Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 605/188/25
Провадження №2-а/605/15/2025
УХ ВА ЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
08 травня 2025 рокум.Підгайці
Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И Л А:
05.05.2025 до Підгаєцького районного суду Тернопільської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій він просить постанову №7/94 від 16.04.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень - скасувати, а справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Позовна заява в інтересах ОСОБА_1 подана через систему Електронний суд 03.05.2025 адвокаткою Луцишин Ганною Михайлівною, яка діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від 29.04.2025 №ВО1103904, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №000553 від 28.06.2024.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.05.2025 позовну заяву передано на розгляд судді Кравчук В.М.
Позовну заяву подано з дотриманням правил підсудності. Справа підсудна Підгаєцькому районному суду Тернопільської області в силу ст.ст.19, 22, 25 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до вимог ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частинами 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Відповідно до правової позиції, сформульованої у Постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 29.09.2022 року у справі №500/1912/22, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач копію постанови про адміністративне правопорушення №7/94 від 16.04.2025, як в ній зафіксовано, отримав особисто 25.04.2025. Також в оскаржуваній постанові посадовою особою чітко встановлено строк її оскарження, а саме до 04.05.2025. Адміністративний позов поданий в межах цього строку, тому суд вважає, що строк звернення до суду не пропущений.
Відповідно до ч. 2 ст.161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу. Це положення кореспондується з п.1 ч.9 ст. 44 КАС України.
За п.п.2,3 ч.9 ст. 44 КАС України такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності у іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність у іншого учасника справи електронного кабінету - в паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до ч.6 ст.18 КАС України зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який не є суб`єктом владних повноважень та подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи.
Згідно з ч.6 ст.18 КАС України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
За запитом адвокатки Луцишин Г.М., сформованим 03.05.2025 засобами підсистеми ЄСІТС «Електронний суд», отримана і наявна в матеріалах позовної заяви відповідь №9593970 про відсутність зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС в юридичної особи з кодом ЄДРПОУ 26629468, який належить відповідачу - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як закріплює п.4 ч.9 ст. 44 КАС України, суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Відповідно до ч.2 ст. 12 КАС України для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи, призначене спрощене позовне провадження. Це кореспондується із положеннями ст.257 КАС України, за якою за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у ч.4 ст. 257 КАС України.
При цьому розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з власної ініціативи суду або за клопотанням однієї із сторін проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (ч.5 ст. 262 КАС України).
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує критерії, передбачені ч.3 ст. 257 КАС України, а також положення ст.286 КАС України, а тому доходить висновку, що вказана справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, на думку суду, справу належить розглядати за правилами ст.286 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Згідно з ч.1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття.
Керуючись статтями 12, 20, 22, 25, 49, 121, 122, 162-163, 171, 173, 248, 257, 260-262, 286 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И Л А:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Копію цієї ухвали суду направити сторонам по справі.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня вручення копії даної ухвали для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 21травня 2025року на16год.00хв. в приміщенні Підгаєцького районного суду Тернопільської області (м.Підгайці, вул.Міцкевича, 26-з, зал судових засідань №2) під головуванням судді Кравчук В.М.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Згідно з ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Згідно з ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив, протягом якого він може подати заперечення.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи.
Окремо роз`яснити начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 , що відповідно до ч. 6 ст.18 КАС України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.
Також, на виконання п.4 ч.9 ст.44 КАС України, роз`яснити про можливість ознайомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 як відповідача з матеріалами позовної заяви через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: Валентина КРАВЧУК