Ухвала суду № 127198643, 08.05.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2025
Номер справи
380/7183/25
Номер документу
127198643
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/7183/25

У Х В А Л А

про поновлення провадження

08 травня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М., розглянувши питання про поновлення провадження та клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій. -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром шляхом застосування з 01.01.2025 до її обрахунку та виплати положень ст. 46 ЗУ "Про державний бюджет України на 2025 рік" та понижуючих коефіцієнтів згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.01.2025 скасувати понижуючі коефіцієнти до обрахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , повернути її розмір до попереднього рівня (станом на 01.12.2024), її фактичного нарахування в повному обсязі без обмеження максимальним розміром, виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, а також виплатити різницю між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.01.2025 по день проведення повного фактичного розрахунку у цьому розмірі.

Ухвалою від 14.04.2025 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 18.04.2025 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №320/2229/25.

Втім, суд зауважує, що предметом оскарження у цій адміністративній справі є дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану.

Однак, станом на час виникнення спірних правовідносин постанова Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану була чинною, а зібрані у цій справі докази (з урахуванням наданих відповідачем протоколів перерахунку пенсії) дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Відтак, провадження у справі слід поновити.

Крім того, 01.05.2025 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України.

Указане клопотання мотивоване тим, що у разі ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог його реальне виконання буде залежати від дій Міністерства соціальної політики України як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду. Крім того, Міністерство соціальної політики України є розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1. Отже, рішення у цій справі впливатиме на інтереси Міністерства соціальної політики України, його незалучення до участі у справі позбавить останнього можливості реалізувати права учасника справи. Також участь Міністерства соціальної політики України у розгляді справи сприятиме всебічному та повному дослідженню обставин справи та надасть можливість врахувати позицію державного органу, відповідального за відповідну сферу правовідносин.

Просить суд залучити до участі у справі Міністерство соціальної політики України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Вирішуючи вказане клопотання представника відповідача, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина четверта статті 49 КАС України).

Як зазначено у частині п`ятій статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Отже, під час вирішення питання про залучення до участі у справі третіх осіб суд має з`ясувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення у справі таких осіб наділено новими правами, чи покладено на них нові обов`язки, або змінено їх наявні права та/або обов`язки, або ж позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.

Суд зауважує, що рішення суду у цій справі не матиме безпосереднього впливу на права та обов`язки Міністерства соціальної політики України. Та обставина, що надалі Міністерство соціальної політики України вступить у відповідні правовідносини зі сторонами, не змінює характеру тих правовідносин, справа щодо яких наразі розглядається судом, і не має на них жодного впливу.

Предметом спору у цій справі є дії щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану. Та обставина, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Міністерства соціальної політики України як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері, зокрема соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення та є головним розпорядником коштів, не свідчить про те, що у такого органу за наслідками розгляду цієї справи виникнуть нові обов`язки, крім тих, що і так покладені на нього чинним законодавством.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі як третьої особи відсутні.

За цих обставин у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, у цій справі належить відмовити.

Керуючись статтями 49, 236, 237, 243, 248 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Поновити провадження у справі №380/7183/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій.

Справа буде розглядатися судом у складі судді Морської Г.М. за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, відмовити.

Згідно зі статтею 49 КАС України ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Морська Г.М.