збереженні без покладення на відповідача законодавчо встановлених обов`язків, прокурор звернувся до суду в інтересах держави з цим позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом.
Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.
У відповідності до статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулює Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 №1805-ІІІ (далі - Закон №1805-ІІІ).
Об`єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, у межах її територіального моря та прилеглої зони, охороняються державою.
Охорона об`єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 Закону №1805-IIІ культурна спадщина сукупність успадкованих людством від попередніх поколінь об`єктів культурної спадщини; об`єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти (об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність; нерухомий об`єкт культурної спадщини об`єкт культурної спадщини, який не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності; пам`ятка культурної спадщини (далі пам`ятка) об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України; охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об`єктів культурної спадщини; виявлення об`єкта культурної спадщини - сукупність науково-дослідних, пошукових заходів з метою визначення наявності та культурної цінності об`єкта культурної спадщини; щойно виявлений об`єкт культурної спадщини об`єкт культурної спадщини, який занесено до Переліку об`єктів культурної спадщини відповідно до цього Закону.
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 6 Закону №1805-III до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції належить: укладення охоронних договорів на пам`ятки.
Так, згідно з частиною 1 статті 6 Закону №1805-III та Положення про департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, що затверджене розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 04.09.2020 № 745/0/5-20, до компетенції департаменту належить, зокрема повноваження щодо укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини.
Частиною першою статті 13 Закону №1805-ІІІ визначено, що об`єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України (далі - Реєстр) за категоріями національного та місцевого значення пам`ятки. Порядок визначення категорій пам`яток встановлюється Кабінетом Міністрів України. Із занесенням до Реєстру на об`єкт культурної спадщини, на всі його складові елементи, що становлять предмет його охорони, поширюється правовий статус пам`ятки.
Згідно з підпунктом «б» частини першої статті 14 Закону №1805-ІІІ занесення до Реєстру пам`ятки місцевого значення здійснюється рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, за поданням відповідних органів охорони культурної спадщини або за поданням Українського товариства охорони пам`яток історії та культури, інших громадських організацій, до статутних завдань яких належать питання охорони культурної спадщини, протягом одного місяця з дня одержання подання.
Частиною другою вказаної статті закріплено, що об`єкт культурної спадщини до вирішення питання про його реєстрацію як пам`ятки вноситься до Переліку об`єктів культурної спадщини і набуває правового статусу щойно виявленого об`єкта культурної спадщини, про що відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власника цього об`єкта або уповноважений ним орган (особу).
Переліки об`єктів культурної спадщини затверджуються рішеннями відповідних органів охорони культурної спадщини.
Порядок обліку об`єктів культурної спадщини визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини.
Таким чином, об`єкт архітектури включається до Переліку об`єкта культурної спадщини за умови, що він відповідає ознакам та вимогам до об`єкту культурної спадщини для включення об`єкту до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Судом з матеріалів справи встановлено, що житловий буд. №2 по вул. О. Новаківського у м. Львові рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради №130 від 26.02.1980 та Рішенням виконкому Львівської обласної ради народних депутатів від 02.11.1982 №506 житловий будинок за адресою вул. Листопадового Чину 11 (колишня адреса) взятий під державну охорону як пам`ятка архітектури місцевого значення.
З паспорта об`єкта культурної спадщини встановлено, що зазначена будівля розташована в межах історичного ареалу міста Львова згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №1311 від 09.12.005 «Про затвердження меж історичного ареалу та зон регулювання забудови міста Львова» та належить до пам`яток архітектури місцевого значення.
Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 у цьому будинку на підставі договору дарування №10996 від 16.11.2023, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2715168446060).
Відповідно до частин першої та четвертої статті 23 Закону №1805-III усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
Відсутність охоронного договору не звільняє особу від обов`язків, що випливають із цього Закону.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону №1805III порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 28.12.2001 №1768 затвердив Порядок укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини (далі - Порядок №1768).
Згідно з пунктами 1, 2 Порядку №1768 охоронний договір встановлює режим використання пам`ятки культурної спадщини (далі пам`ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована.
Власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.
Пунктом 5 Порядку №1768 встановлено, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1768 до охоронного договору додаються: акт технічного стану пам`ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об`єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам`ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п`ятиденний термін після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки, знаходяться на її території чи пов`язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) план поверхів пам`яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100); 4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності); 5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка (у масштабі 1:50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000); 6) паспорт пам`ятки.
Системний аналіз наведених норм Закону №1805III та Порядку №1768 дає підстави стверджувати, що укладання охоронного договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким на власника покладається зобов`язання щодо забезпечення збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини. Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об`єкт культурної спадщини, а лише встановлюється режим використання пам`яток та відповідальність за порушення такого режиму.
Верховний Суд у постанові від 23.12.2019 у справі №806/1536/18 сформулював висновок про те, що укладений на підставі статті 23 Закону №1805-III охоронний договір є адміністративним договором.
У постановах від 13.12.2018 у справі №826/4605/16 та від 19.02.2021 у справі № 826/25854/15 Верховний Суд вказав, що саме юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об`єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка, до якого мають бути додані додаткові документи.
Вказані правові висновки Верховного Суду враховані судом при розгляді цієї справи.
Матеріали справи не містять звернень ОСОБА_1 до Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради щодо укладення охоронного договору.
Відповідачем 18.02.2025 подано відзив на позовну заяву, суть якого полягає у проханні відкласти розгляд справи на 60 днів для укладення нею охоронного договору з Управлінням охорони історичного середовища ЛМР на кв. АДРЕСА_3 .
Однак, після спливу 60 днів відповідачем не надано суду ані доказів укладення охоронного договору, ані вчинення дій, спрямованих на його укладення.
Оскільки жодних доказів на вчинення ОСОБА_2 дій, спрямованих на виконання вимог статті 23 Закону №1805-III матеріали справи не містять, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача укласти охоронний договір з Офісом охорони культурної спадщини Львівської міської ради на пам`ятку архітектури місцевого значення, що знаходить за адресою: АДРЕСА_3 .
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем як власником квартири в будинку, який є пам`яткою архітектури місцевого значення, не виконано передбачений статтею 23 Закону №1805-ІІІ обов`язок щодо укладення охоронного договору, тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 264-265, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Заступника керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова (вул. Богомольця, буд. 9, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 02910031) в інтересах держави в особі Офісу охорони культурної спадщини Львівської міської ради (вул. Валова, буд. 20, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 26256659) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про зобов`язання вчинити дії, задовольнити повністю.
Зобов`язати власника квартири №2 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Офісом охорони культурної спадщини Львівської міської ради (вул. Валова, буд. 20, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 26256659) охоронний договір на частину об`єкта культурної спадщини пам`ятку архітектури місцевого значення розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , у встановленому законом порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома