Рішення № 127091592, 05.05.2025, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2025
Номер справи
480/2930/24
Номер документу
127091592
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2025 року м. Суми Справа № 480/2930/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до - Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Сумській області,

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

1. Суть спору, позиція сторін.Процесуальні дії, які вчинялись судом.

1.1. Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення позивачу з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, положень постанови КМУ № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023, 01.02.2024;

- зобов`язати відповідача здійснити вказане перерахування розміру грошового забезпечення позивачу та підготувати і надати до Головного управління пенсійного фонду України у Сумській області нові довідки.

1.2. Судом 16.04.2024 повернуто позов, а саме в частині вимог щодо зобов`язання відповідача перерахувати розмір грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, а в іншій частині - відкрито провадження у справі.

1.3. Вказані вимоги обгрунтовані тим, що рішенням суду визнано протиправним та нечинним зміни до постанови КМУ, яким було встановлено розрахунок розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт. Після втрати чинності даного положення законодавства розрахунок розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням у 2020-2024 роках повинен проводитися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого кожного року відповідним Законом України Про Державний бюджет України на відповідний коефіцієнт. Позивач через представника звернувся до відповідача з проханням виготовити та направити довідки про розмір грошового забезпечення станом за вказані роки, а саме для перерахунку пенсії. Відповідач відмовив позивачу.

1.4. Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує.

1.5. Відзив мотивований тим, що згідно з постановою КМУ № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року. Відтак, застосовуючи при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням таку розрахункову величину як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, для перерахунку пенсії, відповідач діяв у чіткій відповідності до вимог чинного законодавства України. Також відповідач зазначає що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

1.6. Враховуючи те, що відповідачем не заявлено клопотання про залишення позову без руху у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення суду, а позивачем, з урахуванням норми ч.3 ст.51 ЗУ ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' № 2262-ХІІ не пропущено строк звернення, судом не постановляється ухвала з даного питання.

2. Встановлені судом фактичні обставини.

2.1. Позивач є пенсіонером Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, що не спростовується сторонами.

2.2. Позивач звернувся до відповідача із запитом про виготовлення та направлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024 для проведення перерахунку пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня календарного року (а.с.11).

2.3. Відповідач відмовив позивачу у видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, про що повідомив листом від 19.03.2024 (а.с.12-13).

2.4. Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

3. Висновки суду та їх мотиви.

3.1. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

3.2. Частиною 4 ст. 63 вказаного Закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

3.3. КМУ 30.08.2017 прийняв Постанову № 704, якою затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.

3.4. Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

3.5. Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

3.6. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII КМУ прийняв Постанову № 103. Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни до пункту 4 постанови КМУ № 704, згідно яких це й пункт викладено у наступній редакції: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

3.7. Вказаними змінами запроваджено, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 на відповідний коефіцієнт.

3.8. Окружний адміністративний суд м. Києва, рішенням від 16.10.2019 в адміністративній справі № 826/6453/18, яке 29.01.2020 залишене без змін постановою суду апеляційної інстанції, визнав протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103.

3.9. Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, тобто з 29.01.2020, пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативно-правові акти акти, які б надалі встановлювали порядок розрахунку посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт, відсутні.

3.10. У зв`язку з цим, позивач звернувся до відповідача з заявою підготувати та направити оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024 для проведення перерахунку пенсії, з розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України ''Про Державний бюджет України на 2020 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2021 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2022 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2023 рік'' та ''Про Державний бюджет України на 2024 рік''.

3.11. Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (стаття 6 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" № 2017-III).

3.12. Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

3.13. Так, законодавець делегував КМУ повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється КМУ в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

3.14. Зазначення у пункті 4 постанови КМУ № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.

3.15. Закони України ''Про Державний бюджет України на 2020 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2021 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2022 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2023 рік'', застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 на 2020-2023 роки не містять.

3.16. Частина 3 ст. 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

3.17. Враховуючи той факт, що з 29.01.2020 до 19.05.2023 положення пункту 4 постанови КМУ № 704, в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, позивач має право на виготовлення довідок для перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023. Тому до спірних правовідносин, у відповідності до норми ч. 3 ст. 7 КАС України, підлягає застосуванню пункт 4 постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечать нормативно-правововим актам, які мають вищу юридичну силу Законам України ''Про Державний бюджет України на 2020 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2021 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2022 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2023 рік''. Тобто, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 (через його збільшення у 2020-2023 роках).

