Постанова № 12719191, 01.12.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2010
Номер справи
2а-22280/10/0570
Номер документу
12719191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 грудня 2010 р. справа № 2а-22280/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-30 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зекунова Е. В.

при секретаріКовальському А.В.

за участю:

представника позивача Мельніченко І.В.,

відповідачаСавчука А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Артик Строй» до Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області про зобовязання розглянути звернення щодо погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй»,

В С Т А Н О В И В:

Позивач - приватне підприємство «Артик Строй» (далі-ПП «Артик Строй») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області (далі-Держуправління) про визнання неправомірними дій, визнання обовязковими до виконання відповідачем наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 15.12.2004р. №205 та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 14.05.2008р. №126, зобовязання розглянути звернення щодо погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй», визнати датою звернення з вимогою до відповідача 01.07.2010 року.

Заявою від 01.12.2010р. позивач відмовився від вимог щодо визнання неправомірними дій, визнання обовязковими до виконання відповідачем наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 15.12.2004р. №205 та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 14.05.2008р. №126, визнання датою звернення з вимогою до відповідача 01.07.2010 року. Ухвалою від 01.12.2010 року провадження у справі щодо зазначених позовних вимог закрито відповідно до п. 2 ч.1 ст. 157 КАС України.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідно до наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 15.12.2004р. №205 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води» (далі Наказ -№205) та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 14.05.2008р. №126 «Про затвердження Методики розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами і організаціями» (далі Наказ -№126) ПП «Артик Строй», якому по договору з Виконкомом Горлівської міської ради доручено надавати послуги з утримання житлових будинків, споруд, прибудинкових територій, розробив індивідуальні технологічні нормативи використання питної води та заявою від 29.06.2010р. передав їх для узгодження до Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області.

Листом від 01.07.2010р. Державне управління навколишнього природного середовища в Донецькій області відмовило позивачу в погодженні технологічних нормативів у звязку з тим, що погодження технологічних норм здійснюється лише для первинних водокористувачів. Позивач вважає відмову Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області неправомірною та просить зобовязати відповідача розглянути звернення щодо погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував. Зазначив, що Державне управління навколишнього природного середовища в Донецькій області є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього середовища України і входить до сфери його управління, у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди, а також Положенням Державне управління навколишнього природного середовища в Донецькій області. Таким чином накази Державного комітету з питань житлово-комунального господарства та накази Міністерства з питань житлово-комунального господарства України не є обовязковими до виконання Держуправлінням тому, що воно не підпорядковане зазначеним установам.

Крім того, «Порядок розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води» затверджений Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 15.11.2004 року N 205 на виконання статті 29 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», якою встановлено, що технологічні нормативи використання питної води розробляються кожним підприємством питного водопостачання.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», підприємство питного водопостачання - суб'єкт господарювання, що здійснює експлуатацію об'єктів централізованого питного водопостачання, забезпечує населення питною водою за допомогою пунктів розливу (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв) підготовки питної води та виробництво фасованої питної води.

Згідно до ст.16 зазначеного Закону підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів:

дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами (у разі використання підземних вод);

ліцензії на господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення;

державного акта на право постійного користування або на право власності на землю;

технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку;

сертифіката відповідності та висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на фасовану питну воду.

Оскільки ПП «Артик Строй» не є підприємством питного водопостачання, Держуправління не має підстав для погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй».

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Відповідно до статті 16 “Про охорону навколишнього природного середовища” управління охороною навколишнього природного середовища полягає у здійсненні в цій галузі функцій спостереження, дослідження, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування та іншої виконавчо-розпорядчої діяльності.

Державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.

Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

«Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі» затверджене наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за № 119\11386.

Відповідно до приписів Положення державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління.

Управління в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.

Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, наказами Мінприроди, а також цим Положенням.

Основними завданнями Управління є:

забезпечення реалізації державної політики у сферах охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі та підземні води, атмосферне повітря, ліси, тваринний і рослинний світ, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі;

здійснення управління та регулювання у сферах охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, забезпечення екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), пестицидами та агрохімікатами, організації, охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, формування, збереження та використання екологічної мережі;

інформування населення через засоби масової інформації про стан навколишнього природного середовища на відповідній території, оперативне оповіщення про виникнення надзвичайних екологічних ситуацій та про хід виконання заходів щодо їх ліквідації.

Приватне підприємство «Артик Строй» зареєстроване виконавчим комітетом Горлівської міської ради 26.02.2008р., адреса місцезнаходження Донецька область, м.Горлівка, вул. Пушкінська, б.54, кв.23, ідентифікаційний код 35782865, свядоцтво про реєстрацію серії А00, №663415. Відповідно до Статуту ПП «Артик Строй» та довідки управління статистики у м. Горлівці №213016 підприємство здійснює види діяльності за КВЕД, зокрема: управління нерухомим майном; будівництво будівель; водопровідні, каналізаційні та протипожежні роботи.

20.01.2010р. ПП «Артик Строй» (виконавець) уклав з виконкомом Горлівської міської ради (замовник) договір на утримання житлових будинків, споруд, прибудинкових територій.

Згідно зазначеного договору замовник доручає виконавцю надавати послуги з утримання житлових будинків, споруд, прибудинкових територій на проведення розрахунків із споживачами (визначеними в Додатку №1 до договору). Метою договору є забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування та ремонту житлового фонду, його технічного обладнання, надання житлово-комунальних послуг.

