Єдиний державний реєстр судових рішень
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/27570/24
пр. № 2/759/2035/25
03 квітня 2025 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Петренко Н.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
І. Зміст позовних вимог
У грудні 2024 року директор Київського міського центру зайнятості Новицький Д. звернувся до Святошинського районного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 3 504, 86 грн. та судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
Позов мотивований тим, що 20.10.2022 року відповідач звернувся із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю. Відповідач зазначив, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, не є підприємцем, у тому числі не забезпечує роботою себе самостійно. Відповідно до наказу від 20.10..2022 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. При опрацюванні даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування було виявлено, що відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості перебував у відносинах цивільно-правового характеру з ТОВ «Крамар Еко». Київським міським центром зайнятості 27.03.2023 року складено акт №95 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. Згідно акту відповідач у період перебування на обліку в центрі зайнятості в статусі безробітного, одночасно перебував з ТОВ «Крамар Еко» у відносинах цивільно-правого характеру згідно договору про надання послуг від 25.10.2022 року. У добровільному порядку відповідачем повернуті кошти у розмірі 200,00 грн. Залишок боргу становить - 3 504,86 грн. Просить позов задовольнити.
ІІ. Процесуальні рішення у справі
Ухвалою Святошинського районного суду від 27.12.2024 року справу прийнято до розгляду та призначено розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.
ІІІ. Позиції учасників судового провадження.
Враховуючи те, що відповідач у встановлений строк відзив на позовну заяву не надав, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не заявив, суд вирішує справу за наявними матеріалами у відповідності ч.8 ст. 178 ЦПК України.
ІV. Фактичні обставини встановлені судом та норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з статтями 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Згідно з п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Судом встановлено, що 20.10.2022 року відповідач звернувся із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю Відповідач зазначив, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, не є підприємцем, у тому числі не забезпечує роботою себе самостійно
Відповідно до додатку 2 до персональної картки ОСОБА_1 встановлено, що відповідно до наказу № НТ 221020 від 20.10.2022 року відповідачу надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 20.10.202022 року по 16.07.2023 року
Наказом № НТ26.12.2022 від 11.11.2022 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю у зв`язку з невідвідуванням ЦЗ протягом 30 днів без поважних причин.
Згідно акту № 95 ОСОБА_1 у період перебування на обліку в центрі зайнятості в статусі безробітного, одночасно перебував з ТОВ «Крамар Еко» у відносинах цивільно-правого характеру у жовтні-грудні 2022 року.
Згідно довідки-розрахунку від 28.03.2023 року № 153 розмір нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття становить 3 704,86 грн.
Відповідачу було надіслано лист-повідомлення № 28-974/23 від 29.03.2023 року з вимогою добровільно повернути нараховане та виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття, яке відповідачем було залишено без задоволення.
Згідно довідки-розрахунку № 89 від 10.12.2024 року відповідач відшкодував у добровільному порядку кошти у сумі 200,00 грн.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач порушив приписи Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», перебуваючи у статусі безробітної особи, яка отримує соціальну допомогу на випадок безробіття, не повідомив орган, який здійснює управління у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування України про факт перебування у трудових відносинах з ТОВ «Крамар Еко», що призвело до виплати матеріального забезпечення за період з 20.10.2022 по 16.07.2023 року у розмірі 3 504,86 грн.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 4, 10, 12, 76-81, 89, 141, 263-265, 274-279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь Київського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491091, рахунок IBAN: UA338201720355469301700706268, банк: Державна Казначейська служба України в м. Києві (ДКСУ), одержувач: Київський міський центр зайнятості) грошові кошти у розмірі 3 504,86 грн. (три тисячі п`ятсот чотири гривні, 86 копійок)
Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь Київського міського центру зайнятості ( 01033, м. Київ, вул.Жилянська, 47-Б, код ЄДРПОУ 03491091, рахунок IBAN: UA338201720355469301700706268, банк: Державна Казначейська служба України в м. Києві (ДКСУ)) судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.(три тисячі двадцять вісім гривень, 00 копійок)
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Київський міський центр зайнятості ( 01033, м. Київ, вул.Жилянська, 47-Б, код ЄДРПОУ 03491091, рахунок IBAN: UA338201720355469301700706268, банк: Державна Казначейська служба України в м. Києві (ДКСУ), одержувач: Київський міський центр зайнятості).
Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 )
Суддя Н.О. Петренко