3.18. Натомість постановою КМУ від 12.05.2023 № 481, яка набрала чинності 20.05.2023, внесено зміни до п.4 постанови КМУ № 704, де зазначено установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

3.19. Отже, станом на 01.01.2024 постанова № 704 не містить приписів щодо використання розміру прожиткового мінімуму станом на 01 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення розміру посадових окладів та окладів за військовими званнями. З 20.05.2023 та станом на час звернення позивача до суду з позовом, розрахунковою величиною для визначення окладів є стала величина у розмірі 1762 грн.

3.20. Таким чином, з 20.05.2023 у зв`язку із внесенням постановою КМУ № 481 змін до постанови КМУ № 704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, а не виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024, як вказує позивач.

3.21. Встановлення з 01.01.2024 ст.7 Закону України ''Про Державний бюджет України на 2024 рік'' прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн не має своїм наслідком збільшення розрахункової величини, з якої обраховуються розміри посадових окладів та окладів за військовим званням.

3.22. Отже, з 01.01.2024 року не настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а тому відсутні підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024. Тому поведінка відповідача щодо відмови у виготовленні такої довідки в повній мірі відповідає критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.

3.23. Щодо застосування розрахункової величини - прожиткового мінімуму у сумі 2102 грн, у зв`язку з тим, що оплата праці військовослужбовців регулюється спеціальними законами, суд зазначає, що такий порядок затверджено постановою КМУ № 704, відповідно до якого, на час виникнення спірних правовідносин, розрахунковою величиною був розмір прожитковго мінімуму для працездатних осіб, визначений станом на 01.01.2018, а не такий розмір, який застосовується для оплати праці осіб, що регулюється спеціальними законами. Крім того, військовослужбовці отримують грошове забезпечення за службу, а не заробітну плату за працю. Таким чином розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 2102 грн не застосовується для визначення грошового забезпечення позивача у 2020-2023 роках, що також не спростовано відповідачем у відзиві.

3.24. Суд зазначає, що у справі вимога позивача щодо виготовлення оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на січень 2020-2023 років була обумовлена підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законами України ''Про Державний бюджет України на 2020 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2021 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2022 рік'', ''Про Державний бюджет України на 2023 рік''.

3.25. Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, виходячи з розміру складових, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

3.26. Встановлене положеннями пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VIII обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

3.27. Факт не надходження до відповідача списків від органу пенсійного фонду, як і те що представник позивача просив виготовити та направити довідки саме станом на 01.02.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024, не може бути підставою для відмови позивачу у виготовленні оновлених довідок за зверненням, оскільки ризики щодо дотримання органами державної влади певної процедури не можуть покладатися на фізичну особу (позивача), яка має право на перерахунок пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023 на підставі довідок, які фактично повинні видаватися станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, у зв`язку зі збільшенням грошового забезпечення, через зростання розміру прожиткового мінімуму у 2020-2023 роках.

3.28. Таким чином, відповідач, відмовляючи у наданні позивачу вказаних довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений діючим законодавством, оскільки вказані дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначених нормою ч. 2 ст. 2 КАС України.

3.29. Отже, суд, на підставі норми ч. 2 ст. 9 КАС України, задовольняє позовні вимоги частково, з виходом за їх межі, а саме шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Сумській області оновлених довідок та зобов`язує відповідача підготувати і надати до вказаного управління такі довідки станом на 29.01.2020 (а не станом на 01.01.2020, як помилково вважає позивач, оскільки рішення у справі № 826/6453/18 набрало законної сили саме 29.01.2020), 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, для перерахунку із 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023, основного розміру пенсії позивача. В задоволенні вимоги щодо виготовлення довідки станом на 01.01.2024, то суд відмовляє з підстав, які наведені вище.

4. Судові витрати.

4.1. Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спрі виник внаслідок неправомірних дій відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України, стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись нормами ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Сумській області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

3. Зобов`язати Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 32/1, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 34743411) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 ''Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб'', із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку із 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та 01.02.2023, основного розміру пенсії.

4. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Сумській області - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 32/1, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 34743411), за рахунок бюджетних асигнувань, 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 (двадцять) коп. витрат по сплаті судового збору.

6. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

8. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено та підписано суддею 05.05.2025.

Суддя А.І. Сидорук