Тобто, ПП «Артик Строй» здійснює діяльність в межах визначеної Статутом та надає виконкому Горлівської міської ради послуги як підприємство житлово-комунального господарства.

На підставі договору та доручення виконкому Горлівської міської ради, ПП «Артик Строй» розробило індивідуальні технологічні нормативи використання питної води по будинкам обслуговування та заявою від 29.06.2010р. за вих.№8/1 направило нормативи до Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області для погодження.

Листом від 01.07.2010р. №08-4556 державне управління навколишнього природного середовища в Донецькій області відмовило позивачу в погодженні технологічних нормативів, посилаючись на лист-розяснення Мінприроди, обґрунтовуючи це тим, що погодження технологічних норм здійснюється лише для первинних водокористувачів.

Не погодившись з таким рішенням Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області позивач звернувся до суду з позовом про зобовязання відповідача розглянути звернення щодо погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй».

Спірним питанням цієї справи є дотримання відповідачем вимог Наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 15.12.2004р. №205 щодо погодження позивачу технологічних нормативів використання питної води.

«Порядок розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води» (далі -Порядок) затверджений наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 15.12.2004р. №205 зареєстрованим в Міністерстві юстиції 07.12.2004р. за №1556/10155. Проект наказу погоджений з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. Наказ №205 включений до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів 10.12.2004р. з присвоєнням реєстраційного коду 30941/2004, опублікований в «Офіційному віснику України» від 24.12.2004р. №49.

Згідно п.10 Порядку, проекти індивідуальних технологічних нормативів, установлених для конкретного підприємства та галузевих ТНВПВ погоджуються з центральними органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та енергозбереження і затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Пунктом 12 зазначеного Порядку встановлено, що поточні ІТНВПВ розробляються кожним підприємством житлово-комунального господарства за методиками розробки поточних ІТНВПВ та (або) за галузевими ТНВПВ, погоджуються з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та водного господарства та енергозбереження і затверджуються органами місцевого самоврядування на термін до 5 років.

«Методика розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами і організаціями» затверджена наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 14.05.2008р. №126, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 30.05.2008р. за №479/15170. Проект наказу погоджений з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. Наказ №126 включений до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів 06.06.2008р. з присвоєнням реєстраційного коду 43280/2008, опублікований в «Офіційному віснику України» від 17.06.2008р. №41.

Зазначена Методика розроблена з метою забезпечення раціонального використання питної води на утримання будинків, споруд та прибудинкових територій шляхом встановлення індивідуальних технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами і організаціями.

Методика застосовується під час розроблення ІТНВПВ усіма підприємствами і організаціями України, діяльність яких повязана з утриманням будинків, споруд і прибудинкових територій, незалежно від форм власності та підпорядкованості.

На підставі вищевикладеного та аналізу зазначених правових норм суд приходить до висновку, що ПП «Артик Строй», як підприємство житлово-комунального господарства яке здійснює діяльність повязану з утриманням будинків, споруд і прибудинкових територій, з метою виконання зобовязань згідно договору від 20.01.2010р., повинно було розробити технологічні нормативи використання питної води відповідно до Методики затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №126 та погодити з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та водного господарства та енергозбереження в порядку визначеному наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства №205.

Відповідач обґрунтовує правомірність відмови в погодженні нормативів ПП «Артик Строй» тим, що наказ Державного комітету з питань житлово-комунального господарства №205 та наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №126 не є обовязковими до виконання Держуправлінням тому, що воно не підпорядковане зазначеним установам, та тим, що «Артик Строй» не є підприємством питного водопостачання, отже не має підстав для погодження. Проте, суд не погоджується з такими доводами, з наступних підстав.

По-перше: у судовому засіданні встановлено, що зазначені нормативно-правові акти погоджено з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, отже підлягають виконанню зазначеним спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими державними органами, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення функцій охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів.

По-друге: згідно Наказу №126 Методика розроблення нормативів використання питної води застосовується усіма підприємствами і організаціями України, діяльність яких повязана з утриманням будинків, споруд і прибудинкових територій, незалежно від форм власності та підпорядкованості. Наказом № 206 передбачено, що нормативи розробляються кожним підприємством житлово-комунального господарства за методиками розробки, та погоджуються з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та водного господарства та енергозбереження.

Зазначені накази не визнані неконституційними, є чинними, та передбачають право «Артик Строй» на розробку та погодження зазначених нормативів відповідно до вказаних нормативно-правових актів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що позивачем надані докази, якими він обґрунтовує свої вимоги і вони є належними.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи рішення про відмову в задоволенні заяви позивача про погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй», діяв на підставі та у межах повноважень що передбачені Конституцією та законами України, проте не обґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

З урахуванням зазначених обставин, суд задовольняє позов у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов приватного підприємства «Артик Строй» до Державного управління навколишнього природного середовища в Донецькій області про зобовязання розглянути звернення щодо погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй» - задовольнити повністю.

Зобовязати Державне управління навколишнього природного середовища в Донецькій області розглянути заяву ПП «Артик Строй» щодо погодження індивідуальних технологічних нормативів використання питної води розроблених ПП «Артик Строй».

Стягнути з Державного бюджету України за кодом бюджетної класифікації доходів 22090200 Державне мито, р/р 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, Банк Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області на користь приватного підприємства «Артик Строй» судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 01 грудня 2010 року у присутності представників сторін.

Постанова у повному обсязі виготовлена 03 грудня 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Зекунов Е. В.